Gönderen Konu: SÜREKLİ SİS FARI KULLANAN SÜRÜCÜLERE YÖNELİK KAMPANYA YAPILAMAZ MI?  (Okunma sayısı 8562 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
Bir peugeot 307'de gördüm geçenlerde. Önde 2 adet sapsarı projektör misali yanan sis lambası. Sonra bir baktım arabanın tüm camları buhu içinde eleman elinde bezle ön camdaki buhuyu siliyor. Yani arabanın asıl kullanılması gereken özelliğinin klimayı açıp da öndeki buhuyu saniyeler içinde gidermek olduğunu kavrayamamış garibim. Acıdım.

:rofl: Bu çok iyiydi :)
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür edildi
İnternetten otomobillerin bilinmeyen özelliklerini ararken sis farı başlığını gördüm ve tıkladım. Ulaştığım bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim. :)

Sis farları genelde önemi fazla bilinmeyen, şehir içi trafikte genel olarak geceleri farları söndürüp sisle gitme gereği duyan kişiler için üretilen donanımlardır (Onlar kendilerini bilir)
Sis farının ana görevi sis-yağmur gibi hava koşullarında yol çizgilerini, işaretlerini daha iyi görmenizi sağlamaktır. Geniş yayılan, kısa mesafeli ve düzgün yayılan bir ışık üretir. Bu ışık deseni yatay olarak keskin bir şekilde bölünmüştür. Sis farlarında beyaz ya da sarı ışık üreten ampullerin kullanılması daha iyi sonuç verecektir. Xenon ya da mavimsi ışık veren ampuller iyi bir seçim değildir. Sis farlarını gerçekten gerektiğinde kullanmalı. Sisli-yağmurlu havalar dışında sis farlarını kullanmanız size daha iyi bir aydınlatma sağlamaz çünkü otomobilin ilerisini değil önünü aydınlatır. Yüksekliği doğru ayarlanmamış sis farları karşıdan gelen sürücüleri zor durumda bırakabilir. Yapısı itibarıyle yere çok yakın ışık dağıtan bu farların ışığı yerdeki su birikintilerinden yansıyarak ta karşıdan gelen sürücüleri rahatsız edecektir. Gereksiz yere yakıldığı durumlarda Trafik Polisleri ile kendinizi bir muhabbet ortamında bulabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Sis olmadığı zaman sis farını yakmak?
« Yanıtla #62 : Şubat 14, 2013, 22:38:17 »
Sormak istiyorum...
Aynanızdan gözünüzü almıyor mu rahatsız olmuyor musunuz? Hoş bir şey mi?
Tamam güzel görünüyor ama rahatsızlık vermiyor mu trafikteki diğer kişilere? Ben mi yanlış düşünüyorum?  :wacko:
86' Corolla Hatchback

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '17
  • 69 kere teşekkür etti
  • 77 kere teşekkür edildi
Ynt: Sis olmadığı zaman sis farını yakmak?
« Yanıtla #63 : Şubat 14, 2013, 22:58:34 »
Evet sis farlarının güzel görünüp veya görünmemesi tartışılır ama özellikle de ayarsız "Xenon" farlarını da beraber yakanlara deli oluyorum. Ben de uzunları yakıyorum ve de ağzıma geleni o anda aracımda bulunan yolcunun cinsiyetine göre sayıyorum. Arabada bayan varsa bu genelde yabani hayvan adlarını saymak  oluyor, eğer bayan yoksa  daha başka türde oluyor. Yakışmıyor ama yol kenarına çektirecek kadar da ışıklar açılmaz ya. Bilmem anlatabildim mi (!) Bir de işin kanuni boyutu var, gereksiz yere sis farını açanlara ceza var. Herkese iyi yolculuklar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • 5 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #64 : Şubat 14, 2013, 23:16:31 »
sis farı değil o süs farı.. millet işlevi için değil görünüşü için para veriyor zaten sis farlarına.. "madem para verdik bari boş boş durmasın" mantığıyla da daha marşa basmadan önce sis farlarını açan bu zihniyet yollarda da dikiz aynalarımızı taciz ediyor.. yoksa türkiyede yaylalar dışında alçak yerlere yılda kaç kere sis basıyoki sanki ?! bence sis farlarının da kısa ve uzun farlar gibi bir ayarı ve muayenesi olmalı ve uymayana ceza uygulanmalı..
2012 Auris 1.33 Comfort Beyaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 160000
  • Model Yılı: '14
  • 58 kere teşekkür etti
  • 72 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #65 : Şubat 15, 2013, 00:34:10 »
Çakma ayarsız xenon farlar ile gözümüzü gece gündüz kör edenler  ve sisli hava koşulları  dışında sis farlarını yakanlar ( ki çoğunlukla bu sis farlarıda çakma xenon oluyor ) trafik güvenliğinden anlamayan düşüncesiz odun kıymıklarıdır....
"Türk Birliği`nin bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk Birliği`ne inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk Birliği`yle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır.Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek."   M.KEMAL ATATÜRK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A-
  • 46 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #66 : Şubat 15, 2013, 01:41:51 »
Trafikte bunu yapanların sayısını düşününce,galiba biz yanlış düşünüyoruz!!!
2006 corolla sol A/T LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '10
  • 367 kere teşekkür etti
  • 316 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #67 : Şubat 15, 2013, 11:32:44 »
Trafikte bunu yapanların sayısını düşününce,galiba biz yanlış düşünüyoruz!!!

Temelin fikrasi geldi aklima, biri degil hepsi ters yonde diyor. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • GrandePunto dan Terfi
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • 31 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #68 : Şubat 15, 2013, 11:38:23 »
Tek kelime ile,küfür yemeyi hak ediyorlar..
''ÇİNGENEYE BEYLİK VERMİŞLER ÖNCE BABASINI ASMIŞ''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .: Toyota Eco-Driver :.
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 11111
  • Model Yılı: '18
  • 66 kere teşekkür etti
  • 563 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #69 : Şubat 15, 2013, 11:44:51 »
böyle bir konu daha önce tartışılmıştı.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=48085.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • CARİNAe 2.0 GLİ
  • Araç: Carina
  • Model Yılı: -
  • 21 kere teşekkür etti
  • 33 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #70 : Şubat 15, 2013, 11:55:55 »
cezası var diye biliyorum
Yiğitler kan döker Bayrak solmaya.Anadolu başlar Vatan olmaya.Kızılelma'ya heyy Kızılelma'ya.Engüzel marşını vurmadan mehter.Ya AllahBismillahAllahuekber.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Merhaba Değerli Arkadaşlar;

Eminim şehir içi, şehir dışı yağışın ve sisin olmadığı havalarda sürekli sis farları (ön-Arka) açık sürücülerle ilgili nasıl bir yaptırım uygulanabilir. Bu sürücülere karşı büyük bir kampanya ve denetleyicilerde de bir farkındalık oluşturularak bu sorun hakkında ulusal çapta bir uyarı yapılarak bu tür uygulamaları engelleyebilir miyiz?
Tüm farlarını açıp birde üstüne sis farlarının gücünü yükselterek projektör haline getiren magandalara karşı alınabilecek önlemler ve yapılabilecekler hakkında görüş ve önerileri paylaşarak ortak bir yaptırım gücüne erişebilir miyiz? Düşüncelerinizi belirtirseniz memnun olurum.
  Selam ve Saygılarımla,

Mustafa SELEK

Mustafa bey size bu konuda %100 katılıyorum. Karayolları Trafik Kanununa göre cezai müeyyidesi var ancak burda iş kolluk kuvvetine düşüyor.

Eski aracım honda olduğunda honda forumundan konuyla ilgili sizinkine benzer bir başlık açmıştım. Destek veren de olmuş köstek olanda. Hatta tartışmalar uzamış konu kaldırılmıştı.

Velhasıl "trafik medeniyettir, bunu başaran medeni kişidir". Biz toyota sahipleri ve forumdaşları olarak gereksiz sis yakmayıp örnek olabiliriz.
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Maalesef sis farını kullanmasını bile bilmiyoruz. Adana'da sis olmaz ama vatandaşa dağıtılan kalitesiz kömür yüzünden kış aylarında çok basık olan bazı yerlerde hava kirliliği bazen o kadar çok artar ki, sisten beter olur. O yerlerden geçerken çok dikkatli olurum. Fakat ne ilginçtir ki, günlük güneşlik havada sis farını kullanan güzide hemşehrilerim o farı asıl kullanmaları gereken yerde yakmazlar :D İşin daha da komiği gösteriş olsun diye farını yakan bazı simetri düşmanı andavallar farlarından birinin kesik olduğunu fark etmedikleri için ilaveten estetik duygularınızı da katlederler  :lol:

böyle bir konu daha önce tartışılmıştı.

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=48085.0

Konuları birleştirdim Hakan, uyarı için teşekkürler.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
 Sorun hava şartlarında değil, bazı insanlar hayatı sisli, puslu görüyor olabilir... :)
 Şaka bir yana sis farı aydınlatmasının(ön) hafif sarı olması tercih edilir.
Nerede, ne zaman kullanılması gerekt.ğini buradaki herkes biliyor zaten. Umarım bu trafikteki herkese yayılır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Omega 2.5 - V6
  • Kilometre: 198000
  • Model Yılı: '99
  • 85 kere teşekkür etti
  • 83 kere teşekkür edildi
Angellarda ki ampüllerimin bir türlü ayarı tutmuyor kayıyor sürekli far motoru angellarda bağlanmadıgı için sabit tutamıyorum ben mecburen sislerimi yakıyorum onlarda xenon fakat daha az göz alıyor (bizzat denendi defalarca) gören falan olursa sövmeyin arkamdan :D
94 D.slx / 88 Mercedes B.230E / 99 Pug 306 / 07 Corolla / 74 Taunus / 84 T.131 / 91 taunus / 87 Gold Taunus(mefta) / 96 Vectra cd / 03 TDCI Mondeo /  İmpreza 08 / Mini Çupra İbiza / 99 Omega

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 164 kere teşekkür etti
  • 115 kere teşekkür edildi
3 yıldır sis farı olan aracım var, daha sis farlarını 3 defa açmamışımdır.
Ancaaaakkk, çok pis selektor yapıyorum sis farını yakanlara. Özellikle güçlü sis far taktıranlarla geçişirken, korna da çalarım.
Ama biz türk insanı asla ıslah olmayız.
Cezası var ancak, denetleyen ve ceza kesen olmayınca, sis farı yakanlar gırla.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Sakarya - Düzce - “Yakında Bingöl”
  • 70 kere teşekkür etti
  • 87 kere teşekkür edildi
Trafik, yol ve sürücü bağlamında bakıldığında saygı demektir. Öncelikle bizim karşımızdaki insana saygı göstermemiz lazım. Tabi saygı görmek istiyorsak. Kanunen cezai müeyyidesi de var. Karayolları Trafik Kanununun 64/1-b-1 maddesi gereğince 77 Tl idari para cezası uygulanıyor. Ama dediğim gibi önce insan olmak gerekiyor, bazıları için teferruat olabilir. Küfür olayına gelince; işin günah olan boyutunu bir kenara bırakırsak, kötü söz ağzımıza yakışmıyor olabilir ama söylenenin üzerinde de güzel durmuyor mu? Herkese kazasız günler.
2012 Avensis Elegant Extra   "Türkü dinlemeyen Türk'ü anlamaz"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 26 kere teşekkür etti
  • 35 kere teşekkür edildi
Sırf bu sis farı yüzünden adam gibi ceza kesseler devletin kasası dolar :)
VW Golf 7 1.4 TSI Highline

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
Sırf bu sis farı yüzünden adam gibi ceza kesseler devletin kasası dolar :)

Abi baştakiler değişmedikçe bu devletin kasası dolmaz baştakilerin cebi dolar . Gerçi değişse de durum %99,99 aynı olur . :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 26 kere teşekkür etti
  • 35 kere teşekkür edildi
Abi baştakiler değişmedikçe bu devletin kasası dolmaz baştakilerin cebi dolar . Gerçi değişse de durum %99,99 aynı olur . :)
Vallaha doğru söze ne denir ?
VW Golf 7 1.4 TSI Highline