Gönderen Konu: Petrol Fiyatları  (Okunma sayısı 407215 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: Petrol Fiyatları
« Yanıtla #2840 : Kasım 20, 2018, 20:46:08 »
Sadece Benzin-Dizel pompa fiyatları ve otomobiller olarak değil, biraz daha derine inerek inceleyelim mi?

Bu konuya değerlendirirken bazı sayısal bilgileri de aktarmak da yarar var.

"100 birim ham petrolden 20-23 birim benzin ve nafta, 30-34 birim motorin ve jet yakıtı, 28-35 birim fuel oil, 3-5 birim LPG (likit gaz) üretiliyor.
İşte bu nedenle, rafinerilerde istenen ürün istendiği kadar üretilemiyor. İstenen ürün üretilirken, istenmeyen ürünü de üretmek zorunluluğu var.
Türkiye’nin benzin tüketimi 1.9 milyon ton iken Tüpraş’ın üretimi 4.6 milyon ton. Motorin tüketimi 16.8 milyon ton iken, Tüpraş’ın üretimi 5.6 milyon ton."

Yani bir birim petrolden, farklı oranlarda benzin, dizel, lpg vb. ürünler elde edilmektedir.
Benzin tüketimi ülkemizde üretimden azdır, bu nedenle fazla üretim ihraç edilmektedir.
Dİzel ise sadece otomobillerde değil, bir çok sanayi kuruluşu, ulaşım (lokomotif, gemi, ağır iş makineleri, traktör vb.) kullanılmaktadır. Dolayısı ile dizel yakıt benzine göre daha stratejiktir. Benzinin fiyatının enflasyon üzerindeki etkisi, dizel yakıta nazaran oldukça sınırlıdır.
Sektörlere göre fiyat farklılaştırması ise, aynı ürün için düşünüldüğünde oldukça sakıncalıdır ve suistimale de oldukça açıktır. Emisyon ve vergilendirme yönünden düşünüldüğünde, herhalde en masum olanlar binek araçlardır. Ayrıca aşağıda kimi yakıtların ÖTV değerlerini veriyorum.
Dizel yakıt fiyatının ülkemizde bulunduğu noktanın etkisini, pazardan markete, ulaşımdan hammaddeye görmek mümkündür. Örneğin ülkemiz şartları düşünüldüğünde deniz ulaşımının gelişmesi gerekirken, bazı kuruluşların kimi deniz ulaşım hatlarını kapatması, hatta bazı deniz araçlarını satışa çıkarması, daha önce de dile getirdiğimiz dizel yakıt fiyatının olası etkilerini net şekilde ortaya koymaktadır. Yine bazı şartlar altında, havayolu ulaşımı, otobüs ile ulaşımdan daha ucuza gelmiştir.
Ayrıca bir örnek; "the cost to refine gasoline is $.60 per gallon. The cost to refine diesel is $.49 per gallon." Rafinerizasyon maliyeti olarak benzin, dizel yakıttan yaklaşık %22 daha yüksek görünüyor. İthal edilen hampetrol ve işlenmiş yakıt (dizel) için ödenen navlun ücretleri de bu hesaplamaya eklenmelidir.

Ülkemizde rafineri kapasitesi fena düzeyde değil ve yakın zamanda bir rafineri daha açıldı. Rafineri konusunda en önemli detaylardan birisi, yatırım sürecinin uzun sürmesi. Dizel yakıtın tüketiminin benzinden çok daha fazla olduğu açıktır, ayrıca sanayi vb alanlardaki gelişmeler sonucu bu fark daha da artacaktır. Dolayısı ile üretilen benzin için bir pazar ve kullanım alanı da bulunmak zorundadır. Diğer yandan ve çok daha önemli, daha ucuza, daha çok miktarda dizel yakıt da üretilmesi gerekmektedir.

Mal İsmi                                                                             Vergi Tutarı                                        (TL) Birimi
Uçak benzini                                                                              0                                                        Litre
Kurşunsuz benzin 95 oktan                                                         2,3765                                                Litre
Kurşunsuz benzin 98 oktan (E10)                                                2,4985                                                Litre
(İçindeki kurşun miktarı litrede 0,013 gramı geçenler)
Oktanı (RON) 98'den az olanlar                                                   2,1800                                                Litre
(Kerosen)
Jet yakıtı                                                                                   0                                                        Litre
Motorin                                                                                     1,7399                                                Litre
Damıtık denizcilik yakıtı                                                              1,7945                                                Litre
Artık denizcilik yakıtı                                                                  0,4760                                                Kilogram
Yüksek kükürtlü fuel oil                                                              0,2240                                                Kilogram
Sıvılaştırılmış petrol gazı (L.P.G.)
Motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılacak olanlar (Otogaz)          1,4177                                                 Kilogram
(Yağlama yağları; diğer yağlar)
Özel bir işleme tabi tutulacak olanlar                                          1,5007                                                 Kilogram

Veriler dolayısı ile Sayın Prof. Dr. Güngör Uras hocayı da rahmet ile anıyorum.
Sayısal veri kaynak : http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/gungor-uras/tupras-in-uretimi-21-3-milyon-ton-1984873/
                               http://www.voltaoil.com/what-makes-up-retail-price-for-gasoline/
                               http://www.gib.gov.tr/fileadmin/mevzuatek/otv_oranlari_tum/otv201120181sayili.pdf

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #2840 : Kasım 20, 2018, 20:46:08 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2841 : Kasım 20, 2018, 22:32:15 »
Bu gece yarısı Benzin 19krş ucuzlayacak.

Buna göre Benzin, Diesel'den kabaca 20krş daha ucuz olacak.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2842 : Kasım 20, 2018, 22:42:08 »
gidişat ayan beyan ortada. dizelin hiçbir cazibesi kalmadı. dizeli yavaş yavaş bitirecekler. hatta mtv'sini çevreyi kirletmesinden dolayı  artıracaklar sanayi ve ticaret bakanı geçen açıklama yaptı: dış ticaret açığımızın en büyük nedeni petrol ürünleridir, petrol ürünlerine bağımlılığı azaltmak için  yerli aracımız başta olmak üzere hibrit ve elektirikli araçları  teşvik edeceğiz dedi.  yani anlayacağınız hibrit ve elektirikli araçlar dizelin yerini alacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #2843 : Kasım 20, 2018, 23:10:46 »
Kutay Bey, emisyon ve benzeri konularda kişisel görüşün yanında bilgi içeriği olan eklemeler yaparsanız daha anlamlı olacaktır. Hem bu sayede kıyaslamalar da daha kolay olur.
Farklı tarzlarda çalışan hibrit sistemler vardır. Bunun yanında, Türkiye üretimi ilk hibrit araç dizel elektrikli ünitedir. Merak edenler DE11000 olarak araştırabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2844 : Kasım 20, 2018, 23:33:04 »
Türkiye üretimi ilk hibrit araç dizel elektrikli ünitedir. Merak edenler DE11000 olarak araştırabilir.

MTU 396 (Rolls Royce) ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #2845 : Kasım 21, 2018, 19:03:52 »
MTU 396 (Rolls Royce) ?
Aslında aracın kökü eskiye dayanıyor. Yenileştirme çalışmasında hibrit sistem geliştirildi Ufuk. Ayrı bir konuda, senin, Ahmet, Alper, Mutlu ve diğer bilgili arkadaşların da katkısı ile aslında inceleyebileceğimiz bir konu. Hibrit denince kendi içinde çok farklı sistemler var. Aslında hibrit güç ünitesi, demiryollaında çok uzunsüredir kullanılmakta ama bu manevra lokomotifinde Seri Hibrit sistemi kullanılıyor. Gerektiğinde hattan elektrik alarak da güç üretebiliyor (katener).
LiIon batarya sistemi barındırıyor, o da ayrı konu ama çevirici ve uyarlayıcı sistemlerinin geliştirilmesi de oldukça önemli.
Lisans ile ürettiğimiz dizel motor da mevcut.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2846 : Kasım 24, 2018, 20:01:05 »
Gelen son dakika haberine göre benzin ve motorin, yeni haftaya indirimle başlayacak. Pazartesiyi salıya bağlayan gece, benzinde 15-16, motorinde 21-22 kuruş indirim bekleniyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #2847 : Kasım 25, 2018, 19:02:48 »
Haberlerde bir Taksi'cinin çok ilginç bir tespiti vardı akaryakıt fiyatlarında gelinen nokta ile ilgili.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 250
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2848 : Kasım 25, 2018, 20:00:11 »
LPG'de niye indirim yapmazlar anlamıyorum.Trafikte en çok LPG'li araçlar var diye olmasın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 250
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2850 : Kasım 25, 2018, 22:52:29 »
memurlarnette yazılan araçların %60 ı dizel dediği tüm araçlarındır.Yani ona kamyon otobüs vb dahildir.
Sadece binek otobobilleri ele alındığında; 2018 Mayıs sonu itibarıyla 12 milyon 303 bin 46 adet otomobilin yüzde 38,1'inin LPG, yüzde 36'sının dizel, yüzde 25,5'inin ise benzin yakıtlı olduğu saptandı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 180 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2851 : Kasım 25, 2018, 23:17:12 »
ukrayna rusya savaşı nasıl etkileyecek bakalım piyasaları....
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 260
  • Model Yılı: '05
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2852 : Kasım 27, 2018, 22:37:04 »
Forum üyesi Arkadaşlar herkes hangi il akaryakıt fiyatlarını yazar mı ?
Konya BP LPG : 3.23  Benzin 6.23 Mazot 6.14 cıvarlarında KONYA  Bodrumda 500 LT bidon boş tankım vardı Benzin stoku mu yapsak ni yapsak :) :) : )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2853 : Kasım 28, 2018, 00:15:39 »
Ben bu işe bir akıl erdiremedim gitti Hatay İskenderun da Shell de lpg lt. fiyatı 3.55 Ankara'da 3.33 sorsan dolum yerine göre değişiyor nakliye fazla olursa fiyatta yükseliyor diyorlar ama ne hikmetse Ankara İskenderun'dan ucuz
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2854 : Kasım 28, 2018, 00:25:50 »
Ümit bey Konya Şu an LPG  3.23 ; Hatta Aytemiz de Kampanya 3.07 LPG :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2855 : Kasım 28, 2018, 00:38:10 »
Ümit bey Konya Şu an LPG  3.23 ; Hatta Aytemiz de Kampanya 3.07 LPG :)
Hüseyin bey bedavaya verseler Shell haricinde tercih etmiyorum ama geçen hafta gaz bitti mecburen BP den almak zorunda kaldım araba sapıtmaya başladı ve km yapmıyor Shell'de şehir içi daha fazla km yaparken bpde 36 litreyle 360 km yi zor gördüm
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 81 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2856 : Kasım 28, 2018, 00:48:47 »
Hüseyin bey bedavaya verseler Shell haricinde tercih etmiyorum ama geçen hafta gaz bitti mecburen BP den almak zorunda kaldım araba sapıtmaya başladı ve km yapmıyor Shell'de şehir içi daha fazla km yaparken bpde 36 litreyle 360 km yi zor gördüm
Ümit bey görüşünüze Katılıyorum Bp 41 Lt. 460 Km de bitti Shell de 41 Lt 550 Km de doluma girdim. Şimdi Total dan Fulledim 41 Lt BAkalım Kaç km?yol yapaçağım;  Bp az gittiğine kesin inandım Benzin alınırmı BP den  acaba :( şu an totali test ediyorum.  Bir de bizim araçlar benzinde 100 Km de kaç litre yakar onu hesaplamayı düşünüyorum Benzin deposunu Fulleyip ; Biraz sanayide Soydular beni ama :( 1,5 Benzin deposu işçilik gitti :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '10
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2857 : Kasım 29, 2018, 09:35:16 »
Ne zaman baksam fiyatları yükseliyor arkadaş. Düşse bile dolar üzerinden işlediği için zaten bize gelişi her türlü yüksek olacak :/
Önce şu doları yenmemiz lazım sonra petrol fiyatlarını düşünürüz sanırım :D
Güncel fiyatları bu şekilde: https://piyasa.paratic.com/forex/emtia/ham-petrol/
Benzinin litresini 3 liraya aldığımız günleri görebilirsek gene iyi :P

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2858 : Kasım 29, 2018, 09:53:38 »
Ne zaman baksam fiyatları yükseliyor arkadaş. Düşse bile dolar üzerinden işlediği için zaten bize gelişi her türlü yüksek olacak :/
Önce şu doları yenmemiz lazım sonra petrol fiyatlarını düşünürüz sanırım :D
Güncel fiyatları bu şekilde: https://piyasa.paratic.com/forex/emtia/ham-petrol/
Benzinin litresini 3 liraya aldığımız günleri görebilirsek gene iyi :P
Baha bey benzin 3 TL olsun hatta 4 TL olsun yine razıyım hemen sökerim lpgyi
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • 266 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2859 : Kasım 29, 2018, 10:37:06 »
Baha bey benzin 3 TL olsun hatta 4 TL olsun yine razıyım hemen sökerim lpgyi

Valla Ümit bey lpg fiyatları şu haldeyken 5 liraya bile razıyım lpgyi sökmek için :) Samsunda 3.57den alıyorum lpgyi. Konyayı sırf lpg fiyatından dolayı arıyorum.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...