Gönderen Konu: Toyota yine zam yine zam!  (Okunma sayısı 7730 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 10000
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
  • 29 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota yine zam yine zam!
« Yanıtla #60 : Haziran 04, 2018, 18:59:14 »

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Haziran 04, 2018, 18:59:14 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #61 : Haziran 04, 2018, 19:14:33 »
Vatandas olarak bizde hic kabahat yok.
 Yerli mali telefon uretilse kacimiz aliriz? Yok efendim su su ozellikleri olsa kamerasi soyle olsa alirim, ciddi ciddi alirmisin? Bence gozu kapali alip destek olmaliyiz ki yatirimci demeliki himmm vatandasta istek destek var. Diger yandan dolandirici yatirimci cebimizi bosaltacak kaygisi var.
 Yerli araba cikti ve piyasaya suruldu.....  Su halimizle mevcut  urunleri begenmiyorken dacia ya burun kiviriyorken piyasa yeni girmis bir marka modeli kacimiz dusunmeden aliriz?
 Uretici uckagitci vatandas guvensiz elden ne gelir.
 Bence telefon isini aselsan ustlenmeli. Serbest piyasa ekonomisinde devlet destekli urune musade varmi dunya piyasalari olceginde?
 Uretilen bir urunden hemen para kazanma mantigi olursa urun satilmaz. Devlet subvanse etmeli. O zamanda vatandas cikip neden osman gazi koprusunun farkini devlet veriyor, arabanin zararini neden devlet karsiliyor diyecek ve baska tantanalar cikacak.
 Kolay degil. Hic kolay degil.
 Baskan olursam yikacam iptal edecem diyenide tastikleyen vatandasimiz var. Hakli yonleride vardir elbette. Anlatmakistedigim fikir birligimiz yok. Devlet sirlarinda memleket menfaatlerinde bile hemfikir degiliz.
 Zor dostlar zor. Gercekten cok zor.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #62 : Haziran 05, 2018, 05:34:12 »
devleti yonetenler bir yandan dolarini boz oyunu boz diye bas bas bagiriyor diger yandan koca koca devlet ihalelerini dolar uzerinden veriyor ve yine dolar uzerinden gecis fiyati belirleyip 20 yil boyunca yilda bu kadar arac gececek diye garanti veriyor? daha gecen gunlerde turkiyenin en buyuk medya organi devlet bankasinin verdigi dolar uzerinden krediyle tupcuye verildi adam cebinden 5 cent koymadan medya patronu oldu merak edenler icin diyorum arastirsinlar verilen 700 milyon dolarlik kredinin geri odeme sartlarini bir ogrensinler.

ben eminim ki burdaki herkes tuttugu siyasi parti veya takimi farketmez vatanini milletini en az benim kadar seviyordur colugunun cocugunun geleceginin daha iyi seviyelerde daha iyi refah duzeyince olmasini ister temenni eder.

son olarak otomobil sitesi oldugu icin arac uzerinden ornek verecegim en son yapilan otv zamlarini hatirlayalim ne diyordu ulkemizi yonetenler bu zamlari paramizi yurtdisina kaptirmamak icin yaptik vatandas yerli otoya yonelsin diye yaptik denildi. fakat ulkemizde uretilen farkli marka ve modeldeki  araclara vergi indirimi verilmedi aksine onlara da vergi artisi yapildi. ama bakiyorsunuz ulkeyi yonetenlerin hepsi audi bmw mersedese biniyor bir yandan da eyy almanya diye elestriyor. bune perhiz bune lahana tursusu..

bu yazdiklarimi herhangi bir partiyi yada siyasi gorusu savunmak veya kotulemek icin yazmadim. araba artik olmus buzdolabi camasir makinasi gibi zaruri bir ihtiyac ozellikle buyuk sehirlerde neden bizim cefakar turk milletimiz de bu nimetlerden faydalanmasin guzel kaliteli araclara binmesin? devletimiz vergi alsin almali ki vatandasa hizmet etsin ama insafli vergilendirme esit vergilendirme olsun. 2017 yilindaki gerliler vergisi (vatandastan toplanan vergi) ile kurumlar vergisi (is verenlerden alinan vergi) arasindaki farka bakin. devlet is verenden daha az vergi toplamis.
bu sitede sunuda gorduk adam diyor ki benzin pahali olsun ki herkes arabaya binmesin trafik olmasin boyle dusunen arkadaslarda var...
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '15
  • 26 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #63 : Haziran 05, 2018, 12:15:17 »
Bumu yani o yazıya cevap.

Temmuz’da öyle değilmiş al düzelttim Ocak yaptım.

12 Ocak 2017 1 dolar = 3,85.
Hakettiği cevabı bu ortamda veremem. Bu kadarı yeterli :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 60000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #64 : Haziran 05, 2018, 12:35:29 »
eski teknolojileri fahiş fiyata almaya devam.
Dünya elektrikli otomobil devrimine hazırlanıyor, belki 5 yıl sonra falan çok hızlı yaygınlaşacak. Bizden halen , aynı teknolojinin süslü haline para gömmemiz isteniyor.
Yatırım ise , bu kadar riskli yatırıma neden para bağlasın insanlar. Şirketi olanı anlıyorum, gider gösteriyor , ama 4-5 yaşındaki arabayı yenileme isteği lükstür.
Bir de atladığımız bir nokta var, gelir dağılımındaki uçurum giderek artıyor. Yani bir kesim için alım gücü artarken, diğer kesimler için düşüyor. Genellikle bu tip toplumlarda sosyal patlamalar olur.
Sosyal patlamayı engellemek için geçici önlem alınsa da, bir yerde birikim artıyor.

2010 yılında arabamı yenilerken 2-3 hafta arabaları araştımıştım, 1-2 saatte karar verip aynı gün almıştım. Alırken de öyle çok zorlanmadım, Euro 2.2 TL civarıydı sanırım.
Şimdi ancak 2010 yılındaki yere yaklaşabilirsek 'iyi durumdayız' diyebiliyoruz. Ama yapmamız gereken, alım gücünün düştüğünü kabul edip, harcamaları kısmak. Beklentileri düşürmek. Ha yok ben borçla da olsa zevkim için alırım diyenler için Atatürk gerekeni söylemiş. Sonra gelirler elinden tarlanı satın alırlar, suyunu alırlar, madenlerini alırlar , sonra gidip kendi bahçende iş istersin.

“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” Mustafa Kemal Atatürk
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #65 : Haziran 05, 2018, 14:29:23 »
Sonra gelirler elinden tarlanı satın alırlar, suyunu alırlar, madenlerini alırlar , sonra gidip kendi bahçende iş istersin.
Bu laf o kadar doğru ki, bir sürü insan var tanıdığım, bahçesine kurulan apartmanda kapıcılık yapıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 107000
  • 1 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #66 : Haziran 07, 2018, 02:20:46 »
Arabam daha 2 yıllık olmadı, sıfır araba hayalimdi ama artık eski model araçlarda gözüm. Çünkü onların vergisi az. Bakım masrafı az (servis bağlılığından ötürü fazla benim gibileri).
Çoluk çocuk olmasa bundan sonra arabaya binmezdim satardım. Sırf çocuklar için kapıda tutuyorum artık.
Bayramda izne gidelim diyorum ama hesaplar uyuşmuyor.  Aşağı yukarı 2000 km yolu geçen sene ortalama 680 tlye gitmişken bu sene 880 tl gibi bir rakama gidiip geldim. İzne gitmeyi düşünmüyorum sırf bundan dolayı. Çünkü izne gidip gelince arabanın bakımı da yaklaşacak.
LPG taktıracaz galiba artık  ;)
2016 makyajlı Corolla 1.33 life 2017 çıkışlı..
C.C.li =)
Prins Technomax 09/11/2019

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #67 : Haziran 07, 2018, 10:37:48 »
otomobil satışlarında % 2-4 düşüş oranı seçim zamanı bazı insanların,sanki değişen bir şey olacakmış gibi alımlarını ertelemelerinden kaynaklanmaktadır,araba ,ev gibi büyük rakamlı mal sahibi olacakların uygun fiyat ve koşulları bulduğunda almaları en mantıklı olanıdır,satın alma gücü giderek artan ivmede % 25 ler düzeyinde  düşüşe geçerse işte o zaman gerçek düşüşten bahsedebiliriz görüşündeyim ,temmuz ayı sonundaki rakamlar bize fikir verecektir.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #68 : Haziran 07, 2018, 12:21:10 »
Arabam daha 2 yıllık olmadı, sıfır araba hayalimdi ama artık eski model araçlarda gözüm. Çünkü onların vergisi az. Bakım masrafı az (servis bağlılığından ötürü fazla benim gibileri).
Çoluk çocuk olmasa bundan sonra arabaya binmezdim satardım. Sırf çocuklar için kapıda tutuyorum artık.
Bayramda izne gidelim diyorum ama hesaplar uyuşmuyor.  Aşağı yukarı 2000 km yolu geçen sene ortalama 680 tlye gitmişken bu sene 880 tl gibi bir rakama gidiip geldim. İzne gitmeyi düşünmüyorum sırf bundan dolayı. Çünkü izne gidip gelince arabanın bakımı da yaklaşacak.

5 yaşına kadar sorunsuz gelince çok güzel oluyor Mustafa bey. Araca iyi bakarsanız, en keyifli zamanları 5 yaşından sonra. Borcu yok, vergisi yok , bakım için yetkili servis zorunluluğu yok... LPG ye direnmeye devam ediyorum tabi. Benzin 7 olunca lpg de değil, bisiklete geçmeyi düşünüyorum , en azından yaz dönemi.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 107000
  • 1 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #69 : Haziran 07, 2018, 12:31:30 »
5 yaşına kadar sorunsuz gelince çok güzel oluyor Mustafa bey. Araca iyi bakarsanız, en keyifli zamanları 5 yaşından sonra. Borcu yok, vergisi yok , bakım için yetkili servis zorunluluğu yok... LPG ye direnmeye devam ediyorum tabi. Benzin 7 olunca lpg de değil, bisiklete geçmeyi düşünüyorum , en azından yaz dönemi.

Bende direniyorum ama artık 50 tl benzinle 2 gidiş 2 geliş yaptığım yolun, 1 gidiş 1 gelişe düşmesi canımı sıkmaya başladı. Bisiklet konusunda ise şehir merkezinde yaşayanlar için (tabiki küçük şehirlerde ikamet edenler için) artık en mantıklı çözüm galiba.
2016 makyajlı Corolla 1.33 life 2017 çıkışlı..
C.C.li =)
Prins Technomax 09/11/2019

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 95000
  • 26 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #70 : Haziran 07, 2018, 12:38:44 »
Taktırın her giden para cepten gidiyor. Arada bariz ekonomi farkı var. Benzinden bindiğiniz her km para kaybı  :DUR: Paranız yakıta gideceğine çoluk çocuğunuz yesin  :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #71 : Haziran 07, 2018, 12:52:59 »
Bende direniyorum ama artık 50 tl benzinle 2 gidiş 2 geliş yaptığım yolun, 1 gidiş 1 gelişe düşmesi canımı sıkmaya başladı. Bisiklet konusunda ise şehir merkezinde yaşayanlar için (tabiki küçük şehirlerde ikamet edenler için) artık en mantıklı çözüm galiba.

Evet herşeyin fiyatı artıyor fakat, maaşlar gıdım gıdım artıyor. Eskiden arabalar yıkanır, branda çekilir haftasonu falan açılırdı . Galiba toplu taşımaya falan yeniden alışmamız gerekiyor.
born to ride