Gönderen Konu: Benzine alternatif yakıt? ;)  (Okunma sayısı 16553 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • fastest 3zzf(t)e in turkey :)
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
Ynt: Benzine alternatif yakıt? ;)
« Yanıtla #20 : Ekim 14, 2012, 00:22:07 »
Ufuk bey aramızda sizi yeni gördüm özellikle bilginizle aydınlattığınız için teşekkür ederim. Daha eski üye iseniz karşılaşmadık heralde kusura bakmayın..

Konumuza gelince ;
Forumdan bir abimizle bu konuyu konuşmuştuk . Kendisi yurt dışında ve bu E85 kiti hakkında bilgi sahibi,hatta kendi arabasında bir alt model diye tabir ettiği E60 diye hatırladığım bir kit var ordada pompada bu yakıt satıldığı için sıkıntısız bulabiliyor. çıkan sıfır araçlarda bu kitle çıkıyormuş. Hatta bu kiti TR ye getirtebileceğimiz bir kişi.  Asıl benim sormak istediğim soru ;

1-etanol nasıl bir madde?
2- nerden alınır ?
3- benzinle direk karışınca yanma patlama reaksiyon durumu söz konusumu ?
4- metanol da girdi işin içine çık çıkabilirsen..

Bu sistemin ilk yatırım maliyeti nedir? yani evde bişeyler yapmak istesek.. birim fiyat üzerinden gidersek sevinirim..

merhaba kerem bey
baya eski bi üyesiyim forumun ama uzun zamandır çok fazla yazmıyorum bi arkadaş haber verdi bende bilgilerimi paylaşmak için yazmak istedim bi kaç bişey...
çeşitli oranlarda alkol türevli yakıtlar yurt dışında özellikle amerika kıtasında yaygın ve ucuz...
kit denilen şey aslında araç konulan yakıtı algılıyor ve beyindeki yazılımı yakıta göre değiştirebiliyor....bahsi geçen kiti üretmeyi denedik bi kaç aksilik oldu ama başarıcaz tabiki :) kit denilen şey ufak bi kutu içinde devreler vs var....
şuan dönüşümü mekanik olarak yapıyorum...örnek bi kit getirmiştik ama çok para....
etanol nedir?
alkol türevi...aslında içtiğimiz tüm alkollerin içindeki alkol :) bizim aldığımız alkoller distile edilen alkollerin atıkları....bunlarıda içebiliyoruz ama içimi çok sert.....içtik inanılmaz etkili sarhoş olmak için....""""tavsiye etiyorum"""....bilgi amaçlı sölüyorum içilebildiğini...
nerden alınabilceğini sölemem doğru olmaz son sahte içti olaylarından sonra satışı yasal değildir..özellikle metanolün....
zaten e85 dediğimiz yakıt 85 litre etanole 15 litre benzin karıştırarak yapılır 100 litrelik kaba 2sini dökün yeterli başka bi işleme gerek yok...
metanol en basit alkol türevidir....bi üstü etanoldür....metanol(CH3OH) etanol (C2H5OH)
mekanik dönüşüm araca göre değişiyor ama ortalama 500 lira gibi maliyeti var(parça maliyeti sıfır kâr)
etanolü evde ben üretmeye başlıcam yakında inşallah....amatör tesis olcak yaklaşık olarak 1000 lira bütçe ayırdım...haftalık 50 litre üretsem yeterli benim için....benzinden %60 ucuz olur diye tahmin ediyorum....
bu arada bazı şeyleri detaylı yazmaya çekiniyorum ülkede özgürlük hat safhada çünkü :D
6 yıl önce araca lpg taktırırken eşime ;
-taktırıyoruz ama bu ucuzuluğu halka yedirmezler , çünkü benzinli araç kalmaz piyasada, demiştim
şimdi gaz 2.80 lerde ve dediğime geldi.
sonuç:bir yakıt yaygınlaşırsa pahalanır benim güzel ülkemde....

malesef öle o yüzden bu alkol işinin yaygınlaşmasını istemiyorum....
3sgte swaped rolla?awd?

skyrolla01@yahoo.com.tr
ufuk L. yalçın

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ekim 14, 2012, 00:22:07 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ekim 14, 2012, 00:48:56 »
Bulabilsek %30 metanol %70 benzin kullanmayı planlıyoruz normaline oranla artar diye düşündük ama hayırlısı diyoruz yaklaşık 25-30 tl kâr oluyor bu karışımla ama %30dan fazlası sıkıntı çıkartabilir diye duyduk bakalım tek sıkıntı bulmak :)
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 668 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Ekim 14, 2012, 01:02:39 »
yahu evde üretilebilecek bir yakıt olsun biz bir şekilde onu motora yaktırmayı başarırız

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #23 : Ekim 14, 2012, 01:24:14 »
Bulabilsek %30 metanol %70 benzin kullanmayı planlıyoruz normaline oranla artar diye düşündük ama hayırlısı diyoruz yaklaşık 25-30 tl kâr oluyor bu karışımla ama %30dan fazlası sıkıntı çıkartabilir diye duyduk bakalım tek sıkıntı bulmak :)
vvti da %30dan sonrası sorun olur ama başkalarında %15 max :) bişi değiştirilmediği sürece
yahu evde üretilebilecek bir yakıt olsun biz bir şekilde onu motora yaktırmayı başarırız
etanolü üretirsiniz evde
3sgte swaped rolla?awd?

skyrolla01@yahoo.com.tr
ufuk L. yalçın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Ekim 14, 2012, 01:54:52 »
merhaba kerem bey
baya eski bir üyesiyim forumun ama uzun zamandır çok fazla yazmıyorum bir arkadaş haber verdi bende bilgilerimi paylaşmak için yazmak istedim bir kaç bişey...
çeşitli oranlarda alkol türevli yakıtlar yurt dışında özellikle amerika kıtasında yaygın ve ucuz...
kit denilen şey aslında araç konulan yakıtı algılıyor ve beyindeki yazılımı yakıta göre değiştirebiliyor....bahsi geçen kiti üretmeyi denedik bir kaç aksilik oldu ama başarıcaz tabiki :) kit denilen şey ufak bir kutu içinde devreler vs var....
şuan dönüşümü mekanik olarak yapıyorum...örnek bir kit getirmiştik ama çok para....
etanol nedir?
alkol türevi...aslında içtiğimiz tüm alkollerin içindeki alkol :) bizim aldığımız alkoller distile edilen alkollerin atıkları....bunlarıda içebiliyoruz ama içimi çok sert.....içtik inanılmaz etkili sarhoş olmak için....""""tavsiye etiyorum"""....bilgi amaçlı sölüyorum içilebildiğini...
nerden alınabilceğini sölemem doğru olmaz son sahte içti olaylarından sonra satışı yasal değildir..özellikle metanolün....
zaten e85 dediğimiz yakıt 85 litre etanole 15 litre benzin karıştırarak yapılır 100 litrelik kaba 2sini dökün yeterli başka bir işleme gerek yok...
metanol en basit alkol türevidir....bir üstü etanoldür....metanol(CH3OH) etanol (C2H5OH)
mekanik dönüşüm araca göre değişiyor ama ortalama 500 lira gibi maliyeti var(parça maliyeti sıfır kâr)
etanolü evde ben üretmeye başlıcam yakında inşallah....amatör tesis olcak yaklaşık olarak 1000 lira bütçe ayırdım...haftalık 50 litre üretsem yeterli benim için....benzinden %60 ucuz olur diye tahmin ediyorum....
bu arada bazı şeyleri detaylı yazmaya çekiniyorum ülkede özgürlük hat safhada çünkü :Dmalesef öle o yüzden bu alkol işinin yaygınlaşmasını istemiyorum....

cevaplar için teşekkür ederim burda konuşulacak kadar basit bir konu değil anlaşıldı.. bi buluşmada denk geliriz inşallah..
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #25 : Ekim 14, 2012, 11:56:22 »

cevaplar için teşekkür ederim burda konuşulacak kadar basit bir konu değil anlaşıldı.. bir buluşmada denk geliriz inşallah..
rica ederim denk gelirsek açık açık herşeyi sölerim :)
3sgte swaped rolla?awd?

skyrolla01@yahoo.com.tr
ufuk L. yalçın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #26 : Ekim 18, 2012, 16:03:28 »
e85 denemek isteyenler ulaşabilirler bana stok sorunum yok isteyen istediği kadar deneyebilir...orjinal haldeki tüm araçlar sorunca kullanabilir
3sgte swaped rolla?awd?

skyrolla01@yahoo.com.tr
ufuk L. yalçın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Ekim 18, 2012, 19:44:55 »
e85 denemek isteyenler ulaşabilirler bana stok sorunum yok isteyen istediği kadar deneyebilir...orjinal haldeki tüm araçlar sorunca kullanabilir

ufuk kurdun heralde tesisi..

litre malıyeti ne oldu?   birde orjinal araç derken ?
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: AB-
  • Kilometre: 22000
  • 13 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Ekim 18, 2012, 19:49:55 »
Sakın ha metanol cinsi alkol içmeyin, bildiğim kadarıyla 25 gram metanol içilirse gözler kör olur. Fazlası ölüme bile götürür.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #29 : Ekim 18, 2012, 22:54:54 »
ufuk kurdun heralde tesisi..

litre malıyeti ne oldu?   birde orjinal araç derken ?

tesisi kurdum abi çalışmaya başladı....şuan e85 3.5-3.75 arası benzin fiyatına göre değişiyor....yani ben metanol kullanırken pompa enjektör değiştirmiştim e85te buna görek yok onu demek istedim orjinal araç derken

Sakın ha metanol cinsi alkol içmeyin, bildiğim kadarıyla 25 gram metanol içilirse gözler kör olur. Fazlası ölüme bile götürür.
metanol içimi evet sakıncalı....ama çok kez ağzıma geldiğinde bi miktar yuttuğum oldu...çok az yutulunca baş ağrısı yapıyor dediğiniz gibi 25 gramı kör 1 çay bardağı ise öldürüyor....panzehri ise etil alkol...eğer yanlışlıkla metanol içerseniz hemen votka rakı viski hatta saf etil alkol için bir bardak....
3sgte swaped rolla?awd?

skyrolla01@yahoo.com.tr
ufuk L. yalçın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '10
  • 367 kere teşekkür etti
  • 316 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Ekim 18, 2012, 23:45:27 »
bende bi kac bilgi paylasayim
Ben E20(%20etanol+%80benzin) kullaniyorum normal benzine gore performansi daha iyi ve daha cevreci bide daha ucuz :)
okudugum bikac makaledeki test verilerine gore sonu diyebilirim E25'e kadar performas artiyor ama daha sonrasinda performans dusmeye basliyor ve yakit sarfiyati artiyor E85te performans %5 kadar dusuyor ve yakit %15 oraninda artiyor ama fiyat farkini gozonunde bulundurursaniz bunlar devede kulak kalir :)
Kit konusuna gelince 2008 ve sonrasi model corrolalarin altyapisi bu tur benzinleri musait yapimasi gereken sadece kucuk bir chip takacaksiniz ECU'ye yakitin cinsini tanitacak. Bu kitleri burada yaklasik 250$ civarinda satiyorlar (parca+montaj) ama E-bay gibi sitelerden 50-60$ gibi fiyatlara alinabilir.
Not: Buralar Shell V-Power Nitro Plus kullaniyorum. Hem daha az yakiyor hemde performans inanilmaz arti. Arac chip tuning yapmilmis gibi gidiyor. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #31 : Ekim 19, 2012, 00:54:36 »
güzel bilgiler
şuan kullandığımız sıradan benzinde %10a kadar konulması yasak hatta %5 zorunluluk çevre normlarına göre....
e85 afr si 12...benzin 15....bunu tölare etmek için bi miktar fazla yakmak gerekli teoride....ancak...araç yazılımsal olarak yakıtı algıladığında avans açar ve olay bundan sonra güzelleşir
şöle örnek vereyim...kendim e100 kullanıyorum...şehir içi 400km gidiyor...corollayla gazlıyorum benzinde 450 anca giderim...sakin kullanımda yine e100 kullanan 2.8 quattro a4 kullanıyoruz şehir içi 10 litre yakıyor :)
benden sakin kullanınca 8 litre yaktığım oluyor...
yani teoride daha fazla yakmak gerekirken gerçekte daha az yakıyoruz....ama kimseye daha uzun gidersin demem...hatta benzinde gittiğin mezilin 50km azını gidersin...
dönüşüm kitide ecudan gelen enjektör sinyalini 1.2 kat arttırıp gönderir buda enjektörün 1.2 kat daha uzun süre açık kalmasını sağlar...olayın esprisi bu...
nitro+ malesef bizde tutmaz 100 oktan bile kalktı :)
nitro+ ta toluen oranı daha yüksek olması lazım ondan böle tepki veriyor
3sgte swaped rolla?awd?

skyrolla01@yahoo.com.tr
ufuk L. yalçın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 367 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Ekim 19, 2012, 09:52:17 »
Bir yerde okumustum Devlet E85'ten uluslararasi anlasmalar geregi (cevre, global sicaklik, karbon salinimi ...) vergi alamiyor ( cok cuzzi bi vergi alabiliyor, yok denecek kadar az) bu yuzden bizim hukumetimiz isi geciktiriyor vergisiz kazanc kutsal degildir diye  :wacko: ama yine bu attiklari imzalardan dolayi 2014 yilina girmeden once E85'i piyasaya surmesi gerekiryor. ( Gerci bunlar gostermelik bir kac istanyonda satisa sunarlar. )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ekim 19, 2012, 10:33:57 »
Arkadaşlar bu LPG tankını evden doldurma şansımız yok mu? :)
Opel Corsa D Enjoy

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 367 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Ekim 19, 2012, 11:00:33 »
İngilizler havadan yakıt üretti
İngiliz bilim adamları, havadan yakıt üretmenin yolunu buldu. Yöntem havadaki karbondioksit ve su buharındaki hidrojenin ayrıştırılmasına dayanıyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25391350/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Ekim 19, 2012, 16:56:48 »

Doğalgaz derseniz olmaz çünkü 95 oktandan daha düşük bir oktana sahip lpg 100ün üstünde. Ama dizellerde doğalgaz uyumlu olur sonuçta motor düşük oktanlı yakmaya alışık
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Ekim 19, 2012, 16:59:35 »
Kendi ürettiğimiz doğal gazlamı...?
özellikle kuru fasulye yedikten sonra...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 367 kere teşekkür etti
« Yanıtla #37 : Ekim 19, 2012, 17:11:25 »
Doğalgaz derseniz olmaz çünkü 95 oktandan daha düşük bir oktana sahip lpg 100ün üstünde. Ama dizellerde doğalgaz uyumlu olur sonuçta motor düşük oktanlı yakmaya alışık

Dogalgaz Dizel ve benzinli araclarin hepsinde kullanilabilir fakat evlerde kullanilan dogalgaz cok hacimli olgudu icin arac kadar bir tanka ihtiyaciniz olacaktir yada dogalgazi SIKISTIRMANIZ lazim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 367 kere teşekkür etti
« Yanıtla #38 : Ekim 19, 2012, 17:13:40 »
Kendi ürettiğimiz doğal gazlamı...?
özellikle kuru fasulye yedikten sonra...!

olabilir kemal abi fakat tupu doldururken zorluk yasanabilir :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Ekim 19, 2012, 17:25:05 »

olabilir kemal abi fakat tupu doldururken zorluk yasanabilir :)

bulunur bir çözüm yavw, bedavadan doğal gaz sonuçta
ben asıl koku sorunu olurmu diye düşünüyorum