Gönderen Konu: Auris arka balata ve disk sorunu  (Okunma sayısı 7472 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Auris m/m d4d 2013/ Golf MK4 1.9 TDI
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 7 kere teşekkür etti
  • 17 kere teşekkür edildi
Auris arka balata ve disk sorunu
« : Ağustos 14, 2012, 12:58:02 »
Arkadaşlar aracım 2011 model Auris d4d mm, 24.000 km de uzatılmış garantisi devam ediyor.
sorunum şudur geçen hafta aracı temizlerken arka diskte derince bir çizik gözüme takıldı ,dikkatlice baktığımda balatanın diski çizdiğini gördüm
ön balata ve disklerde bir sorun yok daha çok uzun gidecek gibi.
bugün tespit için aracı yetkili servise gönderdim, aracın arka balatalarının değişmesi gerektiğini ve disklerin de tornalanması gerektiğini eğer torna olmazsa değişeceğini söylediler.
Araç bakımdan çıkalı daha 4.000km oldu neden o zaman bu uyarıda bulunulmadı diye sordum sonuçta diskte çizilme olmuş ve servis beni uyarmamış.
yarın için arabayı servise çağırdılar.Bakalım sonuç ne olacak
yalnız benim anlamadığım 24.000 km de arka fren balatasının nasıl olupta bittiği( önler taş gibi duruken) ve diski çizmeye başladığı
bu benim aklıma pek yatmıyor.
bu sahip olduğum 5. arabam hiçbirinde bugüne kadar  bu kilometrelerde balata sorunu yaşamadım..
bu konudaki fikir ve düşüncelerinizi paylaşmanız dileğiyle

Toyota Club Türkiye

Auris arka balata ve disk sorunu
« : Ağustos 14, 2012, 12:58:02 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Model Yılı: '20
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris arka balata ve disk sorunu
« Yanıtla #1 : Ağustos 14, 2012, 23:38:33 »
Belki balata hatalıdır. Düzgün aşınmayınca diski çizmiştir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ağustos 15, 2012, 15:21:37 »
bugün Avcılar Sonkar a aracı bıraktım ve şikayetlerimi söyledim, garantiden balatalar değişiyor ve diskeler tornalanıyor işin sonucu bu,

tabii olayı izahetmek için bir ton laf salatası yaptılar sebepleri sonuçları falanı filanı balata ham maddesi,balata disk ilişkisi onları hiç söylemeye gerek yok burda

netice budur arkadaşlar,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #3 : Ağustos 15, 2012, 15:45:04 »
bugün Avcılar Sonkar a aracı bıraktım ve şikayetlerimi söyledim, garantiden balatalar değişiyor ve diskeler tornalanıyor işin sonucu bu,

tabii olayı izahetmek için bir ton laf salatası yaptılar sebepleri sonuçları falanı filanı balata ham maddesi,balata disk ilişkisi onları hiç söylemeye gerek yok burda

netice budur arkadaşlar,

merhaba bende avcılar sonkarda yaptırıyorum bakımları 2011 corolla var bende arka balataları 30 binde değiştirip diskleri tornaya gönderdiler. km nin normal olduğu hatta ortalama 20 bin km gittiği söylendi servis tarafından. 3. aracım teknik olarak pek ilgilenmesemde iyi kullanırım çok fazla frenle işim olmaz...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .: Toyota Eco-Driver :.
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 11111
  • Model Yılı: '18
  • 66 kere teşekkür etti
  • 563 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 15, 2012, 15:49:57 »
merhaba bende avcılar sonkarda yaptırıyorum bakımları 2011 corolla var bende arka balataları 30 binde değiştirip diskleri tornaya gönderdiler. km nin normal olduğu hatta ortalama 20 bin km gittiği söylendi servis tarafından. 3. aracım teknik olarak pek ilgilenmesemde iyi kullanırım çok fazla frenle işim olmaz...

servis müşteri avına çıkmış galiba. bizim aracımızın ön balataları 70 bin arkadakiler de 80 bin km'de değişti. çok frenle işim olmaz diyen birinin balatalarının en az 40 bin km gitmesi gerek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #5 : Ağustos 15, 2012, 15:52:50 »
servis müşteri avına çıkmış galiba. bizim aracımızın ön balataları 70 bin arkadakiler de 80 bin km'de değişti. çok frenle işim olmaz diyen birinin balatalarının en az 40 bin km gitmesi gerek.
kendimi kötü hissettim şimdi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ağustos 15, 2012, 15:59:53 »
benim balatadan ziyade disklerde sorun vardı. diskin birine resmen fatura açılmış gibiydi,

ne olursa olsun 25-30 bin gibi km de ,bu fiyatlardaki araçların böyle dayanıksız olmasını ben pek kabullenemiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kişiselleştirmeyelim :)
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '21
  • 119 kere teşekkür etti
  • 205 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 07, 2012, 14:58:30 »
Toyata'nın bence en sorunlu noktasıdur fren balataları. 25.000 km'de disk tornalanırsa 50.000 km'de disk değiştirirsiniz haberiniz olsun. 8 mm kalınlığın altına düşen disk güvenli değildir. Ben olsam o diskleri tornalatmaz garanti kapsamında değiştirilmesini isterdim. Önceki arabamın 40.000 de 4 disk 4 balatası, bu arabamında arka diskleri ve fren balatalarını garanti kapsamında değiltirmişti yetkili servis.
Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp, "Benim büyük bir derdim var" deme, derdine dönüp "benim büyük bir Rabbim var" de.
"Ey Toprak ! Rabbim Ben'den Razı Olmadan Bana Sarılma.." "Sövene dilsiz, vurana elsiz olmak gerek"
“Bir kişi Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, Allah'da O'nu, başkasına muhtaç etmez!"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ekim 09, 2012, 12:12:32 »
Ali Bey dediğiniz son derece doğru ; lakin artık servise gitmekten servisle tartışmaktan ve sinirimin  bozulmasından bıktım.
yağ eksiltmesinden tutun,titreyen ayna ,disk, göğüs gıcırtısı.
20.000 de bakımı yapılan araç 24.500 de arka balata disk sorunu çıkarıyo,eğer bu sorun varsa bakımda neden fark edilip söylenmiyo, yağ seviye kontrolü istiyorum özellikle iş emrine yazdırdım, yağınız tamam diye teslim ediliyor o da ne 28.000 de yağ uyarısı veriyor araç.
Toyota araçtaki kronik yağ problemini kabul edip araçları geri çağıracağına müşteriyi çeşitli sebeplerle oyalama yoluna gidiyor.
İşi birazcık bilenimiz olayın üzerinde durarak ısrarcı tavırla garanti periyodunu sürdürüyor. Ya mağdur olan diğer arkadaşlar...
ilk Aracım BMW idi BMW böyle bir motor sorununda direk size randevu vererek sandık motorla motorunuzu yeniler,
yok turbo değiş yok vakum pompası değiş olmadı piston segman atalım disk tornalatalım...tam sanayii işi yani

Kısacası ne servisinden ne de araçtan memnunum. Üzülerek söylüyorum aldığım ilk ve son Toyota...
herkese iyi forumlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 09, 2012, 12:50:57 »
Sevgin bey sinirlenmkete gerçekten haklısınız ,  ben bu tarz sebepler yüzünden aracımın başında dururm öyle bekleme salonuna geçip beklemem, tabi normalde içeri almazlar ama 15 yıldır toyota kullanıcı olunca gittiğimiz servisle artık çok sıkı fıkıyız ve hiçbirzaman aracımı bırakıp bekleme salolnuna geçmem,  eğer içeri almama derlerse aracımıda alır çıkarım ne halleri varsa görsünler , böyle bir zihniyet yok, yağı kontrol edilsin diyip edilmiyorsa bu tamamen servisin ve servis elemanının iş güzarlığıdır.  Yazık ülkemiz hala bu konularda düzgün işler yapmayı öğrenenmi. para alırken çuvalla alırlar ama karşılığında hizmet vermeye gelince bahaneler bahaneler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 09, 2012, 13:31:55 »
Bende birazdan servisi arayıp yağ eksiltme sorunu yüzünden  yıkama yağlama yapacağım  . :)

Şaka bir yana benim aracımda böyle bir sorun olmadı araç 28000 km de frenler taş gibi . Ama servis fos çıktı yağ eksiltme sorunun da bir türlü anlaşamadık .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #11 : Ekim 09, 2012, 13:46:57 »
Sevgin bey sinirlenmkete gerçekten haklısınız ,  ben bu tarz sebepler yüzünden aracımın başında dururm öyle bekleme salonuna geçip beklemem, tabi normalde içeri almazlar ama 15 yıldır toyota kullanıcı olunca gittiğimiz servisle artık çok sıkı fıkıyız ve hiçbirzaman aracımı bırakıp bekleme salolnuna geçmem,  eğer içeri almama derlerse aracımıda alır çıkarım ne halleri varsa görsünler , böyle bir zihniyet yok, yağı kontrol edilsin diyip edilmiyorsa bu tamamen servisin ve servis elemanının iş güzarlığıdır.  Yazık ülkemiz hala bu konularda düzgün işler yapmayı öğrenenmi. para alırken çuvalla alırlar ama karşılığında hizmet vermeye gelince bahaneler bahaneler.

Abi bütün markalar böyle hep bahane hep bahane ama tutarlı atsalar bari .

Mesela benim aracıma ilk 3 bakımdır fazla yağ katılıyor . İlk bakım fazla yağ katacakları aklıma gelmediği için uyarmak aklıma gelmedi ve bakımda yağ götürmemiştim . Sonraki 2 bakım ilkinde hafif uyardım yine fazla yağ kattılar 2. de ise kendilerini üstüne basa basa uyardım yine sonuç hüsran . Son 2 bakımda yağı kendim götürmüştüm .  Bunların hepsinde ben kendilere sorun çıkarmadım müşteri memnuniyetinden aradılar 5 puan verdim kafaya takmadım .

Zurnanın zort dediği yer 1 ay önce aracın yağ yakması ile servise gittim bana yağ seviyeniz alt çizgide onun aşağısına gelmesi gerekir dediler bende formeni aldım arabanın başına gittim bak abi dedim siz bu yağı buraya kadar doldurmuştunuz bunuda hesaba katarsak alt çizginin çok altında eksiltme olurdu dedim kabul etmedi bende böyle birşey başıma geleceğini bildiğim için yağ fazla iken yağ çubuğunun fotolarını çekmiştim . Kendisine sinirli bir şekilde elimde fotoğraf var istersen nereye kadar yağ doldurduğunuzu gösterim dedim önce sustu sonra ne derse beğenirsiniz . Neymiş yağı kendim getirmişim ondan benim getirdiğim bidondan kattıkları için ayarlıyamıyorlarmış  bende bunun üzerine elimdeki fotoğrafların hemn ilk bakımdan sonra çekildiğini ve ilk bakımda yağı kendilerinin koyduğunu söyledim .  En son kaçacak bir yeri kalmadı yağ sorununu kabul etti ve 1 ay sonra arayın ilggileneceğiz dediler 1 ay dolmadı ama ben birazdan arıcam eğer kem küm ederlerse güzel bir yıkama yağlama kendileri bekliyor . Sabrımı çok zorluyorlar kendilerinin yanlışlarına rağmen hep 5 puan verdim ama bir daha aracı teslim alırken 5 puan isticekler . Kendilere diceğim tek şey hangi yüzle istiyorsunuz olacak .

Bu da fazla yağ kattıklarının kanıtı ilk bakımdan hemen sonra inkar edebilirler diye çekmişitim ve yahmin ettiğim gibi oldu .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ekim 09, 2012, 15:21:10 »
sorun belli arkadaşlar kronik bi sorun yağ sorunu sadece bekleme salonunda beklerken 6 kiş yağ sorunu ile geldi servise,
söylenenler belli; bakıma cok az kalmış, toyotanın dizel araçları sessiz çalıştığı için bu yağ eksiltme oluyormuş,kitapçığında belirtilmiş,hiç önemli değilmiş bu eksiltmelerbu güne kadar sorun yaşayan olmamış falan;
ortada net bir sıkıntı var sorunu çözüp müşterilerini memnun etmek yerine süreci çeşitli bahanelerle uzatıyorlar arabadan biraz anlayan insanlar bu konunun üstüne gidip hakkını arıyor , ya bu işi takip etmeyen aynı sıkıntıya sahip bir sürü insan noolacak?
garanti süresi bittimi belki çok ciddi rakamlar ödeyecekler bu sorunun çözümü için.

sorun çözülür ,sorunlu araç sahiplerine ulaşılır (şikayet beklemeksizin),randevu verilir  garanti kapsamında ne gerekiyosa yapılır araç problemsiz bir şekilde müşteriye teslim edilir.
 bir örnek
porche cayanne i olan bi arkadaşım yetkili servis tarafından arandı aydınlatma sisteminde bir sorun olacağından şüphelenildiği için servise çağrıldı garantiden tüm işler yapıldı ve araç teslim edildi.
Arkadaşımın servis tarafından aranana kadar böyle bir sorundan  haberi bile yoktu.
örnekleri çoğaltabiliriz.

bence asıl müşteri memnuniyeti budur...

inşallah bu forumda konuşulanları sn.toyota yetkilileri de okurda markanın geleceği açısından önlem alırlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #13 : Ekim 09, 2012, 15:42:17 »
sorun belli arkadaşlar kronik bir sorun yağ sorunu sadece bekleme salonunda beklerken 6 kiş yağ sorunu ile geldi servise,
söylenenler belli; bakıma cok az kalmış, toyotanın dizel araçları sessiz çalıştığı için bu yağ eksiltme oluyormuş,kitapçığında belirtilmiş,hiç önemli değilmiş bu eksiltmelerbu güne kadar sorun yaşayan olmamış falan;
ortada net bir sıkıntı var sorunu çözüp müşterilerini memnun etmek yerine süreci çeşitli bahanelerle uzatıyorlar arabadan biraz anlayan insanlar bu konunun üstüne gidip hakkını arıyor , ya bu işi takip etmeyen aynı sıkıntıya sahip bir sürü insan noolacak?
garanti süresi bittimi belki çok ciddi rakamlar ödeyecekler bu sorunun çözümü için.

sorun çözülür ,sorunlu araç sahiplerine ulaşılır (şikayet beklemeksizin),randevu verilir  garanti kapsamında ne gerekiyosa yapılır araç problemsiz bir şekilde müşteriye teslim edilir.
 bir örnek
porche cayanne i olan bir arkadaşım yetkili servis tarafından arandı aydınlatma sisteminde bir sorun olacağından şüphelenildiği için servise çağrıldı garantiden tüm işler yapıldı ve araç teslim edildi.
Arkadaşımın servis tarafından aranana kadar böyle bir sorundan  haberi bile yoktu.
örnekleri çoğaltabiliriz.

bence asıl müşteri memnuniyeti budur...

inşallah bu forumda konuşulanları sn.toyota yetkilileri de okurda markanın geleceği açısından önlem alırlar.

+1

Bende şimdiki aracın 2009 modeli vardı o hem daha sessiz çalışırdı hem yağ eksiltmezdi .

Ben 2 senedir illallah ettim bu sorunu kendilere aktarmaktan en son baktılar kaçacak yerleri yok sorunu kabul ettiler ve sekman ve piston değişimi yapılacak şimdi ise bu değişimin bir an önce yapılmasını istiyorum kendiler 40000 bakımında yapak diye ısrar ediyor . Ben böyle bir şey daha önce görmedim .

Sizinde böyle bir sorununuz varsa aşağıdaki linke bakmanızı tavsiye ederim .

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=45101.100

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ekim 09, 2012, 16:01:25 »
Mahmut Bey hayırlısı ile o işide hallettik :)
geçen hafta onlarda değişti . :)
 o iş zaten bardağı taşırıyor.

fabrikada her türlü ölçümü sente ayarı yapılmış robotlar tarafından toplanmış ..30-40k.da ki daha yeni  motorlar serviste ustalar tarfından açılıp piston segman atılıyo...kaldıki o motorların komple fabrikaya gönderilip orda halledilmesi gerekiyor bence....serviste bu iş nasıl olur ve ya ne kadar olur bekleyip göreceğiz. Allah tan uzatılmış garanti yaptırmışım...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ekim 09, 2012, 16:02:33 »
Balata disk sorunu diye konuyu açtık ama
galiba bu gidişle diskide balatayıda biz sıyırıcaz...
umarım diğer arkadaşlarda bu tür sorunlar cıkmaz herkes keyifle aracını kullanır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #16 : Ekim 09, 2012, 16:42:04 »
Balata disk sorunu diye konuyu açtık ama
galiba bu gidişle diskide balatayıda biz sıyırıcaz...
umarım diğer arkadaşlarda bu tür sorunlar cıkmaz herkes keyifle aracını kullanır.

Malesef bir çok arkadaşın aracında bu sorun var . İşallah herkesin sorununu balatalarını sıyırmadan çözerler benim balatalar diske sürtmeye başladı biraz daha sıkışırsa bana balatayı sıyırttıracaklar . :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ekim 09, 2012, 20:14:19 »
Sevgin bey, geçmiş olsun diyerek başlamak istiyorum yazıma. Malesef bu tür sorunlar çıkabiliyor araçlarda bu da çok ciddi canımızı sıkıyor haklısınız. Yağ yakma olayına gelince ben gayet güzel karşılıyorum yağ yakma olayını sebebi ise olması gerektiği içindir. Daha önceki aracınız BMW imiş bu konuda en ciddi yağ yakma Bmw ve Mercedestir esasında. Ama tabiki makul seviyeyi geçiyorsa bu işte ciddi bir sorun var demektir.

Disk konusunda bir uyarıda bulunmak isterim. Araçların yol yaptıkyan sonra yıkamacıda ya da benzincilerde disklerin balataların vs suya maruz kalması çok ciddi güç kaybına neden olur. Dİsklere tutulan su yamulmasına neden olur belki sizin aracınızda aynı hikaye olmuş olabilir.

El frenini fazla kullanıyor iseniz  frenajınız sert ise arka balataların daha önce bitmesi normaldir. Gerçi 20.000km küsürde de bitmemesi ya da sıkıntı çıkarmaması gerekir. En az 30.000km rahatça yapmalı.

Mahmut kardeşim yağı fazla koymalarına neden izin verdin. Bence pek mantıklı değil.
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ekim 09, 2012, 20:30:32 »
Sevgin abi öncelikle geçmiş olsun umarım tez zamanda çözüme kavuşur sorunların.Benim merak ettiğim uzatılmış garanti yaptırmasa idin araca bu sorunları sana yıkıp bütün masrafları cebinden mi karşılatacaklardı sana?
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
« Yanıtla #19 : Ekim 09, 2012, 21:20:52 »
Mahmut kardeşim yağı fazla koymalarına neden izin verdin. Bence pek mantıklı değil.

Abi ne izin vermesi uyarmama rağmen fazla yağ kattılar amaçları kendilerince yağ yakma sorununu gizlemek .

Zaten birdaha fazla yağ katarlarsa kendilerini rezil edeceğim fazla yağın motora zararlı olduğunu biliyorum kendilerde biliyor ama gel gör ki durum bu . Sadece benim değil Mehmeet akif kaban arkadaşımızında aracına mıçılar fazla yağ katmış .