Gönderen Konu: VVT-İ kendiniz yapabileceğiniz bakımlar videolu anlatım.  (Okunma sayısı 5775 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
Buji değişimi.
https://www.youtube.com/watch?v=C7H0aFYVtRM

En hassas parça olan MAF SENSÖRÜ temizliği DİKKAT  !!!

https://www.youtube.com/watch?v=5d2LonVb7_Q

Emme manifoltu kontrolü. Aracınızdan dizel gibi bir ses çıkmaya başladıysa motoru açıp kontrol edin.

https://www.youtube.com/watch?v=2v2q8pagHSw

En önemli olay olan gaz kelebeği temizliği.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=36179.0

Hepsini bir araya toplamak istedim forumda var mı bilmiyorum ama ben bulamadım :)
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Ynt: VVT-İ kendiniz yapabileceğiniz bakımlar videolu anlatım.
« Yanıtla #1 : Aralık 25, 2012, 14:24:04 »
Buji değişimi.
https://www.youtube.com/watch?v=C7H0aFYVtRM

En hassas parça olan MAF SENSÖRÜ temizliği DİKKAT  !!!

https://www.youtube.com/watch?v=5d2LonVb7_Q

Emme manifoltu kontrolü. Aracınızdan dizel gibi bir ses çıkmaya başladıysa motoru açıp kontrol edin.

En önemli olay olan gaz kelebeği temizliği.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=36179.0

Hepsini bir araya toplamak istedim forumda var mı bilmiyorum ama ben bulamadım :)

Şu sesi (35. saniye) ben bir kaç kere duydum benim arabada. O da ani kalkış için gazı diplediğimde düşük devirlerde duymuştum. Topu topu 5 kere duymuşumdur. Kötü bişey mi bu? Ayrıca rölantide dışarı gelen ses dizel arabalara benziyor benimkinin. Daha önce honda civic kullanıyordum ve rölantide ses hiç duymazdım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Aralık 25, 2012, 14:35:45 »
Şu sesi (35. saniye) ben bir kaç kere duydum benim arabada. O da ani kalkış için gazı diplediğimde düşük devirlerde duymuştum. Topu topu 5 kere duymuşumdur. Kötü bişey mi bu? Ayrıca rölantide dışarı gelen ses dizel arabalara benziyor benimkinin. Daha önce honda civic kullanıyordum ve rölantide ses hiç duymazdım.

Hasan abi manifolt plastik. İçinde 1 katman daha var yanlış bilmiyorsam o zamanla tutunduğu yerden ayrılıyor ve ilk katmana çarpıyor ve ses yapıyor şuanda bizde de var söküp vida ile tutturmam gerekiyor. Ama senin arabadaki aynı mı bilmiyorum video çekip koyabilirsen harika olur :)
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 25, 2012, 14:43:02 »
Hasan abi manifolt plastik. İçinde 1 katman daha var yanlış bilmiyorsam o zamanla tutunduğu yerden ayrılıyor ve ilk katmana çarpıyor ve ses yapıyor şuanda bizde de var söküp vida ile tutturmam gerekiyor. Ama senin arabadaki aynı mı bilmiyorum video çekip koyabilirsen harika olur :)

Ama o sesi yakalayamamki :) geçen mesela istanbul marmara forum avm'nin parkına giriyodum. Önümde araba durmuş gitmiyodu. Sinirlendim dip gazla ilerledim yandan ve tam o an bu sesi duydum. Dırrr etti motor ve geçti. Dedim noluyo filan tekrar tekrar gaza bastım ama o ses bi daha gelmedi. Bi kerede rampa yukarı geri geri parkederken duymuştum. Dik bi rampada mecbur dip gazla kalkıyoruz malum, orda da duymuştum bir kereliğine.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Aralık 25, 2012, 14:45:46 »
Ama o sesi yakalayamamki :) geçen mesela istanbul marmara forum avm'nin parkına giriyodum. Önümde araba durmuş gitmiyodu. Sinirlendim dip gazla ilerledim yandan ve tam o an bu sesi duydum. Dırrr etti motor ve geçti. Dedim noluyo filan tekrar tekrar gaza bastım ama o ses bir daha gelmedi. bir kerede rampa yukarı geri geri parkederken duymuştum. Dik bir rampada mecbur dip gazla kalkıyoruz malum, orda da duymuştum bir kereliğine.

O zaman sıkıntı yok ani gaz tepkilerinde oluyor demek ki sağlam abicim seninki yada belirtilerini vermeye başladı. Bixzde marşa basıldığından itibaren başlıyor :/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 25, 2012, 14:54:20 »
O zaman sıkıntı yok ani gaz tepkilerinde oluyor demek ki sağlam abicim seninki yada belirtilerini vermeye başladı. Bixzde marşa basıldığından itibaren başlıyor :/

Böyle motordan sıkıntı olursa bana honda yolu gözükür o zaman yani. Honda da yıllarca tık sesi duymadım ben..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 25, 2012, 14:56:45 »
Bence iyi bir başlık olmuş bei en çok şu manifolt sesi alakadar etti .Merak ediyordum nasıl bir ses diye musait olursam benim arabayı bir deneyecegim ama şöyle birşey dikkatimi çekti benim araba 2005 sol benim motrda gaz kelebegi yok ayrıca manifltun yanında siyah kalın bir hortum felan var .Bu se yanlış bilmiyorsam ilk çıkan vvt-i motorlu arbalarda vardı daha sonrasında yoktu veya çok nadir duyuluyordu .İnternette araştırmıştım bir vida ile sorun çözülüyordu
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Aralık 25, 2012, 15:33:18 »
Böyle motordan sıkıntı olursa bana honda yolu gözükür o zaman yani. Honda da yıllarca tık sesi duymadım ben..

Yok abi o sadece 2005ten önceki vvt-ilarda duyuluyordu ve oluyordu. Bizim vvt-i da 2001de ilk çıkan serilerden.

Bence iyi bir başlık olmuş bei en çok şu manifolt sesi alakadar etti .Merak ediyordum nasıl bir ses diye musait olursam benim arabayı bir deneyecegim ama şöyle birşey dikkatimi çekti benim araba 2005 sol benim motrda gaz kelebegi yok ayrıca manifltun yanında siyah kalın bir hortum felan var .Bu se yanlış bilmiyorsam ilk çıkan vvt-i motorlu arbalarda vardı daha sonrasında yoktu veya çok nadir duyuluyordu .İnternette araştırmıştım bir vida ile sorun çözülüyordu

Gaz kelebeği var senin arabada Yücel abi sadece telli değil motorun yanından gelen boru pedal teli başka birşey değil. Dediğim gibi 2005 öncesinde vardı bu durum makyaj geçirildikten sonra yağ eksiltme ve manifolt düzeltildi ve elektronik gaz kelebeğine dönüldü.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 25, 2012, 15:34:02 »

Ayrıca sadece ses yapıyor başka birşey değil sorun olarak görmüyorum artık zaten ben.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 25, 2012, 19:41:44 »
Ercüment internette bir vida ile sesin kesildigi yazan uygulayan arkadaşlar vede bunu resimlemişler bnece iyice inceledikten sonra bir vidayla olayı çözüp sestek kurtulabilirsin şahsen başıma gelse bende 4-5 lik akıllı vidayı sallayacam ne yapıyım
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Aralık 25, 2012, 19:46:25 »
Ercüment internette bir vida ile sesin kesildigi yazan uygulayan arkadaşlar vede bunu resimlemişler bnece iyice inceledikten sonra bir vidayla olayı çözüp sestek kurtulabilirsin şahsen başıma gelse bende 4-5 lik akıllı vidayı sallayacam ne yapıyım

Yok ben yapacaktım ama bizim kasada vidanın atıldığı yerin üzerinden radyatör suyunun motora girdiği boru var ilk baş benim manifoltu sökmem lazım o biraz uğaştıracak onunla uğraşmak istemiyorum :/ Hoş çıkartsam baya temizlik yapmış olurum rahat nefes alırız. Manifoltun bağlandığı yer manifoltun içi kelebeğin arkası önü tertemiz olur bakalım bu yaz neler yapabirim :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #11 : Ocak 08, 2013, 13:22:25 »
Emeğinize sağlık, çok faydalı olmuş.
Corolla 1.6 Sol 2001

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ocak 08, 2013, 13:47:00 »
Emeğinize sağlık, çok faydalı olmuş.

Çok teşekkürler :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #13 : Ocak 08, 2013, 14:51:44 »
Yok ben yapacaktım ama bizim kasada vidanın atıldığı yerin üzerinden radyatör suyunun motora girdiği boru var ilk baş benim manifoltu sökmem lazım o biraz uğaştıracak onunla uğraşmak istemiyorum :/ Hoş çıkartsam baya temizlik yapmış olurum rahat nefes alırız. Manifoltun bağlandığı yer manifoltun içi kelebeğin arkası önü tertemiz olur bakalım bu yaz neler yapabirim :)

Bende de sözünü ettiğiniz boru var. Onu kelepçesinden gevşetip kenara alarak vidayı sallayamaz mıyım? Şu kar kıyamet bitince yapmayı düşünmüştüm.

Düzenleme: yazım-imla
Corolla 1.6 Sol 2001

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ocak 08, 2013, 15:09:18 »
Bende de sözünü ettiğiniz boru var. Onu kelepçesinden gevşetip kenara alarak vidayı sallayamaz mıyım? Şu kar kıyamet bitince yapmayı düşünmüştüm.

Düzenleme: yazım-imla

Onu kenara alırsınız almasına da şöyle bir durum var içindeki radyatör suyunu ne yapacaksınız o dökülecek ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #15 : Ocak 08, 2013, 15:12:16 »
Onu kenara alırsınız almasına da şöyle bir durum var içindeki radyatör suyunu ne yapacaksınız o dökülecek ?

E radyatöre göre yukarıda duran bi boru, dolayısıyla radyatördeki suya bir şey olmayacaktır. Borudan gitmiş ve borunun içindeki suyu da boruyu şöyle ağzı yukarıda tutarak koruyamaz mıyız dersiniz?  :olmamış: :-[
Corolla 1.6 Sol 2001

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Ocak 08, 2013, 16:35:35 »
E radyatöre göre yukarıda duran bir boru, dolayısıyla radyatördeki suya bir şey olmayacaktır. Borudan gitmiş ve borunun içindeki suyu da boruyu şöyle ağzı yukarıda tutarak koruyamaz mıyız dersiniz?  :olmamış: :-[

Valla bilmiyorum ama motor sıcakken onu bira kenara çekmeyi deneyin derim ben ondan sonra herşey halolur :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #17 : Ocak 08, 2013, 16:55:04 »
Hımm... anlamdım, kurtulmaya çalışıyorsun benden  :D
Corolla 1.6 Sol 2001

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Ocak 08, 2013, 17:13:24 »
Hımm... anlamdım, kurtulmaya çalışıyorsun benden  :D

Yok estağfurullah henüz radyatörün bir şeyini sökmediğimden pek yorum yapamıyorum ne desem boş ben biraz motor ısınıp boru biraz gevşedikten sonra kenara çekmiştim tam vida atacakken vazgeçtim ayrı konu :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ekim 09, 2014, 14:17:56 »
valvematikte benzer mi acaba
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah