Gönderen Konu: Sunroof  (Okunma sayısı 20714 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Sunroof
« Yanıtla #40 : Ağustos 20, 2013, 21:19:22 »
Olası bir kaza anında fabrikasyon sunrooflu araçlardan daha fazla tavan ezilmesi ve sıkışma durumu olacaktır.Çünkü fabrikasyon sunroof olan araçların tavanı diğer araçlara göre içten destekli ve sağlamlaştırma amaçlı kurulan sunroof kenarı barları bulunur.Bu açıdan bakarsanız sağlamlık düşünüldüğünde olası bir durumda şahsi fikrim gayet zararlı olur.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Ağustos 20, 2013, 21:19:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 45 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Ağustos 21, 2013, 09:10:37 »
Peki bu keyif bana ne kadara mal olacak?  Yani araç tavanına ne kadar sıkışacak :) ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Ağustos 21, 2013, 09:44:03 »
  Şu linkimiz oldukça faydalı olacaktır;
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=20031.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 45000
  • Model Yılı: '13
  • 103 kere teşekkür etti
  • 157 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Şubat 27, 2014, 13:39:49 »
Dün akşam benim gibi Yaris sahibi bir arkadaşımla muhabbet esnasında araçlarımıza sonradan sunroof eklemenin o kadar da zor olmadığı hatta iyi bir işçilikle aero-dinamiğine çok da zarar vermeyeceğini söyledi. Zaten panaromik camı olan bir model aracımız ve kasalarda aslında değişiklik yok dedi. Bu şekilde söyleyince de aklıma biraz yattı. Kendisi araştırmış Maslak'da bu işin ehli bir yer varmış sitesi http://www.sunroofcenter.com

Şirketle konuşan arkadaşım panaromik cam yaptırmayı planlıyor. Biraz aklıma girdi... Siz olsanız ne yaparsınız? Bu sunroof + panoromik cam olayı mantıklı mı? Şirketi bilen daha önce onlarla çalışan var mı acaba?
"bu denli hastalıklı bir topluma iyi eklemlenmiş olmak, sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Şubat 27, 2014, 13:52:52 »
Daha önce düşündüm fakat uygulamaya geçemediğim bir konu.Benim prpje şöyle idi.Aracım 2011 Corolla elegante idi.Taivanda satılan 1,8 Corolla ile aynı kasa idi fakat taivandakinde suroof vardı.Planım sunroof u tailandan yedek parça olarak alıp burada tavanı kestirip montaj yapmak idi.Orjinall olduğu için elenronik açıdan da sorun olmayacaktı.Vezgeçtim çünkü maliyet 2000 usd cıvarında oluyordu.En bela kısmı ise gümrük
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Kan Grubu: A-
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Şubat 27, 2014, 14:04:05 »
Çağtay bey , sunroof kabul edilebilirde cam tavan fikri çok hoş gelmedi bana ,  sanırım (emin değilim) cam tavanlı bir araçta takla atmada doğacak tavan ezilmelerinin önüne geçebilmek yada bu riski azaltabilmek için ön ve arka kirişlerin daha güçlü imal ediliyordur diye düşünüyorum. 

ayrıca normal tavanda bir taraqftan diğer tarafa kirişler var aracın burkulmasını önlemek için virajlardaki esnemeyi engellemek için, sonradan sunroof deliği açıldığında bu kirişlerden biri mutlaka kesilir ve tavanın direnci azalır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • 351 kere teşekkür etti
« Yanıtla #46 : Şubat 27, 2014, 14:08:52 »
Mesut benim daha önce yaptığım araştırmada kiriş kesilmesi olmayacağını yada bazı araçlarda bu kaçınılmaz olduğu durumlar tavanda gerekli güçlendirmenin yapıldığını söylemişlerdi.Konuştugum kişi makine mühendisi olduğu ve işini yaptığı için bana makul gelmişti.

Cam tavan konusunda ise tamamen seninle aynı fikirdeyim ve bence de yapılmamalı.Tam restorasyon yapılacaksa olur fakat çok pahalı olur ve hatalı işçilik durumunda ciddi sonuçlar doğurur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 103 kere teşekkür etti
« Yanıtla #47 : Şubat 27, 2014, 14:09:48 »
Çağtay bey , sunroof kabul edilebilirde cam tavan fikri çok hoş gelmedi bana ,  sanırım (emin değilim) cam tavanlı bir araçta takla atmada doğacak tavan ezilmelerinin önüne geçebilmek yada bu riski azaltabilmek için ön ve arka kirişlerin daha güçlü imal ediliyordur diye düşünüyorum. 

ayrıca normal tavanda bir taraqftan diğer tarafa kirişler var aracın burkulmasını önlemek için virajlardaki esnemeyi engellemek için, sonradan sunroof deliği açıldığında bu kirişlerden biri mutlaka kesilir ve tavanın direnci azalır

Aynı tereddütlerim olduğundan kararsız kaldım ben de :/ Bir de, eski kasa Yaris'e sunroof montajları olmuş ama yenisine olmamış daha... Arkadaşım aracı 2. el aldı ve garantisi 5 yıllık değil. O yüzden biraz daha rahat davranıyor. Şimdi ben aracı 3 + 2 garanti ile aldım. Böyle kesip biçmelerle o garanti zaten mahvolacak heralde... Bir yandan da sunroof yakışır gibime geliyor :) Çelişkiler çelişkiler... :))
"bu denli hastalıklı bir topluma iyi eklemlenmiş olmak, sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz."

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • 351 kere teşekkür etti
« Yanıtla #48 : Şubat 27, 2014, 14:11:15 »
Garanti elbette ki ortadan kalkacaktır.Bunun dışındaki konularda acele etmeden araştır ben ce

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 103 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Şubat 27, 2014, 14:13:42 »
Garanti elbette ki ortadan kalkacaktır.Bunun dışındaki konularda acele etmeden araştır ben ce

Doğru diyorsunuz Mehmet Bey. Konu hakkında daha detaylı bilgisi olan arkadaşlar varsa da buradan paylaşırlarsa süper olur... Böyle ciddi bir işlem için acele etmek en basit tabiriyle aptallık olacak yoksa...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #50 : Şubat 27, 2014, 14:16:53 »
garanti neden ortadan kalksın ? aracın garantisi tavanına değilki ? motoruna yürüyen aksamına , elektrik aksamına döşemesine vs
tavan neden garantiyi bozsun ?

ozaman jant takmakta garantiyi bozar ! yada spor yay takmak, ben corollamda 5 6 yıl spor yayla gezdim birdefa sol amortisör değişmişti yay falan bahane etmeye çalıştılar ama eninde sonunda garantiden değiştiler bence hiçbirşey olmaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 103 kere teşekkür etti
« Yanıtla #51 : Şubat 27, 2014, 14:21:36 »
garanti neden ortadan kalksın ? aracın garantisi tavanına değilki ? motoruna yürüyen aksamına , elektrik aksamına döşemesine vs

ozaman jant takmakta garantiyi bozar ! yada spor yay takmak, ben corollamda 5 6 yıl spor yayla gezdim birdefa sol amortisör değişmişti yay falan bahane etmeye çalıştılar ama eninde sonunda garantiden değiştiler bence hiçbirşey olmaz

Mesut Bey arkadaşıma yetkili servis şunu demiş (nataş); "aero-dinamiği değiştiğinden dolayı motor performansında düşüş olabilir, yakıt aşırı derece artabilir, bunlardan dolayı sorumluluk kabul etmeyiz." Arkadaşımın yaklaşık 1.5 yılı kaldığından garanti bitimine çok umursamıyor bana da çok mantıksız geldi aslında... Ama bir şey olduğunda her şeyi sunroofa bağlayabilirler diye çekincem yok değil...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #52 : Şubat 27, 2014, 14:42:18 »
Çağtay bey aero dinamiğe etkisi anca saate 200km ile seyreder iseniz olur aksi halde kamyonlar hiç yol alamazlardı kafalarındaki o koca gidi gösteriş amaçlı takılan şapkalarla , ufak bir sonroof tavanda en fazla 2cm yükseklik yapar 120km ile seyrederken hiçbirşey farketmez bizim hissedeceğimiz kadar,

discovery channelda bir program seyretmiştim BMW M5 in tasarımıyla alakalı , araç ilk tasarımda 100/km de 11 litre yakıt harcarken aynaların ve bagaj tasarımının değişmesi ile 8.5 litreye düşürdüler bu yakıt oranını ancak taktir edersinizki M5 gibi bir araçta aerodinamik olmak zorunda yani bi sunroof bizim gibi ufak bir araçta okadar etki etmez bence buna takılmayın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • 351 kere teşekkür etti
« Yanıtla #53 : Şubat 27, 2014, 14:55:11 »

Bendeki bilgi söyle aracın orijinal yapısına yapılan köklü değişiklikler aracı garanti kapsamından çıkarır.Örnek tavan hava yastıkları varsa etkilenecektir.Diğer yandan yapılan değişiklik aracın sürtünme katsayısını etkiliyorsa aracın yol tutuşunu da etkileyecektir.Bu da araçta yapısal değişiklik olduğundan garantiyi bozar.

Bilgilerim % 100 doğrudur gibi bir iddiam yoktur.Ancak konu önemli ve mutlaka yetkili ağızdan bilgi almak lazımdır.

Jant konusunda da fabrikanın izin verdiği spesifikasyonlar zaten kullanım kitapçığında vardır.Bunların dışında bir ebat jant kullanımı olur ve arızaya sebebiyet verirse garanti konusunda sıkıntı olacağı kesin.Ha kim bakıyor,yada servis ne kadar bilgili derseniz o da doğru

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Corolla 1.6 advance multidrive S
  • 56 kere teşekkür etti
  • 98 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #54 : Şubat 27, 2014, 15:12:49 »
Benim daha önceki clıo hb aracıma yaptırmıştım sunroof center da fakat sonradan
Kenarlardan çökme yaptı tavan bence yaptırma

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #55 : Şubat 27, 2014, 15:15:08 »
Bendeki bilgi söyle aracın orijinal yapısına yapılan köklü değişiklikler aracı garanti kapsamından çıkarır.Örnek tavan hava yastıkları varsa etkilenecektir.Diğer yandan yapılan değişiklik aracın sürtünme katsayısını etkiliyorsa aracın yol tutuşunu da etkileyecektir.Bu da araçta yapısal değişiklik olduğundan garantiyi bozar.

Bilgilerim % 100 doğrudur gibi bir iddiam yoktur.Ancak konu önemli ve mutlaka yetkili ağızdan bilgi almak lazımdır.

Jant konusunda da fabrikanın izin verdiği spesifikasyonlar zaten kullanım kitapçığında vardır.Bunların dışında bir ebat jant kullanımı olur ve arızaya sebebiyet verirse garanti konusunda sıkıntı olacağı kesin.Ha kim bakıyor,yada servis ne kadar bilgili derseniz o da doğru

Mali abi bu normalde garantiyi bozmaz ha bizim memlekette herşeyi kullanıcı hatası diyip para koparmaya çalıştıkları için garantiyi bozar derler %100

Hasan beyden faydalı bir bilgi :) demekki tavanı okadar iyi destekleyemiyorlar araba çukurlara girdikçe yoldaki bozukluklara maruz kaldıkça sunroofun ağırlığı zamanla tavanı deforme ediyor  , ve bu olayda orjinal sunrooflu araçlarda tafanın farklı şekilde desteklenip güçlendirdiğini ıspatlıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 103 kere teşekkür etti
« Yanıtla #56 : Şubat 27, 2014, 15:32:52 »

Forumu bu yüzden seviyorum :) Teşekkürler Hasan Bey...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • 482 kere teşekkür etti
« Yanıtla #57 : Şubat 27, 2014, 15:37:29 »
helvasını yiyelim artık :D konu kapanmıştır heralde :D :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Corolla 1.6 advance multidrive S
  • 56 kere teşekkür etti
  • 98 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Şubat 27, 2014, 15:42:46 »
Forumu bu yüzden seviyorum :) Teşekkürler Hasan Bey...
rica ederim araca yazık etmeyin görsellik derken
Can sıkıntısı olur tavanı tamir yaptırmak zorunda kalırsınız

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '16
  • 128 kere teşekkür etti
  • 184 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #59 : Şubat 27, 2014, 20:38:26 »
Sunroofu taktırdıktan sonra tavanım sarkıyor diye garantiye giderseniz kabul etmezler tabi ki...
Fakat mekanik aksam garantisine bir etkisi olacağını sanmam...
Ha bir de o +2 yıllık garanti olayı zaten aracınızın mevcut garantisinin devam ettirilmesi anlamına gelmiyor, ak sigortadan makina kırılma sigortası satın alıyorsunuz ...

Buarada güvenebileceğiniz bir yer bulduktan sonra yaptırmakta sıkıntı yok, ama yaptırmışken büyükçe birşey yaptırmak lazım...
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...