Gönderen Konu: Boya rütuşu nasıl yapılır  (Okunma sayısı 7410 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
Boya rütuşu nasıl yapılır
« : Temmuz 13, 2008, 21:21:33 »
Merhaba arkadaşlar,

Arabamın ufak tefek çizikler ve noktacıklar  için biraz  boya  alıp  kendim rütuşlamak istiyorum. Nasıl yapacağım hakkında  bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Fırçayla mı,  nasıl fırça mesela suluboya fırçası olur mu, süngerle mi.Açık güneşli  havada mı kapalı garajdamı. Rütuş yapıldıktan sonra ne kadar süreyle su  tutmamalıyım  o bölgelere.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Toyota Club Türkiye

Boya rütuşu nasıl yapılır
« : Temmuz 13, 2008, 21:21:33 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.viteste farkı hisset . . .
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
Ynt: Boya rütuşu nasıl yapılır
« Yanıtla #1 : Temmuz 13, 2008, 21:47:58 »
sulu boya fırçası  fırça izi bırakır diye düşünüyorum.
2005 COROLLA 1.6 SEDAN SOL  BUZ MAVİSİ . . . """""" MAVİ ŞEYTAN""""""   :)
2007 YARİS 1.3

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1.viteste farkı hisset . . .
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #2 : Temmuz 13, 2008, 21:48:55 »
püskürtmeyle yapsan daha sağlıklı olmazma sprey olarak fırça iz bırakabilir
2005 COROLLA 1.6 SEDAN SOL  BUZ MAVİSİ . . . """""" MAVİ ŞEYTAN""""""   :)
2007 YARİS 1.3

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 13, 2008, 21:51:35 »
Selam Osman bey,
Arabanız opak mı yoksa metal mi bilmiyorum?Ancak metal rötuşlar biraz daha zor oluyor.İnce uçlu orta sertlikte sulu boya veya yağlı boya fırçası olur.Gölge bir yerde fırçaya az miktar boya alın ve mümkünse rötuş yapılacak yere en fazla iki kere sürün.Boya çok fazla koyu olmasın.Çok çabuk kuruduğu için iz bırakabilir.Onun için fırçaya aldığınız boyayı hemen sürün.Ve fazla bastırmayın. İğne topuzu büyüklüğündeki  noktacıklara da kürdan ucunu az bir boyaya batırarak yapabilirsiniz.Metal ve opak boya için aynı işlemi uygulayabilirsiniz.Havalar sıcak olduğu için çok çabuk kurur.Garantili olsun diye 2-3 saat sonra su tutabilirsiniz.Bu arada şunu belirteyim.Büyük çiziklerde iz kalabilir.Bu söylediklerim ufak ve ince çizikler içindir.
98 Corolla 1.6 GLI Special

Düşüncelerle karşılaşınca,zayıflar korkar,aptallar karşı gelir,akıllılar karar verir,ustalar da yönetir.
''Mme Jeanne Roland''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 13, 2008, 23:51:29 »
Peki aracımın boyasının opak mı yoksa  metalik mi olduğunu  nasıl  anlayacağım?  Bu arada püskürtme için alet  edavatım yok. En iyisi Kemal Beyin dediği  gibi fırça ile  yapmak. Peki  birde bu boyaları  az  miktarda  satın  alabiliriz  değil mi ?
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 14, 2008, 08:51:07 »
  Selam.
 Yöntemi Kemal arkadaşımız anlatmış zaten. Bu boyalardan küçük kabta hazırlatabilirsin. Ancak Kemal arkadaşımızın dediği gibi eğer boya metalik ise izi daha çok belli eder ve rötuş daha zor olur bu yüzden. Ancak ince uçlu temiz bir fırça işinizi görür. Aracınızın boya kodunu öğrenip bir sanayide boya imal eden (sanayideki boyacılarda oralardan alır) atelyelerden temin edebilirsiniz. Ayrıca bu boyayı daima kapalı kapta tutun ve içine hiç birşey karıştırmayın. Sadece rötuş yapacağnız zaman kola kapağı gibi bir hazneye boya aktarın ve burada tiner ile kafi miktarda inceltin. Yani tineri asla ana boya kabına katmayın. Böylece ana kaptaki boya size yıllarca iş görür ve bozulmaz. Rötuş işleminin ardından bölgeye ince pasta atarsanız sonuç bir nebze daha iyi olur bence. Ancak boya kurumadan bu işlemi yapmayın. Yine ayrıca rötuş işleminden önce aracı kesinlikle yıkayın.