Gönderen Konu: 2004 Model Verso 1.6 VVT-i yakıt tüketimi  (Okunma sayısı 6933 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür etti
  • 35 kere teşekkür edildi
2004 Model Verso 1.6 VVT-i yakıt tüketimi
« : Eylül 30, 2012, 00:53:03 »
Merhaba. 1.6 VVT-i motorlu 2004 model Verso aracımla yaklaış 800 km.lik İstanbul-Antalya-Manavgat güzergahını gittim ve geldim. Araç 68.000 km.de ve Michellin lastikli. Bakımları tam ve sorunsuz bir araç. Birde onun kardeşi 2011 modeli Auris 1.33 var. Ben her 2 aracı da özellikle uzun yolda oldukça sakin kullanmaktayım. Daha önce ki deneyimde Auris 1.33 ile 100 km.de 5.5 lt. tüketimle kendi rekorumu kırmıştım. Herhealde benzine yağmur gibi gelen son zamlarında itici etkisiyle Verso ile ne yapabilirim diye düşündüm. Daha önce bu araçla kendi rekorum 5.9 lt/100 km. idi. İstanbul Gayrettepe'den saat 15:00'de çıkıp Boğaziçi Köprüsü'nden geçerek Ankara yoluna girdim ve Bilecik ayrımından Kütahya-Burdur-Antalya-Manavgat güzergahını izledim. Yola çıkmadan önce depo doluydu ve araçta sadece ben  vardım. Yaklaşık 30 kg.lık da bir bagaj vardı. Klimayı otomatik modda akşam 21:00'e kadar açık tuttum. Gişelerden çıktıktan sonra aracın hızını 90 km/saat'de sabitledim. Mecbur kalmadıkça hızımı düşürmedim veya arttırmadım. Hız aralığı çoğu kez 80-100 km/saat  arasında değişiyordu. Kesinlikle 120 km/saat'in üzerine çıkmadım. Otoyolda rampayı görünce 3000 devire yaklaştım ama geçmedim. Rampalardan inerken hız sabiyleyiciyi kapattım. Çünkü rampalardan inerken hız sabitleyici açık olduğunda arada 4-5 lt gibi rakamlar görünüyordu. İstanbul'dan çıkarken ortalama 6.2 lt olan tüketim giderek azaldı ve Pamukova'da 5.0 lt/100 km'yi gördü. Bundan sonra Bilecik ve Kütahya'ya tırmandıktan sonra ortalama 5.3 lt/100 km.ye çıktı. Aynı şekilde kullanmaya devam ederek Antalya'ya geldim. Antalya'ya girdiğimde ortalama yakıt tüketimi 5.2lt/100 km'de idi. Manavgat'a geldiğimde ise 5.3 lt/100 km.'de tamamladım. Dönerken Isparta üzerinden geldim. Antalya-Isparta yolu sonlarda biraz virajlı ve yokuşlu. Bu bölgeleri 4.viteste ve 2500 devirde 70 km/saat hızla çıktım. Isparta'ya geldiğimde, rakım farkınında etkisiyle 6.5 lt./100 km.lik bir ortalam yakıt tüketimi vardı. Yine sakin kullanıma devam ederek İstanbul'a döndüğümde aracımı park ettiğimde son rakam 5.3lt./100 km.idi. Yaklaşık 1.5 tonluk bir araçla ve 1.6 lt. lik atmosferik benzinli motorla bundan daha iyisi olmaz herhalde.

90 km.hızın karayollarında (devlet yollarında) izin verilen azami hız limiti olduğunu hatırlatarak yavaş gittiğimi düşünmüyorum. Ancak otoyolda bu hızla giderken kamyonların bile yarısı solluyor. 2500 devirde aracın yakıt tüketimi en düşük değerlerde oluyor. Bu 5. viteste 90 km./saat hıza karşılık geliyor. Özellikle "kaymak asfalt" olarak tabir edilen daha pürüzsüz yüzeyli asfalt yollarda yakıt tüketimi epeyce düşüyor. Herhalde lastik ile yol arasındaki sürtünme direncinin azalması burada rol oynuyor.

Tecrübemi diğer Toyota'cılara aktarmak istedim. 
2004 Corolla Verso Elegant 1.6 VVT-i (2004-...)
2011 Auris 1.33 Comfort (2011-2013)
2013 Auris 1.6 Valvematic Premium Multidrive S (2013-2017)
2017 C-HR 1.2T 4x2 Diamond Premium (2017-...)

Toyota Club Türkiye

2004 Model Verso 1.6 VVT-i yakıt tüketimi
« : Eylül 30, 2012, 00:53:03 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Ynt: 2004 Model Verso 1.6 VVT-i yakıt tüketimi
« Yanıtla #1 : Eylül 30, 2012, 15:56:15 »
Tebrikler Ahmet Bey. Aynı anda hem sürüş güvenliğinizi hem de yakıt tasarrufunu maksimuma çıkarmayı başarmışsınız bu şekilde. Tüm foruma örnek olmasını dilerim. Konuyu sabitliyorum.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 209000
  • Model Yılı: '04
  • 34 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 14, 2012, 11:43:23 »
bende buna benzer bir konu başlatmıştım ama konu kilitlendi(22lt lpg ile 290 km...) bu konunun sabitlenmesi güzel olmuş
2004 VERSO ELEGANT

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
« Yanıtla #3 : Aralık 28, 2012, 01:47:45 »
    arkadaşlar bu aralar bende bu yakıt konusua ciddi takılmış durumdayım. psikolojik sıkıntı çeker hale geldim. etrafımda aynı arabadan olmadığı için kıyaslama şansım olmuyor, sorduklarımda zaten yoğurdum ekşi dememek için genelde tüketimin altında söylüyorlar. benim aracım 1.6 sol otomatik. brc sıralı sistem lpg'li ve 3 kere falan gaz ayarı yaptırdım ayarlarda problem yok. bakım olarak da ne gerekiyorsa filtreler vs değişti. aracı alalı da 4 ay kadar oldu zaten. şu anda çok acil olmamakla beraber lastiklerin değişmesi lazım sadece. benim aracımın şu anda şehir içi yakıt tüketimi lpg de 13.5 lt. o da şu anda 0.35 kuruş civarı yapıyor. bu bazen 0.34 bazen de 0.37 kuruşa kadar çıkabiliyor. bunlar net tüketim değerleri. aynen olanı yazıyorum yani. aynı arabayla aynı istasyon ve aynı pompayla şehirlerarası 90 km sabit hızla 5.5 lt ye kadar düştüm. başka marka 1.6 motor otomatik aracı olan bi arkadaşıma sordum onun değerleri de aşağı yukarı aynı. fakat ben nedense bu değerleri kabullenebilmiş değilim. özellilkle şehir içi bana baya yüksekmiş gibi geliyor. sizdeki durum nedir. bu değerler otomatiklerin kaderi mi, yoksa benimkinde mi sıkıntı var. genel itibariyle agresif kullanıma kesinlikle girmem fakat kullandığım mesafeler hep kısa mesafe 3-5 km ve hep mahalle arası yollar. 3. vitesi ara ara görüyoruz. hep 1-2 şeklinde.

çok uzatım kusura bakmayın. aynı araçtan olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim. hayırlı geceler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '10
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2013, 14:04:41 »
Mükemmel bir ortalama hocam. İyi dikkat etmişsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 11, 2013, 21:31:21 »
    arkadaşlar bu aralar bende bu yakıt konusua ciddi takılmış durumdayım. psikolojik sıkıntı çeker hale geldim. etrafımda aynı arabadan olmadığı için kıyaslama şansım olmuyor, sorduklarımda zaten yoğurdum ekşi dememek için genelde tüketimin altında söylüyorlar. benim aracım 1.6 sol otomatik. brc sıralı sistem lpg'li ve 3 kere falan gaz ayarı yaptırdım ayarlarda problem yok. bakım olarak da ne gerekiyorsa filtreler vs değişti. aracı alalı da 4 ay kadar oldu zaten. şu anda çok acil olmamakla beraber lastiklerin değişmesi lazım sadece. benim aracımın şu anda şehir içi yakıt tüketimi lpg de 13.5 lt. o da şu anda 0.35 kuruş civarı yapıyor. bu bazen 0.34 bazen de 0.37 kuruşa kadar çıkabiliyor. bunlar net tüketim değerleri. aynen olanı yazıyorum yani. aynı arabayla aynı istasyon ve aynı pompayla şehirlerarası 90 km sabit hızla 5.5 lt ye kadar düştüm. başka marka 1.6 motor otomatik aracı olan bir arkadaşıma sordum onun değerleri de aşağı yukarı aynı. fakat ben nedense bu değerleri kabullenebilmiş değilim. özellilkle şehir içi bana baya yüksekmiş gibi geliyor. sizdeki durum nedir. bu değerler otomatiklerin kaderi mi, yoksa benimkinde mi sıkıntı var. genel itibariyle agresif kullanıma kesinlikle girmem fakat kullandığım mesafeler hep kısa mesafe 3-5 km ve hep mahalle arası yollar. 3. vitesi ara ara görüyoruz. hep 1-2 şeklinde.

çok uzatım kusura bakmayın. aynı araçtan olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim. hayırlı geceler.

Hala siteyi takip ediyor musunuz bilmiyorum ama vvt-i motorlar malesef şehiriçinde ciddi anlamda içen motorlar hemde aracınız otomatik durum biraz daha değişiyor fakat uzun yolda yeterince ekonomi yapabilirsiniz hatta oldukça ekonomiktir sadece arabayla aranızdaki bağı sıkı tutup onun konuştuğu dilden anlayın yeter.
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '06
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Şubat 27, 2014, 00:54:18 »
2006 model 1.6 verso elegant sahibiyim. şehir içi 11.0, şehir dışı ise 9.5 yakıyor. Aracım lpg li. Fazla değilmi? Bakım yaptırmak gerekir mi? Cevaplarınıza şimdiden teşekkürler.
Gürkan GÜNDÜZ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Şubat 27, 2014, 09:13:54 »
2006 model 1.6 verso elegant sahibiyim. şehir içi 11.0, şehir dışı ise 9.5 yakıyor. Aracım lpg li. Fazla değilmi? Bakım yaptırmak gerekir mi? Cevaplarınıza şimdiden teşekkürler.

Bahsettiğiniz tüketimler Lpg içinse kış mevsimini de göz önüne alırsak anormal değil gibi.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Şubat 27, 2014, 09:46:41 »
Valla uçuk değer diyorum 1,5 tonluk bir araç 5,2 litre harbi dizelleri kıskandıracak bir değer .Benim arkadaşımın 2005 spor hb aracı vardı. Bana dediki 1 depo benzinle 985 km yaptım dedi bende s..... lan dedim açık açık.Yemin etti inanmadım ama dediğiniz gibiyse doğruymuş.55 litre deposu var bu araçların 5,2 ortalama ile 1000 km rahat yapar oda dedi 90-100 ü geçmedim hiç dedi öyle yakaladım bu değeri dedi .Bizim biraderde yazın aydın didim e gitti ankara dan fulleyip çıkmış benzini abi 530 km deydim  ibre tam yarıdaydı diyor acayip az yaktı hayret ettim diyo.Ama gel gelelim şehir içinde resmen sömürüyo benzini nasıl bir sistem anlamadım
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '15
  • 47 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 25, 2016, 10:11:36 »
1.6 motorlu 2004  Verso da hız sabitleyici var mı?