Gönderen Konu: Artık cam suyu almayacağım  (Okunma sayısı 65680 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • 64 kere teşekkür edildi
Ynt: Artık cam suyu almayacağım
« Yanıtla #20 : Kasım 18, 2012, 00:36:46 »
Peki cam suyunun donmaması için ısıtıcı bir mekanizma yerleştirmek çok zor mudur? Araçlarda her geçen gün yeniliklere rastlıyoruz, böyle bir sistemin uygulanmamasının sebebi nedir acaba?

Silecek suyu deposundaki su donmaz zaten. Sonuçta motor yakınında. (Gerçi tasarım garabeti Auris'te o da alakasız bir yerde ya) Su silecek fıskiyelerinden fışkırırken pulverize hale geçince donuyor. Veya fıskiye ağzında kalan, çıkışa yakın hortumlarda yani suyun ince ve az olduğu yerde donuyor. O nedenle deponun değil buraların sıcak tutulması gerekiyor. Mümkün olması zor olduğu için suya alkoidler katarak donma sıcaklığını aşağılara çekmek daha kolay. En bol bulunanı alkol+gliserin karışımlarıdır (antifriz).
Ford Focus 3 Titanium Smart TECHNO...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Kasım 18, 2012, 00:36:46 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 64 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Kasım 18, 2012, 00:41:00 »
Başka bir forumda su deposunu ısıtanlar olmuştu ama sonuç alamamışlardı. Hortum ve fıskiyelerdeki donmalar nedeniyle.

Birinci yöntem motor devirdaim hortumu üzerine spiral şeklinde ince hortum sararak suyu fiskiyelere buradan geçirerek göndermek. Veya bu spiral sarılmış hortumun bir ucunu deponun üstüne diğerini altına bağlayarak ısınan suyun konveksiyon akımıyla depoyu ısıtması.

İkinci yöntem ise oto için üretilmiş su ısıtıcıların içindeki mini ısıtıcıyı söküm su deposunu delerek monte edilmesi. Bir düğme ile elektrik verilmesi.
Ford Focus 3 Titanium Smart TECHNO...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • Araç: Avensis
  • 148 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Ocak 09, 2013, 04:25:38 »
Zamanında antifrizli cam suyu koyamadığım için sileceklerim su atmıyor. Biraz kolonya eklesem açılır mı ki ? Burada hava ısısı 0 ın üzerine çıkmaz. Kapalısıcak garaj da yok. Olacaksa ya alkolle olacak ya da yazı bekleyeceğiz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Ocak 09, 2013, 04:37:35 »
En Güzeli Çeşme Suyu  :D :D
çeşme suyu çok kireçli, bari şişe suyu , damacana suyu falan koy

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 70000
  • Model Yılı: '11
  • 8 kere teşekkür etti
  • 74 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Ocak 09, 2013, 10:26:45 »
en güzeli dayayın hortumu bidona doldurun bugune kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım donmadı kapalı garaj olunca bir başka oluyor:))
yine toyota inadına corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Ocak 09, 2013, 10:49:55 »
Bu kadar cebelleşmeye gerek yok 5 litresi 5 lira zaten .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Ocak 09, 2013, 11:04:22 »
Zamanında antifrizli cam suyu koyamadığım için sileceklerim su atmıyor. Biraz kolonya eklesem açılır mı ki ? Burada hava ısısı 0 ın üzerine çıkmaz. Kapalısıcak garaj da yok. Olacaksa ya alkolle olacak ya da yazı bekleyeceğiz.

Osman hortumdaki suda donduğu için su deposuna ekleyeceğin hiç bir şey etki etmez diye düşünüyorum. Senin yapabileceğin en iyi şey kapalı bir garaj bulup suyun erimesini bekledikten sonra suyunu değiştirmen.

en güzeli dayayın hortumu bidona doldurun bugune kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım donmadı kapalı garaj olunca bir başka oluyor:))

Ne yazık ki kapalı garajda su püskürtme bir işe yaramıyor. Hele burda yarım saatliğine yola çık bakayım o su ne hale geliyor :)
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '12
  • 24 kere teşekkür etti
  • 46 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Ocak 09, 2013, 11:13:05 »
Genelde süper marketlerde gezerken cam suyu da alır bitmeden eklerdim. Geçen bitmiş, 2lt suya çeyrek çay bardağı elma sirkesi ekledim. Evde kullanılan camsilden de 5-6defa içine pıstlattım.
1 haftadır kullanıyorum, şimdiye kadar hiç bu kadar temiz olmamıştı...

Bulaşık makinesinde yıllardır parlatıcı yerine sirke koyarız.
Yaris III Style CVT 1.33 VVT-i + Görüş paketi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 70000
  • Model Yılı: '11
  • 8 kere teşekkür etti
  • 74 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Ocak 09, 2013, 11:25:30 »

Ne yazık ki kapalı garajda su püskürtme bir işe yaramıyor. Hele burda yarım saatliğine yola çık bakayım o su ne hale geliyor :)
[/quote] haklısın ama istanbulda çok sorun değil yani orası gibi don olayları burda olmuyor onun için normal su işimi görüyor
yine toyota inadına corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • GrandePunto dan Terfi
  • Araç: Yaris
  • 31 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Ocak 09, 2013, 11:45:10 »
Motor bir müddet çalışsın,hortumdaki ve haznedeki buz erir.silecek normale dönecektir.extra bir maddeye gerek yok..
''ÇİNGENEYE BEYLİK VERMİŞLER ÖNCE BABASINI ASMIŞ''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • 148 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Ocak 09, 2013, 13:38:05 »
Motoru çalıştırdım ve 100 150 km yol dahi gittim. Fayda etmiyor. Selman arkadaşın da dediği gibi burada yarım saat çıktığınızda anında donar. Sanırım AVM nin garajında bir gün bekleme yapmam  gerekecek. Bakalım fayda edecek mi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1.4
  • Kilometre: 22000
  • Model Yılı: '12
  • 62 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Ocak 09, 2013, 14:46:43 »
Bunlar ucuz şeyler zaten ya, aracı riske atıp, kireçlenme tıkanma, borulara zarar verme gibi riskler almaya değmez, kış tatillerinde 10-15 bin km yol yaptığım zamanlar 2veya 3 kutu harcıyorum, gider 5 tl, benzinin lt si 5 tl.
1) 1993 Toyota Corolla 1.6 GL      (1999-2004) stock
2) 2000 Volvo S40 2.0T               (2004- ???) turbo upgrade + cut out + dp + yazılım + yakıt
3) 2005 Toyota Corolla 1.6 sol hb (2012-2012) stock
4) 2012 VW Scirocco 1.4 TSI        (2012- ?? ) stage 2 ecu sw(yazılım)+ s3 cooler + vw racing air filter +forge dumpvalve + forge wastegate + r8 bobin+ custom downpipe+aem v2 water/methanol injectio

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • avensis exe elegant a.t 2.0
« Yanıtla #32 : Ocak 18, 2013, 22:01:26 »
silgeçlerin ulaşamadığı yerler bembeyaz oluyor ve bu durum trafik te acaip gözüme takılıyor.o yuzden ne camsuyu ne camsil nede baska birşey kullanıyorum.sadece su daha çok işime yarıyor

engin bey su zamanla fıskiyelerin tıkanmasına neden olur. birde içindeki su donarsa deponuz patlayabilir.böyle bişey yaşarsanız bembeyaz olan camlarınızdan daha çok canınızı sıkabilir.
...insanlarla münasebetin ,ateşle münasebetin gibi olsun...
...çok uzaklaşma... donarsın...
... fazla yaklaşma ...yanarsın...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Birazda Alman takılalım :)
  • 2 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ocak 19, 2013, 01:18:47 »
Kısa vadede biten birşey değil bu cam suyu kola basıp elimizi yıkamıyoruz ki ağustosda antifirizli camsuyu koydum hala çeyreği yeni bitmiş :) Bu kadar kasmaya bence gerek yok :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Ocak 19, 2013, 20:25:27 »
Peki cam suyunun donmaması için ısıtıcı bir mekanizma yerleştirmek çok zor mudur? Araçlarda her geçen gün yeniliklere rastlıyoruz, böyle bir sistemin uygulanmamasının sebebi nedir acaba?

Avensislerde cam suyu ısıtma tertibatı mevcut. Bu düzenek incelenebilir . Veya çıkma yada yan sanayi bu düzenek bulunarak aracınıza monte edebilirsiniz. İzmir çok soğuk olmadığı için bu güne kadar hiç kullanmadım. Normal su kullandığım için fıskıyelerde kireçlenme oldu.Onuda aşıcaz bişekilde ama :)
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '94
  • 18 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Ocak 19, 2013, 23:56:32 »
Cam suyuna para vermeye gerek yok.
1lt camsile 1lt saf su veya kaynatılmış soğumuş su ekleyin cam temizliği için yeterlidir. (Merdivenaltı camsil olmaz kaliteli olmalı)
Eğer bulunduğunuz yerde camsuyu donacak kadar soğuk oluyorsa bu karışıma yarım çay bardağı ispirto (veya etil alkol veya kaliteli kolonya) ile 25cc (çeyrek çay bardağı kadar) gliserin ekleyin. Gliserin bulamazsanız gliserinli bulaşık detarjanı da olur.

(Antifiriz metil alkol=metenol ile gliserin karışımıdır zaten)

Abi müsadenle seni forumun ustası ilan ediyorum, senin bu foruma yazdığın mesajları toplasak süper kitap olur.
cressida, camry, ae101 , RAV4 , E120, E140 , corona

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • 148 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Ocak 21, 2013, 15:30:46 »
Avensislerde cam suyu ısıtma tertibatı mevcut. Bu düzenek incelenebilir . Veya çıkma yada yan sanayi bu düzenek bulunarak aracınıza monte edebilirsiniz. İzmir çok soğuk olmadığı için bu güne kadar hiç kullanmadım. Normal su kullandığım için fıskıyelerde kireçlenme oldu.Onuda aşıcaz bişekilde ama :)

Kerem Bey, 2.0 larda mı mevcut bu sistem ? Ya da bizde de var da bilmiyor muyum acaba ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Ocak 21, 2013, 15:52:05 »
ön camdaki buzu çözmek için ispirto püskürtmek iyi olabilir ama pahalı
ucuz çözüm ise bir şişe sıcak su(aman dikkat camı patlatmayalım)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Ocak 21, 2013, 19:18:49 »
Kerem Bey, 2.0 larda mı mevcut bu sistem ? Ya da bizde de var da bilmiyor muyum acaba ?

Bende 2,0 var onda var ama 1,6 larda varmı bu tertibat bilmiyorum.. Basıldığında 15 dakika suyu ısıtıyor sonra atıyor..
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • 148 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Ocak 23, 2013, 17:01:37 »
Bende 2,0 var onda var ama 1,6 larda varmı bu tertibat bilmiyorum.. Basıldığında 15 dakika suyu ısıtıyor sonra atıyor..

Bazı araçlarda arka cam buğusunu gideren sisteme bağlı diyorlar. Arkayı görebilmek için sürekli basarım ancak açılma olmadı şimdiye kadar.

Bu arada sorunumu çözmuş bulunuyorum. Bugün Erzurum'da öğle saatlerinde hava ısısı 5 dereceye kadar yükseldi. Durumu fırsat bilip silecek suyu deposuna sıcak su takviyesi yaptım. 15 dakika kadar üzerine sıcak su eklemeleri yapıp uğraştıktan sonra donmuş olan yerler açıldı ve suyu tamamen boşalttım. Antifrizli suyu da ekledim. Geçmiş olsun. Bu da bana ders olsun.