Gönderen Konu: Toyota Corolla Verso ön/arka Fren Balatası Değişimi  (Okunma sayısı 20127 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A+
  • 10 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar 36 bin km deki toyota corolla verso aracımızın ön-arka fren balatasını değiştireceğiz.30 bin bakımına gittiğimde usta balatalar 7 bin km daha gider demişti.toyota toyan ön balatalar için 225,arka balatalar için 124 lira fiyat verdi.80 lirada işçilik istedi.toplam 430 lira maliyeti olacak.bu fiyat bana yüksek geldi.alj toyotaya sordum ondada toplam maliyet 490 lira tutuyor  :wacko: markasını sorduğumda toyotanın kendi markası dedi.ama arabadaki orjinal balatalar bosch marka.fiyatlar yüksek olduğu için balataları kendim alıp değiştirmek istiyorum.önerebileceğiniz bir marka var mı ?

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Corolla Verso ön/arka Fren Balatası Değişimi
« Yanıtla #1 : Ocak 19, 2013, 19:52:38 »
önler 10 bin daha gider dedi usta .arkalar bitmişti.üzerindekiler daha orjinal balatası bosch.60 bin km de.arkalara trv aldım 80 tl ye taktırdım .gelecek on binde birdaha 80 tl verecez.ayrıca servistede trw takıyorlar.160 +20 tlde işçilik verirsin biter olay.balataları sökmüşken kampanaların körügün içindeki pimleri gress ile yhaglattır.normalde yapmaları gerekiyor ama yapmıyorlar.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • 10 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2013, 21:13:43 »
tuncay abi şu sitede bosch marka fren balataları buldum.

http://www.otomobilyedekparcalari.com/TOYOTA-COROLLA-VERSO-ON-FREN-BALATA-SETI-Disk-icin-2002-ve-Ustu-Model-Araclar-icin-BALATA-FIYATLARI,PR-1848.html

http://www.otomobilyedekparcalari.com/TOYOTA-COROLLA-VERSO-ARKA-FREN-BALATA-SETI-Disk-icin-2002-ve-Ustu-Model-Araclar-icin-BALATA-FIYATLARI,PR-1851.html

toplam kargoyla birlikte 185 liraya geliyor.görüştüğüm kişi kesinlikle orjinal muadil ürün değil dedi.arabanın orjinalide bosch olduğu için kafama yattı.piyasada bosch fiyatları ne kadar bilmiyorum ama daha uygununu bulamam heralde.sizce trw mi daha iyi bosch mu ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .....Kendin Ol Yeter......
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 148750
  • Model Yılı: '05
  • 77 kere teşekkür etti
  • 414 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 20, 2013, 18:16:17 »
tuncay abi şu sitede bosch marka fren balataları buldum.

http://www.otomobilyedekparcalari.com/TOYOTA-COROLLA-VERSO-ON-FREN-BALATA-SETI-Disk-icin-2002-ve-Ustu-Model-Araclar-icin-BALATA-FIYATLARI,PR-1848.html

http://www.otomobilyedekparcalari.com/TOYOTA-COROLLA-VERSO-ARKA-FREN-BALATA-SETI-Disk-icin-2002-ve-Ustu-Model-Araclar-icin-BALATA-FIYATLARI,PR-1851.html

toplam kargoyla birlikte 185 liraya geliyor.görüştüğüm kişi kesinlikle orjinal muadil ürün değil dedi.arabanın orjinalide bosch olduğu için kafama yattı.piyasada bosch fiyatları ne kadar bilmiyorum ama daha uygununu bulamam heralde.sizce trw mi daha iyi bosch mu ?
Daha iyilikten ziyade disklere uyumluluğu önemlidir.Her balatanın yüzey yapısı aynı değildir.Dolayısıyla temas yüzeyi olan diske zarar verme olasılığı oluyor.Üzerinde bosh varsa yine bosh almalısınız.Bence bir boshun servislerine sorun parça fiyatını.Çünkü internet üzerinden alacağınız ürün "çakma" diye tabir edilen bosh olabilir.
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Azimli Sıçan Betonu Deler...
  • Araç: ---
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2013, 00:10:47 »
Toyota aracım yok kısmet olursa Verso almayı düşünüyorum.Daha  önceki kullandığım araçlardan edindiğim tecrübelerim ile yazıyorum.Bosch marka balatalar yumuşak balata diye tabir edilir, frene basıldığında balata kendisinden yer disk'e zarar vermez ve fren mesafesi diğer balatalara nazaran daha iyidir TRW,Beşler vs. bunlar da sert balata diye tabir edilir ömrü bosch balataya göre daha uzundur sebebi ise balata sert olduğu için kendisinden az yer diskten fazla yer tecrübe ile sabittir.TRW Bosch'tan daha ucuzdur.Ayrıca Bosch balata kullanıp TRW takan arkadaşlar frene bastıkları zaman fren pedalında sertlik hissedeceklerdir, bazı araçlarda da ses yapar frene bastığınızda uğultu sesi gelir.Bizzat kullandığım için yazıyorum kulaktan dolma değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: -
  • 9 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 25, 2013, 08:47:35 »
ankara içi fren balatası değişim işini güzel titiz ve uygun fiyata yapan bir usta tavsiye eder misiniz. bir de bu fren balatası değişim işi servis harici ustalarda ne kadara halledilebilir acaba, malum servisler bayağı bir fiyat bindiriyor

yani ben bugun arabamı götürüp şunun ön fren balatalarını değiştirin desem usta benden toplamda kaç para alır? bir , ikincisi işin içine diskleri de değiştirme ya da diskleri traşlama girerse ne kadar ister? en azından fiyat konusunda biraz bilgili gitmek istiyorum ki kazıklanmayayım

tesekkurler.
2006 1.4 D4-D TERRA HB

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • 5 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 25, 2013, 11:35:39 »
Toyota aracım yok kısmet olursa Verso almayı düşünüyorum.Daha  önceki kullandığım araçlardan edindiğim tecrübelerim ile yazıyorum.Bosch marka balatalar yumuşak balata diye tabir edilir, frene basıldığında balata kendisinden yer disk'e zarar vermez ve fren mesafesi diğer balatalara nazaran daha iyidir TRW,Beşler vs. bunlar da sert balata diye tabir edilir ömrü bosch balataya göre daha uzundur sebebi ise balata sert olduğu için kendisinden az yer diskten fazla yer tecrübe ile sabittir.TRW Bosch'tan daha ucuzdur.Ayrıca Bosch balata kullanıp TRW takan arkadaşlar frene bastıkları zaman fren pedalında sertlik hissedeceklerdir, bazı araçlarda da ses yapar frene bastığınızda uğultu sesi gelir.Bizzat kullandığım için yazıyorum kulaktan dolma değil.
Bilgilendirme icin tesekkürler benim Toyota Corolla Versoda senin söyledigin o ses var ama bakmadim hangi marka var diye
Toyota Corolla Verso 2,2 D-Cat 130KW

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mayıs 27, 2013, 17:04:27 »
verso  için bosch marka balatalar için dışardan    önler 60   arkalar  için 40   TL  fiyat aldım,     sonra  özel servis  ön balatalar  5000  daha  gider  deyince   sadece arkaları değiştirdik,    yağ , yağ filtresi,  arka balatalar   ve  v kayışı   değişti,   hepsi  300 TL  biraz  pahalı oldu  ama..  v kayışıda  goodyear marka takmışlar     bir  daha o  servise gitmiycem  ,   yetkili  servisi  geçti parası
,   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TOYOTACI
  • Kilometre: 31000
  • Model Yılı: '15
  • 5 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 27, 2013, 17:29:59 »
balataların 4 ünü birden değiştirmek daha faydalı... ayrıca 3-5 bin km geçti geçmedi die beklemye gerek yok bi daha sanayiye git gel gereksiz bence... servise gitseniz daha fazla para kel balatalara serviste 300-400 tl verilmez onlarda aynısını takıyor... sadece adı servis
toyota candır,aşktır, tutkudur....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TOYOTACI
  • Kilometre: 31000
  • Model Yılı: '15
  • 5 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 27, 2013, 17:31:39 »
yetkili serviste yağ yağ filtresi hava filtresi değişimine 200 verirdiniz:)))
toyota candır,aşktır, tutkudur....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .....Kendin Ol Yeter......
  • Kilometre: 148750
  • Model Yılı: '05
  • 77 kere teşekkür etti
  • 414 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 27, 2013, 17:35:47 »
balataların 4 ünü birden değiştirmek daha faydalı...
Kesinlikle gerek yok.Zaten mantıksız bir girişim olur bu.Neden derseniz aracı asıl durduran,yavaşlatan ön balatalarınızdır. Fren anında eylemsizlik gereği bütün ağırlık ön tekerlere biner.Aşınma oranı arkadan kat kat fazla olur dolayısıyla.Hatta 2 ön balata 1 arka balata oldu benim mesela.130000 km boyunca.Ön balatalar arkaya göre daha pahalıdır çünkü hava kanallı disk var önlerde ve balatada ona uyumlu şekilde.Ayrıca çapıda biraz daha geniş.

Farklı bir noktaya değinelim balataların 4 ünü ancak disk değişimi yaparsanız(hepsini) o zaman değiştirmekte fayda var.Yeni diskin yüzeyini bozmamak için.Yada balata yeni değişmiştir,bir süre sonra disk değişecek isede değişmeyecek balataları cnc torna ile yüzeyini bir miktar aldırmak gerekir.
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......