Gönderen Konu: Devirdaim Pompası Sorunu  (Okunma sayısı 8774 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '07
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Devirdaim Pompası Sorunu
« : Aralık 15, 2012, 13:10:04 »
Abilerim aracımı 50.000 bakımına getirdim ve devirdaim pompasının değişmesini gerektiğini söylediler, değiştirmezsem kayışı koparacağını ve daha büyük sorun olacağını söylediler. Bende şuanlık kalması gerektiğini söyledim çünkü 520 TL para istediler.  >:( Sadece parça 337 TL çok pahalı geldi.. Sizce ne yapmalıyım?  :wacko:

Araç : 2008 Corolla.

Toyota Club Türkiye

Devirdaim Pompası Sorunu
« : Aralık 15, 2012, 13:10:04 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Bir başkadır benim memleketim...
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 22000
  • Model Yılı: '05
  • 533 kere teşekkür etti
  • 165 kere teşekkür edildi
Ynt: Devirdaim Pompası Sorunu
« Yanıtla #1 : Aralık 15, 2012, 13:38:46 »
Bu kasalardaki en büyük eksikliklerden birisidir. Devirdaim pompası Ben Gaziantep Özel Net servisinde çokca değiştiren gördüm. Fabrikanın taktığı devirdaim pompası kalitesizmiş usta dedi.

250TL parçanın kendisi özel serviste... ;) 50 civarı da el emeği verirsiniz( usta tanıdıksa daha da az verirsiniz.)
Şimdi Avensis 1.6 Elegant
97, 1.3 XE A/C, DÜPLÜ:) ( Eskiden )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 18, 2012, 03:21:27 »
merhaba. ben geçen ay değiştirdim. servis çok yüksek rakamlar istiyor. ben sanayide normal bir usta buldum. 180 tl ye parçayı aldım. 50 tl işçilik verdim. şuan sorunsuz. değişimi basit bir parça zaten.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 23, 2012, 01:48:20 »
Abilerim aracımı 50.000 bakımına getirdim ve devirdaim pompasının değişmesini gerektiğini söylediler, değiştirmezsem kayışı koparacağını ve daha büyük sorun olacağını söylediler. Bende şuanlık kalması gerektiğini söyledim çünkü 520 TL para istediler.  >:( Sadece parça 337 TL çok pahalı geldi.. Sizce ne yapmalıyım?  :wacko:

Enes bey, 50.000km bakımına gittiğinizde sürpriz çıkmış gibi!

Bu arada sizin bu konuyla ilgili herhangi bir takibiniz yada sıkıntınız varmıydı? neye göre değişmesi gerektiğine karar verildi?
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .....Kendin Ol Yeter......
  • Kilometre: 148750
  • 77 kere teşekkür etti
  • 414 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 23, 2012, 02:30:19 »

Bilmiyorum ama 4-5 yaşındaki bir aracın devirdaim pompasında ne gibi bir sıkıntı olabilirki.Km nizde düşük,hani çok kullanılmış olsa diyeceğimki eskidi ama o da değil.Ben daha önceki efsane kasa corollamızda 10 sene kullandık 140000 de falandı ne değişti nede bir şey oldu.Sadece bir kere kelepçe kırılmıştı su kaçırıyordu o kadar.Şimdiki aracım 2005 corolla 120000 km de ondada öyle bir sıkıntı yok çok şükür.Bilmiyorum ben mi takıntı yaptım ancak şimdiki aracımı 40000 bakımı yaptırdığımda serviste balataların 4 ünüde değiştirmişlerdi.Bu bakımdan sonra geçen 80000 km de sadece 1 kere arka balata değiştirdim o da kaliperin birisi paslanmıştı tek taraın dıştaki kısmını bitirdiği için değişti.Önler hala sağlam.Şimdi aracın kullanıldığı yerler aynı,kullanan aynı,biri 40000 de değiştirildi diğer tarafta 80000 oldu değişmedi.Sizce servisler biraz para çekmek için böyle yapıyor olabilirler mi?Bence sizde bir kontrol ettirin dışarıda.Onlar için değişelim demek kolay.
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 27, 2012, 00:54:26 »
Enes bey, 50.000km bakımına gittiğinizde sürpriz çıkmış gibi!

Bu arada sizin bu konuyla ilgili herhangi bir takibiniz yada sıkıntınız varmıydı? neye göre değişmesi gerektiğine karar verildi?

Çok sağlam sürpriz oldu abi :)

Servisten çıktıktan sonra eskiden toyota yetkili servisinde çalışan ustaya götürdüm aracımı, aracın yeni bakımdan çıktığını devir daim pompasının değişmesi gerektiğini söyledim el feneri ile kontrol etti, bi sorun olmadığını söyledi, önceden su eksiltiyormuydu diye sordu hayır dedim bi problem yok sen yine de hergün kontrol et suyunu ve hararet göstergesini dedi eğer eksiltme yaparsa getir dedi  11 gün oldu bakımı yaptıralı bir sorun yok çok Şükür :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 27, 2012, 01:06:38 »
  Bilmiyorum ama 4-5 yaşındaki bir aracın devirdaim pompasında ne gibi bir sıkıntı olabilirki.Km nizde düşük,hani çok kullanılmış olsa diyeceğimki eskidi ama o da değil.Ben daha önceki efsane kasa corollamızda 10 sene kullandık 140000 de falandı ne değişti nede bir şey oldu.Sadece bir kere kelepçe kırılmıştı su kaçırıyordu o kadar.Şimdiki aracım 2005 corolla 120000 km de ondada öyle bir sıkıntı yok çok şükür.Bilmiyorum ben mi takıntı yaptım ancak şimdiki aracımı 40000 bakımı yaptırdığımda serviste balataların 4 ünüde değiştirmişlerdi.Bu bakımdan sonra geçen 80000 km de sadece 1 kere arka balata değiştirdim o da kaliperin birisi paslanmıştı tek taraın dıştaki kısmını bitirdiği için değişti.Önler hala sağlam.Şimdi aracın kullanıldığı yerler aynı,kullanan aynı,biri 40000 de değiştirildi diğer tarafta 80000 oldu değişmedi.Sizce servisler biraz para çekmek için böyle yapıyor olabilirler mi?Bence sizde bir kontrol ettirin dışarıda.Onlar için değişelim demek kolay.

Bir sıkıntı yok zaten Ertan abi dediğin gibi para çekmek için herşey.. Devir daim pompasından öncede silecek süpürgelerinin değişmesi gerektiğini fiyatınında 110 tl olduğunu söylediler kalsın dedim. Halbuki sileceklerde hiçbir sorun yok vantuz gibi yapışıyor cam a...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 77 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Aralık 27, 2012, 01:20:07 »
Bir sıkıntı yok zaten Ertan abi dediğin gibi para çekmek için herşey.. Devir daim pompasından öncede silecek süpürgelerinin değişmesi gerektiğini fiyatınında 110 tl olduğunu söylediler kalsın dedim. Halbuki sileceklerde hiçbir sorun yok vantuz gibi yapışıyor cam a...
Cama yapışması önemlideğil.Önemli olan iyi silmesi ve çizmemesi camı.Siliyor ama camıda çiziyorsa sadece lastiğini değiştirebilirsiniz.Boshun falan yedek lastikleri satılıyor.Onlardan alırsın cm ini ölçüp zaten nasıl takacağını internette bir sürü video var oradan bakarsın.Hem 110 değil 10-15 liraya gelir hemde kendin yapmış olursun.Orjinal kollarında değişmemiş olur.
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • 64 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 27, 2012, 02:42:00 »
Efsane kasada ben sadece devirdaim pompasını değiştirmiştim.
Balata konusunda o zamanlarla şimdiyi karşılaştırmak doğru değil.
Şimdi kullanılan balatalar asbest içermediği için seramik bazlı. O nedenle daha yumuşak ve çabuk bitiyor.
Ford Focus 3 Titanium Smart TECHNO...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 27, 2012, 19:14:22 »
Bir sıkıntı yok zaten Ertan abi dediğin gibi para çekmek için herşey.. Devir daim pompasından öncede silecek süpürgelerinin değişmesi gerektiğini fiyatınında 110 tl olduğunu söylediler kalsın dedim. Halbuki sileceklerde hiçbir sorun yok vantuz gibi yapışıyor cama...

Şimdi yeni nesil olan cam silecekleri sanayinizde varsa ToyoPar-Japon parçacılarda 20TL. 
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 27, 2012, 20:35:32 »
50 binde toyota arabanın devirdaimi bozulmaz, sahtekarlık yapıyorlar.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Auris 1.6 132HP M/M
  • Araç: Auris
  • 54 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 27, 2012, 22:42:37 »
Atilla amca benim sattığim aurisin 33binde bozuldu..
Kalitenin fiyatı VARDIR..!!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 77 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Aralık 27, 2012, 22:52:01 »
Bir sorun vardır.Kolay kolay bozulacak bir şey değil.140000 km deki önceki aracımızda,şimdikindede 122000 km de daha ne bozuldu nede bir sorun çıkardı.Yani belki antifreeze değişimi yaptınız mı bilmiyorum ama bu değişimde antifreeze direk konulduysa,yani suyla ayrı yerde karıştırılıp konulmadıysa pompanın contalarını aşındırır ve bozulmasına neden olur.Ayrıca kullanımlada alakalı bir şey bu birazda.Çok uzun süreler yüksek devirlerde kullanıldıysa ısı bu contaları aşındırmış olabilir yine.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Aralık 27, 2012, 23:02:50 »
Sinan kardeşim sattığım efsane 231 bindeydi, rav 4 üm 240 binde ikisininde orj. iki kayınbiraderimdede ae101 var onlarda orj. senin aurise gelince bozulması mucize, yanlış teşhis olabilir. servisçilerde bir durum vardır bir parçayı hatayla bile değiştirseler onun sağlam olduğunu söylemezler. benim bmw 8.50 de benzin pompası ve 12 adet enjektör boşuboşuna değişti, servis dışında bir usta beyni değiştirerek olayı çözdü olan benim caanım paracıklarıma oldu.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '10
  • 5 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 02, 2018, 10:06:40 »
Geçen gün motor yağını değiştirttim. Usta arabanın altında antifiriz lekesi görünce fenerle biraz daha baktı. Devirdaim pompası kaçırmış dedi.  Devirdaim pompası değişmeli dedi. Fiyatı 350 TL imiş.

2010 auris 1.6 otomatik, lpg. 47000 kmde.

Devirdaim pompasını değiştirtmedim. 200 ml kadar su ekledik.

Aracın suyunu ara ara kontrol edeceğim. İnşallah bir sorun olmadan bineriz.