Gönderen Konu: Sinyallere led ampül takmak.  (Okunma sayısı 13533 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
Sinyallere led ampül takmak.
« : Eylül 15, 2013, 00:01:22 »
Merhabalar,

Birçok arkadaşın düşündüğü, bazılarınında yapmış olduğu sinyalleri led ampüllerle değiştirme olayına  girdim. O kesik kesik yanmaları  gayet  hoş.  Amacım böyle bir düşüncesi olan olursa ön bilgi olsun diye yardımcı olmak.

Ürünler:
Ampül: Amber 5050 smd (yani 3 çipli olarak bilinen) led

Direnç: 6 ohm 50 watt  Malum ledlerin hızlı yanıp sönmesini engellemek için.

Dirençleri ısınmayı engellemek için aracın metal aksamına monte  ettim. Sonuç: Gayet  hoş oldular. Ancak şu bir  gerçek akkor flamanlı lambanın verdiği parlaklığı vermiyorlar, çünkü araçların mevcut sinyallerinin reflektörleri led ampüller için uygun değil. Ha bu demek değil tamamen kullanılamazlar. Sadece önceki parlaklığı arıyor gözleriniz  o kadar. Yeni orjinal led sinyalli araçlarda reflektörlerde uygun olduğu için yeterli derecede parlaklık veriyorlar.  Birde dikkatimi çeken şu oldu, aynı 5050 3 çipli smd  ledlerde beyaz  renkli olanlar amber yada diğer renklere göre  daha  parlak yanıyorlar.  Onun için eğer böyle bir proje düşünceniz  varsa ve sinyal lambalaranızın dış kısımları zaten turuncu ise içine aldığınız  ampül beyaz  olsun ki daha  parlak yansın.  Ben önler şeffaf olduğu için amber renk almıştım.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Toyota Club Türkiye

Sinyallere led ampül takmak.
« : Eylül 15, 2013, 00:01:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • I love Capan :)
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '15
  • 3 kere teşekkür etti
  • 17 kere teşekkür edildi
Ynt: Sinyallere led ampül takmak.
« Yanıtla #1 : Eylül 15, 2013, 00:42:58 »
peki son takılmış hali mevcutmudur
D-4D Corolla Advance M/M

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 2928 kere teşekkür etti
  • 2552 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 15, 2013, 04:08:35 »
LEDlerin hızlı yanıp sönmesini engellemek için DİRENÇ ne alaka? Zaten sinyallere fasılalı olarak elektrik akımı gitmiyormu? Direnç takarak siz ledlerin parlaklığını düşürürsünüz sadece? Yanlışmı düşünüyorum?
THE END

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '10
  • 367 kere teşekkür etti
  • 316 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 15, 2013, 07:12:00 »
peki son takılmış hali mevcutmudur
+55
Fotolari bekliyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3398 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 15, 2013, 10:02:12 »
Direnç olayını bende merak ettim.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 15, 2013, 11:40:33 »
LEDlerin hızlı yanıp sönmesini engellemek için DİRENÇ ne alaka? Zaten sinyallere fasılalı olarak elektrik akımı gitmiyormu? Direnç takarak siz ledlerin parlaklığını düşürürsünüz sadece? Yanlışmı düşünüyorum?

Ben cevap vereyim .

Dörtlü flaşör sistemde çekilen elektrik akımı düştüğünde lambaları daha hızlı yakıp söndürür . Bunu sinyallerin biri patladığında misal ön sol sinyal patladığında arka sol sinyalin daha hızlı yanıp söndüğünü görürsünüz . Bazen trafikte görmüşsünüzdür önde giden aracın sinyali hızlı yanıp söner bunun en büyük sebebi ön sinyalin patlak olmasıdır . Led ampullerde çok daha düşük akım çekeceğinden sinyaller hızlı çalışacaktır . Direnç ise daha fazla akım çekilmesi ve dolayısıyla hem arka sinyallerin hem yeni katılan led sinyallerin normal hızda yanmasını sağlayacaktır .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 15, 2013, 12:13:38 »
Ben cevap vereyim .

Dörtlü flaşör sistemde çekilen elektrik akımı düştüğünde lambaları daha hızlı yakıp söndürür . Bunu sinyallerin biri patladığında misal ön sol sinyal patladığında arka sol sinyalin daha hızlı yanıp söndüğünü görürsünüz . Bazen trafikte görmüşsünüzdür önde giden aracın sinyali hızlı yanıp söner bunun en büyük sebebi ön sinyalin patlak olmasıdır . Lep ampullerde çok daha düşük akım çekeceğinden sinyaller hızlı çalışacaktır . Direnç ise daha fazla akım çekilmesi ve dolayısıyla hem arka sinyallerin hem yeni katılan led sinyallerin normal hızda yanmasını sağlayacaktır .

Bunu ögrendigimiz iyi oldu bende böyle bir şey düşünüyordum hatta ebaya led siparişlerinide verdim şu an yoldalar.ben şimdilik sinyallerde kullanmayacagım iç aydınlatma, park, stop ve plaka aydınlatmalarında degişiklik yapacagım.degişiklikleri yaptıktan sonra resimleri paylaşırım
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1.0 VVT İ
  • Araç: Yaris
  • Model Yılı: '13
  • 19 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 15, 2013, 14:48:39 »
 fren ve sinyallere led tavsiye etmiyorum. özellikle gün ışığında aydınlatma performansı çok düşük oluyor.kaza yapma olasılığınız artıyor çünkü arkanızdan gelen araç sinyal yada frenleri çok geç farkedebiliyor. eski arabama uygulamıştım.2 gün sonra söktüm.taktığınız ledin 21wat a eşdeğer ışık vermesi lazımki başka araçlar sizin sinyal verdiğinizi farkedebilsin.oledlerin ışık gücü en fazla 5-6 watt dır ve gün ışığında zayıf kalır.aman dikkat!!!!!!!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #8 : Eylül 15, 2013, 14:51:23 »
Bunu ögrendigimiz iyi oldu bende böyle bir şey düşünüyordum hatta ebaya led siparişlerinide verdim şu an yoldalar.ben şimdilik sinyallerde kullanmayacagım iç aydınlatma, park, stop ve plaka aydınlatmalarında degişiklik yapacagım.degişiklikleri yaptıktan sonra resimleri paylaşırım

Abi en iyisini yaparsın . Led şık gözükse de bende sinyallerde kullanmaya sıcak bakmıyorum .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 421000
  • Model Yılı: '05
  • 180 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 15, 2013, 19:53:39 »
ben kendim böyle birsey yaptim  el emeği goz nuru:D
2005 corolla 1.6 hb a/t
2002 corolla 2.0 d4d (Dsport)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 15, 2013, 20:31:12 »
ben kendim böyle birsey yaptim  el emeği goz nuru:D

Ouvv abi o turuncu şerit gibi şey ne?
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 421000
  • Model Yılı: '05
  • 180 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 15, 2013, 21:45:25 »
Ouvv abi o turuncu şerit gibi şey ne?
bisiklet refloktorunuden yaptım o parçayı altında drenc  var;D
2005 corolla 1.6 hb a/t
2002 corolla 2.0 d4d (Dsport)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Eylül 15, 2013, 21:54:33 »
bisiklet refloktorunuden yaptım o parçayı altında drenc  var;D
He :D ;D;D
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 164 kere teşekkür etti
  • 115 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 15, 2013, 23:13:59 »
fren ve sinyallere led tavsiye etmiyorum. özellikle gün ışığında aydınlatma performansı çok düşük oluyor.kaza yapma olasılığınız artıyor çünkü arkanızdan gelen araç sinyal yada frenleri çok geç farkedebiliyor. eski arabama uygulamıştım.2 gün sonra söktüm.taktığınız ledin 21wat a eşdeğer ışık vermesi lazımki başka araçlar sizin sinyal verdiğinizi farkedebilsin.oledlerin ışık gücü en fazla 5-6 watt dır ve gün ışığında zayıf kalır.aman dikkat!!!!!!!!
Burda ne yazık ki size katılamayacgım. Watt çektiği akimdir, ışık şiddeti degil. Eski tip, yani telli ampuller daha çok akim cekerler. Yeni nesil ledler, daha az akım ile daha çok ışık şiddeti oluştururlar. Üst sınıf markalar artik nerdeyse sadece led kullaniyor, hatta üst sınıf floresan ledler var artik.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 164 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Eylül 15, 2013, 23:16:33 »
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50634.0

Birde böyle bir model var,hazır şekilde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #15 : Eylül 15, 2013, 23:26:46 »
Burda ne yazık ki size katılamayacgım. Watt çektiği akimdir, ışık şiddeti degil. Eski tip, yani telli ampuller daha çok akim cekerler. Yeni nesil ledler, daha az akım ile daha çok ışık şiddeti oluştururlar. Üst sınıf markalar artik nerdeyse sadece led kullaniyor, hatta üst sınıf floresan ledler var artik.

Abi bir kısmına katılıyorum . Yalnız bahsi geçen ledler üst sınıf markaların kullandığı ledlerle alakası yok . İyileride muhakkak vardır ama ben bu modifikasyonu açıkçası gereksiz buluyorum . Frenlere uygulanması yarar sağlayabilir çünkü ledler normal ampullere göre frene basınca daha kısa zamanda yanarlar ve buda trafikte arkadakini daha erken uyarmak demektir. Bunu corollanın  orta fren lambası ve normal stoplara bakarak anlayabilirsiniz. Akşam veya akşam üzeri aracın arkasına geçip birine frene basmasını söylerseniz sizde orta lambanın normal stoplara göre daha erken yanacağını göreceksinizdir .Ama sinyaller için bence gereksiz ve direnç kullanılarak yapılacağından ben pek sıcak bakmıyorum  .

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50634.0

Birde böyle bir model var,hazır şekilde.

Mesela bu gibi ledlerle yapılabilir .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 164 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Eylül 16, 2013, 09:10:11 »
.....
Ama sinyaller için bence gereksiz ve direnç kullanılarak yapılacağından ben pek sıcak bakmıyorum  .
Evet Mahmut, ben de gerekli buluyorum diyemem. Sebepleri;
1. Hoş görüntü
2. Benim arabadaki arka stoplar frenler led, ancak sinyaller led ampullü değil ve nüansı bozmaktadır. Bundan dolayı sinyallere led ampul uyguladım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Eylül 16, 2013, 09:57:33 »
Arkadaşlar,  ledleri  söktüm. Yani gece taktım, ertesi gün öğleyin söktüm. Tamam gece görüntü çok  hoş ancak  gündüz önler  neyse de (şeffaf olduğu için) arka sinyaller hiç görünmüyor desem  yeridir. İlk mesajımda da belirttim yeni tip  araçların kullandığı ledler bizim dandik ledlerden  değil, ve  ayrıca ledlerin konumlanış şekli  ve reflektörleride onlara uygun olarak üretiliyor. Onun için bizim sonradan yapacağımız işlemler orjinallarine benzemeyeceği  aşikar.  Bu iş  için öncelikle stobunuz  buna uygun olmalı, yani ebaydaki hazır ampüllerle bu iş olmayacak, yada daha pahalı olanlardan bakmak lazım. Yani stobun içi açılabilir olacak ki gerekirse 3 wattlık power ledlerden yapacaksınız  sinyalleri bak o zaman belli oluyor mu olmuyor mu ?  Örnek şahin/doğan veya lada samara araçlar  varya işte o stoplardan olacak, içi açılacak ve birkaç sıra  led konulabilecek şekilde olacak. Benim şahinim olsaydı neler  yapardım...

Direnç olayına  gelince. İşi  akım watt kavgasına  götürmeyelim :)  Basit bir  şekilde eski tip sinyal flaşörleri watt prensibine  göre çalışır. Mahmut M.Dalı arkadaşımız detaylı bir şekilde anlatmış. O flaşörün bildiğimiz  standart fasılada  yanması  için  genelde ön:21w,  arka:21w ve çamurluk:5w  yani toplamda 45-50 watt civarı ampül gücüne  ihtiyacı  vardır. Bunlardan ne kadarı  azalırsa fasıla o kadar  hızlanır.  Burada ledler o kadar güç çekemediği için bu dirençleri ampüle paralel  bağlayarak o gücü çekmesini, dolayısıyla standart bir fasıla aralığı yakalamasını sağlıyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 164 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Eylül 16, 2013, 10:24:42 »
Arkadaşlar,  ledleri  söktüm. Yani gece taktım, ertesi gün öğleyin söktüm. Tamam gece görüntü çok  hoş ancak  gündüz önler  neyse de (şeffaf olduğu için) arka sinyaller hiç görünmüyor desem  yeridir. İlk mesajımda da belirttim yeni tip  araçların kullandığı ledler bizim dandik ledlerden  değil, ve  ayrıca ledlerin konumlanış şekli  ve reflektörleride onlara uygun olarak üretiliyor. Onun için bizim sonradan yapacağımız işlemler orjinallarine benzemeyeceği  aşikar.  Bu iş  için öncelikle stobunuz  buna uygun olmalı, yani ebaydaki hazır ampüllerle bu iş olmayacak, yada daha pahalı olanlardan bakmak lazım. Yani stobun içi açılabilir olacak ki gerekirse 3 wattlık power ledlerden yapacaksınız  sinyalleri bak o zaman belli oluyor mu olmuyor mu ?  Örnek şahin/doğan veya lada samara araçlar  varya işte o stoplardan olacak, içi açılacak ve birkaç sıra  led konulabilecek şekilde olacak. Benim şahinim olsaydı neler  yapardım...

Direnç olayına  gelince. İşi  akım watt kavgasına  götürmeyelim :)  Basit bir  şekilde eski tip sinyal flaşörleri watt prensibine  göre çalışır. Mahmut M.Dalı arkadaşımız detaylı bir şekilde anlatmış. O flaşörün bildiğimiz  standart fasılada  yanması  için  genelde ön:21w,  arka:21w ve çamurluk:5w  yani toplamda 45-50 watt civarı ampül gücüne  ihtiyacı  vardır. Bunlardan ne kadarı  azalırsa fasıla o kadar  hızlanır.  Burada ledler o kadar güç çekemediği için bu dirençleri ampüle paralel  bağlayarak o gücü çekmesini, dolayısıyla standart bir fasıla aralığı yakalamasını sağlıyoruz.
Osman hocam;
Bütçe ve merağınız varsa paylaştığım konudaki ledleri deneyin isterseniz.
Ben test etmiştim ama videoyu bulamadım. Bir tarafı led diğerini ampul yaptım ve güneşli havalarda oldukça iyi görüşü oluştu.
Görmek isterseniz güncel halini video çekip paylaşırım.
LED teknolojisini 1985 yılından beri takip ediyorum. 2003-2004 yıllarında mercekli ledler çıkmaya başlayınca, çok daha geniş kullanım alanı oluştu.
Evet haklısınız, ışık şiddeti çok yoğun değil ancak uygun reflektör ile bir şeyler yapılabiliyor.

2009 yılında corolla sahibi ilk olduğumda, ebay üzerinden 30° açılı mercekli jumbo led satın almıştım (çap 10mm hala elimde var).
Bu ledleri uygun bir plastik parçaya dizerek gündüz farı yapmaya çalışmıştım ama sonuç aynı sizinki gibi olmuştu. Gece müthiş, güneşli havada "tırt".
Ben de söktüm ve orjinallerin çıkması için bekledim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Eylül 16, 2013, 10:47:08 »
Levent kardeşim haklısın, inan bu tür pahalı ürünleri de biliyorum. Ama  dediğim gibi biraz da maliyet  meselesi. Hadi 15-20 neyse de 115 TL de çok pahalı be  yahu. 4 tane  al 230 TL.  Ayrıca senin bahsettiğin gibi ledi koyduğun yerde istediğin gibi çalışma ortamı olsa, yani stoba müdahale  olsa halledilemeyecek bir  şey  yok.  Saygılar...

Ayrıca, genelde 2000 li yıllardan sonraki araçlar  diyeyim,  stopları her ne kadar renkli olsada  biraz şeffafımsı renklere  sahipler,  bizim araçların stopları  ise  daha  mat. Yani 1998 model corolla ile 2010 model corollanın stopları  ışığın geçirgenliği açısından çok farklı.