Gönderen Konu: 2013 Yeni corolla yakıt değerleri  (Okunma sayısı 20420 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '13
  • 33 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
2013 Yeni corolla yakıt değerleri
« : Kasım 30, 2013, 12:49:05 »
Merhabalar benzer konular var fakat tam olarak verilen net bir bilgi yok o yüzden yeni bir konu yeni kasa corolla sahibi olan arkadaşlar ile burda fikir alış verişinde bulunmak istiyorum tekin abinin yeni corolla başlıklı konusunu baştan sona kadar okudum gerçi o aracını yarise çevirdi ama cvt şanjıman konusunda paylaşımlarını bekliyorum...
şuanki güncel kasayı benzinli olarak kullanan arkadaşlar yakıt ort larını yazarsa fikir edinmiş oluruz.Yaklaşık 6 araç aldım şimdiye dek hep dizel kullandım bunların 3 ü toyotaydı dizel de hiç sorun yaşamadım hatta dün manisaya asker ziyareti için gidip geldim  2010 mmt yeni kasa aracımla 4,4 ort tüketim ile 1039 km yol yaptım aracımla şehir içinde de 5,3 ü hiç geçmedim.Bu araç bu kadar az yakarken pazartesi muhtemelen 1,6 advance cvt arac ile değişecem aracımı umarım pişman olmam yakıt 20 ila 22 kuruş arası gidip gelirken 35-40 kuruşlara çıkarsa üzülecem doğrusu.satan arkadaş fabrika verilerini yakalamak mümkün demişti 28 -30 kuruş arası olursa sorun yok ama yukarılara çıkarsa rakam hep tertemiz aracımı 65binde ike kazası boyası yokken üstelik vermenin ızdırabını yaşayacağım hemde çok yüksek yakıt harcamaları yüzünden pişmanlık duyacağım.aracımı tüp taktırmayı düşünmüyorum çok yakar ise ne yaparım bilmiyorum herkese iyi forumlar..
2013 corolla advance cvt. 30 binde 7 binden sonra lpg li...

Toyota Club Türkiye

2013 Yeni corolla yakıt değerleri
« : Kasım 30, 2013, 12:49:05 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Corolla 1.6 advance multidrive S
  • Kan Grubu: 0+
  • 56 kere teşekkür etti
  • 98 kere teşekkür edildi
Ynt: Yeni corolla yakıt değerleri
« Yanıtla #1 : Kasım 30, 2013, 13:02:39 »
Nuri bey öncelikle hayırlısı olur inşallah
Ben Temmuz'dan beri 1.6 advance cvt kullanıyorum
Sehir içi 8lt geçmedi uzun yol olarak Edirne'ye
Gidip geldim sürat olarak YÜKSEK HIZ s hızda 6litre yaktı 90 110 la gitseydim
5 5.5 lt görürdüm yakıtı bence iyi bende suana kadar 6araç değiştirdim
Bu 2 inci corollam ben çok memnunum
:)

Trafik kuralları gereği hız sınırlarının yerleşim yeri içerisinde 50 km, şehirlerarası çift yönlü yollarda 90 km, şehirlerarası bölünmüş yollarda 110 km ve otoyollarda 120 km olduğunu hatırlatır bu kuralları göz önüne alarak iletilerinizi yazmanızı dileriz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 33 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Kasım 30, 2013, 13:10:55 »
Hasan bey aracınızda cvt olduğu için soruyorum son hız 190 diye yazılmış forumdada 190 devir kesici devreye giriyor demişlerdi yaptığınıoz hızlar cvt ile yapıldı ise devir kesici diye bir şeyin olmadığını görmüş olduk teşekkürler ayrıca yakıt tüketiminiz çok iyi bence bu değerler benzinli ve cvt nin konforunu tadılabilir hale getiriyor...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 30, 2013, 13:35:02 »
Bizimde 2013 1.6 advance manuel corollamız var.Bagaj full dende fazla dolu 5 kisi uzun yolda 6 ile 6.5 arası yakıyor.2 kisi uzun yolda 5.0 ile 5.5 arası bi yakıt vardı.Tabi ılımlı kullanıcı olarak bunları söyluyorum.Yakıt bizi üzmedi su ana kadar.7000 km de arabamız.Yaz tatili,bayramda memlekete yolculuklar vs derken bir anda 7000 oldu fakat yıllık 10000 km den fazla yapmayan bir aile olarak ilk etapta lpg düsünmüyoruz.Fakat Nuri bey sizin dizel aracınızın yakıt değerleri cok iyiymis kıskanmadım değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 30, 2013, 17:52:28 »
Nuri bey 2013 ağustos itibari ile Corolla 1.6 Advance Multi drives sahibiyim sakin bir kullanış ile aracımı şehir içi 8 litre sehirler arası (100 - 110 km) 6 litre civarında yakıt değerlerine sahip olduğunu gördüm. Aracım ile yapabilmiş olduğum en yüksek YÜKSEK HIZ dir.
Araçların yakıt değerlerini tespitinde 70 kilo civarındaki sürücüler, düz yollar ve yarım depo yakıt bulunan araçlar kullanılmaktadır. Bir aracın fabrika değerlerini yakalamak bu sebepten zordur

Trafik kuralları gereği hız sınırlarının yerleşim yeri içerisinde 50 km, şehirlerarası çift yönlü yollarda 90 km, şehirlerarası bölünmüş yollarda 110 km ve otoyollarda 120 km olduğunu hatırlatır bu kuralları göz önüne alarak iletilerinizi yazmanızı dileriz.
42UT543

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 01, 2013, 09:55:38 »
Kanuni hız sınırlarına uyum konusunda problem var.
Bu durum devam ederse konu kaldırılacak.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 3500
« Yanıtla #6 : Aralık 01, 2013, 14:23:05 »
Merhabalar. Temmuz ayından beri bende 1.6 advance multidrive s kullanıyorum. Şehir içi en düşük 8.2 , şehir dışı da 7.6 olarak kaydettim. Şu anda 4600km yaptım ancak daha fazla düşmedi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 130500
  • Model Yılı: '06
  • 3 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 01, 2013, 16:51:42 »
Aracım 950 km de şuanda. S. İçi 8.6 s. Dışı 6.7.  Bakalim 1000 bakımı ve sonrasında ne kadar düşecek ya da düşecek mi :-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.6 Advance Multidrive s
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 01, 2013, 17:36:47 »
1.6 advance MDS 700 km oldu. 10 un altına inemedim henuz :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 27 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 01, 2013, 17:49:12 »
2013 corolla confort extra a/t... lpg ile ş.içi 1 lt ile 11 km. aracım henüz 2.500 km'de... yakıt değerleri nasıl sizce.
hepimiz birer engelli adayıyız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 01, 2013, 18:10:38 »
...tekin abinin yeni corolla başlıklı konusunu baştan sona kadar okudum gerçi o aracını yarise çevirdi ama cvt şanjıman konusunda paylaşımlarını bekliyorum...

Güzel bir konu.

CVT şanzıman konusunda şimdiye kadar anlattıklarım üzerine pek söylenecek bir şey yok, hafif ve konforlu bir şanzıman, AT şanzımana göre daha iyi yakıt tüketimi çıkardığı belli, kavrama olarak her ikisinde de tork konvertörü bulunduğu halde, Kayış-Kasnak, torku yakaladığı yerde kendini geçici sabitlemesi, çok sayıda vitese sahip demek olduğundan, AT'deki dişli vitesler gibi sınırlı devirlere takılmak zorunda kalmıyor.

Yeni Corollada da yakıt tüketimini daha aşağılara çekmenin bir yolu, doğru lastik kullanmaktan geçmekte.
Bunlara ECO veya Green lastikler dendiğini biliyorsunuz, kullanıldıkları süre içinde en azından kendi maliyetlerini rahatça çıkaran bu lastikler konusunda şunları söylemek isterim.

Aslında, yeni aracımdaki mevcut lastikleri Goodyear EfficientGrip Performans ile değişmek istedim ama 1 ayı geçen bekleme süresinden sonra Ocak sonuna getirebileceklerini duyduğumda 2. seçenek olan Continental PremiumContact 5 lastiği aldım.

Yakıt tüketimine etkilerini sınıflayan harfler arasında 0.12L/100km gibi farklar varmış. Tabii kağıt üzerinde böyle ama gerçekte çok daha farklı bir durum yaşıyorum, şöyleki;

Temmuz ayındaki sıcaklardan 2 hafta öncesine kadar 2.5 kişi ile şehir içinde 4.4L/100km yakarken, lastikleri değiştikten sonra gelen kayınvalide ile 2 haftadır, 3.5kişi, hemde serin havalarda, 4L/100km oldu.

Öncesinde Antalya gidiş-dönüş 4.7L/100km iken şimdi 4.2L/100km.

Peki, kayınvalide ayrıldıktan sonra tekrar 2.5kişi ile kaç çıkacaktır? sanırım 3.7 lerde dolanacak gibi geliyor. İşte herşey üst üste olunca emin olmadan yinede kesin konuşmamak istiyorum ama anlatmak istediğim asıl konu, ülkemiz şartlarında fabrikasyon doğru lastiklerin kullanılmadığı.

Önceki aracımda değiştiğim Lassa Impetus 2 lastiklerimle 75.000km yapmıştım. Continental PC 5 lerin biraz erken bittiklerinden bahsediliyor, 50.000km yapsalar bile 100km'de 0.3L az yaktıracaklarca kendi paralarını çıkaracaklar demektir ki, ıslak yol performansları ve konforu Bonus.

Yani mevcut lastikleri çöpe bile atsanız zararlı olmuyorsunuz.

Doğru lastiklerle 2013 Yeni Corollanın da çok daha az yakacağı aşikar.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 50 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 01, 2013, 20:36:45 »
Merhabalar benzer konular var fakat tam olarak verilen net bir bilgi yok o yüzden yeni bir konu yeni kasa corolla sahibi olan arkadaşlar ile burda fikir alış verişinde bulunmak istiyorum tekin abinin yeni corolla başlıklı konusunu baştan sona kadar okudum gerçi o aracını yarise çevirdi ama cvt şanjıman konusunda paylaşımlarını bekliyorum...
şuanki güncel kasayı benzinli olarak kullanan arkadaşlar yakıt ort larını yazarsa fikir edinmiş oluruz.Yaklaşık 6 araç aldım şimdiye dek hep dizel kullandım bunların 3 ü toyotaydı dizel de hiç sorun yaşamadım hatta dün manisaya asker ziyareti için gidip geldim  2010 mmt yeni kasa aracımla 4,4 ort tüketim ile 1039 km yol yaptım aracımla şehir içinde de 5,3 ü hiç geçmedim.Bu araç bu kadar az yakarken pazartesi muhtemelen 1,6 advance cvt arac ile değişecem aracımı umarım pişman olmam yakıt 20 ila 22 kuruş arası gidip gelirken 35-40 kuruşlara çıkarsa üzülecem doğrusu.satan arkadaş fabrika verilerini yakalamak mümkün demişti 28 -30 kuruş arası olursa sorun yok ama yukarılara çıkarsa rakam hep tertemiz aracımı 65binde ike kazası boyası yokken üstelik vermenin ızdırabını yaşayacağım hemde çok yüksek yakıt harcamaları yüzünden pişmanlık duyacağım.aracımı tüp taktırmayı düşünmüyorum çok yakar ise ne yaparım bilmiyorum herkese iyi forumlar..

Eğer 28-30 kuruş arası tüketim düşünüyorsanız imkansız benim aracım cvt 4500 km de aracın 4000 km si sehir dışı uzun yol vede dikkatli kullanım 35 kuruş tüketim yani sehir içi fazla kullanıyorsanız 30 kuruşuda bırakın 40 kuruşa razı olun derim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 130500
  • Model Yılı: '06
  • 3 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 01, 2013, 21:02:38 »
1.6 mds s. İçi 40 kr dan aşağı düşmedi daha

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 33 kere teşekkür etti
Ynt: 2013 Yeni corolla yakıt değerleri
« Yanıtla #13 : Aralık 01, 2013, 21:41:59 »
Tekin abi tesrif ettiginiz icin tesekkurler uzerindeki lastikler bristone olacak sanirim..vedat bey araci alinca bakicaz artik.sehirden sehire degisir belki trafik yüzünden yarin sabah almaya  gidince  belli olacak hersey... cok ariyacam dediginiz gibiyse dizel corollami

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Aralık 02, 2013, 01:56:45 »
2013 yeni kasa için akdeniz bölgesinde hangi lastikleri önerirsiniz, özellikle yakıt ekonomisi olarak düşünürsek.
2013 COROLLA
1.6 Advance Navigation
İNCİ BEYAZI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 33 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Aralık 02, 2013, 23:06:50 »
merhaba yeni corolla 1.6 advance cvt ile bende aranıza katıldım eski aracımı bayi önüne bırakıp gitmek beni çok üzsede yeni aracıma binince ne vefasız olduğuma ben bile şaşırdım :) bayiden çıkıp benzinliğe kendimi zor attım bitecek korkusuyla ilkkez benzinli bir araç sahibi oluyorum ve ilkkez sıfır km arabam oluyor.... ALLAH herkese kazasız belasız hayırlı bir hayat nasip etsin.bakalım yeni corolla ile olan birlikteliğimiz nasıl olacak yakıtı kalitesi olumlu olumsuz yönleri neler olacak burda birlikte bakıp görecez nasip olursa....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Aralık 02, 2013, 23:16:13 »
merhaba yeni corolla 1.6 advance cvt ile bende aranıza katıldım eski aracımı bayi önüne bırakıp gitmek beni çok üzsede yeni aracıma binince ne vefasız olduğuma ben bile şaşırdım :) bayiden çıkıp benzinliğe kendimi zor attım bitecek korkusuyla ilkkez benzinli bir araç sahibi oluyorum ve ilkkez sıfır km arabam oluyor.... ALLAH herkese kazasız belasız hayırlı bir hayat nasip etsin.bakalım yeni corolla ile olan birlikteliğimiz nasıl olacak yakıtı kalitesi olumlu olumsuz yönleri neler olacak burda birlikte bakıp görecez nasip olursa....

Hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 33 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Aralık 04, 2013, 07:17:48 »
Tesekkur ederim tekin kardes.aracimi ilkkez dun kullandim ve ilk izlenimlerim soyle bir sürüşü cok keyifli cvt cok guzel bayiden cikar cikmaz turk petrolden 100 tl yakit aldim dun 250 km yol yaptim ort.6.5 gosteriyo yol bilg.rodaj sonrasi dusermi dahada bilmiyorum yada hsngi marka benzin kullanmali ? dizelde marka önemliydi benzinde durum nedir bilmiyorum fikirlerinizi bekliyorum....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Aralık 04, 2013, 08:07:35 »
Marka belirtmek istemem fakat belli bir yerden alınırsa sağlıklı olur diye düşünüyorum Nuri abi. Farklı farklı kullanmaya pek yanaşmıyorum. Arabanıza nazar değmesin maşallah:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 33 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Aralık 05, 2013, 14:01:28 »
merhabalar yeni kas a corolla mı aldım 1.6 advance cvt iki gündür kullanıyorum özel yazarak belki sizi rahatsız ediyorum kusuruma bakmayın lütfen.aracım için yakıt tavsiyesi alacaktım zira benzin konusunda hiçbir fikrim yok daha önceki araçlarım hep dizel olduğu için shell v pover koyup devam ediyordum sizce hangi yakıtı kullanmalıyım birde bazı petrollerde ucuz benzin görüyorum adapazarında mesela aytemiz 4.60 türkpetrol tp 4.50 ye geliyor indirim card ile birlikte bunları kullansam aracıma zararı olurmu ne tavsiye edersiniz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim sağlıcakla kalın.....