Gönderen Konu: E160 Corolla Periyodik Bakım  (Okunma sayısı 363379 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 70000
  • Model Yılı: '18
Ynt: E160 Corolla Periyodik Bakım
« Yanıtla #1000 : Ekim 23, 2018, 00:31:16 »
merhaba arkadaşlar
corolla 1.6 benzin-lpg aracımın 10 bin bakımı için yetkili servislerle görüştüm ve farklı fiyatlar ve uygulamalar sundular. 10 bin bakımı için  800 tl ile 1000 tl arasında fiyat verdiler.(işçilik dahil)

genel hatlarıyla 10 bin bakımı için;

kartel tapa contası
kabin hava filtresi
yağ filtresi
toyota motor yağı
cam suyu 20 tl
fren temizliği
40 nokta kontrol
Enjektör temizleme 113 tl
motor içi temizlik 97 tl

uygulamaları yapılacakmış. Cam suyu, Enjektör temizleyici ve Motor içi temizleyiciyi kendim temin edebilirmişim. Garantiyi ve garanti extrayı etkilemiyormuş.

10 bin km de ki araç için motor içi temizliğe ve enjektör temizliğine gerek var merak ediyorum?

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #1000 : Ekim 23, 2018, 00:31:16 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1001 : Ekim 23, 2018, 06:13:21 »
merhaba arkadaşlar
corolla 1.6 benzin-lpg aracımın 10 bin bakımı için yetkili servislerle görüştüm ve farklı fiyatlar ve uygulamalar sundular. 10 bin bakımı için  800 tl ile 1000 tl arasında fiyat verdiler.(işçilik dahil)

genel hatlarıyla 10 bin bakımı için;

kartel tapa contası
kabin hava filtresi
yağ filtresi
toyota motor yağı
cam suyu 20 tl
fren temizliği
40 nokta kontrol
Enjektör temizleme 113 tl
motor içi temizlik 97 tl

uygulamaları yapılacakmış. Cam suyu, Enjektör temizleyici ve Motor içi temizleyiciyi kendim temin edebilirmişim. Garantiyi ve garanti extrayı etkilemiyormuş.

10 bin km de ki araç için motor içi temizliğe ve enjektör temizliğine gerek var merak ediyorum?
cam suyu enjektör temizliği ve motor iç temizliği haricinde diğerleri için fiyat alarak yaptırabilirsiniz bu saydıklarım para kazanma taktikleri ya tutarsa mantığı 10 bindeki araca motor iç temizliği ve enjektör temizliği istemez cam suyuda en son 5 TL di
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1002 : Ekim 23, 2018, 08:32:25 »
ya ne kadar utanmazlar insanlarin akli ile alay ediyorlar resmen sifir araba da motor ici temizleme ve enjektor temizliyiciye ne gerek var bende sarf malzeme kullanmayin bende servise giderken yag ve filtre disinda hic bi sey ekletmiyorum hatta ozellikle belirtiyorum yikamayin diye.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • adapazarı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '19
  • 66 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1003 : Ekim 23, 2018, 09:46:38 »
Aracım 63000 de LPG li enjektör katkısını hiç artırmadim buzamana kadar sizce sorun olur mu ilerisi için
Çıkarım seninle her yola 🚕🚗

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1004 : Ekim 23, 2018, 10:21:28 »
Aracım 63000 de LPG li enjektör katkısını hiç artırmadim buzamana kadar sizce sorun olur mu ilerisi için
temiz yakıt alıyorsanız benzinli araç için çok elzem değil benzinin kendisi zaten büyük ölçüde temizleyicidir zihnim rahatlasın derseniz depoyu doldurmadan önce petrolde marketten alıp pompa görevlisine verin önce katkıyı döküp sonra üzerine full benzin doldurtun ama şehir içinde düşük hızlarda faydasını göremezsiniz ancak uzun yolda 3000 devir üstünde sabit giderek fayda görürsünüz buda gözle görülür veya hissedilir bir değişiklik oluşturmaz
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1005 : Ekim 23, 2018, 12:05:47 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 11000
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1006 : Ekim 23, 2018, 18:02:52 »
10.000 bakiminda banada motor ic temizligi yaptilar(zorunluymus) yoksa arac garanti disi kalirmis herseyi garantiyle ilgilendiriyolar.bi daha ki bakimda malzemeleri kendim alip sanayide yaptircam ne garantiymis arkadas sorun oluncada kullanici hatasi derler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1007 : Ekim 23, 2018, 18:59:29 »
10 bin bakımında motor iç temizliğinin zorunlu olduğuna ve yapılmazsa garanti dışı kalacağına dair yazılı ve müşteriye araç alımında sunulan garanti şartnamesinde ekli bir mevzuat varmıymış onu sordunuzmu eğer böyle bir zorunluluk yoksa böyle bir haklarıda yok demektir müşteriyi kandırmaktan öteye geçmez
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '14
  • 3 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1008 : Ekim 23, 2018, 20:18:36 »
Merhabalar.

Bugün 40000km bakımında CVT yağ değişimi yapıldı. LT fiyatı 623TL olduğunu görünce yüreğim ağzıma geldi :) 0,6LT koydular 350TL tuttu.
Motor yağı PO 5W30 Maxima koymuşlar. 260TL
Fren hidroliği 38TL 1 LT kullanılmış.
Başka işlem yok. Toplam 1050TL

Filtreler ve enjektör temizleyici için TEM den 140TL lik bir alışveriş oldu.

1190TL ile 40000km bakımını bitirdim.

Ön balatalar 2.5mm kalmış. 750TL dediler yaptırmadım. 260TL ye TEM'den sipariş verdim. Sanayiide 50 Liraya taktırırım herhalde.

Lastikler değişecekti 2 ay önce 320TL olan lastik 430TL olmuş. Taktırması balansı derken 1800TL de o tutacak.

2018 çok şeyler götürdü benden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1009 : Ekim 23, 2018, 20:25:57 »
Bi dahaki bakimda servise gitmeyi dusunmuyorum acikcasi mevzuat falan soruncada cok guzel kiviriyolar dedikleri su Toyota genel merkezi motor ic temizligini yaptirmanin zorunlu oldugunu soylemis bi diger konuda disaridan kesinlikle motor yagi kabul etmiceklermis...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1010 : Ekim 23, 2018, 20:41:32 »
Bi dahaki bakimda servise gitmeyi dusunmuyorum acikcasi mevzuat falan soruncada cok guzel kiviriyolar dedikleri su Toyota genel merkezi motor ic temizligini yaptirmanin zorunlu oldugunu soylemis bi diger konuda disaridan kesinlikle motor yagi kabul etmiceklermis...

Ben 1 saat önce neden orjinal motor yağı değilde PO yağ kulllanmışlar diye Toyota genel merkezi aradım. Gerekli testleri geçmiş olan tüm yağları servisin kullanabileceği ve bizlerin dışarıdan bu yağlarla gidip serviste işlem yaptırabileceğimizin teyidini aldım.

Piyasada PO 5W30 yağ 130TL, serviste 260TL. Yersen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1011 : Ekim 23, 2018, 21:43:10 »
Ben musteri hizmetlerini aradigimda beni tekrardan bayiye yonlendirmislerdi o yuzden goturdugum yagi kullanamadim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1012 : Ekim 23, 2018, 21:43:35 »
Merhabalar.

Bugün 40000km bakımında CVT yağ değişimi yapıldı. LT fiyatı 623TL olduğunu görünce yüreğim ağzıma geldi :) 0,6LT koydular 350TL tuttu.

Ön balatalar 2.5mm kalmış. 750TL dediler yaptırmadım. 260TL ye TEM'den sipariş verdim. Sanayiide 50 Liraya taktırırım herhalde.

Lastikler değişecekti 2 ay önce 320TL olan lastik 430TL olmuş. Taktırması balansı derken 1800TL de o tutacak.

Gökhan bey cvt yağ değişimi diye yazdıkları değişim değil sadece ekleme yapmışlar neden ekleme yaptıklarını eksilmenin sebebini sordunuzmu?
Ve bir üst mesajda yazdığınız orjinal motor yağı diye birşey yok Toyota yağ üreticisi değil kendi standartlarını karşılayan uygun fiyata veren hangi şirket varsa oradan alırlar üzerine Toyota ablemi basarlar satarlar ve fiyatta ikiye katlar diğer bir konu dışarıdan gelen ürünü kabul etmeyeceğiz diye bir dünya yok onlar sadece kârlarını düşünüyor sadece işçilik hizmeti vermek daha az gelir getirdiği için böyle bir uygulama yapıyorlar ya tutarsa mantığı
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1013 : Ekim 24, 2018, 00:07:21 »
bilerek veya vesile olarak bilgi kirliliği yaratmak suretiyle insanları resmi servislere garanti konusunu gündemde tutarak demoklesin kılıcı misali çekmeye çalışıyorlar ama 10-20.000 km de ki araçlara 1000 tl üzeri basit bakım ve değişimler için ücret istemeleri,şu ekonomik ortamda insanların kaldıramayacağı rakamlar ...bu şartlarda çözüm toyotadan anlayan usta ve güvenilir yerden temin edilecek yedek parçalar..bir de her yıl bakım safsatası var..vergi,sigorta.bakım derken araba kapının önünde yatsa bile aylık 300-400 tl masrafı oluyor.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1014 : Ekim 24, 2018, 02:05:27 »
Merhabalar.

4 lt 80 tl olan yaga 260 tl mi odediniz :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1015 : Ekim 24, 2018, 08:58:13 »
bilerek veya vesile olarak bilgi kirliliği yaratmak suretiyle insanları resmi servislere garanti konusunu gündemde tutarak demoklesin kılıcı misali çekmeye çalışıyorlar ama 10-20.000 km de ki araçlara 1000 tl üzeri basit bakım ve değişimler için ücret istemeleri,şu ekonomik ortamda insanların kaldıramayacağı rakamlar ...bu şartlarda çözüm toyotadan anlayan usta ve güvenilir yerden temin edilecek yedek parçalar..bir de her yıl bakım safsatası var..vergi,sigorta.bakım derken araba kapının önünde yatsa bile aylık 300-400 tl masrafı oluyor.

Aynen öyle şu ekonomide servislerin yaptığı yanlış

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1016 : Ekim 24, 2018, 09:00:01 »
Gökhan bey cvt yağ değişimi diye yazdıkları değişim değil sadece ekleme yapmışlar neden ekleme yaptıklarını eksilmenin sebebini sordunuzmu?
Ve bir üst mesajda yazdığınız orjinal motor yağı diye birşey yok Toyota yağ üreticisi değil kendi standartlarını karşılayan uygun fiyata veren hangi şirket varsa oradan alırlar üzerine Toyota ablemi basarlar satarlar ve fiyatta ikiye katlar diğer bir konu dışarıdan gelen ürünü kabul etmeyeceğiz diye bir dünya yok onlar sadece kârlarını düşünüyor sadece işçilik hizmeti vermek daha az gelir getirdiği için böyle bir uygulama yapıyorlar ya tutarsa mantığı

Ümit bey,

Servis CVT yağının değiştiğinin teyidini verdi. Ben 0,6 birim ücret alınmasından dolayı sanki 0,6LT konmuş gibi anladım. Ama 5LT olan ürünün 0,6 'sı yani 3LT konulduğu ve 5LT fiyatının 623,79TL olduğu için bana 350TL fiyat çıkarttıklarını öğrendim.

CVT yağ değişiminin Kullanıcı el kitabında 80000KM de yazdığını sorduğumda bana 4 Yıl veya 80000KM olarak uyguladıklarını söylediler.

Evet hiçbir markanın kendi motor yağı yok. Ancak göz göregöre öpülmeyi hazmedemiyor insan :)
Bana başta bu yağı koyacağız deselerdi dışarıdan alırdım.

Bulunduğum yerde 2 civata sıkana usta dedikleri için ve en yakın iş görecek özel servisin 350Km uzakta olması neticesinde yetkili servis dışında ağır bakımları yaptıramıyorum.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 24, 2018, 09:03:10
4 lt 80 tl olan yaga 260 tl mi odediniz :D

Merhaba Anıl bey,

Maalesef öyle oldu. Ama genel merkeze aynen durumu ilettim.
Dışarıdan 100TL ye alabileceğim yağ için 260TL ödedim. Değişimi için 250 TL ödedim. Sanayiide herşey dahil 200TL ye yaptıracağım işlemi size yaptırmam mantıklı gelmiyor. Allah sizin elinize bizi düşürmesin dedim ve kapattım.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 24, 2018, 09:06:57

Tokay bey,

Dün servis'e aracımı 08:30 'da verdim 13:00'da aldım. Ve serviste işlem gören tek araç benimkiydi. Ne içeri girip sıfır araç soran oldu nede telefon çaldı.
Bir İngiliz geldi hava yastığı fişeğini değiştirdiler o kadar. Fiyatlar böyle olursa seneye bende alternatifleri düşüneceğim. Fiyatları makul seviyeye indirmedikleri sürece kaybeden kendileri olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1017 : Ekim 24, 2018, 09:51:19 »
Ümit bey,

Servis CVT yağının değiştiğinin teyidini verdi. Ben 0,6 birim ücret alınmasından dolayı sanki 0,6LT konmuş gibi anladım. Ama 5LT olan ürünün 0,6 'sı yani 3LT konulduğu ve 5LT fiyatının 623,79TL olduğu için bana 350TL fiyat çıkarttıklarını öğrendim.

CVT yağ değişiminin Kullanıcı el kitabında 80000KM de yazdığını sorduğumda bana 4 Yıl veya 80000KM olarak uyguladıklarını söylediler.

Evet hiçbir markanın kendi motor yağı yok. Ancak göz göregöre öpülmeyi hazmedemiyor insan :)
Bana başta bu yağı koyacağız deselerdi dışarıdan alırdım.

Bulunduğum yerde 2 civata sıkana usta dedikleri için ve en yakın iş görecek özel servisin 350Km uzakta olması neticesinde yetkili servis dışında ağır bakımları yaptıramıyorum.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 24, 2018, 09:03:10
Merhaba Anıl bey,

Maalesef öyle oldu. Ama genel merkeze aynen durumu ilettim.
Dışarıdan 100TL ye alabileceğim yağ için 260TL ödedim. Değişimi için 250 TL ödedim. Sanayiide herşey dahil 200TL ye yaptıracağım işlemi size yaptırmam mantıklı gelmiyor. Allah sizin elinize bizi düşürmesin dedim ve kapattım.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 24, 2018, 09:06:57
Tokay bey,

Dün servis'e aracımı 08:30 'da verdim 13:00'da aldım. Ve serviste işlem gören tek araç benimkiydi. Ne içeri girip sıfır araç soran oldu nede telefon çaldı.
Bir İngiliz geldi hava yastığı fişeğini değiştirdiler o kadar. Fiyatlar böyle olursa seneye bende alternatifleri düşüneceğim. Fiyatları makul seviyeye indirmedikleri sürece kaybeden kendileri olur.
Gökhan bey 0,6 lt yazınca sadece ekleme yapılmış gibi algı oluştu bende evet otomatik şanzıman yağı km dolmasada sistem sağlığı açısından 4 yıl bitince değişmesi gerekmekte
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1018 : Ekim 24, 2018, 23:26:42 »
geçen haftalarda izmir de 2 ayrı marka bayiye gittiğimde de durum farklı değildi,her zaman ortada olan satış temsilcileri ve servise yönlendirme yapan kişilerden eser yoktu.kimsenin ticari hayatını sorgulamaya hakkımız olmayabilir ama servis ve yedek parça fiyatlarını anlaşılır düzeye çekmedikleri ve araç sahiplerini sanayi fiyatlarının biraz üzerinde davet etmedikleri sürece,bayi ve servis kapanmalarına tanık olacağımız ortada,eğer genel merkez fiyat belirliyorsa hiç mi? bir görevli forum takip etmez,marka mensuplarının sıkıntılarını duymak istemez.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #1019 : Ekim 25, 2018, 10:43:43 »
geçen haftalarda izmir de 2 ayrı marka bayiye gittiğimde de durum farklı değildi,her zaman ortada olan satış temsilcileri ve servise yönlendirme yapan kişilerden eser yoktu.kimsenin ticari hayatını sorgulamaya hakkımız olmayabilir ama servis ve yedek parça fiyatlarını anlaşılır düzeye çekmedikleri ve araç sahiplerini sanayi fiyatlarının biraz üzerinde davet etmedikleri sürece,bayi ve servis kapanmalarına tanık olacağımız ortada,eğer genel merkez fiyat belirliyorsa hiç mi? bir görevli forum takip etmez,marka mensuplarının sıkıntılarını duymak istemez.
Tokay abi servisler ticari anlamda işine geldiği şekilde işlem yapmaya çalışıyor eskiden Japonlar müşteri memnuniyeti konusunda diğerlerine göre daha hassas davranıyor du ama onlarda artık belirli pazarlarda tutunca fazla umursamaz oldular global dünyada işler değişiyor pazarlar ve gelirler zaman zaman artıyor veya eksiliyor bu durumda sosyal sorgulama devreye giriyor şikayet ve sorgulama olmayan yerde sorumlular süt liman modunda hareket ediyor nasıl olsa satıyorum mantığı ile hareket ediliyor aslında birazda toplumların gelişmişliğiyle alakalı bir durum bizler tüketici olarak haklarımızı aramadıkça veya olumlu olumsuz geri dönüş sağlamadıkça araştırıp kendimizi geliştirmediğimiz sürece işler hep böyle devam edecektir (yazım size değil geneldir )
TOYOTA CORONA 3S FE