Gönderen Konu: kapı döşemesi sökümü, hoparlör tamiri resimli anlatım :)  (Okunma sayısı 9478 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür edildi
herkese hayırlı akşamlar. çalışmayan sol hoparlör zamanla beni sinirlendirmeye başladı. sadece sağdan gelen ses beni zamanla rahatsız etti ve bende kapı döşemesini söküp bakmaya karar verdim. daha önce yine başka araçlarımda da kapı döşemesini sökmüştüm.  ordan tecrubelerim vardı. ama toyotanın bu kadar pratik olduğunu bilmiyordum gerçekten. daha önceki aracım olan  bora’mın kapı döşemesini söktüğümde elimde klipsler ve vidalar fazla kalmıştı :D  şimdi faydalı olacağını umarak sizlerle bu operasyonu paylaşmak istedim. 

işaretli yerleri söküyoruz. kapı açma kolunu çevreleyen plastik geçmeli.  ön taraftan hafifçe elimizle veya tornavida yardımıyla çekerek açıyoruz. hemen açılır. 
cam açma anahtarı da geçmeli. onu da ön taraftan bir tornavida yardımıyla açıp daha sonra onu soketten kurtarıyoruz. sokete bastırıp çekersek açılır.

daha sonra üstteki resimde de görüldüğü gibi benzin kapağı açma butununu bir bıçak yardımıyla üssten veya alttan farketmez, araya sokup çıkartıyoruz. ve şöye bir vida karşımıza çıkıyor.  onu da açmak için lokma setine ihtiyacaımız var tabi. onu  da açtıktan sonra aşşağıda resimdeki işaretli vidalar karşımıza çıkıyor onları da söküyorz.

şu alttaki resim de cam açma anahtarını söktüğümüzde çıkan vidadır.   cam açma anahtarını soketten ayırmayı unutmayınız. benzin kapağını açma anahtarını da aynı şekilde unutmayın.

bu işlemden sonra  geriye pek bir şey kalmıyor. kapı döşemesi geçmeli zaten.  tornavida yardımıyla yavaş yavaş döşemeyi kenarlardan söküyoruz.  kapıyı çizmemek için tornavidanın başına ufak bir bez bırakabilirsiniz.  kapı döşemesini söküp aracın içine bırakıyoruz. hoparlörün üzerinde üç vida var onalrı da söktükten sonra şu manzarayı gördüm. hoparlöre bağlı olması gereken kablo yoktu , çıkmıştı ve içlere doğru gitmişti onu da bulup takılması gereken yere taktım. işte resim

bunu hallettikten sonra. hoparlörü tekrar takıyoruz. vidaları sıkıştırıp takma işlemini tamamlıyoruz.  Daha sonra aşşağıdaki resimde görülen şeye bağlı olması gereken üç kablo kopuk haldeydi.  Söktüğüm kapı boyalı kapıydı. Muhtemelen boyayan ustalar acemice davranmış bu şeye bağlı kabloları nasıl koparmayı başarmışlarsa !!  bir şekilde koparmışlar. Hoparlör kablosu da aynı şekilde kopmuştu.  Bu üç kabloyu rasgele bu şeye (adını bilmiyorum. siz biliyorsanız bilgilendirin lütfen) bağladım. Ve sonuç olumlu. Hoparlör çalışıyor .

Tabi bir sorunumuz var. Artık kapıyı açınca iç lamba yanmıyor :D   tabi bununla bir ilgisinin olup olmadığını gerçekten bilmiyorum. Bu konuda da sizden yardım bekliyorum. Ama kapıyı açınca  kapı ışığı ve kadrandaki gösterge yanıyor. Arka kapıyı açınca arka ışık da yine yanıyor.  herkese iyi formlar :)
insan hiç ölmeyecekmiş gibi yaşar fakat hiç yaşamamış gibi ölür.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
Ynt: kapı döşemesi sökümü, hoparlör tamiri resimli anlatım :)
« Yanıtla #1 : Ekim 21, 2012, 00:29:41 »
elinize sağlık, araba avansis değil mi ?  sessizliği ile övünen bir markanın kapısında yalıtım yok ilginç

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Eski avensisçi ;)
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 21, 2012, 01:18:24 »
elinize sağlık, araba avansis değil mi ?  sessizliği ile övünen bir markanın kapısında yalıtım yok ilginç
demek birde yalıtım olsa :)
Pahalı zevklerim var, mesela , benzin gibi ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 23000
  • Model Yılı: '14
  • 10 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 21, 2012, 02:49:48 »
hey maşallah parça arttırmadan kapandımı mesele yok tabi :)
Herşeyi bilmene Gerek Yok. Haddini Bil yeter !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Verso
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 21, 2012, 04:50:42 »
 :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ekim 21, 2012, 12:14:12 »
teşekkür ederim arkadşlar.  araç avensısı 2007 model. parça artmadan işlem tamamlandı.  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis
  • Kan Grubu: AB+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 21, 2012, 16:11:58 »
ellerinize sağlık tebrikler çok güzel bir paylaşım.
Avensis  2005  1.6 Elegant    Düz  Benzin (Tüpsüz)
Corolla   1996  1.6 GLİ           Düz  Benzin(Tüpsüz)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 21, 2012, 19:15:38 »
Bende cam kaldırma kiti taktırıken görmüştüm :) yalıtımsız olması çok ilgimi çekmişti..

arada bulduğunuz parça müzik sesinde ki paraziti engelleyen bi parça olması lazım diye hatırlıyorum ama..
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: <'90
  • 9 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 22, 2012, 08:38:13 »
 :alkis:

bende bayram tatilinde kapıları söküp yalıtım yapmayı düşünüyordum. kolay olduğunu görünce kesin yapmaya karar verdim :)
???

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 22, 2012, 10:22:14 »
Ben sökerim ama sonra takamam :) eliniz yatkınmış sizin valla ne kadar güzel. Ben böyle kendim söküp takabilsem kapı içlerini tamamen yalıtımla kaplardım. Çokta güzel olurdu. Ama bunu artık başka zaman bi bilene söktürüp kaplatacağım. Kim bilir 300-500 lira işçilik isterler şimdi buna.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 22, 2012, 19:26:46 »
Ellerinize sağlık başarılı işlemler olmuş. :)

emeğinizede :alkis:
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 22, 2012, 22:51:02 »
çok teşekkür ederim arkadaşlar. sökmekten kesinlikle korkmayın. tabi birazcık dikkatli olmak lazım. bahsettiğim vidalardan birini sökmeyi unutup ta döşemeyi sökmeye çalışırsanız döşemeye yazık edersiniz :)  ben bu kadar basit olduğunu tahmin etmemiştim. artık buna toyotanın pratikliği mi diyelim yoksa basitliği mi diyelim bilmiyorum. bir önceki aracım 2001 model vw bora idi. gerçekten çok karışıktı ve parçalar elimde kalmıştı. kapı eskisi gibide olmamıştı. sökülen parçalar artık eskisi gibi olmuyordu. ama bu çok kolay. bahsettiğim vidalar söküldükten sonra yapılacak tek işlem döşemeyi kenarlardan çekmek.  servise gitseydim işçilik 50 tl den aşşağı kurtarmazdı kesinlikle.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • cibili cibili şak şak şak...
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 102110
  • Model Yılı: '00
  • 41 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 23, 2012, 00:14:20 »
Toyotayı söküp takmak kullanmak kadar basit ve pratik. geçenlerde kayınçonun cliosunun panzutu sökemek istedim elimde kalacaktı azdaha :)
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE_____ ATAM
İŞİNE BAK__________________BABAM
OĞLUM BAĞA BAK BAĞA______ DEDEM

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 3 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Aralık 01, 2012, 18:39:11 »
Arkadaslar benim de sag arka kapi cam otatigi bozuldu..motor çalışıyor ama cam da hareket yok nen de söküp bakayım dedim, ama tam ortada tutan birşey var döşemeyi bir türlü sökemedim. O kısmı nasil sökerim ve sorun nedir cam otomatigine...
2009 HONDA ACCORD EXECUTİVE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota cı
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Aralık 01, 2012, 20:50:38 »
Benim 2008 corollanın sol ön camı çok sert kapanıyor. İnsanın kolu kıssa stop etmiyor herhalde kola hasar verir denemedim. Servis 2009 da garantiden cam otomatiğni değiştirdi , bir şey değişmedi. Ancak cam kalkarken hızlı yumruk vurursam duruyor yoksa elimle tutsamda kapanmaya devam ediyor. Bu işlemin bir ölçüsü var mı acaba ? yani cam hangi sertlikte bir aksi kuvvetle durdurulmalı? servis çözüm bulamadı.
Toyota Corollo d-4d  2008