Gönderen Konu: MOTOR ARIZA LAMBASI ''CHECK ENGINE''  (Okunma sayısı 44548 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
Ynt: MOTOR ARIZA LAMBASI ''CHECK ENGINE''
« Yanıtla #20 : Mart 13, 2013, 14:19:45 »
aracımı aldığımdan itibaren yanmadı 1 yıl yaklaşık sheel alırım hep kadoil aldım mecbur kalıp yanış o yanış 10  15 defa rahat göstermişimdir bakım yaptırmışımdır yanar diyorlar tekrar yanıyor çare yok sanırım
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE........

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mart 13, 2013, 14:19:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 164 kere teşekkür etti
  • 115 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mart 13, 2013, 16:50:35 »
Sayın Selçuk Bey; Geçmiş olsun.
Tam olarak nasıl ve neden sorun yaşadığınızı anlayamadım.
İmla kurallarına dikkat etmemişsiniz. Nokta, virgül, bunlar önemlidir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 8000
  • Model Yılı: '19
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mart 13, 2013, 19:56:45 »
aracımı aldığımdan itibaren yanmadı 1 yıl yaklaşık sheel alırım hep kadoil aldım mecbur kalıp yanış o yanış 10  15 defa rahat göstermişimdir bakım yaptırmışımdır yanar diyorlar tekrar yanıyor çare yok sanırım
Ustanızdan kaynaklı olabilir selçuk bey.Kalibrasyonu iyi yapamıyor olabilir.Başka yere götürdünüz mü hiç bide lpg markanız nedir ?
2019 Toyota Corolla Passion

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #23 : Mart 16, 2013, 14:21:17 »
lpg 50 lt lik simit brc tüp, brc nin trabzon (2) ve siirt (2) servisine gösterdim. toyota servisine götürdüm fakir karışımdan lpg den dediler. filtresini değiştiririm düzenli olarak ta ama hala yanıyor sinir bozucu bir şey başka arıza olsa anlamayacağız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mart 16, 2013, 23:30:28 »
lpg 50 lt lik simit brc tüp, brc nin trabzon (2) ve siirt (2) servisine gösterdim. toyota servisine götürdüm fakir karışımdan lpg den dediler. filtresini değiştiririm düzenli olarak ta ama hala yanıyor sinir bozucu bir şey başka arıza olsa anlamayacağız.
Bende ilk lpg ayarından sonra hemen lamba yandı.Ustaya götürdüm gazı kısmıştı biraz açtı beyinden de arızayı sildi.O ayardan beridir lamba  falan yakmadı şükür.Sizin de kesin böyle bir sorununuz olabilir gazı biraz açtırın belki düzelir bende düzeldi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Mart 17, 2013, 23:15:39 »
toyotalarda hayatta motor arıza lambası yakmaz.hele corolla larda.Senın ustan kalibrasyonu yapamıyor.Eger siiste giderken yolun mardinden geçirebilirsen kızıltepede inayet var .esaş lpg .Gİt canavar gibi yapsın.Adam benım yaptıgım kalibrasyondan sonra corolla arıza lamvbası ayksın diyor ben o arabanın parasını öderim diye  büyük iddasıda var.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38800
  • Model Yılı: '10
  • 34 kere teşekkür etti
  • 64 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Mart 17, 2013, 23:47:20 »
İşte yine LPG kaynaklı bir arıza gel de taktır ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Mart 17, 2013, 23:48:07 »
Az bin öz bin en güzeli galiba :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Mart 17, 2013, 23:49:24 »
Bu arızayı benzinli iken yapsaydı servis sorunu çözmek zorundaydı.Şimdi herkes topu birbirine atıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 164 kere teşekkür etti
  • 115 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Mart 18, 2013, 01:49:36 »
toyotalarda hayatta motor arıza lambası yakmaz.hele corolla larda.
Özellikle LPG'li durumlar için mi yaptınız bu yorumu?
Benim aracımda da yaşadım ben bu sorunu (dizel).
Bu kadar emin olmayın bence, toyota'nın eskik sorunsuzluğu yok kalmadı artık.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #30 : Mart 18, 2013, 03:22:35 »
Bir yerde filtre değiştirip ayarlattırdım ertesi gün yandı yine götürdüm yine yandı. Anlamadım gitti ne yapacağız cihazı takıp siliyorlar ama tekrar yanıyor, akü kutup başı sökmek işe yarar mı acaba? fakir karışımdan yanıyormuş, gaz yememe problemi de başladı egzozdan kalın patlama sesi gibi sesler geliyor, basıyorsun devir çıkmıyor ama bazen oluyor bazen hiç olmuyor neden kaynaklı anlayamadım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Mart 18, 2013, 13:24:23 »
Bir yerde filtre değiştirip ayarlattırdım ertesi gün yandı yine götürdüm yine yandı. Anlamadım gitti ne yapacağız cihazı takıp siliyorlar ama tekrar yanıyor, akü kutup başı sökmek işe yarar mı acaba? fakir karışımdan yanıyormuş, gaz yememe problemi de başladı egzozdan kalın patlama sesi gibi sesler geliyor, basıyorsun devir çıkmıyor ama bazen oluyor bazen hiç olmuyor neden kaynaklı anlayamadım

Benzine alıp denediniz mi ?
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Eski avensisçi ;)
  • 1 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Mart 18, 2013, 18:14:10 »
Avatarınızdaki aynı araçtan bendede vardı lpgli olarak kullanıyordum bende  motor arıza lambası ara ara yanıyordu daha sonra kendi kendine siliniyordu yine lpg kaynaklı bir arıza ışığı sıkıntı olmaz ben hep öyle kullandım
Pahalı zevklerim var, mesela , benzin gibi ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Mart 18, 2013, 23:21:40 »
Bende ilk başta sizin gibiydim ama 4.75 benzin insana neler neler yaptırıyor :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Mart 18, 2013, 23:33:02 »
İsmail bey corolla hb de 50 bin km versodada 30 bin km dir lpg kullanıyorum.Her 2 aracımdaaada lpg den kaynaklı arızaya hiç rastlamadım.en kötü 1,000 lira verip  subapları yaptırırsınız.oda yıllarca benzin lpg farkından ettiginiz yanında devede kulak.lpg ustası iyi oldugu zaman ne ayar da nede arıza lambası klonusunda talihsizlik yaşamazsınız.Selcuk beyın sansızlıgı ustasının kalibrasyon ayarlarını iyi yapamıyor.aracın beynıde fakir karısım olarak algılıyor ve arıza ışıgı yakıyor.önceki aracım corolla hb de 50 bin km ne arıza lambası nede başka sorun yasamadım.klpg kiti brc idi.
Bende ilk başta sizin gibiydim ama 4.75 benzin insana neler neler yaptırıyor :)
Soner beyde ilk basta benzin ile lpg aynı arabam benzindeyken çok az yakuıyordu.ama benzın fiyatları böyleyken yiğitlikte bir yere kadar.en sonunda dayanamadı taktırdı lpg kitini.
Özellikle LPG'li durumlar için mi yaptınız bu yorumu?
Benim aracımda da yaşadım ben bu sorunu (dizel).
Bu kadar emin olmayın bence, toyota'nın eskik sorunsuzluğu yok kalmadı artık.

levent bey ben lpg taktırdıktan sonra arıza lambası için konustum.lpg nın hassas ayarları iyi yapılmadıgı için toyotalarda yakıyor lambayı.normalde iyi bir ayar yapılsa hayatta yakkmaz.

Usta çok önemli dediğim gibi.mesela bazı ustalar lpg regulatörne su almak için arabanın su hortumunu kesip araya vana atıyorlar.Bu vana plastik olursa sıcaktan kırılıyor zaman la su eksiltiyo araç.Ama mardin kızıltepedeki brc bayisi gerçekten kaliteli insanlar ve ustalar vardı.Arkadasın 2012 corolla comextra  otomatik aracına  lpg taktırırken  su hortumlarını kesmeden direk fabrıkasyonmus gibi suyu aldılar.arıza lambasına gelince inayet usta ilk basta arıza lambası yaktırdı.ben yanıyor dediğimde mumkün değil hayatta yakmaz,o arabanın parasını öder alırım sizden demişti.Sonradan yola çıktı ayarını yaptıktan sonra 1,5 senedir ne arıza lambası ne bir sorun kendilerinden allah razı olsun.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #35 : Mart 19, 2013, 17:38:04 »
Benzinde de yapıyor o bahsettiğim sesi stop ettirirken oluyor kalın bir ses egzoz da bir şey tıkalı gibi aynı ama bazen hiç bu durumdan eser yok.gaz pedalına sonuna kadar basıyorum 3 bin devri geçmiyor geçsede 5  6 saniye sonra oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Mart 19, 2013, 20:53:16 »
İsmail bey corolla hb de 50 bin km versodada 30 bin km dir lpg kullanıyorum.Her 2 aracımdaaada lpg den kaynaklı arızaya hiç rastlamadım.en kötü 1,000 lira verip  subapları yaptırırsınız.oda yıllarca benzin lpg farkından ettiginiz yanında devede kulak.lpg ustası iyi oldugu zaman ne ayar da nede arıza lambası klonusunda talihsizlik yaşamazsınız.Selcuk beyın sansızlıgı ustasının kalibrasyon ayarlarını iyi yapamıyor.aracın beynıde fakir karısım olarak algılıyor ve arıza ışıgı yakıyor.önceki aracım corolla hb de 50 bin km ne arıza lambası nede başka sorun yasamadım.klpg kiti brc idi.Soner beyde ilk basta benzin ile lpg aynı arabam benzindeyken çok az yakuıyordu.ama benzın fiyatları böyleyken yiğitlikte bir yere kadar.en sonunda dayanamadı taktırdı lpg kitini.levent bey ben lpg taktırdıktan sonra arıza lambası için konustum.lpg nın hassas ayarları iyi yapılmadıgı için toyotalarda yakıyor lambayı.normalde iyi bir ayar yapılsa hayatta yakkmaz.

Usta çok önemli dediğim gibi.mesela bazı ustalar lpg regulatörne su almak için arabanın su hortumunu kesip araya vana atıyorlar.Bu vana plastik olursa sıcaktan kırılıyor zaman la su eksiltiyo araç.Ama mardin kızıltepedeki brc bayisi gerçekten kaliteli insanlar ve ustalar vardı.Arkadasın 2012 corolla comextra  otomatik aracına  lpg taktırırken  su hortumlarını kesmeden direk fabrıkasyonmus gibi suyu aldılar.arıza lambasına gelince inayet usta ilk basta arıza lambası yaktırdı.ben yanıyor dediğimde mumkün değil hayatta yakmaz,o arabanın parasını öder alırım sizden demişti.Sonradan yola çıktı ayarını yaptıktan sonra 1,5 senedir ne arıza lambası ne bir sorun kendilerinden allah razı olsun.
Eninde sonunda taktıracağız da kendimce direniyorum işte:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Nisan 19, 2013, 17:17:11 »
Dün ayara gittim bu sefer %15 daha da kıstı gazı yani check engine yaptığı ayardan daha da düşürdü lamba yanarsa enjektörleri değiştirecekmiş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #38 : Mayıs 29, 2013, 01:13:18 »
1-Arkadaşlar bu arıza lambasının sönmesi için aküyü kutup başlarından çıkartıp taktırmayı deneyeceğim yararı olur mu? 2- Bu işlemi ben yapabilir miyim yoksa ustaya mı göstereyim. 3-Bu gazın seviyesini açtırma kıstırma işini lpg servislerimi yapıyor yoksa sanayi de  ustamı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3391 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Mayıs 29, 2013, 07:43:00 »
OBD girişinden 4 ve 13. Pinleri kısa devre yapın sonra kontagı açın.

ABS lambası yanıp sönmeye başlayacak. Sonra kaç kez yandıgını sayın mesela 5 kez yandı sonra 1,5 saniye bekleyip 3 kez daha yandı. Bu arıza kodu 53 tür.

Sonra 2,5 saniye bekleyip varsa 2. Arıza için aynı sistem çalışı toksa tekrar 5 kez yanıp 1,5 saniye bekleyip 3 kez daha yanar.

Arızaları silmek içinde bu durumda iken 5 saniye içinde 8 defa veya daha fazla frene pompalayın tüm arızalar silindi.

Toyotanın en sevdigim yanı.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new