Gönderen Konu: IPA (otomatik park sistemi) arızası  (Okunma sayısı 14596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 62500
  • Model Yılı: '13
  • 11 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
IPA (otomatik park sistemi) arızası
« : Kasım 26, 2013, 10:31:27 »
Merhaba,

25 Ekimde aldığım Corolla D4D premium aracımda bulunan IPA sistemini ilk aldığım zaman kullanmak istemiştim ama ekranda "IPA kullanılamıyor, aracı durdurun, direksiyonu tam sola ve sonrasında tam sağa çevirin" şeklinde bir uyarı almıştım ancak o an acelem olması nedeniyle çok üzerinde durmamıştım.

Bu haftasonu merak edip tekrar denemek istedim ama aynı uyarı tekrar çıktı. Kitapçığı kontrol ettiğimde yapmamı istenen hareketin aslında servisi resetlemeye yaradığını ve işe yaramazsa servise gitmem gerektiğini öğrendim.

Arabamı küçük bir hasar nedeniyle dün servise bırakırken bu konuyu da kontrol etmelerini istedim.

Aracında IPA olan forumdaşlardan bu özelliği aktif olarak kullananlar oldu mu acaba?

Bir de aklıma şu takıldı;

Aracımın yetkili bayiye faturalandığı tarih 7 Ekim, benim teslim aldığım tarih 25 Ekim, ve araç showroomda açıkta duran veya teste çıkartılan araçlardan biri değildi. Yani bayideyken birilerinin kurcalayıp IPA yı bozmuş olmasına pek imkan yok,

Bu aracı 0 KM olarak aldığıma göre bu özelliğin ilk aldığımda da çalışmıyor olması Toyota'nın fabrika çıkışında kalite kontrol prosedürlerinde/aşamalarında bir sorun olduğunu göstermez mi sizce de?

Toyota Club Türkiye

IPA (otomatik park sistemi) arızası
« : Kasım 26, 2013, 10:31:27 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
Ynt: IPA (otomatik park sistemi) arızası
« Yanıtla #1 : Kasım 26, 2013, 10:36:32 »
Kalite kontrolde bu sistem check ediliyor.

Farklı bir nedenle sistem resetlenmiş olabilir.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '09
  • 6 kere teşekkür etti
  • 77 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 26, 2013, 10:40:31 »
bence kalibrasyon gerekli olabilir. direksiyonun tam sola ve tam sağa çevrilmesini istemesi bundan kaynaklı gibi geldi bana.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Kasım 26, 2013, 10:55:02 »
Kalite kontrolde bu sistem check ediliyor.

Farklı bir nedenle sistem resetlenmiş olabilir.

Yanıt için teşekkür ederim.

Sistemin arıza yapma sebebi ve zamanıyla ilgili olarak araç dahilinde bir kayıt oluşuyor mu? aldığım yerin dışında bir yetkili servise götürmem durumunda servisin bu bilgilere ulaşabilmesi mümkün müdür?

Mesaj Birleştirildi: Kasım 26, 2013, 10:57:12
bence kalibrasyon gerekli olabilir. direksiyonun tam sola ve tam sağa çevrilmesini istemesi bundan kaynaklı gibi geldi bana.

Evet söylediğiniz gibi bu bir kalibrasyon hakereti ancak sonuç getirmiyor, kitapçıkca bu hareketler işe yaramazsa servie gidilmeli yazıyor.
0 araçta bulunan ve hiç kullanılmayan bir özelliğin servis gidilecek kadar önemli bir sorun yaşaması aklımda bir sürü soru işareti oluşmasına neden oldu maalesef :(

Konuyla ilgili olarka aracı aldığım plazanın müşteri hizmetleri yetkilisine ve satış müdürüne dün bir mail attım ama henüz ses çıkmadı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 26, 2013, 11:32:35 »
  Böyle bir aksaklıktan dolayı aklınızda soru işareti oluşmasın bence. Bunlar detayı teknolojiler ve daha fazla detay, daha fazla hata olasılığı ve dolayısı ile kusur demektir. Araçlar ne kadar PDI görmüş olsa dahi(teslim öncesi kontrol) bazı aksaklıklar ancak kullanım ile ortaya çıkabiliyor, buradaki kusurun çok kolay bir şekilde giderileceğinden eminim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 26, 2013, 13:27:58 »
olay tamamen kalibrasyondan kaynaklı. Ben aracı ilk aldığım zaman satış yetkilisi otomatik park sistemini gösterecekti. IPA yı aktif ettikten sonra direksiyonu tam sola ve ardından tam sağa kırdı ve kalibre işlemi sona erdi. KAlibrasyonun nedeni bence IPA sisteminin direksiyonun maksimum dönüş turunu algılaması ve ona göre direksiyona tam tur attırdığı zaman ekstradan mekanik olarak direksiyonu zorlamaması. bu durum tamamen kalibrasyonla alakalı. Siz kendinizde yapabilirsiniz ama risk almayım diyorsanız götürün servise 30 sn bile sürmeyecek bir olay. İçiniz rahat olsun ayrıca oldukça kullanışlı bir sistem aracın girebileceği genişlikte fakat bana dar gelebilen yerlerde açıyorum IPA yı hop içerdeyim :) Keyifli sürüşler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 5300
  • Model Yılı: '14
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ocak 30, 2014, 21:19:51 »
arkadaşım aracında hiçbir arıza yok bence sadece resetlenecek oda çok basit direksiyonu önce sola sonra tam sağa çevirecen
ben aracı alırken ustadan park etmesini istedim aynı sorunla karşılaştım ustada bilmiyordu birkaç telefondan sonra öğrendi şimdi çok güzel çalışıyor
Düzceden Muhammet

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ocak 31, 2014, 10:57:21 »
arkadaşım aracında hiçbir arıza yok bence sadece resetlenecek oda çok basit direksiyonu önce sola sonra tam sağa çevirecen
ben aracı alırken ustadan park etmesini istedim aynı sorunla karşılaştım ustada bilmiyordu birkaç telefondan sonra öğrendi şimdi çok güzel çalışıyor

Merhaba,

Yanıtınız için teşekkür ederim lakin o söylediklerinizi birkaç kez yaptığımı ancak çözüm olmadığını belirtmiştim.

Servise götürdüğümde sorunu gidermişlerdi ama konuya güncelleme yapmayı unutmuşum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Şubat 02, 2014, 18:33:42 »
bu sefer ben sorun yaşıyorum.bugün arabayı yıkadım evin önüne yaklaşırken düğmeye bastım durunuz ve önce sol sonra sağa çevirin dedi.ben durduğumda direksiyonun düz olduğunu hatırlamıyorum ama direksiyonu tam sola ve sağa çevirdim.öncelikli sıkıntım çıktığım yeri görmedi,öne doğru gitmeye başladım o zaman gördü ileride duruyordum ki gördüğü yeri görmedi tekrar.sonra ilerledim gördüğü yer tehlikeliydi bende u dönüşü yapıp geri geldim aynı noktaya.gördüğü anda durdum.geriye doğru giderken ilk manevrayı yaptı ikinci manevraya geçti (yani önce sağa kırdı arkayı soktu sonra sola kırdı ) ben etrafı kontrol ediyorrdum baktım sağda öndeki arabaya çok yaklaştı durdum.kontrolü alın dedi.ben bu kalibrasyonu tekrar nasıl yapabilirim?sistemi nasıl sıfırlayabilirim?
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 02, 2014, 19:34:02 »
Park sensörleri ıslak ise, gerekli ölçümü yapamayacaklardır. Üzerlerinde damla kalmadığına emin olunuz.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • 684 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Şubat 04, 2014, 01:15:55 »
tekrar merhabalar.dün sensörlerin ıslak olması ihtimalini göz önünde bulundurarak olur dedim.bugün tekrar denedim.yaptığımı söyleyeyim.boş yeri görüyor sistem.r ye alın diyo.duruyorum r ye alıyorum bi hareketlilik olmuyo d ye alınca kontrolü alın diyo.bana bu sistemi anlatabilir misiniz?özel mesajdan numaramı vereyim abilerim size.gördüğümü anlatırım o an.sizde sensörlerin sesini duyarsınız zaten.yada tangodan görüntülü bağlantıda kurarız.yardımcı olursanız çok sevinirim iki gündür beceremiyorum bu işi.
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Şubat 04, 2014, 14:18:18 »
tekrar merhabalar.dün sensörlerin ıslak olması ihtimalini göz önünde bulundurarak olur dedim.bugün tekrar denedim.yaptığımı söyleyeyim.boş yeri görüyor sistem.r ye alın diyo.duruyorum r ye alıyorum bi hareketlilik olmuyo d ye alınca kontrolü alın diyo.bana bu sistemi anlatabilir misiniz?özel mesajdan numaramı vereyim abilerim size.gördüğümü anlatırım o an.sizde sensörlerin sesini duyarsınız zaten.yada tangodan görüntülü bağlantıda kurarız.yardımcı olursanız çok sevinirim iki gündür beceremiyorum bu işi.

Ben de merak ediyordum, bu vesileyle araştırmam sonucu şu yönergelere ulaştım;

Park yeri ararken park edeceğiniz yöne sinyal vererek arama yaparken, park edeceğiniz yöndeki araçlara olan mesafeniz 1m'den, süratiniz de 10km/h 'den fazla olmamalı. Vitesi R'ye aldığınız andan itibaren direksiyona dokunmayın ve ayağınızı frenden yavaşça çekin.

Diğer detayları biliyorsunuz, hala sistem çalışmayacak olursa, yetkili servisinize uğrayınız.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Şubat 04, 2014, 20:58:07 »
Ben de merak ediyordum, bu vesileyle araştırmam sonucu şu yönergelere ulaştım;

Park yeri ararken park edeceğiniz yöne sinyal vererek arama yaparken, park edeceğiniz yöndeki araçlara olan mesafeniz 1m'den, süratiniz de 10km/h 'den fazla olmamalı. Vitesi R'ye aldığınız andan itibaren direksiyona dokunmayın ve ayağınızı frenden yavaşça çekin.

Diğer detayları biliyorsunuz, hala sistem çalışmayacak olursa, yetkili servisinize uğrayınız.

Bir düzeltme yapayım,

Sağ taraf varsayılan park tarafı şeklinde seçili, bu nedenle sağa park etme durumunda sağ sinyal verilmesine gerek yok. Ancak sol tarafa park etmek istenildiğinde sol sinyal verilmesi gerekiyor.

Bilginize.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Şubat 04, 2014, 21:00:34 »
galiba bu sistem tam oturmadan bizde yaptık demek için yaptıktıkları ilerde baya can sıkacak bi sistem gibi duruyor..
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .: Toyota Eco-Driver :.
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 11111
  • Model Yılı: '18
  • 66 kere teşekkür etti
  • 563 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Şubat 04, 2014, 23:17:49 »
bu park olayında eskiden belirli bir kaldırım yüksekliği olması gerekiyordu. toyota'da var mıdır böyle bir şey ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • 684 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Şubat 05, 2014, 00:05:54 »
aslında sisteme lafım yok internette videolar var kaymak gibi hop diye park ediyorlar arabayı.ben kendimden şüphe etmeye başladım.yarın iki tane damacana alıcam boş bi yere gidip onların arasına park etmesini deneyeceğim.arabaların arasına park ederken korkuyorum değer diye.damacanaya dokunsa damacana devrilip kalır.
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Şubat 05, 2014, 14:15:42 »
bu park olayında eskiden belirli bir kaldırım yüksekliği olması gerekiyordu. toyota'da var mıdır böyle bir şey ?

evet var,

Geçen hafta standartlardan daha alçak bordür olan bir yerde park etmeyi denediğimde sağ arka teker kaldırıma dayandı, kamera ve aynadan gördüm bu durumu ama sonucunu merak ettiğim için devam ettim, IPA o alçam kaldırımı algılayamadı.

Park sensörünün görmediği bir engel olduğu durumda doğal olarak park asistanı da bunu algılayamıyor. Eğer o yüksekliği algılamasını istersek bu sefer de park sensörleri herşeye uyarı vermeye başlar ve işlevselliğini yitirir.

Benim asıl beklediğim, bir süre sonra dikey parketme özelliğini de eklemeleri. Neticede araçta donanım hazır, yazılımda yapacakları bir düzenleme ile bu özelliğin kazandırılmasında herhangi bir engel olduğunu düşünmüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Şubat 05, 2014, 15:53:45 »
Avrupaya satılan2. nesil Prius IPAlarda yanlış hatırlamıyorsam park et dedikten sonra size dik mi paralel mi şeklinde soruyordu.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.toyan.com.tr
  • 6 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Şubat 05, 2014, 20:53:04 »
Siz halletmişsiniz ama genel bir bilgi olsun.

Sistemin çalışması için öncelikle aracınızın 40 Km hızın üzerine çıkması gerekmekte ( kalibrasyon için ) aracınız 0 km olduğunda onunla kimse 40 km üzerine çıkmamıştır. Kullanırken 40 km üzerine çıktığınızı düşünürsek kalibrasyon yapabilirsiniz.
Şöyle; Aracınızı uygun bir yerde durdurun, Direksiyonun solundaki IPA düğmesine basın, IPA kullanılamıyor uyarısı çıkınca direksiyonu tam solda ( ama sonuna kadar değil sadece direksiyon motorunu zorlama noktasından önce ) bir  kaç saniye tutun, sonra tam sağa doğru normal bir hızda çevirin ve bekleyin. IPA devreye girecektir.
Hi, I have come
TODAY TOMORROW TOYOTA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Haziran 02, 2014, 23:27:53 »
Kendi açtığım konuyu hortlatayım :)

Arabayı eleştirdiğim kadar övmesini de bilirim, bu gördüğünüz parketmeyi IPA hazretleri yaptı.

Ön ve arkadaki mesafe çok değil ve böyle bir aralığa bu aracı çok başarılı bir şekilde yerleştirdi. Sağ tarafta alçak kaldırım var ve tekeri oraya hiç yaslamadı.

Bu sitemi yapanlara duyduğum saygıdan dolayı hava yağmurlu olmasına rağmen inip çekmiştim fotoğrafı.