Gönderen Konu: M/M'de kalibrasyon-paylaşım-yorumlar-tartışma.  (Okunma sayısı 28700 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 164 kere teşekkür etti
  • 115 kere teşekkür edildi
M/M'de kalibrasyon-paylaşım-yorumlar-tartışma.
« : Nisan 24, 2013, 09:17:10 »
Sayın forumdaşlar;
M/M vites sistemi, forumun değişik konularında tartışıldı.
Bu konuda, ağırlıklı M/M kalibrasyon yaptırma ve sonuçları ile ilgili yorum ve açıklama yapalım.

Hangi serviste yaptırdınız, sonuç nedir, kalibrasyon öncesi nasıl sorunlar vardır....gibi....

Benim araç 13000 km'de ve 1-2 vitesler arası bazen sarsma yapıyor. Bu sarsma, alıştığımın dışında dikkatsiz gaza basarsam oluyor.
Kalibrasyon yaptıranlar benzer sorunlardan kurtuluyor mu?
Bazen vitese girmeyi gecikiyor (boştan geriye ve ya ileriye) . Nadir yapıyor, ancak can sıkıcı. Araç sıcakken de olabiliyor.

Yorumlarınızı alayım.  :islik:

Toyota Club Türkiye

M/M'de kalibrasyon-paylaşım-yorumlar-tartışma.
« : Nisan 24, 2013, 09:17:10 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: M/M'de kalibrasyon-paylaşım-yorumlar-tartışma.
« Yanıtla #1 : Nisan 25, 2013, 17:21:50 »
Merhaba,

Ben de 2008 model MMT kullaniyorum. Bakimlari kendim yaptigim ya da disarda yaptirdigim icin yetkili servise sadece kalibrasyon icin gidiyorum. Cekmekoy Toyota'da yaptirmistim, 10 bin km gecti uzerinden. Ilk hareket ederken kavramada titreme yapiyordu, bunun tek cozumunun kalibrasyon oldugunu bildigim icin baslar baslamaz goturup yaptirdim. Hemen cozuldu, ilk hareketteki titreme kayboldu. 10 dk kadar surdu, herhangi bir ucret talep etmediler. Bu kalibrasyon islemini ben her 10 bin km'de yaptiriyorum. Yine zamani gelmis demek ki.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 29, 2013, 23:06:55 »
genellikle 2 ve 3 viteslerde vurma oluyor bende geçen 75 tl karşılığında yaptırdım çok güzel oldu
araba sen sürmeye başladıktan sonra arkan,da bıraktıkların ve tanımadıkların düşünülerek kullanılır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 164 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2013, 11:56:07 »
Arkadaşlar;
Kalibrasyon yaptıran herkezden, ücret konusunda bilgi Rica edeceğim.
Aracınız kaç model, kalibrasyonu ne zaman yaptırdınız ve ne kadar ücret ödediniz.
Teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 01, 2013, 01:00:45 »
Aracın bakım aralığında kalibrasyonu kapsayacak şekilde ekstra ücret ödemeden yaptırır ve aldığım notları ustalar ile paylaşırım. Burada önemli olan konu MMT şanzıman sanıldığında akıllıdır, sürüş karakteri ile doğru orantılı dolayısı ile sürekli kalibrasyon ihtiyacı duyulduğu takdirde bu işlemi araca değil kişinin kendisine yapması en hayırlısı olacaktır.
Aracımda ve tüm araçlarda, dünyadaki en çok vergi alınan en pahalı benzinini kullanıyoruz.
Aracımıza aldığımız 1 litre akaryakıttan Devlet %67 vergi almaktadır. Benzinin vergisiz litre fiyatı 1 liradır.
Ayrıca stok fazlası benzini devlet yurt dışına vergisiz olarak 1TL ve altına satmaktadır
www.pahalibenzinehayir.com

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 01, 2013, 21:35:54 »
Erzurum İkbal Toyota' da ücretsiz check up için gittiğimde kalibrasyon ayarı yaptılar. vites geçişlerindeki vuruntu sorunu çözüldü. ayrıca vitesi E moduna alıp ayağımı frenden kaldırdığımda araç hareket etmeyi bırakmıştı. o problem de çözüldü. fakat servisteki usta çok sık kalibrasyon yapmanın zararlı olabileceğini söyledi. servis kalibrasyon için herhangi bir ücret talep etmedi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 164 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Mayıs 01, 2013, 22:44:07 »
..... fakat servisteki usta çok sık kalibrasyon yapmanın zararlı olabileceğini söyledi.....
Bunun doğruluk payı nedir acaba?
Yorumunuz için teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
  • 55 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 01, 2013, 23:02:41 »
merhabalar,
bende size bir bilgi vereyim. servislerde mmt kalibrasyon ayarları ücretsiz yapılıyor. müşterinin tekrar memnuniyetsizliği sonrası 2 nci gelişinde ise aracın bu sefer ecu sunu garantisi bitse bile değiştiriyorlar. bundan sonra ise ayarlara devam ediyorlar ama zaten gerekte kalmıyor ve değiştirme olmuyor. burada tabiki servis kayıtlarına göre periyodik olarak servis bakımlarına devam edilmesi gerekiyor. bunu bizzat garantisi biten ancak vites vuruntuları devam eden bir arkadaşımın 2009 model auris inde canlı yaşadım. tam arkadaşım, sevisin pahalı olması, ilgisizlikleri nedenleri ile vaz geçiyordu ben servisteki arkadaşlarıma telefon ettim indirim yaptılar karşıladılar. servis bakımında vuruntu tespit edildi. ve garantiden ecu değişti şimdi çok ama çok memnun, neymiş o kullandığım günler dedi. tavsiyem düzenli servislere gidiniz hele özellikle revizyonlu araçlar için bu daha da önemli. diğer araçlarda da zaman içinde çıkan kronik hatalarda da garanti sürecini işletebiliyorlar.
bilgi vermek istedim.
selam ve saygılarımla
2010 MMT Dizel Corolla Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 164 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mayıs 01, 2013, 23:32:08 »
merhabalar,
bende size bir bilgi vereyim. servislerde mmt kalibrasyon ayarları ücretsiz yapılıyor. müşterinin tekrar memnuniyetsizliği sonrası 2 nci gelişinde ise aracın bu sefer ecu sunu garantisi bitse bile değiştiriyorlar. bundan sonra ise ayarlara devam ediyorlar ama zaten gerekte kalmıyor ve değiştirme olmuyor. burada tabiki servis kayıtlarına göre periyodik olarak servis bakımlarına devam edilmesi gerekiyor. bunu bizzat garantisi biten ancak vites vuruntuları devam eden bir arkadaşımın 2009 model auris inde canlı yaşadım. tam arkadaşım, sevisin pahalı olması, ilgisizlikleri nedenleri ile vaz geçiyordu ben servisteki arkadaşlarıma telefon ettim indirim yaptılar karşıladılar. servis bakımında vuruntu tespit edildi. ve garantiden ecu değişti şimdi çok ama çok memnun, neymiş o kullandığım günler dedi. tavsiyem düzenli servislere gidiniz hele özellikle revizyonlu araçlar için bu daha da önemli. diğer araçlarda da zaman içinde çıkan kronik hatalarda da garanti sürecini işletebiliyorlar.
bilgi vermek istedim.
selam ve saygılarımla
Yararlı bilgiler için teşekkürler.
Yetkili serviste arkadaşlarınız olduğu için mi bu kadar esneklik gösterdiler acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 164 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mayıs 04, 2013, 16:38:57 »
Ben de bugün kalibrasyon yaptırdım. Aracım 18.000km'de.
Vites değişimlerindeki dengesizlik ve sarsıntılar önemli ölçüde azaldı.
Baskı balata kaç km'de değişiyor bilen var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mayıs 05, 2013, 10:21:56 »
merhaba
bende servise bu konuyu sordum,genelde 120.000 km de mmt setin değiştiğini ifade ediyorlar. aykırı kullanmadığınızda 150.000 km ye kadar çıktığını servis formeni söylemişti. yalnız değişimde ecu ya da bakıldığı, bazı yazılım ve ayarların ehil ellerde yapılması gerektiği için servis dışında değiştirmenizi önermem. bir ara sorduğumda dışarıda 600 tl ile 750 tl arasında değiştiğini söylediler. ama hangi ehil elde ne kadar doğru toplandığı tartışılır. tabiki Toyota yetkili servislerinden ayrılan cihaz ve ekipman açısından donanımlı ustalarımızı bu kategori dışında tutmak lazım. servis ise 1.200 tl civarında tutuyor ve garantili işlem. tabiki dışarıdan aisin marka baskı balata setti alıp serviste değiştirebilme olanağını araştırırsanız süper olur. benimde şu an 61.000 km de 60.000 km bakımda her şey normal dediler. çok yokuş kullanmıyorsanız nazik kullanıyorsanız uzun süre dayanacaktır diye düşünüyorum.
bilgileri paylaşırsanız bizde değerlendirme olanağı buluruz. güzel bir pazar günü dilerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Mayıs 05, 2013, 10:26:48 »
Yararlı bilgiler için teşekkürler.
Yetkili serviste arkadaşlarınız olduğu için mi bu kadar esneklik gösterdiler acaba?
ben sadece telefon ettim benim etkimin sadece müşteri tatmini sağlanması noktasında olduğunu düşünüyorum.  ancak sonuçta uygulama garanti işlemi olduğu için servisde yaklaşık 2,500 tl tutan bir işlemi kendilerinden yapamayacaklarından parça ihtiyacı gerekliliğinden bunu hatır için yapamayacaklarını biliyorum. ancak herhalde tasarruf kullanılması konusunda belki bir tercih kullanabilirler. ama standart bir işlem olduğunu zaten bana da ifade ettiler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Mayıs 27, 2013, 22:01:49 »
ben de 3 kez m/m için gittim balatam bitti galiba dedim yok dediler. 2, gitmemde  arac rampa cıkmadı dedim turbon olabilir bakım yapılması gerekli dediler .bu arada şikayetlerim devam ediyordu kalkışlarta aşrı  silkelenme tam bu    arada merkezde arayıp cam otomatiği bakımı  için en yakın sevise gidin dediler bende zeytinburnu derindere ye gittim şikayetimi yeniledim ve kalibrasyon yapmak istiyorum dedim.daha sonra servisten arayıp balatanın durumunu bilemedikleri için risli olabileceğini ve böyle kullanmaya devam etmemi bir şey olmayacağını söylediler . forumda balatamı nerede değiştireyim diye bir konu açtım servismi özelmi diye konuyu gören faruk bey kendilerinin bu işi yaptıklarını şöyledi benimde yolum geçen hafta maslakta geçti verdiği adrese gittim şikayetimi belirttim 10 dakikada yaptılar oh be dedim ücreti 70 tl şimdilik çok iyi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 164 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Mayıs 27, 2013, 23:13:54 »
ben de 3 kez m/m için gittim balatam bitti galiba dedim yok dediler. 2, gitmemde  arac rampa cıkmadı dedim turbon olabilir bakım yapılması gerekli dediler .bu arada şikayetlerim devam ediyordu kalkışlarta aşrı  silkelenme tam bu    arada merkezde arayıp cam otomatiği bakımı  için en yakın sevise gidin dediler bende zeytinburnu derindere ye gittim şikayetimi yeniledim ve kalibrasyon yapmak istiyorum dedim.daha sonra servisten arayıp balatanın durumunu bilemedikleri için risli olabileceğini ve böyle kullanmaya devam etmemi bir şey olmayacağını söylediler . forumda balatamı nerede değiştireyim diye bir konu açtım servismi özelmi diye konuyu gören faruk bey kendilerinin bu işi yaptıklarını şöyledi benimde yolum geçen hafta maslakta geçti verdiği adrese gittim şikayetimi belirttim 10 dakikada yaptılar oh be dedim ücreti 70 tl şimdilik çok iyi
Hüseyin bey;
Bilgilendirme için teşekkürler.
Aracınız kaç model ve kaç km'de?
Faruk beyin dükkanında aracınıza kalibrasyon mu yapıldı?
Daha önce başvurduğunuz ve çözüm bulunamayn servisler için şikayette bulundunuz mu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Mayıs 28, 2013, 21:25:18 »
Aracım 2008 d4d m/m 167bin kmde.  kalibrasyon ve hava ve mazot filitresi değiştirdik şimdi kalkışlarda gaza basmadan gidiyor.Servise 145 bin km gittim155bin de birde 3 ay önce cam otamatigi bakımı yapılacak diye merkezden arayıp  gittiğimde kalibrasyon yapın dedim ayar kaca bilirmiş riskli olabilirmiş bende yapmayı o zaman dedim onlarda müşteri isteme diye not yazmişlar. zeytinburnu derindere

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Haziran 02, 2013, 10:36:26 »
merhabalar,
bilgi vermek istedim.
selam ve saygılarımla
merhaba, aynı sorun benim 2009 mmt aurisimde de oldu. vuruntular canımı çok sıkıyordu. geçen sene bursa çavdarlıya gittim kalibrasyon yaptılar düzeldi. bu sene tekrar başlayınca yine gittim. görevli ecu, debriyaj seti vs nin değişmesi gerektiğini bu işlemin 4000 küsur lira tuttuğunu fakat bunu ücretsiz yapacaklarını söylediler. şu an parçaların gelmesini bekliyorum. toyotaya teşekkürler..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 164 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Haziran 02, 2013, 20:29:55 »
merhaba, aynı sorun benim 2009 mmt aurisimde de oldu. vuruntular canımı çok sıkıyordu. geçen sene bursa çavdarlıya gittim kalibrasyon yaptılar düzeldi. bu sene tekrar başlayınca yine gittim. görevli ecu, debriyaj seti vs nin değişmesi gerektiğini bu işlemin 4000 küsur lira tuttuğunu fakat bunu ücretsiz yapacaklarını söylediler. şu an parçaların gelmesini bekliyorum. toyotaya teşekkürler..

Mehmet bey, araciniz kaç km'de? Ikamet ettiginiz yer neresi? Cok fazla rampa ve sıkışık trafiğe giriyir musunuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: 0-
« Yanıtla #17 : Haziran 02, 2013, 21:15:22 »
merhaba,
benimde 120.000 km 2008 d4d mmt Corolla aracım var ,aracı 113 000 km aldım aldığımda frenden ayağımı cekınce ilerlemiyordu ve titreyerek kalkıyordu Erzurum ikbal gittim kalıbrasyon yapıldı(daha once hıc yapılmamış servıs kayıtların'da yok) ve bu sorunların hepsi düzeldi ayrıca vites geçişleri serileşti ..ücret  30 tl yazıyor faturada .. ustaların bana söylediği bir baskı balatada 3 kalibrasyon ömrünü bitiryormuş..

benimde bir sorum olacak servise gitme sebebim kalibrasyon değildi ; araçla normal giderken vitesi boşa aldı ve ikaz lambası yandı, aracı sağ çektim stop ettim araç çalışmadı bir daha .servisi aradım akünü sök 10 dk sonra tak düzelirdedi .yaptım düzeldi 2 gün sonra yine yaptı bende servise götürdüm ,test sürüşüne çıkıldı ilk baskı balataya bakıldı iyi dendi, bilgisayara bağladılar vermiş olduğu uyarı beyinde duruyordur neye uyarı vermiş baktılar bişey yok dediler .baskı balatanızda sizi idare eder dendi bende gelmişken kalibrasyon yaptırıyım dedim forumdan okumuştum yapıldı teste çıktık dediğim gibi aracım yeni gibi olmuştu. arabayı teslim aldım servisten çıktım 20 metre gitti araç yine yaptı ve yolun ortasında kaldım .aracı servise cektık bu sefer usta kesin baskı balatadan 1500 tl dedi tamam yaptırıyım dedim ama sorun devam ederse dedim kesin bi cevap veremedi bu arada bu sorunla beraber vites geçişlerinde ses başladı bu ses gidermi dedim onada tam bi cevap alamadım ondan aracı yaptırmadan servisten ayrıldım (ayrılma sebebim toyan servisine gösterip orda yaptırmak)bugün yine yaptı aynı arızayı biraz inceledim motordan ses geliyordu kaputu açtım hava filitrenin altından bir tıkırtı vitesi boşa alan aparat sanıyorum o çalışmaya çalışıyor sanırım tıkırtı yapıyor sonra kesiliyor .böyle bir şey başına gelen var mı acaba

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #18 : Temmuz 21, 2013, 12:35:47 »
Arkadaşlar merhaba  kendi özel sevisim var dilerseniz orjinal toyota tester 2 test cihazımla kalibrasyon sorunlarınızı halledebilirm ama tabi arıza ve içeriği önemli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #19 : Ekim 26, 2013, 15:32:16 »
Arkadaşlar merhaba
2009 elegant d4d M/M aracım var
2-3 aydır aracın vites değişimleri vuruntulu,kalkışlar ise silkelemeliydi.
Konuyu forumda biraz araştırdım ve Ankara Alj toyota ya gittim.
78 lira servis ücreti aldılar ve kalibrasyonu yaptılar.
bir de aracın servis kampanyası çıktı. cam düğmelerinin orada gresleme falan yapılması gerekiyormuş.
Onu da yaptılar.Aracı teslim aldıktan sonra %100 değişim gördüm.eskisi gibi vites geçişlerinde sıkıntı yok ve silkeleme de gitmiş.
Araba şimdi daha çok hoşuma gitti.(laf aramızda satmayı düşünüyordum bu vites meselesinden.)
sizede tavsiye ederim. selamlar...