Gönderen Konu: Silecek ve silecek lastiğine dair herşey  (Okunma sayısı 124762 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
Ynt: Silecek ve silecek lastiğine dair herşey
« Yanıtla #280 : Ocak 24, 2018, 12:54:36 »
Çok zor değil değişim. Önce lastik çıkarılırsa kapaklar daha kolay çıkıyor.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #280 : Ocak 24, 2018, 12:54:36 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #281 : Şubat 23, 2018, 14:35:56 »
2016 model toyota yaris aracıma silecek alırsam 2011-2014 arasındaki yarislerin silecekleri 2016 modellerle uyumlumu yoksa daha farklı tip mi alacağım. yardımlarınız için teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 50100
  • Model Yılı: '13
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #282 : Nisan 10, 2018, 10:38:48 »
aracımın sileceklerini eskidi diye değiştirdim aynı yerde iz yapmaya devam etti 1 hafta sonra bosch aerotwin plus aldım yine aynı yerde iz bırakıyor bunu nasıl engelleyebilirim cam da sorun olduğunu dusunuyorum  yağlı gibi bırakıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #283 : Nisan 10, 2018, 11:56:24 »
Silecegin takildigi koldada sorun olabilir anlayan biri onu eliyle ayarlayabilir benimde basima gelmisti simdi kaymak gibi silio masaallah...
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #284 : Nisan 10, 2018, 15:23:23 »
aracımın sileceklerini eskidi diye değiştirdim aynı yerde iz yapmaya devam etti 1 hafta sonra bosch aerotwin plus aldım yine aynı yerde iz bırakıyor bunu nasıl engelleyebilirim cam da sorun olduğunu dusunuyorum  yağlı gibi bırakıyor

Aynısı benim 2017 araçtada aldığım haftadan beri var, sağ taraf tertemiz yapıyor şöför tarafı yağlı gibi,  birde benim silecek aldığım hafta ilk kullanımdan beri şöför tarafı tam yukarı çıkıp aşağı dönüşte lık diye ses yapıyor. Bin bakımında servise bu neden olur dediğimde hepsinde var normal demişti.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 50100
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #285 : Nisan 10, 2018, 15:28:23 »
Aynısı benim 2017 araçtada aldığım haftadan beri var, sağ taraf tertemiz yapıyor şöför tarafı yağlı gibi,  birde benim silecek aldığım hafta ilk kullanımdan beri şöför tarafı tam yukarı çıkıp aşağı dönüşte lık diye ses yapıyor. Bin bakımında servise bu neden olur dediğimde hepsinde var normal demişti.
aynen üstad benımde sofor tarafında var aynı olay silecek yukarı cıkarken sorun yok aşağı inerken ortada belli bi yere kadar bırakıyor izi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #286 : Nisan 10, 2018, 17:22:13 »
Silgi kolunda boşluk varsa veya kola silgi lastiğini değiştirir iken ters dengesiz kuvvet uygulandı ise iz yapar veya altta silgi motoruna bağlı kollar arasında plastik burç lar var onlarda aşınma varsa yine aynı sıkıntıyı yapar en basit yöntem aynı model başka bir arabadan kol değişikliği yapıp deneme yapabilirsiniz
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 157000
  • Model Yılı: '05
« Yanıtla #287 : Nisan 18, 2018, 16:46:36 »
@Ufuk Sönmez (16363) 2005 corolla sol hb aracımda nwb var yazdıklarınızı okduum sanırım orjinalini sizden temin edebiliyoruz ya da fitilleriniz. Peki nasıl temin edebiliriz :) ben sipariş vermek istiyorum ve fiyatı nedir ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #288 : Nisan 19, 2018, 10:24:13 »
@Ufuk Sönmez (16363) 2005 corolla sol hb aracımda nwb var yazdıklarınızı okduum sanırım orjinalini sizden temin edebiliyoruz ya da fitilleriniz. Peki nasıl temin edebiliriz :) ben sipariş vermek istiyorum ve fiyatı nedir ?

Aracınızın 17 haneli şasi numarasını özel mesaj ile gönderirseniz uygun ürünlerin tamamı için teklif iletebilirim Ali bey.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Rav 4
  • Model Yılı: '04
  • 4 kere teşekkür etti
  • 56 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #289 : Nisan 29, 2018, 12:04:59 »
Ufuk hocam yeni nesil araçlardaki çok yönlü tazyikli su spreylemesini bizim araçlara uygulamak zor mudur?
sadece su püskürten memeler mi değişmelidir yoksa su motoru da mı farklı oluyor onların?

yapan var mı hiç?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2591 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #290 : Temmuz 17, 2018, 15:21:25 »
geçen yıl silbak marka lastik buldum sanayiiden tanesi 15 tl.
1 yılı geçti canavar gibi. fazladan alıp saklayayım bari oldukça kaliteli ve sessiz tavsiyemdir :foto:
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 26200
  • 4 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #291 : Eylül 09, 2018, 17:05:21 »
merhaba,

silecekler eskidiği için 6 ay kadar önce izmit sanayide bosch marka muz silecek takdırdım
tam park ettiğim sırada yağmur başladı, silecekler çalışmaya başladı. şöför tarafındaki silecekteki lastik çıktı, kol cama sürtmeye başladı. hemen durdurdum. çıkan sileceği tekrar taktım ama sanki çok kolay takılıp çıkıyormuş gibi geldi. diğer gün benzer bir olay daha yaşadım.

silecekleri değiştirsem iyi olacak. orjinal olanlara servis 250 tl demişti. daha uygun fiyata orjinale yakın bir silecek bulabilir miyim?

2013 corolla
y = e^x fonksiyonu hangimizi etkilememiştir ki? Küllerinden hayat bulan Zümrüd-ü Anka kuşu gibi, türevi yine kendisidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #292 : Eylül 09, 2018, 17:41:29 »
merhaba,

silecekler eskidiği için 6 ay kadar önce izmit sanayide bosch marka muz silecek takdırdım
tam park ettiğim sırada yağmur başladı, silecekler çalışmaya başladı. şöför tarafındaki silecekteki lastik çıktı, kol cama sürtmeye başladı. hemen durdurdum. çıkan sileceği tekrar taktım ama sanki çok kolay takılıp çıkıyormuş gibi geldi. diğer gün benzer bir olay daha yaşadım.

silecekleri değiştirsem iyi olacak. orjinal olanlara servis 250 tl demişti. daha uygun fiyata orjinale yakın bir silecek bulabilir miyim?

2013 corolla

sileceksepeti isimli internet sitesinden inwells hybrid olan modelini aldım dış tasarım olarak orjinal ile aynı ve çok güzel silmekte tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #293 : Kasım 29, 2018, 22:40:48 »
sileceksepeti isimli internet sitesinden inwells hybrid olan modelini aldım dış tasarım olarak orjinal ile aynı ve çok güzel silmekte tavsiye ederim.
Geçen yıl aynı yerden aynı model almıştım. Bir kaç gün önce baktım ki lastiği tutan parçanın biri kırılmış. Ne kar gördü ne don. Bir kış dayandı. Allahtan orjinal silecek süpürgelerini atmamıştım. Ufuk beyden dün toyoguard silecek lastiği siparişi vermiştim bugün geldi. Taktım. Daha önce orjinali ve inwells ler aşağı inerken  tam şoför tarafının sağında suyu bırakıyordu. Ama toyoguardlar bırakmadı. Şuan çok sessiz ve güzel. İnşallah dayanıklı olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #294 : Kasım 29, 2018, 22:51:17 »
Arkadaşlar bu sileceklerin rüzgar ses direncini hiç test eden varmı. Yani seyir halinde iken uğultusu az olan yada olmayan.
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #295 : Kasım 29, 2018, 23:20:04 »
Arkadaşlar bu sileceklerin rüzgar ses direncini hiç test eden varmı. Yani seyir halinde iken uğultusu az olan yada olmayan.

Kaliteli Hybrid tipi silecekler gayet konforlu ve yüksek süratlerde de silme performansını koruyabiliyor, Bosch Aerotwin çok övülüyordu denemek için aldım ses konusunda Hybrid modeller kadar konforlu ancak 150km/s üzerinde özellikle uzun (65cm) tarafında silmiyor hatta 200km/s üzerinde uç kısımları camdan havalanıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #296 : Kasım 29, 2018, 23:48:14 »
Benimde sorunum camın dışında siilgi çalıştığında camda dalga dalga film oluşuyor. Cif döktüm elimle biraz ovuşturdum sonra silgileri çalıştırdım fakat yine aynı ıslanıp silgi çalışınca camda dıştan buğu gibi oluyor. sanki kullandığım cilalı şampuandan oluyor yada benzinliklerde arada bir sıktığım köpükten oluyor.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #297 : Kasım 29, 2018, 23:53:35 »
Benimde sorunum camın dışında siilgi çalıştığında camda dalga dalga film oluşuyor. Cif döktüm elimle biraz ovuşturdum sonra silgileri çalıştırdım fakat yine aynı ıslanıp silgi çalışınca camda dıştan buğu gibi oluyor. sanki kullandığım cilalı şampuandan oluyor yada benzinliklerde arada bir sıktığım köpükten oluyor.
Silgi lastiklerini sökün kolu camın üstüne indirin bakın bakalım kolun silgi takılan kanca kısmı cama tam olarak düz oturuyormu eğer oturmuyorsa yapar tabiki süpürge lastikleride çok önemli eğer özelliğini kaybetmişse sıkıntı yapar.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #298 : Kasım 30, 2018, 00:02:04 »

Daha önce kullandığınız cam suyu katkısı yada aracı yıkadığınız kimyasal ile ilgili olabilir, bu konuda bazen silecekler ile ilgili biz de şikayet alıyoruz, çoğunlukla sileceğin bir kabahati olmuyor, izopropil alkol ile camı ve silecek lastiklerinizi temizledikten sonra cama dışarıdan (aracın fıskiye deposundan değil) su tutarak silecekleri çalıştırdığınızda sorun olmuyor ise silecek su deposunu sökerek solvent yada alkol bazlı bir kimyasal ile temizlemekte ve aracınızı yıkarken kostik içerikli yüksek çözücü köpük ürünleri yerine pH Nötr ürünler kullanırsanız sorununuz büyük ihtimalle çözülür, ayrıca bazı bitki (ağaç) salgıları da benzer etkiler yaratabilir, aracınızı düzenli park ettiğiniz yeri kontrol etmenizde fayda var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 50000
  • Model Yılı: '16
  • 7 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #299 : Aralık 31, 2018, 11:00:27 »
Daha önce kullandığınız cam suyu katkısı yada aracı yıkadığınız kimyasal ile ilgili olabilir, bu konuda bazen silecekler ile ilgili biz de şikayet alıyoruz, çoğunlukla sileceğin bir kabahati olmuyor, izopropil alkol ile camı ve silecek lastiklerinizi temizledikten sonra cama dışarıdan (aracın fıskiye deposundan değil) su tutarak silecekleri çalıştırdığınızda sorun olmuyor ise silecek su deposunu sökerek solvent yada alkol bazlı bir kimyasal ile temizlemekte ve aracınızı yıkarken kostik içerikli yüksek çözücü köpük ürünleri yerine pH Nötr ürünler kullanırsanız sorununuz büyük ihtimalle çözülür, ayrıca bazı bitki (ağaç) salgıları da benzer etkiler yaratabilir, aracınızı düzenli park ettiğiniz yeri kontrol etmenizde fayda var.

Ufuk beyin söylediği durumu ben de yaşadım. Silecekler siliyor ama cam yüzeyinde böyle buğu gibi bir iz kalıyordu. Camı sabunlu suyla iyice ovalayarak sildim ve daha sonra tekrar denediğimde bu buğunun olmadığını gördüm. Daha sonradan farkettim ki, evin orda arabayı bazen ağacın altına bırakıyordum. İncir ağacı ve ismini bilmediğim bir ağaç var. Bir gün geldiğimde camda damlacık şeklinde ince ince noktalar vardı. Sileceği çalıştırınca bu damlalar camın yüzeyine bulaştı ve suyla biraz daha silecekleri çalıştırınca damlacıklar kayboldu ancak camın yüzeyindeki o buğu oluştu. Sabunlu su ve bir üstübü ile iyice ovalayarak temizleyince bu buğu gitti. Araç parkedilen yerde eğer bir ağaç varsa ağaçtan sızan salgılar etkili olabiliyor, dikkat etmek lazım.

Bir de önceki gün Sakarya civarında otobanda ilerliyorum, aracım Toyota Corolla 2016 model, sedan. Üzerindeki silecekler orjinal. Hava 4 derece, hafif yağmur var. Bir ara hız ... civarındayken şoför tarafındaki uzun silecek atlayarak silmeye başladı. Böyle dalgalı dalgalı silmeye çalıştı diyebilirim. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmamıştım, sanırım soğuk havanın da etkisiyle silecek lastikleri sertleşti ve bu hızda böyle atlamalar yaptı.

Düzenleme: Trafik kuralları.