Gönderen Konu: Avensis T27 Güncel Kasa Direksiyon Sesi Sorunu  (Okunma sayısı 15470 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '19
  • 304 kere teşekkür etti
  • 333 kere teşekkür edildi
Ynt: Avensis T27 Güncel Kasa Direksiyon Sesi Sorunu
« Yanıtla #20 : Ekim 17, 2015, 00:19:14 »
Bende de taşlı yola girince sanki birisi çekiçle alttan direksiyona vuruyormuş gibi tıkırtı geliyor sizde ne durumda? Ama şükür öyle çevirince yada asfalt yolda tıkırtı duymadım hiç
o şekilde değilde direksiyon aksamında boşluktan ötürü salınım yapan parça sesi oluyor. arnavut kaldırımlı yollar kabusum oldu. usta da bu kadar ses için kutuyu açtırma diyor. her yer sökülecekmiş. napalım çekicez herhalde :wacko:

Mesaj Birleştirildi: Ekim 17, 2015, 00:20:39
Amortisör, zrot, rotil, rot başı balatalar ve direksiyon mafsalında gözle görülür bir şey yok Murat hocam inceledim biraz. Lifte kaldırılmadı ama lastik değişimi sırasında bakılacak ne varsa ustaya da baktırdım. Usta da "sorun yok" dedi. Yarın hidrolik yağı seviyesini kontrol edeceğim. (nerede bilmiyorum gerçi) Kayseri'ye kadar direksiyon elimde kalmazsa servise uğrayıp durumu anlatacağım.
direksiyon hidrolik değil elektrikli. önceki mesajımda yazan yöntemi deneyin. sorunun yeri hususunda bilginiz olur.
2019 Mondeo 1.5 Ecoboost (Prins VSİ-3 DI)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ekim 17, 2015, 00:19:14 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ekim 17, 2015, 00:23:31 »
Bu ses Corollada da var.Çözüm bütün yollar asfalt olacak.Taşlı yola kesinlikle girilmeyecek.Tercihen Almanya veya Japonyada yaşanırsa bu sorun ortadan kalkar. :rofl:

Tamam o zaman sevindim :) Bir tek bende var sanıyordum :) Sevindiğim şeye bak yahu hahahah :rofl:

THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Ekim 17, 2015, 09:39:44 »
https://www.youtube.com/watch?v=tD-uUIKb6XA
Tıkırtının tarifi yok aslında. Yukarıdaki videodaki sesin biraz daha tok hali. Yüksek değil, bazen ben bile duymuyorum, direksiyondan hissediyorum. Direksiyon titreşim yapıyor.
Ayrıca, direksiyon her konumdayken tıkırtı sesi yapabiliyor. Kalkışlarda, özellikle patinaj sırasında, direksiyonu toplarken ses daha belirgin. Bazen ne yaparsam yapayım hiç tıkırtı yapmıyor. Sanki mafsalın alt taraflarından ya da direksiyon kutusu kaynaklı bir ses gibi, yani direksiyon simidinden uzakta bir ses.

Cam kapanması çok elzem bir durum değil ama, en azından lambalar için süre belirlenmesi şart. Direksiyon mafsalı için baktığımda tesadüfen farkettim. Acil durum olsa yandık.
Konuyu dağıtmadan buradan sorayım akünün ömrü kaç yıldır? İç lambaların açık kalması dışında bittiği ya da kışın zor çalıştığı olmadı. Akü kutuplarında kaç V ölçmem lazım?

Ekleme:
https://www.youtube.com/watch?v=vZ69uyt-hEU
Bu videodaki ses daha benzer. Hatta aynısı diyebilirim. Videodaki açıklamaya göre direksiyon hidroliği eksikliğinden kaynaklıymış sorun. Ekleyince çözülmüş.
Hiç de aklıma gelmedi direksiyon hidroliği. Yarın da ona bakayım. Ama nerede? Fren hidroliği cam sileceklerinin altında kalıyor da direksiyon hidroliği hiç gözüme çarpmadı.

şimdi duydum hocam bi lokurtu gibi bir ses bence kesinlikle baktırılmalı.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 17, 2015, 09:43:35
Bende de taşlı yola girince sanki birisi çekiçle alttan direksiyona vuruyormuş gibi tıkırtı geliyor sizde ne durumda? Ama şükür öyle çevirince yada asfalt yolda tıkırtı duymadım hiç

direksiyonda vururken bir şey hissdiyor musun?
o ses amortisör sesi olabilir o takrtı normal aslında. ama o takırtıyla beraaber direksiyonda titreşim vs varsa o zaman bi kontrol ettirmekte fayda var.

benim teorim şu aslında aracın süspansiyon sitemi doğal olarak sert. kasis vb durumlarda süspansiyon titreşimi haliyle direksiyonla bağlantılı noktalara daha sert iletiyor böylece istenmeyen sesler oluşabiliyor diye düşünüyorum
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #23 : Ekim 17, 2015, 09:58:58 »
direksiyonda vururken bir şey hissdiyor musun?
o ses amortisör sesi olabilir o takrtı normal aslında. ama o takırtıyla beraaber direksiyonda titreşim vs varsa o zaman bi kontrol ettirmekte fayda var.

benim teorim şu aslında aracın süspansiyon sitemi doğal olarak sert. kasis vb durumlarda süspansiyon titreşimi haliyle direksiyonla bağlantılı noktalara daha sert iletiyor böylece istenmeyen sesler oluşabiliyor diye düşünüyorum

Ne hissetmem lazım bilmiyorum ama uyuz oluyorum  :islik: :islik:

Amortisör sesi değil, mesela şehir içinde kasislerden yada AVM garajlarındaki o kasis zımbırtılarından geçerken böyle birşey yok, olay bozuk taşlı yollarda oluyor genellikle. Zaten bu şekilde yola girdiğim tek yer Didime giderken ki Akyeniköy, o yola girince sanki araba direksiyonu hafifliyor ve yerinden çıkmış gibi   elime darbe sesi geliyor, araba genelinde olan bir ses yada titreşim değil, sadece direksiyonda dediğim gibi yerinden çıkmış gibi bir his oluşuyor. :)
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Ekim 17, 2015, 11:01:51 »
T25 kasada bu olay yoktu T27 kasayı aldığımda bende çok garipsedim ilk iş zirve otoya gidip test sürüşü yaptık normal dedi daha sonra ısrarımla lifte kaldırıp alt takımı kontrol ettik zerre boşluk bulamadık.30 bin bakımında yetkili serviste durumu söyledim ne yaptılar bilmiyorum aracı teslim aldığımda ses kesilmişti.Tabiki öncesine göre çok bozuk yollarda yine takırtı yapıyor bunada şükrediyorum sert süspansiyon ve lastiklere 36 psi hava basmamda etken olabilir.Sonradan zirve otoda balataları değiştirirken ahmet direksiyon mafsalının torkunun gevşediğini servisinde mafsalı sıktığını söyledi.Bu sesi ancak çok yumuşak lastik ve düşük lastik basıncı ile dahada aza indirebiliriz komple kesemeyiz.
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #25 : Ekim 17, 2015, 11:12:59 »
Cavit abi aynı semptomlarımı yaşıyoruz? O tip yollarda sanki direksiyon elimde kalmışta deliğine girmeye çalışıyormuş gibi oluyor. Garip bir şey,  :wacko: :wacko: :wacko:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #26 : Ekim 17, 2015, 11:25:13 »
T25 kasada bu olay yoktu T27 kasayı aldığımda bende çok garipsedim ilk iş zirve otoya gidip test sürüşü yaptık normal dedi daha sonra ısrarımla lifte kaldırıp alt takımı kontrol ettik zerre boşluk bulamadık.30 bin bakımında yetkili serviste durumu söyledim ne yaptılar bilmiyorum aracı teslim aldığımda ses kesilmişti.Tabiki öncesine göre çok bozuk yollarda yine takırtı yapıyor bunada şükrediyorum sert süspansiyon ve lastiklere 36 psi hava basmamda etken olabilir.Sonradan zirve otoda balataları değiştirirken ahmet direksiyon mafsalının torkunun gevşediğini servisinde mafsalı sıktığını söyledi.Bu sesi ancak çok yumuşak lastik ve düşük lastik basıncı ile dahada aza indirebiliriz komple kesemeyiz.
Ben 32 33 psi kullanıyorum. Şükür bende öyle bir ses yok.  Masallah diyelim
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #27 : Ekim 17, 2015, 11:25:32 »
Cavit abi aynı semptomlarımı yaşıyoruz? O tip yollarda sanki direksiyon elimde kalmışta deliğine girmeye çalışıyormuş gibi oluyor. Garip bir şey,  :wacko: :wacko: :wacko:
Hayret abi o kadar da kötü mü yav

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #28 : Ekim 17, 2015, 11:28:50 »
Hayret abi o kadar da kötü mü yav

Mübarek adam öyle bir diyon ki sanki DEMİR TEKERLEK üstünde gidiyoz bizde :) O kadar abartılı bişi değil zaten her yolda olmuyor ben o yola yılda 2-3 sefer giriyorum zaten :) Ama o yola girdiğimde tekerin geçtiği taşın biçimine göre herhalde dediğim gibi bir his oluyor direksiyonu tutarken. Öyle kulakla falan bir ses duyulmuyor, sadece elinde hissediyorsun.

Benim Burak Muratın duyduğu sesle alakam yok, o sesi ben Elhamdulillah duymuyorum.
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Ekim 17, 2015, 11:50:39 »
Burak bey araciniz elektrikli direksiyon.Hidrolik falan yok boşuna aramayin.Direksiyon kutusunda boşluk olabilir.Servise gidin baksınlar
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #30 : Ekim 17, 2015, 12:02:13 »
Ben aracımda direksiyonda vuruntu hissetmiyorum sadece ses olarak duyuyorum.Parke yolda bu olay yok sadece çok bozuk yollarda lok lok diye ses var. :(

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2009 avensis T27
  • Kilometre: 118000
  • Model Yılı: '09
  • 4 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Eylül 04, 2016, 14:13:44 »
merhaba arkadaşlar direksiyondan gelen tıkırtı özellikle bozuk yolda benimde içimi ürpertiyordu dün cruise cont için kablo takibi yaparken direksiyon mafsalınıda kontrol etmek aklıma geldi direksiyon mili paspas üzerinde koruyucu plastik muhafazayı söktüm 1 mafsal cıvatası hemen görünüyor onu sıkıp kontrol ettim sorun aynı telefon kamerasıyla baktığımda mafsalın altında ikinci bir freze civatası olduğunu gördüm yaklaşık 15 cm altta kontrol sıkım kontrolü yaptım biraz gevşekti iyi bir şekilde sıktım aracı sürüç testi yaptım her türlü  tıkırtıdan eser yok
foto ekleyemedim umarım en kısa zaman da eklerim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
« Yanıtla #32 : Eylül 04, 2016, 14:15:19 »
merhaba arkadaşlar direksiyondan gelen tıkırtı özellikle bozuk yolda benimde içimi ürpertiyordu dün cruise cont için kablo takibi yaparken direksiyon mafsalınıda kontrol etmek aklıma geldi direksiyon mili paspas üzerinde koruyucu plastik muhafazayı söktüm 1 mafsal cıvatası hemen görünüyor onu sıkıp kontrol ettim sorun aynı telefon kamerasıyla baktığımda mafsalın altında ikinci bir freze civatası olduğunu gördüm yaklaşık 15 cm altta kontrol sıkım kontrolü yaptım biraz gevşekti iyi bir şekilde sıktım aracı sürüç testi yaptım her türlü  tıkırtıdan eser yok
foto ekleyemedim umarım en kısa zaman da eklerim
Bekliyoruz bir kaç arkadaş şikayetçi bu konudan

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2009 avensis T27
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #33 : Eylül 04, 2016, 14:18:03 »
foto eklemede yardımcı olabilirmisiniz

Mesaj Birleştirildi: Eylül 04, 2016, 14:49:19
http://i66.tinypic.com/2ii9w2d.jpg
http://i68.tinypic.com/1z2ew3q.jpg
http://i67.tinypic.com/2itk64h.jpg
http://i63.tinypic.com/2zqsyly.jpg
http://i63.tinypic.com/2j3k2mc.jpg

Mesaj Birleştirildi: Eylül 04, 2016, 14:50:07
araç T27  avensis

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #34 : Eylül 04, 2016, 15:09:59 »

Bu somunlar bendede gevşiyor her servise girdiğimde sıktırıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '13
  • 305 kere teşekkür etti
  • 177 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Eylül 04, 2016, 15:24:08 »
Bende de var aynı ses. Artık alıştım :)
Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #36 : Eylül 04, 2016, 15:47:16 »
Peki bu somunları loctite ile neden yapıştırıpta bir daha gevşemesine engel olmuyorlar  :olu:
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '20
  • 284 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Eylül 04, 2016, 16:24:58 »
Bende ses yok ama güzel konu, teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Öğretmen ama MEMUR Değil :)
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 230000
  • Model Yılı: '10
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #38 : Mart 02, 2017, 14:33:08 »
Yeni aldığım avensiste de benzer durum oluştu. Araba 80.000'de aldıktan 1 hafta sonra farkettim. Dörtnala sordum "abi normal hiç takma kronik bunlarda" deyince çok canım sıkılmadı. Ama D segment bir araçta olmaması gereken bir durum. Bariz elde hissediliyor böyle bir ucuzluk hissiyatı. Bunu yaşayacaksam corollamı neden sattım zerre tıkırtı sarsılma yoktu. Neyse servise de soracağım yine de meraktan.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2009 avensis T27
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Mart 09, 2017, 20:51:04 »
Kardeş üsteki fotoğrafları inceledin ise bir tarafı 12 açık ağız diğer tarafı 12 cırcır olan anahtar takımı ile kendin yapabilir veya bir arkadaşına yaptırabilirsin zira ustaya yaptırayım dersen ya uğraşmak istemez yada direksiyon kutusunu sökmeye kalkacaktır mafsalın ustteki civata değil de alttaki civata gevşek oluyor o noktayı cep telefonu kamerasıyla birkaç foto çekerseniz sıkılacak noktayı görürsünüz  saygılar