Gönderen Konu: PRINS Sönmez Usta ile Tüm Sıralı Otogaz Sistemleri (Soru-Cevap Köşesi)  (Okunma sayısı 163237 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Corolla 2012 D4D elegant
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
ayrıca prins dışındaki tüm sistemelerin filtreleri yerli yaptırılıp kullanılabiliyor  fakat prins filtrelerinin yan sanayisi yada fason olanı yok tur oem malzemedir .

Bende bundan bahsediyorum zaten. Önceki prins modellerinde sadece herhangi bir filtreyi ucuza alıp takılabilirken, şimdiki prins model filtreleri map sensörü ile birleşik(yanlışsam düzeltin) olup bana göre pahalıya mal olmakta. Zaten ucuza mal etmek için taktırdığımız bir sistemi bakım masraflarıyla neden tekrar pahalı hale getirelim?
Prins kalitesi konusunda kötü bir eleştride bulunmuyorum fark ederseniz, itirazım yok.. Ama prins in kaliteli olması diğer markaların kötü yada kalitesiz olmasını gerektirmiyor. Bence bakım masrafları daha uygun ve kaliteli birçok firma mevcut..Dediğiniz gibi herkes istediği firmayı seçmekte özgürdür benimki sadece öneri...

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • iyi mükemmelin düşmanıdır...
    • yıldız otogaz
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: A+
  • 2 kere teşekkür etti
  • 50 kere teşekkür edildi
Bende bundan bahsediyorum zaten. Önceki prins modellerinde sadece herhangi bir filtreyi ucuza alıp takılabilirken, şimdiki prins model filtreleri map sensörü ile birleşik(yanlışsam düzeltin) olup bana göre pahalıya mal olmakta. Zaten ucuza mal etmek için taktırdığımız bir sistemi bakım masraflarıyla neden tekrar pahalı hale getirelim?
Prins kalitesi konusunda kötü bir eleştride bulunmuyorum fark ederseniz, itirazım yok.. Ama prins in kaliteli olması diğer markaların kötü yada kalitesiz olmasını gerektirmiyor. Bence bakım masrafları daha uygun ve kaliteli birçok firma mevcut..Dediğiniz gibi herkes istediği firmayı seçmekte özgürdür benimki sadece öneri...

bakım süresi kıyaslandığında zaten aynı paralara tekabbül etmekte bende bunu diyorum  :alkis:
YILDIZ OTOGAZ

PRİNS -KİTMTM-TARTARİNİ-ROMANO-LANDİ-AKL-KME-GASİTALY VE ALDESA OTOGAZ SİSTEMLERİ   İZMİT/ KOCAELİ BÖLGE BAYİ 
www.yildizotogaz.com.tr    GSM: 530 419 21 19

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Corolla 2012 D4D elegant
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
bakım süresi kıyaslandığında zaten aynı paralara tekabbül etmekte bende bunu diyorum  :alkis:
prins üzerine çalıştığınız için prinsle ilgili olumsuz birşeyi kabulleneceğinizi düşünmüyordum zaten. ben size bakım aralıkları ve fiyatlarla marka marka kanıt sunsamda sonuç değişmeyecek. Hayırlı forumlar diliyorum kolay gelsin  8-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • yıldız otogaz
  • 2 kere teşekkür etti
prins üzerine çalıştığınız için prinsle ilgili olumsuz birşeyi kabulleneceğinizi düşünmüyordum zaten. ben size bakım aralıkları ve fiyatlarla marka marka kanıt sunsamda sonuç değişmeyecek. Hayırlı forumlar diliyorum kolay gelsin  8-)

saygı duyarım efendim fakat ben sadece objektif olup gerçekleri söyledim .teşekkür ederim sizlerede iyi paylaşımlar :)
YILDIZ OTOGAZ

PRİNS -KİTMTM-TARTARİNİ-ROMANO-LANDİ-AKL-KME-GASİTALY VE ALDESA OTOGAZ SİSTEMLERİ   İZMİT/ KOCAELİ BÖLGE BAYİ 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Tüm Toyota'cılara günaydın,

Sönmez ustam cevabınızı yeni gördüm, kusura bakmayın. Prins yetkili servisi, durmakta iken ve hareket halinde çeşitli devirlerde ayarları yapmıştı. Servisin ismini verirsem sanki onları suçluyormuşum gibi anlaşılma ihtimali olabileceğinden müsadenizle bu bilgiyi paylaşmak istemiyorum. Zaten konunun LPG kaynaklı olduğu ıspatlanmış değil. Paralelde bostancı'da bir toyota servisine de götürdüm aracı dün, orası da arıza kayıtlarını silip benzinde kullanmamı istedi, yani sizin de önermiş olduğunuz diagnostic yöntemine başlamış durumdayız :) Bu arada, sorun ilk oluştuğunda gittiğim toyota yetkili servisi bana  yalnızca 1 hafta önce başka bir lpg markası takılı (bir italyan markası) aynı model avensis'in aynı sorunla geldiğini söyledi! Yani bu sorunu sensörleri devre dışı bırakıp katalitik konvertor'ü sökmek gibi bence yanlış olan bir yöntem harici bir yöntem ile çözebilirsek tüm avensis'lilere faydamız olabilecektir diye düşünüyorum..

İlgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: B+
  • 1 kere teşekkür etti
Ben bu Prins'in fiyat politikasından rahatsızım, kızgınım, kırgınım. Tamam mal iyi olabilir (abimin Volvosunda üstelikte orijinal olarak takılmıştı ve sorunsuz olduğunu söylerdi) ama fiyat farkının yüzde 10, 20 yada 30 olmasını anlarım fakat 900 tl ye yapılabilen bir sistem için 2450 tl fiyat oluşturmak bence insafsızlık, acımasızlık hatta fırsatçılıktır! Yahu bu mal altın yada gümüşten mi yapılıyor. Bu gaz olayı ülkemizde ilk yapılmaya başlandığında normal sisteme bile (sıralı değil)  2000 mark civarında para alıyorlardı. Yani haksız kazanç vardı ve resmen soygun yapılıyordu. Prins'in fiyat politikasıda, kimse kusura bakmasın bana bunu çağrıştırıyor. Acaba bu malın dışarıdaki fiyatı nedir? Samimi olarak Prins Distribütörlerine söylüyor ve talep ediyorum, malın fiyatı makul düzeye çekilsin ve bayileri de yaygınlaşsın bizlerde istifade edelim...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • yıldız otogaz
  • 2 kere teşekkür etti
Tüm Toyota'cılara günaydın,

Sönmez ustam cevabınızı yeni gördüm, kusura bakmayın. Prins yetkili servisi, durmakta iken ve hareket halinde çeşitli devirlerde ayarları yapmıştı. Servisin ismini verirsem sanki onları suçluyormuşum gibi anlaşılma ihtimali olabileceğinden müsadenizle bu bilgiyi paylaşmak istemiyorum. Zaten konunun LPG kaynaklı olduğu ıspatlanmış değil. Paralelde bostancı'da bir toyota servisine de götürdüm aracı dün, orası da arıza kayıtlarını silip benzinde kullanmamı istedi, yani sizin de önermiş olduğunuz diagnostic yöntemine başlamış durumdayız :) Bu arada, sorun ilk oluştuğunda gittiğim toyota yetkili servisi bana  yalnızca 1 hafta önce başka bir lpg markası takılı (bir italyan markası) aynı model avensis'in aynı sorunla geldiğini söyledi! Yani bu sorunu sensörleri devre dışı bırakıp katalitik konvertor'ü sökmek gibi bence yanlış olan bir yöntem harici bir yöntem ile çözebilirsek tüm avensis'lilere faydamız olabilecektir diye düşünüyorum..

İlgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

ben teşekkür ederim ..ayrıca netleşmemiş bir sorun için servis ismi vermemeniz çok ince bir davranış .evet bu yöntem sonucunda neyin ne olduğu netlik kazanacak gibi .ama üzülerek söylüyorum büyük olasılıkla  sorun katalizörden çıkabilir :(

hayırlısı olsun mustafa bey sonuçları burdan bizimle paylaşırsanız sevinirim .prolemin ek kısa sürede çözülmesi dileğiyle .

selamlar
YILDIZ OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • yıldız otogaz
  • 2 kere teşekkür etti
Ben bu Prins'in fiyat politikasından rahatsızım, kızgınım, kırgınım. Tamam mal iyi olabilir (abimin Volvosunda üstelikte orijinal olarak takılmıştı ve sorunsuz olduğunu söylerdi) ama fiyat farkının yüzde 10, 20 yada 30 olmasını anlarım fakat 900 tl ye yapılabilen bir sistem için 2450 tl fiyat oluşturmak bence insafsızlık, acımasızlık hatta fırsatçılıktır! Yahu bu mal altın yada gümüşten mi yapılıyor. Bu gaz olayı ülkemizde ilk yapılmaya başlandığında normal sisteme bile (sıralı değil)  2000 mark civarında para alıyorlardı. Yani haksız kazanç vardı ve resmen soygun yapılıyordu. Prins'in fiyat politikasıda, kimse kusura bakmasın bana bunu çağrıştırıyor. Acaba bu malın dışarıdaki fiyatı nedir? Samimi olarak Prins Distribütörlerine söylüyor ve talep ediyorum, malın fiyatı makul düzeye çekilsin ve bayileri de yaygınlaşsın bizlerde istifade edelim...

fikirlernize saygım sonsuz bundan emin olabilirsiniz ama şunu unutmayın ki kaliteli ve sorunsuz bir ürün malesef ucuza maledilip ucuzada satılamıyor :( siz neden toyota kullanıyorsunuz neden çok daha ucuz olan segmentteki bir aracı kullanmıyorsunuz . duyar gibiyim  çünkü sorunsuz rahat güvenli kronik arızası yok dimi tabi bir çok neden daha sayılabilir bunlar ilk aklıma gelenler .

prinsin yurt dışındaki fiyatları nerdeyse türkiyedekinden 2 kat yüksek  çünkü bir çok avrupa ülkesinde asıl İŞÇİLİK para ,yurt dışında olan yakınlarınız varsa lütfen ulaşıp fiyat sormalarını rica ediniz ve bizimle paylaşın ,herkes öğrensin .

almanyadan her yaz gelen gurbetçilerimize burda prins dönüşümü yapıyoruz ordaki fiyatları duyunca neden burdayaptırdıklarınada şaşırmıyorum .ayrıca emin olun türkiyedeki işçilik (LPG dönüşümü için ) yurdışındakinden çok daha iyi .

paylaşımınız ve fikirleriniz için teşekkür ederim .

saygılarımla

prins sönmez usta
YILDIZ OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 38800
  • Model Yılı: '10
  • 34 kere teşekkür etti
  • 64 kere teşekkür edildi
Sayın Sönmez Yıldız valve care sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz?Valve care takılırsa maliyet sanırım 3000 TL gibi bir rakamı buluyor buba gerek var mı?Faydası nedir?Olmasa ne olur gibi.Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • yıldız otogaz
  • 2 kere teşekkür etti
Sayın Sönmez Yıldız valve care sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz?Valve care takılırsa maliyet sanırım 3000 TL gibi bir rakamı buluyor buba gerek var mı?Faydası nedir?Olmasa ne olur gibi.Şimdiden teşekkürler.

merhaba ismail bey

valve care euro4 ve euro 5 motora sahip olup subap yapısı yüksek ısıdan dolayı  aşınmalara müsait olan araçlar için olmazsa olmaz diyebilceğimiz bir üründür .sadece prins ile senkronize çalışır .

elektirkli pompa yardımıyla enjektör hortumlarına ayrı ayrı bybas yapılan bu sıvı  subapların yüzeyinde patlama esnasında koruyucu bir yüzey oluşturarak  subapların yüksek ısıya maruz kalmasını engellemektedir .sonrasında egzostan yakıt atıklarıyla beraber atılmaktadır .

valve care diğer sistemlerdeki gibi tek bir noktadan değil tüm silindirlere lpg enjektörlerinin püskürtme milisaniyeleri oranında valve care sıvısı dozajlaması yapmaktadır .

valve care subap sorunlu araçlarda subap koruyucu ve ömrünü uzatıcı etki gösterdiği için bazı araçlar için olmazsa olmaz diyebiliriz .tabi tüm araçlarda valve care ünitesine gerek yoktur ama subap sorunu olmayan araçlardada kullanılması fayda sağlar.

selamlar
YILDIZ OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
Cevabınız için çok teşekkür ederim.LPG kaynaklı supap arızalarının nedenini şimdi daha iyi anladım.Benim aracım 1.6 valvematic Auris ve euro5 motor var.Sanırım sadece valve careli prins LPG  daha sağlıklı olacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
valve care li  prins 3,500 tl yi bulur geçebilirde.O katkı maddesi bittiği zaman  lpg yede geçmiyor diye biliyorum.1500-1600 iyi bir lpg taktırmak en güzeli.Zaten sonradan subapları değişsenız o da 1,000 lira tutar en.ekstradan valve care 3,500 çok para..
Arabanız 2,0 motor üstü olur 100 bin tlden fazla olur fiyatı tamam olur.ama 1,6 lar için birde sakın kullanan biri için valve care ekstra maliyet.
Mesela ben uzun yolda uzun km gittikten sonra durmaya yakın benzıne alırım mutlaka aracı.2,000 liraya prinsin normal kitini taktırın memnun kalırsınız.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
Bir de arasıra benzinde çalıştırmak gerekiyormuş sanırım.Supap ömrünü uzatmak için.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
lpg yüksek oktanlı oldugu için subaplara zamanla zarar veriyor.taktırdın  2 gün sonra subapların yamulmaz.uzun yolda 350 400 km gittin arada benzıne al benzın soğutur biraz.yada subaplar yamuldu 50-60 n,bin km  sonra  1-1,5 bin liraya subapları yenılersin.prins valve care taktırıp 3,500 bin liraya 30 bin km sonra satarsan zarar edersin.elin adamına hayır yapmıs olursun.lpg 15 bin kmde ortalam 1,500 tl benzın lpg karı elde edersin.,3,500 tl yi cıkarman için 40 bin km den sonra kar edersin.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 84000
  • 1 kere teşekkür etti
  • 71 kere teşekkür edildi
 Sönmez usta bende prins ve Brc arasında takılı kaldım ama Prins'in çok daha kaliteli olduğunu biliyorum çünkü okuduğum bi dergi'de Prins'in dünyanın en kaliteli ve en iyi lpg kiti olduğunu görmüştüm...
 Benim aracım Passat 2.0 Fsi 150 hp otomatik... Aracıma en uygun kit hangisidir bana yardımcı olur musunuz ve uygun olan kitin fiyatı ne durumdadır ! 2.0 FSİ için yakıt tasarrufu ne kadardır ! Şu an ş.dışı 100 km'ye 32 lira benzin harcıyorum (klima açık 110 km. sabit hız) ş. içinde ise 45-55 lira arası benzin harcıyorum bu ortalamalar ne kadara kadar düşerr ! Bana detaylı bilgi verirseniz yılbaşında taktıracam inşallah...
2004 Ford Mondeo 2.0i Ghia X, G. Gri OV.
2011 Toyota Yaris 1,4 D4D Manuel...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 34 kere teşekkür etti
lpg ecusu takılınca aracın kendi ecusu devre dışı mı kalıyor yoksa entegre çalışıyor mu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '16
  • 128 kere teşekkür etti
  • 184 kere teşekkür edildi
nerde Mehmet Özenç beyin başlığı, nerde bu...
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • yıldız otogaz
  • 2 kere teşekkür etti
Cevabınız için çok teşekkür ederim.LPG kaynaklı supap arızalarının nedenini şimdi daha iyi anladım.Benim aracım 1.6 valvematic Auris ve euro5 motor var.Sanırım sadece valve careli prins LPG  daha sağlıklı olacak.

uzun yıllar sorunsuz lpg li bir araç kullanmak için en güvenilir ve sağlıklı tercihlerin başında bu ikili gelmektedir. aklınıza takılan başka soru işaretleri olursa lütfen benimle paylaşın .
selamlar
YILDIZ OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • yıldız otogaz
  • 2 kere teşekkür etti
valve care li  prins 3,500 tl yi bulur geçebilirde.O katkı maddesi bittiği zaman  lpg yede geçmiyor diye biliyorum.1500-1600 iyi bir lpg taktırmak en güzeli.Zaten sonradan subapları değişsenız o da 1,000 lira tutar en.ekstradan valve care 3,500 çok para..
Arabanız 2,0 motor üstü olur 100 bin tlden fazla olur fiyatı tamam olur.ama 1,6 lar için birde sakın kullanan biri için valve care ekstra maliyet.
Mesela ben uzun yolda uzun km gittikten sonra durmaya yakın benzıne alırım mutlaka aracı.2,000 liraya prinsin normal kitini taktırın memnun kalırsınız.

merhaba tuncay bey

iyi bir sistem montajı ve doğru ayarlarla çok uzun km 'ler sorunsuz araç kullanmak emin olun imkansız veya anormal bir durum değil .prins' 150 hp kadar olan prins silverline modeli valve care dahil 2500 tl 10 taksit tir .yani prins motor hacmi düşük araçlar için silverline modelini çıkararak maliyetleride aşağı çekmiş oldu .

subap sorunu olmayan bir araç kullanıcısı 1.800 tl ye prins dönüşümü yaptırabiliyor .ve emin olun sorunsuz ve mutlu bir şekilde kullanabiliyor .

fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim . :)

YILDIZ OTOGAZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • yıldız otogaz
  • 2 kere teşekkür etti
Sönmez usta bende prins ve Brc arasında takılı kaldım ama Prins'in çok daha kaliteli olduğunu biliyorum çünkü okuduğum bir dergi'de Prins'in dünyanın en kaliteli ve en iyi lpg kiti olduğunu görmüştüm...
 Benim aracım Passat 2.0 Fsi 150 hp otomatik... Aracıma en uygun kit hangisidir bana yardımcı olur musunuz ve uygun olan kitin fiyatı ne durumdadır ! 2.0 FSİ için yakıt tasarrufu ne kadardır ! Şu an ş.dışı 100 km'ye 32 lira benzin harcıyorum (klima açık 110 km. sabit hız) ş. içinde ise 45-55 lira arası benzin harcıyorum bu ortalamalar ne kadara kadar düşerr ! Bana detaylı bilgi verirseniz yılbaşında taktıracam inşallah...

merhaba oğuz bey

direk enjeksiyon motor teknolojisine sahip araçları atmosferik basınçlı araçları birbirinden ayıran ( tabi bu lpg için ) en önemli ayrıntı enjeksiyon milisaniyelerinin çok düşük değerlere sahip olması ve benzin enjektörlerin bulunduğu konumdur .

şuan piyasadaki bir çok ürün bu araçlar için farklı stratejiler uygulamaktadir ,özellikle rolanti halinde çok düşük sayan enjeksiyon milisaniyelerini yakalayıp doğru dozajlama yapabilmek için .

kimi ürün rolanti ve belli devrin üzerinde benzin konumunda çalışırken,kimisinde belli peryotlarda ve devir aralıklarında cutt off ta (devrin rolantiye dönüşü ) benzin püskürtmesi yaparlar.prinste  yaklaşık %10 kadar benzin kullanır ama bu kullanım tüm devirlerde %90 lpg %10 benzin kullanarak çalışmaktadır .

prins in kullanmış olduğu keihin enjektör tamda burda devreye girip olması gereken en iyi dozajlamayı yapmaktadır .1.2 ohm değeri olan keihin enjektör fsı ve tsı araçlarda ilk tercih sebebi olmalı .

uzun yıllar sorunsuz kullanmak için en iyi belirlenmiş strateji olarak prins görünmekte .

oğuz bey size tavsiyem hangi sistemi takacak olursanız olun lütfen doğru serviste karar kılın . prins yada brc olsun ama doğru serviste doğru ellerde olsun .

selamlar
YILDIZ OTOGAZ