Gönderen Konu: engelli araç alımındaki indirim....  (Okunma sayısı 5551 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • 27 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
engelli araç alımındaki indirim....
« : Kasım 22, 2013, 09:27:38 »
arkadaşlar bildiğiniz üzere engellilerin aldığı araçlarda ötv ve mtv muhafiyeti var. bende bundan yararlanarak corolla confort extra a/t aldım. bana kasko dahil 36.000 tl ye maloldu. 5 yıl boyunca mtv ödemicem ve satamıyorum. tahmini 5 yılda 20-25 bin km anca olur.

Allah kaza bela vermezse bu araç 5 yıl sonunda aldığımız fiyattan zarar edermiyiz.

hepimiz birer engelli adayıyız.

Toyota Club Türkiye

engelli araç alımındaki indirim....
« : Kasım 22, 2013, 09:27:38 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
Ynt: engelli araç alımındaki indirim....
« Yanıtla #1 : Kasım 22, 2013, 09:34:37 »
60 bin TL'lik arabayı 36 bine alıyorsunuz daha ne istiyorsunuz. Sonrada zarar eder miyim 5 sene sonra diye bir soru soruyorsunuz. İlginç.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Kasım 22, 2013, 09:35:10 »
Lütfen yanlış anlamayınız ancak bir şey sormak istiyorum. Herhangi bir engeliniz mevcut mudur? Yoksa sadece bu fırsatı değerlendirmek mi istediniz?

Sorunuzun cevabına gelince 5 yıl sonra tahmini olarak satın aldığınız fiyatın üzerinde satabilirsiniz. Tabi aracı ne kadar yıpratıp yıpratmadığına bakmak gerekir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 27 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 22, 2013, 09:40:27 »
60 bin TL'lik arabayı 36 bine alıyorsunuz daha ne istiyorsunuz. Sonrada zarar eder miyim 5 sene sonra diye bir soru soruyorsunuz. İlginç.

birincisi araç 60 bin değil 50 bin tl
ikincisi 36 bine alıyorsunuz daha ne istiyorsunuz demişsiniz. keşke engelli olmasaydım da 50 bine alsaydım. tabi bunu siz anlamazsınız. :kötü:

Mesaj Birleştirildi: Kasım 22, 2013, 09:42:02
Lütfen yanlış anlamayınız ancak bir şey sormak istiyorum. Herhangi bir engeliniz mevcut mudur? Yoksa sadece bu fırsatı değerlendirmek mi istediniz?

Sorunuzun cevabına gelince 5 yıl sonra tahmini olarak satın aldığınız fiyatın üzerinde satabilirsiniz. Tabi aracı ne kadar yıpratıp yıpratmadığına bakmak gerekir.

evet sağ ayağımda çocuk felci var kısa ve ince.

ayrıca cevabınız için teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 22, 2013, 09:44:40 »
Arkadaşlar lütfen saygılı olalım.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 27 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 22, 2013, 09:48:03 »
Arkadaşlar lütfen saygılı olalım.

size katılıyorum ahmet bey...

ben kimsenin hakkını yiyerek almadım. devletin verdiği yasayı kullanarak aldım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Kasım 22, 2013, 09:55:02 »
size katılıyorum ahmet bey...

ben kimsenin hakkını yiyerek almadım. devletin verdiği yasayı kullanarak aldım.

Murat bey öncelikle yazımın başında belirttiğim gibi beni yanlış anlamayınız dedim. Bunu ifade etmemdeki maksat doğru ve yanlışı ayırt etmek içindi.

Belki bunu ifade ederken alındınız ancak günümüz Türkiye'sinde öyle şeyler yaşanılıyor ki bu yüzden de aksini iddia etmiş olsaydınız hiç şaşırmazdım.

Ancak siz hakkınız olan kampanyayı elde etmişsiniz. Umarım kazasız ve hayırlı bir sürüşle aracınızı kullanırsınız.

Bu arada aradaki farka baktığımızda neredeyse bir araba daha alınabiliyor muş bunu da görmüş olduk.

NOT: Eğer sizi üzdüysem özür dilerim ancak size asla saygısızlık yapmak istememiştim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 27 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 22, 2013, 10:24:08 »
kudret bey öncelikle nezaketinizden dolayı çok teşekkür ederim. sizinde belirttiğiniz gibi bu yasayı kullanarak araç alan çok ve bu yüzden bizlerde mağduruz.
cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.
 :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 776 kere teşekkür etti
  • 154 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 22, 2013, 11:02:48 »
şimdi benim kardeşim % 98 engelli ve raporu var bizde onun adına araç aldık engelli plakamız vs hepsi mevcut araç üzerinde.
bu tür araç alımlarında fırsatçılık diye bir şey söz konusu olamaz.
biz aracı kardeşimin her gün gitmek zorunda olduğu fizik tedaviye, gerekli olduğunda hastaneye ve onu gezdirmeye yönelik kullanıyoruz. diyeceksiniz kendi işiniz için kullanmıyor musunuz kullanıyoruz ama, amaç engeli kişinin rahatlıkla ihtiyaçlarının görünmesi bizde bunu sonuna kadar yapıyoruz o yüzden içimiz rahat.

bu kısa yazıyı yazma gereği duydum çünkü kimse kimsenin sıkıntısı bilmez.
lütfen ön yargılı olmayalım...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 600000
  • Model Yılı: '04
  • 161 kere teşekkür etti
  • 130 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 22, 2013, 11:03:36 »
murat bey kudret beye şu konuda katılıyorum benim abimde engelli ordan biliyorum bu sebebten engelli kardeşlerimize verilen bu ayrıcalığı çok uzaktan belki selam vermeyen akrabası bile kullanıyor bunu gördüğüm çok oldu o açıdan sorusunu yanlış anlamayın allah iyi günlerde kullanmayı nasip etsin size saygılar

Mesaj Birleştirildi: Kasım 22, 2013, 11:07:06
şimdi benim kardeşim % 98 engelli ve raporu var bizde onun adına araç aldık engelli plakamız vs hepsi mevcut araç üzerinde.
biz aracı kardeşimin her gün gitmek zorunda olduğu fizik tedaviye, gerekli olduğunda hastaneye ve onu gezdirmeye yönelik kullanıyoruz. diyeceksiniz kendi işiniz için kullanmıyor musunuz kullanıyoruz ama, amaç engeli kişinin rahatlıkla ihtiyaçlarının görünmesi bizde bunu sonuna kadar yapıyoruz o yüzden içimiz rahat.

gayet tabi siz ailesisiniz ve kardeşinizin ihtiyaçları için kullanıyorsunuz
2004 corolla sol

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 45 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 22, 2013, 11:14:59 »

Sedat bey bu konular çok hassas konulardır ve yanlış anlaşılmaya çok açıktır. Ancak sizin yaptığınız ile benim ifade ettiğim arasında uçurum var. Devletin vermiş olduğu bu avantajı doğru kullanmak hepimizce doğru algılanır. Ancak herkes sizin gibi olmadığından dolayı bu tartışmalar çıkmaktadır.

Ama sırf devlete vergi ödememek için herhangi bir akrabasında var olan bu durumu kullanmak ve bundan sonra da o kişiye hiçbir katkı sağlamayarak sadece kendi zevki için o araç kullananlara sözlerimiz çok ağır olur.

Yine yanlış anlaşılmayı engellemek için söylemek istiyorum ki sizler diğerlerinden çok farklısınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 27 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 22, 2013, 11:31:15 »
Sedat bey bu konular çok hassas konulardır ve yanlış anlaşılmaya çok açıktır. Ancak sizin yaptığınız ile benim ifade ettiğim arasında uçurum var. Devletin vermiş olduğu bu avantajı doğru kullanmak hepimizce doğru algılanır. Ancak herkes sizin gibi olmadığından dolayı bu tartışmalar çıkmaktadır.

Ama sırf devlete vergi ödememek için herhangi bir akrabasında var olan bu durumu kullanmak ve bundan sonra da o kişiye hiçbir katkı sağlamayarak sadece kendi zevki için o araç kullananlara sözlerimiz çok ağır olur.

Yine yanlış anlaşılmayı engellemek için söylemek istiyorum ki sizler diğerlerinden çok farklısınız.

kudret beye sonuna kadar katılıyorum. gerçek anlamda alıp kullananlara hiçbirşey diyemeyiz. lafımız engelli üzerine alıp o kişiye fayda sağlamayanlar içindi. yanlış bişey söylediğimizi sanmıyorum ama yanlış anlaşıldık sanırım. herkesten özür dilerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '16
  • 62 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 22, 2013, 11:44:59 »
güle güle kullanın hayırlı olsun aracınız...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '15
  • 39 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Kasım 22, 2013, 12:48:41 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 776 kere teşekkür etti
  • 154 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Kasım 22, 2013, 12:55:33 »
zaten bu tür araç alıp kullananlar sadece bu dünyada kar eder, sırtımızdan vergi ödettirir benim lafımda zaten size değildi soru soran bir kişine art niyet arayarak cevap verenlere :)
herkes düşünür aldığı arabayı satarsam zarar eder miyim diye murat mert arkadaşımızda kafasına takılanı sormuş ne var bunda dimi.
bende kimi kırdıysam özür dilerim. bu konular hassas olduğu için bir anda çıkıştım :)
kendinize iyi bakın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '08
  • 277 kere teşekkür etti
  • 65 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 22, 2013, 13:11:52 »
kardeşim hayırlı olsun...

hatta istanbul büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeysen aracın içn ücretsiz park kartıda temin edebilirsin, emniyetinde böyle bir güzelliği var, matbu dilekce ile kimlik ve ruhsat bilgilerini alarak ilgili trafik şube müdürlüğüne gidip işlem yapabilirsin...(profil bilgin eksik,tamamlayabilirsin) diğer büyükşehir veya belediyelerdede böyle birşey vardı...

5 yıl sonra satarken zarar etmezsin,

edit: sonradan link konulmuştur

ücretsiz park kartını yeni başvuru yapıp alanlar aşağıdaki linkde mevcut... emniyet yardımcı oluyor, isparkın sistemine plaka girildiğinde ücretsiz şeklinde bilgisi çıkıyormuş...

http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/24029-otopark-icin-engelli-park-karti-nereden-alinir-5.html

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 27 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 22, 2013, 13:55:02 »
kardeşim hayırlı olsun...

hatta istanbul büyükşehir belediyesi sınırları içerisindeysen aracın içn ücretsiz park kartıda temin edebilirsin, emniyetinde böyle bir güzelliği var, matbu dilekce ile kimlik ve ruhsat bilgilerini alarak ilgili trafik şube müdürlüğüne gidip işlem yapabilirsin...(profil bilgin eksik,tamamlayabilirsin) diğer büyükşehir veya belediyelerdede böyle birşey vardı...

5 yıl sonra satarken zarar etmezsin,

park kartı çıkarttım. sizinde dediğiniz gibi dilekçe ehliyet ve ruhsat fotokopileri ile müracaat yapılıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • ...
  • 21 kere teşekkür etti
  • 29 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Kasım 22, 2013, 14:44:41 »
Bizim komşu aldı Kayınvelidesinin engeli yüzünden . Ama adam göğsünü gere gere biniyor jeep'im var diyor yani mimikleri. Ben o şekilde bişi yapsam Arabaya binerken utanırım. İnsanoğlu işte herkes çıkarı peşinde

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TOYOTA SEVER,ESKİ TOYOTA SAHİBİ.
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '10
  • 19 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Kasım 22, 2013, 18:13:48 »
Bizim komşu aldı Kayınvelidesinin engeli yüzünden . Ama adam göğsünü gere gere biniyor jeep'im var diyor yani mimikleri. Ben o şekilde bişi yapsam Arabaya binerken utanırım. İnsanoğlu işte herkes çıkarı peşinde

utanması gereken jeepi o şekilde alıp binen mi; yoksa milletin üç kuruşluk otomobil zevkine turp sıkan yönetici kesim mi ne dersiniz ? misal 50.000 TL'lik araca 36.000 TL ye alma yolu varken kaç kişi dürüstlük için 14.000 TL vergi öder. BENDEN YANA o şekilde alıp kılıfına uyduranada helal olsun. öyle çukura böyle çomak.
2021 Corolla HYBRID Dream (AKTİF)
2013 Hyundai İ30 1,6 GDİ ELİTE (AKTİF)
1991 Mazda 323 HB AT. (AKTİF)
2010 MERCEDES C180 KOMPRESSOR (satıldı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • ...
  • 21 kere teşekkür etti
  • 29 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Kasım 25, 2013, 16:38:00 »
utanması gereken jeepi o şekilde alıp binen mi; yoksa milletin üç kuruşluk otomobil zevkine turp sıkan yönetici kesim mi ne dersiniz ? misal 50.000 TL'lik araca 36.000 TL ye alma yolu varken kaç kişi dürüstlük için 14.000 TL vergi öder. BENDEN YANA o şekilde alıp kılıfına uyduranada helal olsun. öyle çukura böyle çomak.

Abi sende haklısın ne diyeyim ama varsa paran al yoksa paran yettiği kadar al bin diye düşünüyorum . Yönetim 25.000 tl aracı 50.000 tl 'ye satıyor ama ihtiyacı olana lafım yok haddime değil. Sadece sırf kendi duygularını tatmin etmek için alangirli işlere girmek bana saçma geliyor.  Benim düşüncem böyle sen büyüğümüzsün bizden daha iyi bilirsin tabi sadece benim düşüncem böyle .