Gönderen Konu: Yağ Tüketimi ve Toyota Teknik Servis Bülteni  (Okunma sayısı 43879 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '16
  • 22 kere teşekkür etti
  • 112 kere teşekkür edildi
Yağ Tüketimi ve Toyota Teknik Servis Bülteni
« : Kasım 07, 2012, 19:57:09 »
Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi birçok yeni 6 vites 205nm torklu dizel araçta yağ eksiltme mevcut. Bu durum ile ilgili toyata ilki 21 Şubat 2011 olmak üzere 2 adet TSB(Teknik Servis Bülteni) yayınlamış. Bu bültenleri bir site veriyor ama ücretli üyelik istiyor ve yerini bulmak çok zor. Bu bültenlerin içeriğinde vakum pompası, turboşarj, sadece pistonların, sadece segmanların değişimi ile ilgili bilgiler var. Bu bilgiler kısaca şöyle;

Vakum pompasının üretim tarihinin 10 Mart 2010'dan sonra olması ve üzerinde ixetic logosunun olmaması gerektiği (Bu tarihten önce üretilenlerde eski tip çıkış valfi olduğu bilgisi var.)
Turboşarj için 17201-0N042 ve 780708-0004  burada parça numarasının 0N042 ve tedarikçi numarası sonunun ise 0004 veya üstü bir değer olması gerektiği bilgisi var.
Diğer parçalar için bir bilgi yok.
DPF olan araçlar için durum daha karmaşık ve uzun. Ayrıca bu bülten toyotanın hiçbir şekilde bu işlemi yapacağı garantisi vermediğini altını çize çize yazmış. Yani müşteri çok üstelerse yapın gibi birşey bu.

Bende önceki aracım AURIS 1.6 benzinlinin sorunsuzluğuna güvenerek 2010 model dizel corolla aldım ama sanırım hata yaptım. :argh:

İlgili Bülten; https://rapidshare.com/files/591222958/toyota-tsb.pdf
2009-2012 Auris Comfort Extra LS 1.6-132PS Valvematic
2012-2016 Corolla Comfort Extra 1.4 D-4D 90 PS
2016 - Corolla Premium Navi High 1.4 D-4D 90 PS

Toyota Club Türkiye

Yağ Tüketimi ve Toyota Teknik Servis Bülteni
« : Kasım 07, 2012, 19:57:09 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 899 kere teşekkür edildi
Ynt: Yağ Tüketimi ve Toyota Teknik Servis Bülteni
« Yanıtla #1 : Kasım 07, 2012, 20:56:55 »
Aynı hatayı bende yaptım . :(

Şu an araç serviste piston ve sekmanlar değişiyor . Dediğiniz gibi ha deyince değiştirmediler özellikle son 1.5 ay dır çok uğraştım daha önce de turbo ve vakum pompası değişti onuda değiştirdiklerinde bu kadar olmasa da az bir şey uğraştırmışlardı . Umarım bu sefer sorunum giderilir . Bu sorunlarla alakalı özellikle merkezin tavrı hiç hoş olmadı . Beni 1.5 aydır arayacaklar daha aramadılar aracım servisten çıktıktan 1 hafta sonra müşteri memnuniyeti için inşallah aramazlar ararlarsa olan arayan çalışana olacak .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 22 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Kasım 07, 2012, 21:42:13 »
Bu memnuniyet anketi olayı biraz taraflı sanırım. Öncesinde servis arıyor eğer son derece memnunum 5 puan derseniz, 1-2 hafta içinde merkez arıyor ama eğer en ufak bir sorun bildirirseniz merkezden aranmıyorsunuz. Bu benim tespitim, 2009 yılından beri bana böyle denk geldi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '11
  • 110 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 07, 2012, 21:49:50 »
Aracım 2010/08 üretimi ve 17201-0N042 seri numaralı turboya sahip. (51.000 km de). Sıkıntım yok şuanda.  Bu durumla ilgili her konu açıldığında aklımda acaba diye bir soru işaretine sebep oluyor.
Paran varsa Japon, yoksa alman. :nija:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #4 : Kasım 07, 2012, 21:58:21 »
Bu memnuniyet anketi olayı biraz taraflı sanırım. Öncesinde servis arıyor eğer son derece memnunum 5 puan derseniz, 1-2 hafta içinde merkez arıyor ama eğer en ufak bir sorun bildirirseniz merkezden aranmıyorsunuz. Bu benim tespitim, 2009 yılından beri bana böyle denk geldi.

Ben bir sorun bildirmediğim için inşallah ararlar . Allah tan sorunları birden fazlaydı . :)

Aracım 2010/08 üretimi ve 17201-0N042 seri numaralı turboya sahip. (51.000 km de). Sıkıntım yok şuanda.  Bu durumla ilgili her konu açıldığında aklımda acaba diye bir soru işaretine sebep oluyor.
Abi sıkma canını senin araçta problem yok  . Zaten bu sorun nedense aurislerde az var yarislerde de galiba yaşanmadı aslında ilginç bir şey yariste yaşanmaması . Forumda yaristen yağ sorunu paylaşanı görmedim umarım sorun yaşamazlar da gerçekten can sıkıyor .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Kasım 07, 2012, 22:02:28 »

Abi sıkma canını senin araçta problem yok  . Zaten bu sorun nedense aurislerde az var yarislerde de galiba yaşanmadı aslında ilginç bir şey yariste yaşanmaması . Forumda yaristen yağ sorunu paylaşanı görmedim umarım sorun yaşamazlar da gerçekten can sıkıyor .

Doğru söylüyorsun Mahmut, Aurislerde çok az karşılaştık, seninde söylediğin gibi Yarislerde hiç karşılaşmamamız ilginç. Acaba Euro 5 yada Euro 4 motorla ilgili bir şey olabilir mi?  Senin motor kodun neydi Mahmut?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Kasım 07, 2012, 22:12:23 »
Aşağıdaki linke bakabilir misiniz, yağ yakma ile ilgili bülten burada galiba.

http://www.toyota-tech.eu/TsbResult.aspx?TsbCategory=C604BA3A-5AB0-4714-8E81-3674AE9B76FB

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #7 : Kasım 07, 2012, 22:29:43 »
Doğru söylüyorsun Mahmut, Aurislerde çok az karşılaştık, seninde söylediğin gibi Yarislerde hiç karşılaşmamamız ilginç. Acaba Euro 5 yada Euro 4 motorla ilgili bir şey olabilir mi?  Senin motor kodun neydi Mahmut?

Abi tam olarak bilmiyorum 1nd diye başlıyordu galiba araç serviste gelsin bakarım .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Kasım 07, 2012, 22:31:17 »
Abi tam olarak bilmiyorum 1nd diye başlıyordu galiba araç serviste gelsin bakarım .

1ND-TV olması lazım. 1.4 d4-d euro 5 de olsa euro 4 te olsa aynı numaraymış. Bu motorla ilgilide verdiğim linkte bültenler yayınlanmış.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #9 : Kasım 07, 2012, 22:39:32 »
Aşağıdaki linke bakabilir misiniz, yağ yakma ile ilgili bülten burada galiba.

http://www.toyota-tech.eu/TsbResult.aspx?TsbCategory=C604BA3A-5AB0-4714-8E81-3674AE9B76FB

Evet abi bülten orada 1nd-tv motor kodu bültene tıklayınca bilgiler gelmiyor login olun diyor arkadaşın dediği gibi şifre ve kullanıcı adı lazım görmek için .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 07, 2012, 22:50:47 »
Evet abi bülten orada 1nd-tv motor kodu bültene tıklayınca bilgiler gelmiyor login olun diyor arkadaşın dediği gibi şifre ve kullanıcı adı lazım görmek için .

Ben üyeyimde normal üyelere göstermiyor ücretli üyelik olması gerekiyor. Ücretler aşağıda,

1 Yıllık Üyelik*       € 2400.00
1 Aylık Üyelik       € 240.00
1 Haftalık Üyelik    € 72.00
1 Günlük Üyelik    € 16.00
4 saatlik Üyelik       € 12.00
3 saatlik Üyelik       € 9.00
2 saatlik Üyelik       € 6.00
1 saatlik Üyelik       € 3.00

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #11 : Kasım 07, 2012, 22:59:54 »
Ben üyeyimde normal üyelere göstermiyor ücretli üyelik olması gerekiyor. Ücretler aşağıda,

1 Yıllık Üyelik*       € 2400.00
1 Aylık Üyelik       € 240.00
1 Haftalık Üyelik    € 72.00
1 Günlük Üyelik    € 16.00
4 saatlik Üyelik       € 12.00
3 saatlik Üyelik       € 9.00
2 saatlik Üyelik       € 6.00
1 saatlik Üyelik       € 3.00

Abi bundan 1.5 ay önce öğrenseydim bu siteyi 1 saatlik parasını öder oradaki bilgileri çıkartırdım ve servise gösterirdim işimi de hallederlerdi .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Kasım 07, 2012, 23:04:22 »
Abi bundan 1.5 ay önce öğrenseydim bu siteyi 1 saatlik parasını öder oradaki bilgileri çıkartırdım ve servise gösterirdim işimi de hallederlerdi .

En azından böyle birşey olduğundan haberimiz oldu, ihtiyacı olan illaki çıkıp görecektir bu konuyu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #13 : Kasım 07, 2012, 23:07:06 »
En azından böyle birşey olduğundan haberimiz oldu, ihtiyacı olan illaki çıkıp görecektir bu konuyu.

Abi inşallah görürler çünkü servis çok uğraştırıyor . En azından buradan alacakları bir çıktı ile giderlerse itiraz edemezler mecbur kabul edecekler .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Kasım 07, 2012, 23:23:51 »
Abi inşallah görürler çünkü servis çok uğraştırıyor . En azından buradan alacakları bir çıktı ile giderlerse itiraz edemezler mecbur kabul edecekler .

Aynen öyle.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 22 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Kasım 08, 2012, 12:13:22 »

Saatlik üyelik alarak bülteni indirdim. Önceki mesajımda da yazdığım gibi bu bilgileri öğrenmiş olmak Toyota bu işi yapacak diye durum yok diyor bültenin en başında.

Eğer motorda DPF (Dizel Partikül Filtresi) varsa bu iş komple motora kadar uzuyor. Fakat ülkemizde DPF olan motor yok sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #16 : Kasım 08, 2012, 12:24:41 »
Saatlik üyelik alarak bülteni indirdim. Önceki mesajımda da yazdığım gibi bu bilgileri öğrenmiş olmak Toyota bu işi yapacak diye durum yok diyor bültenin en başında.

Eğer motorda DPF (Dizel Partikül Filtresi) varsa bu iş komple motora kadar uzuyor. Fakat ülkemizde DPF olan motor yok sanırım.

Hasan bey 2012 lerde DPF olanlar var ama 2012 lerde yağ sorunu çözüldü diye biliyorum .

Birde sizden bülteni burada paylaşmanızı rica ediyorum . Bültende toyota bu işi yapacak diye bir durum yok dese de bu bültenle servise gidenlerin işi muhakkak kolaylaşır . Ben kendim için istemiyorum zaten benim aracım şu anda onarılıyor . Diğer üyelerimiz ve bu konuda mağdur olanlar için istiyorum . Tabi sizin için de bir sakıncası yoksa .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Kasım 08, 2012, 12:57:56 »
Hasan bey eğer sizin için bir mahsuru yok ise bu sorunu yaşayan diğer arkadaşlar için bülteni paylaşırsanız çok iyi olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 64 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Kasım 08, 2012, 13:34:07 »
Aynı hatayı bende yaptım . :(

Şu an araç serviste piston ve sekmanlar değişiyor . Dediğiniz gibi ha deyince değiştirmediler özellikle son 1.5 ay dır çok uğraştım daha önce de turbo ve vakum pompası değişti onuda değiştirdiklerinde bu kadar olmasa da az bir şey uğraştırmışlardı . Umarım bu sefer sorunum giderilir . Bu sorunlarla alakalı özellikle merkezin tavrı hiç hoş olmadı . Beni 1.5 aydır arayacaklar daha aramadılar aracım servisten çıktıktan 1 hafta sonra müşteri memnuniyeti için inşallah aramazlar ararlarsa olan arayan çalışana olacak .

Mahmut bey umarım sorun tamamiyle giderilir.
Benim öğrenmek istediğim turbo ve pompa değişiminden sonra ne gibi sorunlarla karşılaştınız ki pistom-segman değişimi gerekti?

Yağ azalması, bitmesi kaç km.de yaşandı. Araç düşük yağ basıncı uyarısını kaç km.de verdi. Kaç kez uyarı verdi vs gibi bilgileri paylaşırsanız çok faydalı olacaktır.

(Hangi servise bıraktınız aracı?)
Ford Focus 3 Titanium Smart TECHNO...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #19 : Kasım 08, 2012, 13:53:42 »
Mahmut bey umarım sorun tamamiyle giderilir.
Benim öğrenmek istediğim turbo ve pompa değişiminden sonra ne gibi sorunlarla karşılaştınız ki pistom-segman değişimi gerekti?

Yağ azalması, bitmesi kaç km.de yaşandı. Araç düşük yağ basıncı uyarısını kaç km.de verdi. Kaç kez uyarı verdi vs gibi bilgileri paylaşırsanız çok faydalı olacaktır.

(Hangi servise bıraktınız aracı?)

Özer abi işallah sorun çözülür .

Abi turbo ve vakum pompası değişim sonrasında aynı şekilde araç yağ eksiltmeye devam etti .

Ben düşük basınç uyarısı vermesini hiç beklemedim yağ seviyesi altı noktaya inince hep servise gittim zaten ondan beni uğraştılar neymiş yağ uyarısı vermesi gerekiyormuş . En son 1.5 ay önce gene alt noktaya geldi yağ seviyem yine gittim bana yağ uyarısı vermesi gerektiği söylendi ve benden habersiz araca yağ eklediler bende madem yağ uyarısını bekleyeceksiniz neden yağ eklediniz deyince bana 1 ay sonra gelmemi söylediler araya bayram geçti falan 1.5 ay sonunda gittim şu an serviste yapılıyor . Bide şu var yağ seviyesi üst noktadan alt noktaya gelmedi benim aracıma hep fazla yağ kattılkları için üst noktanın yaklaşık 5 mm üstünden alt noktaya geldi bunu da kendilere söyleyince ikna edebildim birde artık benle uğraşmak istemediler galiba . :)

Yağ seviyesi üst noktanın 5 mm üstünden alt noktaya 6500 km de geldi fazla katılan yağı hesaplarsak lambayı yakmış olması gerekiyor zaten .

Bu arada araç onatça da onarım için Mehmet bey yardımcı oldu sağ olsun .