Gönderen Konu: ilk arabam ilk göz agrım...yardım!!!!  (Okunma sayısı 8472 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • CARİNAe 2.0 GLİ
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 21 kere teşekkür etti
  • 33 kere teşekkür edildi
Ynt: ilk arabam ilk göz agrım...yardım!!!!
« Yanıtla #60 : Mart 07, 2013, 14:33:30 »
Hangi yağı koymuş abicim oldukça fazla 10w40 serisi var :)
Adrese girdiğin zaman baştan 2. yağ 10w40 yazan yarı sentetikmiydi
Yiğitler kan döker Bayrak solmaya.Anadolu başlar Vatan olmaya.Kızılelma'ya heyy Kızılelma'ya.Engüzel marşını vurmadan mehter.Ya AllahBismillahAllahuekber.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #60 : Mart 07, 2013, 14:33:30 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #61 : Mart 07, 2013, 19:32:13 »
Adrese girdiğin zaman baştan 2. yağ 10w40 yazan yarı sentetikmiydi

10w40ların hepsi yarı sentetik luk oilde falan 5w40 tam sentetik mi bilmiyorum ama castrolde 5w40dan itibaren tam sentetik başlar.
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • Kan Grubu: 0+
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #62 : Mart 07, 2013, 20:12:45 »
1998 model 2.0  Otomatik vites Carina aracımla Dalaman-İzmir arası gidiş dönüş 598 km  , LPG tankı doldurup yola çıktım , ilk yakıt ikmali 33 litre LPG X 2,70 TL = 89.10 TL sonra  28 litre x 2,49 TL = 69,72 TL  , toplam 158,82 TL / 598 km =0,265 TL 1 kmdeki yakıt sarfiyatımdır. Bölünmüş yollarda 110 , otoyolda 120-130 km  arası hızla yol aldım ve sakin kullanımla bu sonucu elde ettim.
Bosch Car servicede 1000 km önce bakıma girdi aracım.
Hava filtrem yeni
Yağ ve filtre değişimi 1000 km önce yapıldı
Şanzıman yağı değişimi 1000 km önce yenilendi

En önemliside Buji , DENSO PK20R11 buji yerine Bosch Car servicede ,LPG li araçlara özel  Platin-Ir CNG/LPG gazı (FR 6 KI 332 S) takıldı.

Şehir için benzin ve lpg ile karma 33-35 krş yakıyorum.

LPG ile yakıt tüketimi kış şartlarına göre LPG  içeriğindeki propan değerlerinin değişmesidir. Yaz gelince yakıtınız propan değeri değişince tekrardan azalacaktır.

LPG ile Kış gelince minimum %10-20 lik artış , yaz gelincede düşüş olacaktır.

LPG propan değerinden kaynaklanan bu artışı ,teknik bilgisi olan üstadlarımızdan birisinin açıklayacağını umuyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #63 : Mart 07, 2013, 21:09:35 »
LPG propan değerinden kaynaklanan bu artışı ,teknik bilgisi olan üstadlarımızdan birisinin açıklayacağını umuyorum.

Araçlarımız genelde 95 maksimum 97 oktana ayarlı olduğu için ona göre patlama yapılıyor ve tam yakılamadan atılıyor yakıt o yüzden fazla yakmasının sebebi.
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 193000
  • Model Yılı: '96
  • 6 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #64 : Mart 07, 2013, 21:54:31 »
hemşerim hayırlı olsun güle güle kazasız belasız binersin inşaAllah  ;)
===Denenmiş Denenmez===

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #65 : Mart 08, 2013, 16:03:02 »
Araçlarımız genelde 95 maksimum 97 oktana ayarlı olduğu için ona göre patlama yapılıyor ve tam yakılamadan atılıyor yakıt o yüzden fazla yakmasının sebebi.

LPG (Likit Petrol Gazı) rafinerilerde petrolün damıtılması ve parçalanması sırasında elde edilen ve sonradan basınç altında sıvılaştırılan, başlıca Propan, Bütan ve izomerleri gibi hidrokarbonatlar veya bunların karışımıdır. Türkiye'de satılan LPG % 70-80 Bütan (c4-h10), % 20-30 Propan ( c3-h8 ) içermektedir. LPG halk arasında tüp gaz olarak da bilinmektedir. Soğuk ülkelerde daha uçucu olan Propan oranı, sıcak ülkelerde Bütan oranı daha yüksek tutulur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Hayat paylaşınca güzel
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #66 : Mart 08, 2013, 16:03:43 »
Bütan ve Propanın belirleyici temel özelliklerinden biri buharlaşma basıncıdır, yani sıvının kapalı hacimdeki buhar ile dengede olduğu basınçtır. LPG’ nin yüksek ısıl değerlere sahip olması önemli bir avantajdır. Ancak daha dikkatli kullanmayı gerektiren bir faktördür. Örneğin Bütanın 0 oC’ deki buhar basıncı 0, 0005 bar ve 15oC’de 0, 8 bardır. Propanın 0 oC sıcaklıktaki buhar basıncı ise 4 bardır. Yazın aynı sıcaklıkta Bütan karışım oranlarının değişmesi basınç üzerinde belirgin farklılıklara neden olur.
Sıvılaştırılmış petrol gazının benzine göre farklı özellikleri vardır. Bütan ve Propan arasındaki ayırıcı özelliklerden biri kaynama noktasıdır, yani sıvı fazdan gaz faza geçtikleri derecedir. Propanın –42 oC’ de gaz faza geçmesi durup, sıvı fazda kalırken, Bütan 0 oC’ de kaynar. Özellikle soğuk havalarda daha yüksek oranlarda Propan gerektiren karışımların gereksinimi ortaya çıkar, böylece gaz fazına dönüşüm kolaylaştırılır. Ülkemizde hava sıcaklığı bölgeden bölgeye değişeceğinden, taşıtlarda kullanılan LPG de % 30 Propan, %70 Bütan vardır, böylelikle tüm koşullar için uygun karışım sağlamış olur. Soğuk iklimli bölgelerde kullanılan LPG’ nın içerisindeki Propan oranının arttırılarak sıvı fazdan gaz faza geçiş kolaylaştırılmalıdır. LPG’ ye basınç uygulandığında toplam hacim içerisindeki Bütan ve Propan yüzdelerine dağlı olarak 1/230 ile 1/267 oranında küçülür. Bu demek oluyor ki 267 m3 LPG sıkıştırıldığında sıvı olarak 1 m3’ lük bir hacme sığar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 265700
  • Model Yılı: '98
  • 18 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #67 : Mart 09, 2013, 13:35:26 »
güzel açıklama olmuş ellerinize sağlık
2013 mk3 leon style, 98 Carina E 2.0 GLİ (satıldı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #68 : Nisan 26, 2013, 23:20:50 »
carinacı dostlarım. 3 hafta içinde iskenderun-marmaris git gel yaptım ortalama 21 kuruş yaktı. otobanda 210 u gördüm daha fazla basamadım (tırstım  )

2-3 gün öncede izmir-marmaris yaptım yine ortalama 21 kuruş yaktı.

6 aylık vergiside 123 tl

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #69 : Nisan 27, 2013, 19:22:02 »
carinacı dostlarım. 3 hafta içinde iskenderun-marmaris git gel yaptım ortalama 21 kuruş yaktı. otobanda 210 u gördüm daha fazla basamadım (tırstım  )

2-3 gün öncede izmir-marmaris yaptım yine ortalama 21 kuruş yaktı.

6 aylık vergiside 123 tl

Daha ne istiyorsunuz 2.0 arabadan keyifle binin mükemmel değerler gerçekten

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #70 : Nisan 27, 2013, 22:50:58 »
uzun yol gerçekten öyle  :alkis: şimdi şehiriçini ölçmeye çalışıyorum  ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #71 : Mayıs 25, 2013, 10:56:26 »
çorumda yasayan biri olarak 2.18DEN  ayrı ayrı 2 kere toplamda 146 LİRALIK gaz aldım.2sindede depom ful boştu.....120 km'si şehir dışı.415 şehir içi toplamda 635 km net yol yaptım...ortalama 23KRSa geliyor..hesapta kesinlikle yanlışlık yoktur...(2.0 MOTOR 98 TOYOTA carina ) :)
98 2.0 CARINA E GLİ