Gönderen Konu: LPG Tavsiyeleri, Önerileri  (Okunma sayısı 182248 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür etti
  • 200 kere teşekkür edildi
Ynt: LPG Tavsiyeleri, Önerileri
« Yanıtla #20 : Ocak 09, 2011, 22:31:22 »
BRC MY10 Orjinal ürünler

Uploaded with ImageShack.us
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ
BRC İç Anadolu ve Karadeniz Bölge Bayi ,Teknik Destek ve Lojistik Merkezi
www.ozenclerotogaz.com.tr Facebook sayfamız https://facebook.com/BRCOzenclerOtogaz

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ocak 09, 2011, 22:31:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç: ---
  • 3 kere teşekkür etti
  • 200 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ocak 09, 2011, 22:45:34 »
Öncelikle Bu iki ürün aynı segmentte olmadıkları için kıyaslanmaları bile doğru değil.BRC üst sınıf bir ürün olduğu için Atiker ile kıyaslanmaz.BRC yi prins ,teleflex,landi renzo ile kıyaslamak daha isabetli olacaktır.Fakat ben yine de açıklamada bulanayım;BRC yi diğer ürünlerden ayıran 2 temel özellik vardır,

1)ENJEKTÖR

BRC yi diğer markalardan ayıran en önemli özellik  kullandığı elektronik enjektörleridir.Diğer marka lpg sistemleri selenoid valfli enjektörler kullanır,bu enjektörler içerisindeki yay zamanla ilk günki özelliğini yitirip motora farklı yakıt gönderebilir.bu tarz takılan enjektörler yaklaşık 5.000 km de bir ayar farklılığı yaşatır.bu enjektörler oldukça yavaştır.Ayrıca yüksek hızlarda bu tip enjektörler açık kalır ve gereğinden fazla bir gazı yanma odasına gönderir,tepki süreleri zayıftır.Çalışan tüm parçaları gaz ile temas eder ve dolayısıyla pis gazdan etkilenirler.BRC enjektörleri benzin enjektör prensibinde çalışır.tepki hızları oldukça yüksektir,montaj yapıldığı günden itibaren ilk günkü debilerini 100.000 km sonra da korurlar.Çalışan parçaları lpg gazı ile temas etmez dolayısıyla kirli gazdan etkilenmezler,uzun ömürlüdürler.Geçen ay İtalya'ya BRC fabrikasına yaptığım ziyarette  fabrikadaki tüm bölümlerin resmini çektim fakat enjektör ürtim odasında fotograf çekimi yasaktı ;el değmeden tamamen robotların ürettiği enjektörler bulunduğu bölümün havası sürekli strelize ediliyor ;nem ,sıcaklık vs etkenleri düşünerek toz zerreciğinin bile enjektöre girip etkilememesi düşünülmüş,yani çok üstün bir teknolojiye sahip.

2)YAZILIM

BRC plug and drive adlı otokalibrasyonu kullanır.Fabrikaya yaptığım ziyarette ;prototip bölümünde her marka aracın 2011 modeline lpg takılmış ve emisyon odalarında plug and drive  programı ile test ediyorlardı.plug and driwe yani tak sür programı ile yapılan lpg kalibrasyonu maksimum %5 hata ile işlemi tamamlar.Yani montajcının müdehalesine gerek kalmaksızın ayarı doğru olarak tamamlar.Klasik lpg markalarının kalibrasyonu standarttır.sadece rolanti bölümündeki enjeksiyon sürelerini eşitleyip,kalan parametreler için standart bir yakıt haritası çıkarırlar,bu ise motorun fakir ya da zengin karışımı anlamına gelir ,şayet usta yol ayarı yapıp parametreleri eşitlerse sorun olmaz ama çoğu lpg ustasının yaptığı gibi sadece otokalibrasyonu yükleyip ;abi 10 numara oldu gidebilirsin derse işte bu uzun vadede aracınıza zarar verecektir.

Bunlar BRC nin teknik anlamdaki üstünlükleridir ;ama lpg ürünlerini tercih ederken teknik özelliklerin yanında ,kurumsal yapı ,güvenlik ,satış sonrası hizmet ve benzeri özelliklerinde bulunması gerektiğini düşünürsek BRC benim tavsiyemdir.Selamlar...
Mehmet bey Atiker ve brc arasında ( montaj hakkında) muallakda kaldım bana brc yi seçmede karar kıldıracak neler söyleyebilirsiniz ..FArk olarak..Maddi manevii  Sizi bir bayi olarak gördüğümden böle demıyorum gercekden bilgilerinize güvendiğim için  herkese saygılar..!!
ÖZENÇLER 2A OTOGAZ
BRC İç Anadolu ve Karadeniz Bölge Bayi ,Teknik Destek ve Lojistik Merkezi
www.ozenclerotogaz.com.tr Facebook sayfamız https://facebook.com/BRCOzenclerOtogaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Temmuz 17, 2014, 14:08:52 »
LPG tavsiyeleri, öneri istekleri konusunda artık bu konudan devam edebiliriz. Her yeni taktıracak forumdaş yeni konu açarak soruyor. Bu konu sayesinde kısa bir özet okuyarak aklında bir fikir oluşabilir. Yine de soru işaretleri devam ederse de bu konu altında tartışılabilir.

LPG Hakkında Bir Özet Yazısı

Bu devirde bu memlekette benzinli araca binmek zenginlik valla.

-Aracını uzun süre kullanacaksan ve yazılımına sen de el atmak istersen kesinlikle Atiker OBD ya da Lovato OBD.

-Prins obdli değil, ayar derdiyle uğraşmak kalırsın yılda en az 1 kez. Yolda ayar yaptırmak 100 tl, çünkü yazılımı bile pahalı. Olur da uzun süre kullanacağın bu araçta 50-60 bin km. sonra regülatör ya da enjektör bozuldu diyelim. Prins insanın ocağına incir ağacı diker. Yedek parçası çok pahalı. Kablosu bile 650 tl.

-Oldu da eğer taktırırsan valve care gereksiz, yol ayarının iyi olması yeterli. (Kocaeli'deki Sönme usta diyor.) Valve care in içeriğini de açıklamıyorlar zaten ama çok çabuk tutuşan bir malzeme imiş.

-Yedek parçası en ucuz Atiker, diğerleri 80-100 bin km. sorunsuz gitsin diyelim, Atiker de 50-60bin km. gider (örneğin) Olur da bir parçası bozuldu diyelim, hem regülatör hem enjektör 300-400 tl ye tümden değiştirmek mümkün. Bir o kadar süre daha sıkıntısız kullanırsın.

-Fakat Atiker'in çok fazla bilgisiz ustası var. Atiker taktıracaksan çok iyi bir ustaya taktırmak lazım.

-Ama her şeyden önce usta önemli, yolda ayarı iyi yapabilmesi önemli. Yok Lovato falan taktırırsan zaten Murat abi sana güzel bir ayar çeker. :)

Ankara Quattro Garace Bekir bey  Atiker, Prins,
İstanbul'dan Lovato distribütörü Çözüm otogaz İlker bey Lovato .
Kocaeli Yıldız Otogaz Sönmez usta Prins, 
Ankara Damla otogaz Lovato
------------------------------------------------------------------

Lpg kimyasal olarak benzine en yakın yakıttır. Avantajları çoktur, yanlış ustaların ellerinde kullanıcısına çektirir. Ama bu demek değildir ki lpg kötü, tü kaka.

Lpg nin en büyük sıkıntısı bence, aracın sensörlerinden gerekli veriyi alamaması. OBD li sistemler bile tam verimli değil. Aslında bu lpg kitleri 2. bir beyin ile araca takılsa ve bu beyin aracın benzin beynini devre dışı bıraksa lpg ile kullanıldığında daha sağlıklı olacaktır.
Maalesef fabrikasyona en yakın Opel ile Honda araçları var. Subap, manifold, hatırlayamadığım 2 parça daha değiştiriliyor fabrikasyon olanlarda.

Aslında motor emisyon standartlarını karşılasın diye parçaları hafifleştirmeye çalışıyorlar, bunun için de malzemeyi değiştiriyorlar. Malzeme ise lpg ye dayanıklı olmadığından kaynaklı tüm sorunlar. Fabrikasyonda bu parçalar değiştirilmiş olarak verilirken, sonradan lpg taktırıldığında 60-100bin km. sonra yavaş yavaş değiştirmeye başlıyorsun ki o zaman kadar elde edilen kârdan sonra bu değişimler de olsun normal.

---------------------------------------------------------------------------------

Çoğu ustanın söylediğinin aksine obd sadece arıza ışığı söndürmek için kullanılmıyor. Aracın ltft, stft değerlerini okuyarak buna göre yakıt göndermeyi emrediyor lpg beyni. Yokuş mu çıkıyorsun, irtifa azalıyor ve senin normaldeki ayarın değişiyor, zengin kalıyor. Obd burada devreye girerek olması gerektiği kadar lpg gönderilmesini yeniden ayarlıyor ve motor bu durumda her zaman en verimli şekilde çalışıyor. Düşünsenize Artvin'in dağın tepesine göre ayarlanmış bir lpg sistemi var. İrtifadan dolayı oksijen az olduğu için motor tam verimini kullanamıyor buna göre lpg ayarlanıyor fakat bu adam sonra Hopa'ya deniz kenarına iniyor, oksijen artıyor, benzinde olsa fazla yakıt gönderip gücü artıracak motoru, ama lpgye müdahale edemediğinden hala önceki ayardaki güçte kalıyor. İşin kötüsü fakir kalıyor ve motorun sıcaklığını yükseltip uzun vadede zarara yol açabiliyor.

Ömür konusunda Prins'e kimse bir şey diyemez, fakat verdiğin parayla o süre orantılı. Birinde 500 tl veriyorsun 5 sene gidiyor, ötekinde 1000 tl veriyorsun 10 sene gidiyor atıyorum. Sene başına masraf konusunda bence farkları yok. Atiker daha kısa sürede az para veriyorsun, Lovato,Brc orta vadede orta kademede masraf ediyorsun, Prinsde de uzun vadede yüksek masraf ediyorsun. Hepsi aynı kapıya çıkıyor.

Ohm değeri dolayısıyla yüksek devirde lpg yakıt tüketimini artırıyorsa ekonomi nerede kaldı hani diyorsun da, sen yüksek deviri lpg ile çevireceksen o ekonomi zaten kalmıyor ki. Az yaksın istiyorsan yüksek devirlere çıkmayacaksın. Ekonomi yapmak için takılan lpg ile niye yüksek devir yapılır?

Ateşleme avanslarından ötürü 3000-3500 devir sonrasında lpg yanmaya devam ederken egzos zamanı başlıyor, egzos subaplarını alevler yalıyor ve bu uzun vadede subap yanmasına neden oluyor. Hal böyleyken hala lpg ile yüksek devir yapmak ister misin?

Tavsiyem 4000 devrin üstünde tamamen benzine geçecek şekilde ayarlatman, 4000 devir altında da %10-15 civarında benzin püskürtülmesini ayarlatman. Böyle olunca subap sorununu olabildiğince önlersin. Buna göre de yüksek devirde lpg kullanmayacağın için ohm değeri de ilgilendirmiyor artık.

---------------------------------------------------------------

LPG aracın garantisi bozulmadan takılmıyor maalesef. Lpg takılan araçların motor ve ilgili aksamı garanti dışında kalıyor. Eğer aracınız 10bin km. yi doldurmadıysa LPG firmaları garanti yapıyor. 10bin km.yi geçtiyse ücret karşılığında sigorta yapılabiliyor.

Araca uyumlu LPG gibi bir durum yoktu. Atmosferik motorlara sıralı sistem kitler, direkt enjeksiyonlu motorlara da sıvı sistemler ya da bazı benzini de kullanan lpg sistemleri kullanılmaktadır.

----------------------

Daha fazla detaylı bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki linkteki konuyu okuyunuz.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=70489.msg958322#msg958322

İlk mesajda yazdıklarım kişisel düşüncelerimdir. Daha önce beraber tartıştığımız forumdaşlarımız da tekrardan kısa bir özet şeklinde düşüncelerini yazarlarsa sonradan bu konuyu okuyacaklar için faydalı olacaktır.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '15
  • 7 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Haziran 03, 2016, 02:32:50 »
Arkadaşlar 13000 kmde olan aracıma lpg taktırmak mi mantıklı bilemedim. Şehir içinde 8 litre altını görmek aşırı dikkat gerektiriyor. Uzun yolda ise 90km sabit hızla 5.2 L.

Şimdi taktırmak bir dert taktırmamak bir ayrı dert. Forumdaki birçok konuya göz gezdirdim lakin karar veremedim. Taktıralim desek bile en uygun kit hangisi o bile meçhul. Ne dersiniz taktiralim mi? Ve takılacaksa hangi kit daha sorunsuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #24 : Haziran 03, 2016, 08:43:46 »
Taktırın, taktırdıktan sonra daha önce taktırmadığınız her bir km için pişman olursunuz. :) Uzun yolda 12 kuruş, basa basa giderseniz 18-20 kuruş yakmanın güzelliği bir başka.
Uygun kit denen bir olay yok, işçiliği iyi bir ustaya taktırın. Detaylı bilgiler forumda mevcut. Lpg hakkında soru-cevap başlıklı konumu okumayı ihmal etmeyin.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '20
  • 39 kere teşekkür etti
  • 24 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Haziran 03, 2016, 08:51:56 »
Mesut bey 1,33 motorun torku zaten çok düşük birde tüp takınca iyice hantallaşır. Bende 1,6 var brc tüp taktırdım. Çok az yakıyor şehir içi bir litre ile 10 km uzun yolda ise 12 km yapıyor. Ama çok hantal daha önceki arabam dizel olduğu için bu aracın motoruna bir türlü ısınamadım. Daha önceki arabada 5 ile çıktığım yokuşu corolla 1,6 ile 3'e kadar düşüyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk
TODAY TOMORROW TOYOTA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 333
  • 636 kere teşekkür etti
  • 964 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Haziran 03, 2016, 09:12:51 »
Mesut bey arabanızı yeterince tanımışsınız zaten. Güzel bir lpg ayarı ile aşırı rampalara denk gelmedikçe benzin ile lpg farkını anlayacağınızı sanmıyorum. Gerçi 1.33 benzinli de rampada yüksek devir düşük vites istiyor.
Hangi lpg kiti konusuna gelince iyi ve güvenilir ve sözünün arkasında duran bir usta en iyisi.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '11
  • 33 kere teşekkür etti
  • 81 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Haziran 03, 2016, 09:30:35 »
Arkadaşlar 13000 kmde olan aracıma lpg taktırmak mi mantıklı bilemedim. Şehir içinde 8 litre altını görmek aşırı dikkat gerektiriyor. Uzun yolda ise 90km sabit hızla 5.2 L.

Şimdi taktırmak bir dert taktırmamak bir ayrı dert. Forumdaki birçok konuya göz gezdirdim lakin karar veremedim. Taktıralim desek bile en uygun kit hangisi o bile meçhul. Ne dersiniz taktiralim mi? Ve takılacaksa hangi kit daha sorunsuz?

mesut bey yılda nekadar km yaptığınız önemli. bende 1.6 coroola var BRC takılı çok memnunum. uzun olda 1 litre gaz ile kullanıma ve yola bağlı olarak 12-14 km yapıyorum. uzun yolda benzindeki tüketimim 6-6,2 litre civarında. siz 5,2 yi yakalıyorsanız LPG ye gerek yok gibi.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 03, 2016, 09:33:29
Taktırın, taktırdıktan sonra daha önce taktırmadığınız her bir km için pişman olursunuz. :) Uzun yolda 12 kuruş, basa basa giderseniz 18-20 kuruş yakmanın güzelliği bir başka.
Uygun kit denen bir olay yok, işçiliği iyi bir ustaya taktırın. Detaylı bilgiler forumda mevcut. Lpg hakkında soru-cevap başlıklı konumu okumayı ihmal etmeyin.

Mutlu uzun yoda nasıl 12 kr. akıyorsun. LPG yi 1,5 TL den mi alıyorsun. yada ölçümleri düz yolda veya rampa aşağımı yapıyorsun. LPG yi 2 TL den bile alsan (bizim burda 2,55 TL) 2,00 / 0,12 = 1 litre gaz ile 16,6 km yapman lazım ki bu bana imkansız gibi geliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Haziran 03, 2016, 09:57:12 »
mesut bey yılda nekadar km yaptığınız önemli. bende 1.6 coroola var BRC takılı çok memnunum. uzun olda 1 litre gaz ile kullanıma ve yola bağlı olarak 12-14 km yapıyorum. uzun yolda benzindeki tüketimim 6-6,2 litre civarında. siz 5,2 yi yakalıyorsanız LPG ye gerek yok gibi.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 03, 2016, 09:33:29
Mutlu uzun yoda nasıl 12 kr. akıyorsun. LPG yi 1,5 TL den mi alıyorsun. yada ölçümleri düz yolda veya rampa aşağımı yapıyorsun. LPG yi 2 TL den bile alsan (bizim burda 2,55 TL) 2,00 / 0,12 = 1 litre gaz ile 16,6 km yapman lazım ki bu bana imkansız gibi geliyor.
Uzun yolda 5.2 lt yakıyorum demiş arkadaş. Lpg %20 fazla yakar ve 2₺/lt lpg fiyatı ile 5.2x1.2x2 = 12.5 kuruşa denk gelir. Mutlu bunu kastetti sanırım.
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #29 : Haziran 03, 2016, 10:23:18 »
Uzun yolda 5.2 lt yakıyorum demiş arkadaş. Lpg %20 fazla yakar ve 2₺/lt lpg fiyatı ile 5.2x1.2x2 = 12.5 kuruşa denk gelir. Mutlu bunu kastetti sanırım.
Sağolasın abi :) benim uzun yolda 6 lt yakmam imkansız tork konvertörlü aracımla. Zaten fabrika verisi 6 lt benzin. 7 lt lpg yakıyorum o da çok kasarak, ortalama 8-10 lt kullanıma bağlı değişiyor aracımda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 16 kere teşekkür etti
  • 258 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Haziran 03, 2016, 10:46:30 »
Mutlu ben şehirler arası 10 lt, Ankara şehir içi 14-15 lt arası değişiyor. Nazar değer diye her yerde söylemiyorum :)
2012 Mazda 3 1.6D (2016-....)
2006 Suzuki Grand Vitara (2015-2016)
2011 1.33 Auris (2014-2015)
1997 Renault Broadway (2008-2009)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #31 : Haziran 03, 2016, 11:16:38 »
Mutlu ben şehirler arası 10 lt, Ankara şehir içi 14-15 lt arası değişiyor. Nazar değer diye her yerde söylemiyorum :)

Şehiriçi benim de öyle. Ama agresif sürüyorum çok şehiriçinde. Yavaş gidip de solu kapatanlar yüzünden daha da çok sinirlendiğimden ötürü. Daha 4 çeker değil aracım. Bence iyi değerler seninkiler abi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Mehmet Alp
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 71500
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Haziran 03, 2016, 11:46:06 »
Ben Şahsıma 2013 de sıfır Aldığım Corollaya Hemen BRC marka Lpg taktırmıştım 1500 tl Şuan aracım 58binde Lpg litre FiyatıAdana Türk petrol Lpg=1,82, Araç deposu 42 litre lpg ile 430 Km yol yapıyorum.Benzin 4,60 Şehir içinde benzinde 38-39kuruş benzin yakıyor. Bugüne kadar Benzinde binseydim 58000*0,38=22040 Benzin parası vermiş olacaktım.Lpg de 58000*0,18= 10400 Arada,11640 fark etmiş Lpg Kit Fiyatı 1500 onuda çık 10140tlKar etmiş oluyor.Bazen turbolu Araç daha atiktir değiştireyim mi? Diyorum sonra Lpg Uyumu Atmosferik Candır diyorum.Lpg ile Çok ani hızlanmalarımda oldu Yüksek devirdede sürdüm 6Bin devir.Bugüne kadar bir sorun çıkarmadı. :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #33 : Haziran 03, 2016, 12:00:31 »
Ben Şahsıma 2013 de sıfır Aldığım Corollaya Hemen BRC marka Lpg taktırmıştım 1500 tl Şuan aracım 58binde Lpg litre FiyatıAdana Türk petrol Lpg=1,82, Araç deposu 42 litre lpg ile 430 Km yol yapıyorum.Benzin 4,60 Şehir içinde benzinde 38-39kuruş benzin yakıyor. Bugüne kadar Benzinde binseydim 58000*0,38=22040 Benzin parası vermiş olacaktım.Lpg de 58000*0,18= 10400 Arada,11640 fark etmiş Lpg Kit Fiyatı 1500 onuda çık 10140tlKar etmiş oluyor.Bazen turbolu Araç daha atiktir değiştireyim mi? Diyorum sonra Lpg Uyumu Atmosferik Candır diyorum.Lpg ile Çok ani hızlanmalarımda oldu Yüksek devirdede sürdüm 6Bin devir.Bugüne kadar bir sorun çıkarmadı. :tamam:
Mehmet abi er yada geç Toyotada turbo benzinli araçlara geçecek. İnşallah Opel gibi uyumlu turbo olurda hem maliyeti hem tasarrufu fazla olur.

"Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 636 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Haziran 03, 2016, 12:00:57 »
Mehmet abi er yada geç Toyotada turbo benzinli araçlara geçecek. İnşallah Opel gibi uyumlu turbo olurda hem maliyeti hem tasarrufu fazla olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Haziran 03, 2016, 12:44:21 »
Uzun yoldaki 5.2 litreye cruise control ile görebildim 90 km ile.

Sanırım genel yorumlar brcden yana? Adana osmaniye iskenderun da var mı tavsiye usta?

Montaj hakkında dikkat etmem gereken veya ustadan isteyeceğim ayrıntı var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • 50 kere teşekkür etti
  • 74 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Haziran 03, 2016, 12:55:49 »

Bende de aynı araç var 4-5 hafta önce brc taktırdım. Yakıttan son derece memnunum bence hiç düşünmeyin taktırın yeni araç uzun yıllar binersiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kırmızıda geçti, ama artık çok geçti...
  • 74 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Haziran 03, 2016, 13:32:04 »
Brcyi tavsiye ederim. Ankara -iskenderun yolculugumda 36,7 lt lpg ile 585 km yaptim . Sehir disi genelde 12-14 kurusu gecmedi hic. Sehirici 36 lt ile Ankara ici 410-420 km arasi degisiyor. Gecen Ankara Antalya arasi sonra geri donus 1135 km icin 155 tl lpg aldim. Ortalama lpg fiyati 2.00 tl ile . Gunduzleri klima acik. Gayet ekonomik. Yukarida arkadaslarin dedigi gibi lpg taktiktan sonra niye daha erken taktirmadim diye soyleneceginizden eminim. :)
Selamlar.

2015 1.6 Corolla Advance
Geç gitmek, hiç gitmemekten iyidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Haziran 03, 2016, 13:37:38 »
Şimdi usta ile görüşmeye gidiyorum. Hangi model ve hangi ayrıntılarla yapması gerektiği hakkında fikir bekliyorum sizlerden. Mesela şunlara dikkat et, şöyle olsun gibi şeyler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • 50 kere teşekkür etti
  • 74 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Haziran 03, 2016, 13:45:45 »
Şimdi usta ile görüşmeye gidiyorum. Hangi model ve hangi ayrıntılarla yapması gerektiği hakkında fikir bekliyorum sizlerden. Mesela şunlara dikkat et, şöyle olsun gibi şeyler.

Brc nin kullandığı kit Seq32 my11 zaten bunu takarlar muhtemelen, 51 lt simit tank yaptırabilirsiniz.
Biz ankaradan bir kaç kişi regülatörün konumundan dolayı sıkıntı yaşadık, araç içine ses gelmemesi için akünün altına montaj yaptırtabilirsiniz.
Yakıt seçici anahtar USB AUX girişinin yanında çok kullanışlı oluyor orayı seçebilirsiniz bunun için.
Ayrıca muhakkak yol ayarı da yapmalarını isteyin.