Gönderen Konu: Mıknatıs ve yakıt tasarrufu!  (Okunma sayısı 42195 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • 327 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
Ynt: Mıknatıs ve yakıt tasarrufu!
« Yanıtla #80 : Kasım 16, 2014, 08:50:10 »
Kürşad bey paylaşımınız çok faydalı, gerçek tecrübelerin olması konuyu daha önemli kılıyor. Mıknatısları taktırdığınız kişinin (yer, firma) deneme ve ölçüm yaparak karar verdiğini söylediğiniz için sanırım işinin ehli. Reklam olacak belki ama bu kişinin iletişim bilgilerini paylaşırsanız denemek isteyenler olabilir. Ben haftada bir gün ve sakin otoyol vb. trafikte aracımı kullandığım içi yaklaşık 6,5 lt / 100 km benzin tüketiyorum, yakıt verimliliğinden ziyade motor- yakıt hattı temizliği, çekiş artışı ve eksoz gazındaki azalma için denenebileceğini düşünüyorum.
2001 1.4 Terra Special

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #80 : Kasım 16, 2014, 08:50:10 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #81 : Kasım 16, 2014, 10:41:30 »
Euro emisyon normlarını düşününce, bu tarz icatları araçlarında Oem olarak kullanmayan üreticileri anlamak güç, ya da bu cihazlar işe yaramıyor gerçekten!. ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #82 : Kasım 16, 2014, 10:42:02 »
Simdi bu miknatis nereye uygulanıyor. ? Madem böyle yakit düşüyor yeni nesil araçlar neden uygulamıyor?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • 24 kere teşekkür etti
  • 43 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #83 : Kasım 16, 2014, 18:16:43 »
Mıknatıslarin siparişini verdim,arabada lpg için ve evde doğalgazda kullanacağım
Tecrübelerimi daha sonra yazarım,işe yaramazsada sorun değil fiyat zaten oldukça komik ;) kayıp yok yani
2007 Manuel 1,3 cc Saten gümüş Yaris Terra
Dalga geçme,Tokatlanırsın

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=32687.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #84 : Ocak 03, 2019, 20:46:42 »
Mıknatıslarin siparişini verdim,arabada lpg için ve evde doğalgazda kullanacağım
Tecrübelerimi daha sonra yazarım,işe yaramazsada sorun değil fiyat zaten oldukça komik ;) kayıp yok yani
@Eyüp BOZKURT (11078) hocam nerden sipariş verdiniz açıkcası ben de denemek istiyorum...
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #85 : Ocak 03, 2019, 23:31:19 »
Sefa bey konu çok eski 2014 tarihli Eyüp bey belkide formda aktif bile değildir ama ben cevaplamaya çalışayım konunun geçtiği tarihlerde kuzenim bir radyo programında dinleyip sipariş etmiş 2 takım birden birini bana verdi ve denedim o zamanlar 98 Şahin s vardı,yakıta etkisi oldu gibi ama belkide pisikolojik olabilir mantık olarak icat diye adlandırdıkları bildiğin mıknatıs gaz hattının etrafına cırt kelepçeyle takılıyor aslında mantığı var gibi ama güçlü bir mıknatıs olmalı yani hortumun etrafında kendi durabilmeli çünkü açıklaması hortum içindeki akışkanın barındırdığı metalleri ve diğer maddeleri daha küçük parçalara bölerek ayrıştırma yapıyor ve yakıtın daha etkili yanmasını sağlıyor diye bir tabir vardı (aklımda kalan bu kadar) tabi bu mıknatıs olayı bir zamanlar lpg sisteminin ilk montajı esnasında depo içinde yerleştirenlerde vardı bide karter içine mıknatıs yapıştıranlar vardı onlarda yağ içinde oluşan metal talaşlarını toplasın diye yaparlardı bu uygulamayı.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 39650
  • Model Yılı: '12
  • 96 kere teşekkür etti
  • 70 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #86 : Ocak 04, 2019, 08:38:40 »
Merhabalar. Lütfen mıknatısı taktıktan sonra tam yeri konusunda resim ekleyebilir misiniz ? 2012 dizel auriste yakıt borusu kauçuk. metal kısmını bulamadım. Lütfen resim rica ediyorum. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #87 : Ocak 04, 2019, 11:13:12 »
Merhabalar. Lütfen mıknatısı taktıktan sonra tam yeri konusunda resim ekleyebilir misiniz ? 2012 dizel auriste yakıt borusu kauçuk. metal kısmını bulamadım. Lütfen resim rica ediyorum.

30x10x3mm Neodyum mıknatıstan 2 adet, yakıt filtresinden sonra enjektörlere dağılmadan önce, altlı üstlü, birbirini çekecek şekilde, kauçuk/plastik yakıt hortumuna elektrik bantı ile montajlayabilirsiniz.

İnternette bir çok satış sitesinde mevcut veya büyük şehirlerde mıknatısçılarda var.

Sistemi temiz tutmak, performans artışı ve yakıt ekonomisi sağlamak için düzenli olarak enjektör temizleyici kullanmak da çok önemlidir.

Her yıl bakım zamanı, MAF sensörünü de temizlemelisiniz.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #88 : Ocak 04, 2019, 11:40:35 »
30x10x3mm Neodyum mıknatıstan 2 adet, yakıt filtresinden sonra enjektörlere dağılmadan önce, altlı üstlü, birbirini çekecek şekilde, kauçuk/plastik yakıt hortumuna elektrik bantı ile montajlayabilirsiniz.

İnternette bir çok satış sitesinde mevcut veya büyük şehirlerde mıknatısçılarda var.

Sistemi temiz tutmak, performans artışı ve yakıt ekonomisi sağlamak için düzenli olarak enjektör temizleyici kullanmak da çok önemlidir.

Her yıl bakım zamanı, MAF sensörünü de temizlemelisiniz.
Hocam son bakimda MAF sensörü icin ustama dedigimde , o cok hassas bozulmadikca ellememiz dogru olmaz demisti. Ne kadar dogru ? Siz temizliyor musunuz her bakimda ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 96 kere teşekkür etti
« Yanıtla #89 : Ocak 04, 2019, 11:53:04 »
Bende hic temizletmedim. Ama hata yapiyoruz. Yagsiz kontak spreyle ben benzilide temizliyordum dizlede 6 yil oldu acmadim bile simdiye kadar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #90 : Ocak 04, 2019, 12:14:03 »
Hocam yağsız kontak sprey yerine Liqui Moly nin bunun için bir ürünü var. Onu kullanmak daha mantıklı , direkt maf sensör temizleyici diye geçiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 96 kere teşekkür etti
« Yanıtla #91 : Ocak 04, 2019, 12:22:55 »
Servisten orjinal kontak sprey almistim onu kullaniyordum. Ama dediginiz markayida arastiracagim.sagolun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 224 kere teşekkür etti
« Yanıtla #92 : Ocak 04, 2019, 12:28:29 »
Miknatislarla ilgili bu sekilde cok iyi bir video buldum. Paylasmak istedim :)

Mesaj Birleştirildi: Ocak 04, 2019, 12:29:57
Servisten orjinal kontak sprey almistim onu kullaniyordum. Ama dediginiz markayida arastiracagim.sagolun
Rica ederim hocam , güvelinilirligi konusunda kafanizda soru isareti olmasin Liqui Moly Almanya'nin ve Dünya'nin en köklü markalarindan biridir. Yagsiz kontak sprey de zarar verecegini sanmiyorum ama garantiye almak iyidir her zaman :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 96 kere teşekkür etti
« Yanıtla #93 : Ocak 04, 2019, 12:32:02 »
Haklisiniz. Amaca ozel urun herzaman iyidir tesekkur ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #94 : Ocak 04, 2019, 14:11:46 »
Hocam son bakimda MAF sensörü icin ustama dedigimde , o cok hassas bozulmadikca ellememiz dogru olmaz demisti. Ne kadar dogru ? Siz temizliyor musunuz her bakimda ?

Bozulmadıkça değiştirmeye gerek yoktur ama cihaza bağlandığında MAF ile ilgili performans düşüklüğü durumu da gözükmez.

Birçok parça gibi bunun da temizliğe ihtiyacı vardır ve temizlik sonrası bunu rahatça anlarsınız.

Ben her 5 bin km'de bir yağsız balata temizleyicisi ile temizliyorum. Honda Civic hava filtre kutusu kapağı açtığımızda sensör, borunun içinde doğruca karşımıza çıkıyor, aç sprey sık ve kapat sadece 1dk. Toyota'da 2 adet yıldız vida sökülüp sensörü yukarı çıkarmak gerekiyor. Kısacası zor bir şey değil.

Temiz MAF sensöründen gelen sinyaller sonucu yakıt hava karışımı optimize olur ve yandıktan sonra atığı içindeki partikül oranı en alt seviyede kalır, dolayısiyle EGR ve Turbo daha temiz kalır, sistemi temiz bir motor -35.C de bile sorunsuzca çalışır.

Diesellerde enjektör ucundaki kurumu, Benzinlilerde ise subaplar üzerindeki yakıt ve PCV'den gelen yağ buharı kirinide temizlemek için her 3 bin km'de enjektör temizleyicisi kullanmak faydalıdır.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 96 kere teşekkür etti
« Yanıtla #95 : Ocak 04, 2019, 15:49:09 »
Hakikaten ben neden yapmamışım acaba ? en kısa sürede yapacağım. Benzinli corolla hb ' i bende her 5 binde bir kelebek boğazıyla birlikte temizlerdim halbuki...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kilometre: 175000
  • Model Yılı: '06
  • 7 kere teşekkür etti
  • 9 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #96 : Aralık 13, 2022, 23:14:16 »
Bir gözatmanızı tavsiye ederim, mıknatıs ve yakıt tasarrufu hakkında mart 2021 tarihli bir üniversite  araştırması: https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1635367

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Viofo, aydınlatma pk, koltuk ısıtma, ses yalıtım
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 3550
  • Model Yılı: '23
  • 28 kere teşekkür etti
  • 60 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #97 : Aralık 14, 2022, 09:21:31 »
Bozulmadıkça değiştirmeye gerek yoktur ama cihaza bağlandığında MAF ile ilgili performans düşüklüğü durumu da gözükmez.

Birçok parça gibi bunun da temizliğe ihtiyacı vardır ve temizlik sonrası bunu rahatça anlarsınız.

Ben her 5 bin km'de bir yağsız balata temizleyicisi ile temizliyorum. Honda Civic hava filtre kutusu kapağı açtığımızda sensör, borunun içinde doğruca karşımıza çıkıyor, aç sprey sık ve kapat sadece 1dk. Toyota'da 2 adet yıldız vida sökülüp sensörü yukarı çıkarmak gerekiyor. Kısacası zor bir şey değil.

Temiz MAF sensöründen gelen sinyaller sonucu yakıt hava karışımı optimize olur ve yandıktan sonra atığı içindeki partikül oranı en alt seviyede kalır, dolayısiyle EGR ve Turbo daha temiz kalır, sistemi temiz bir motor -35.C de bile sorunsuzca çalışır.

Diesellerde enjektör ucundaki kurumu, Benzinlilerde ise subaplar üzerindeki yakıt ve PCV'den gelen yağ buharı kirinide temizlemek için her 3 bin km'de enjektör temizleyicisi kullanmak faydalıdır.

İşin içinden birisi olarak şunu söyleyebilirim;
1) Maf sensörü balata spreyi ile temizlenmez, yağsız kontak sprey kullanmalısınız.
2) Enjektör temizleyiciyi o kadar sık kullanmak gereksiz israf.
Sen harika bir uçurtmasın, bende senin ipinim unutmayasın...
Corolla Flame X-Pack Mds 1.5 Benzin 2023-.....
Corolla Advance Manuel 1.6 Benzin&Lpg (Zavoli) 2018-2023 (105.000 km)
Corolla Hb Sol Manuel 1.6 Benizn&Lpg (Zavoli) 2016-2018 (45.000 km)