Gönderen Konu: 2011-12 dizel corolla sahiplerinin ve ikinci elini alacakların dikkatine(önemli)  (Okunma sayısı 39909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • 5 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
bu yazıyı başka bir başlığın altına yazmıştım fakat önemli olduğunu düşündüğüm için yeni başlık açma gerekliliği hissettim

bu temmuz başından itibaren toyotanın yetkili bir servisinde staj yaparken 2 hafta içerisinde 10.000 - 40.000 km arası 9 tane dizel araç yağ yakma şikayeti ile geldi ve hepsinin pistonları ve sekmanları ve kapak contaları garantiden değiştirildi.. sadece benim staj yaptığım yetkili servisten çıkan (bayiden satılan) sanırım 2012 dizel corollalardan 1300 küsür sayıda aynı kronik probleme sahip araç var.. toplamda ne kadar bilmiyorum.. zannediyorum problem toyotanın sekman malzemesini zayıf kullanmasından kaynaklı.. fakat söz konusu kronik problem sekman olunca toyota araçları geri çağırma külfeti altına girmek yerine garantiden pistonlar, sekmanlar ve kapak contalarını değiştirmek gibi daha ucuz bir şekilde müşteri memnuniyetini sağlama yoluna gitmiş.. fakat 20.000'de, 30.000'de falan motoru açılıp yeniden toplanmış bir araçtan ne kadar uzun ömür beklenebilir emin değilim..

bence toyota gibi büyük bir firma yaptığı büyük bir hatayı, yine büyüklüğünü göstererek müşterilerine 2012 model 0 km araçlar vererek göstermeliydi..

2. el 2012 dizel corolla alırken aklınızın bir kenarında bu da bulunsun.. sekman ve pistonların değişip değişmediğini sorun derim..

ayrıca bu konu ile ilgili duyum almış yada bilgisi olup beni onaylayacak başka birileri varsa sevinirim.. çünkü tek başıma toyotaya çamur atan biri olarak gözükmek istemem.. bilakis bende bir auris kullanıcısıyım ve de aracımdan memnunum.. önemli olduğunu düşündüğümden corolla bölümüne girip bu yazıyı yazdım.. saygılar..
2012 Auris 1.33 Comfort Beyaz

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
Ynt: ikinci el dizel corolla alacakların dikkatine (önemli)
« Yanıtla #1 : Temmuz 31, 2012, 14:55:49 »
bu yazıyı başka bir başlığın altına yazmıştım fakat önemli olduğunu düşündüğüm için yeni başlık açma gerekliliği hissettim

bu temmuz başından itibaren toyotanın yetkili bir servisinde staj yaparken 2 hafta içerisinde 10.000 - 40.000 km arası 9 tane dizel araç yağ yakma şikayeti ile geldi ve hepsinin pistonları ve sekmanları ve kapak contaları garantiden değiştirildi.. sadece benim staj yaptığım yetkili servisten çıkan sanırım 2012 dizel corollalardan 1300 küsür sayıda aynı kronik probleme sahip araç var.. toplamda ne kadar bilmiyorum.. zannediyorum problem toyotanın sekman malzemesini zayıf kullanmasından kaynaklı.. fakat söz konusu kronik problem sekman olunca toyota araçları geri çağırma külfeti altına girmek yerine garantiden pistonlar, sekmanlar ve kapak contalarını değiştirmek gibi daha ucuz bir şekilde müşteri memnuniyetini sağlama yoluna gitmiş.. fakat 20.000'de, 30.000'de falan motoru açılıp yeniden toplanmış bir araçtan ne kadar uzun ömür beklenebilir emin değilim..

bence toyota gibi büyük bir firma yaptığı büyük bir hatayı, yine büyüklüğünü göstererek müşterilerine 2012 model 0 km araçlar vererek göstermeliydi.. 2. el dizel corolla alırken aklınızın bir kenarında bu da bulunsun..

ayrıca bu konu ile ilgili duyum almış yada bilgisi olup beni onaylayacak başka birileri varsa sevinirim.. çünkü tek başıma toyotaya çamur atan biri olarak gözükmek istemem.. bilakis bende bir auris kullanıcısıyım.. önemli olduğunu düşündüğümden corolla bölümüne girip bu yazıyı yazdım.. saygılar..

Hasan bey benim araçtada aynı problem var serviste turbo ve vakum pompası değişti sorun ilk günkü gibi olmasada devam ediyor . Servis bukadar eksilmenin normal olduğunu söylüyor merkezde 10000 km bakımı gelmeden yağ lambası yakarsa bizi arayın ilgileneceğiz dedi sizce ne yapmalıyım .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '16
  • 128 kere teşekkür etti
  • 184 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 31, 2012, 21:44:02 »
2012 model 0 km araç verme olayı biraz fazla ütopik olmuş bence...
motorum açılmasının da bir sorun yapacağını sanmıyorum, her halükarda bakımları düzgün yapılmış bir toyotanın 300.000li km'leri göreceğine inanıyorum...
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 31, 2012, 22:11:58 »
Toyotanın bunu yapmasını sevmiyorum  :kötü:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • 33 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 31, 2012, 23:23:37 »
Daha titremeyen bir dikiz aynası üretip de aynalarımızı değiştiremeyen toyota 0 araba mı verecek... Rüyamda görsem inanmam. Adamlar hala 0 arabaya sorunlu olduğunu bile bile o aynayı takıyorlar... Her şeyine alıştık artık toyotanın ... >:(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2006 1.4 D-4D Terra(Manuel)
  • Model Yılı: -
  • 7 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 01, 2012, 08:08:57 »
Verdiğiniz bilgilere teşekkürler :o

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 01, 2012, 08:32:06 »
Toyota'nın sermayesi güvenilirliğidir. Bunu kaybederse biter. Kimse çok şık görünüyor diye gidip toyota almaz çünkü, Toyota müşterisinin tipik özelliği sorunsuzluk ve güvenilirlik beklemesidir. Yoksa gider kia alırım, hyundai alırım hiç farkı yok bence. Bana toyota'yı soranlara  düşük hacimli dizellerine bulaşma diyorum. Düşük hacimli dizelde toyota çuvalladı.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #7 : Ağustos 01, 2012, 10:18:30 »
hasan kardeşimize sonuna kadar katılıyorum. aracıma da aynı şekilde bayram öncesi veya sonrasında garantiden gelecek olan piston ve sekmanlar tekrar takılacak. bana şu arkadaşım çok beğeniyormuş bu dizel corollayı yok şöyle yok böyle diyenlere direk olarak sakın diyorum bu motorda bir dizel almasın ve toyotanın bu aracını almasın diyorum. ben deli değilim kendi aracımı kötüleyim ama aracım hakikaten beni üzdü.
GECECİ MUHASEBECİ

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TOYOTA SEVER,ESKİ TOYOTA SAHİBİ.
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '10
  • 19 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 01, 2012, 11:06:58 »
2011 yada 2012 modellerde ki sorun diğer model küçük hacim dediğiniz dizel toyotalarda yok. Büyük hacimli dizelinin yıllık vergisi belli 2.129 TL. Sıkıysa al arabayı gibi bir vergi. çoğu kişi de böyle düşünüyor ki toyotanın elinde kalan 2011 model 0 km de versoların satışı sürüyor. 2008 dizel sahibiyim motorla ilgili sıkıntım olmadı. Hatta 2011 dizel sahibi arkadaşımın aracında da bir problem olmadı. Sadece kısıtlı şanssız bir yada birkaç seride görülen bir problemi tüm dizellere mal etmek yanlış. Benim aracım sıkıntılı diyorsanız satarken alan kişiyi uyarırsınız olur biter. sorunu olmayan toyota 1,4 dizelleri de çekinilecek bir durumu varmış gibi sunmak,karalamak yanlış olur diye düşünüyorum. 2. elde alacak kişi,satan araç sahibi söylemese bile servise giderek değişen parçaları görebilir, işine gelirse alır işine gelmezse ilk sahibinin elinde patlar yada ilk sahibi değerinin altında satarak bu beladan kurtulur.
2021 Corolla HYBRID Dream (AKTİF)
2013 Hyundai İ30 1,6 GDİ ELİTE (AKTİF)
1991 Mazda 323 HB AT. (AKTİF)
2010 MERCEDES C180 KOMPRESSOR (satıldı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 16000
  • Model Yılı: '11
  • 97 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 01, 2012, 11:53:47 »
2011 yada 2012 modellerde ki sorun diğer model küçük hacim dediğiniz dizel toyotalarda yok. Büyük hacimli dizelinin yıllık vergisi belli 2.129 TL. Sıkıysa al arabayı gibi bir vergi. çoğu kişi de böyle düşünüyor ki toyotanın elinde kalan 2011 model 0 km de versoların satışı sürüyor. 2008 dizel sahibiyim motorla ilgili sıkıntım olmadı. Hatta 2011 dizel sahibi arkadaşımın aracında da bir problem olmadı. Sadece kısıtlı şanssız bir yada birkaç seride görülen bir problemi tüm dizellere mal etmek yanlış. Benim aracım sıkıntılı diyorsanız satarken alan kişiyi uyarırsınız olur biter. sorunu olmayan toyota 1,4 dizelleri de çekinilecek bir durumu varmış gibi sunmak,karalamak yanlış olur diye düşünüyorum. 2. elde alacak kişi,satan araç sahibi söylemese bile servise giderek değişen parçaları görebilir, işine gelirse alır işine gelmezse ilk sahibinin elinde patlar yada ilk sahibi değerinin altında satarak bu beladan kurtulur.
yorumunuz doğru ama Toyota son yıllarda sorunsuzluk imajına gerçekten sarsmaya başladı Toyotayı tercih etmemizin sebebi bazı arkadaşlarında dediği gibi tipi değil sorunsuzluğu bu da gittikçe bozuluyor (ya nedemek kalitesiz sekman kullanmak )yakışmıyor toyota MMT şanzumanı konuşmuyorum bile, yok turbo değişecek yok pompa yok sekman yok piston değişecek eee ne kaldı değişmeyecek
Vallahi toyotanın özellikle dizellerine hiç olumlu bakamıyorum
Toyota VW in  DİZEL araçlarını gidip alın diye elinden geleni yapıyor son zamanlar
((2017  COROLL@...ADVANCE MDS    * 2018-         ))
(( 2011 COROLL@...ELEGANT  A/T    * 2015-2017 ))
(( 2006 COROLL@...SOL                        * 2009-2015))
(( 2000 COROLL@...TERRA SPECIAL  * 2006-2009))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • TOYOTA SEVER,ESKİ TOYOTA SAHİBİ.
  • Kilometre: 54000
  • Model Yılı: '10
  • 19 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 01, 2012, 12:00:52 »
yorumunuz doğru ama Toyota son yıllarda sorunsuzluk imajına gerçekten sarsmaya başladı Toyotayı tercih etmemizin sebebi bazı arkadaşlarında dediği gibi tipi değil sorunsuzluğu bu da gittikçe bozuluyor (ya nedemek kalitesiz sekman kullanmak )yakışmıyor toyota MMT şanzumanı konuşmuyorum bile, yok turbo değişecek yok pompa yok sekman yok piston değişecek eee ne kaldı değişmeyecek
Vallahi toyotanın özellikle dizellerine hiç olumlu bakamıyorum
Toyota VW in  DİZEL araçlarını gidip alın diye elinden geleni yapıyor son zamanlar

Volkswagen Jetta 1.6 TDI 105 PS Trendline   56.200

Toyota Corolla Dizel      1.4  D-4D Comfort        53,600   

Motor sorunu olup olmaması bir yana fiyatlar böyle iken 0 km araç alacak olsam jettayı tercih ederim açıkçası.
2021 Corolla HYBRID Dream (AKTİF)
2013 Hyundai İ30 1,6 GDİ ELİTE (AKTİF)
1991 Mazda 323 HB AT. (AKTİF)
2010 MERCEDES C180 KOMPRESSOR (satıldı)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • 110 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ağustos 01, 2012, 12:11:04 »
Arkadaşlar bu sorunun bütün dizeller de varmış gibi anlatılması bence yanlış.  Kendi aracimdan örnek vereyim 2010 Kasım ayında aldığım aracim bugün 44 bin km de ve bugüne kadar bahsedilen mekanik sorunu yaşamadım.  Kabul bu Toyota'nın bir hatasıdir ama çözümü olduktan sonra bence bir sıkıntı yok. 
Paran varsa Japon, yoksa alman. :nija:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 33 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 01, 2012, 12:21:46 »
vw de eski vw değil artık. 2 yıl önce satışı arttırmak için malzeme kalitesi düşürüldü vw lerde de. Kimse 98 passattaki kalitenin yeni vwlerde olduğunu söyleyemez. Hemen hemen tüm markalar aynı. Bir mercedes dahil. Türkiye pazarında uygun fiyata araç satmak zor. Uygun fiyat politikası için de malzemeden kısıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ağustos 01, 2012, 12:25:26 »
Hasan bey benim araçtada aynı problem var serviste turbo ve vakum pompası değişti sorun ilk günkü gibi olmasada devam ediyor . Servis bukadar eksilmenin normal olduğunu söylüyor merkezde 10000 km bakımı gelmeden yağ lambası yakarsa bizi arayın ilgileneceğiz dedi sizce ne yapmalıyım .

mahmut bey sanırım siz, toyota merkezinin bazı corollalardaki bu sekman hatasının kronik olduğu ve garanti dahilinde değiştirileceği bilgisini servislere bildirmeden önce yağ eksiltme şikayetiyle gittiğinizden ötürü servis turbo ve vakumunuzu değiştirmiş.. eğer sizin aracınızında zayıf sekman kullanılan araçlardansa ve hala yüksek miktarda yağ eksiltiyorsa bence tekrar gidip garanti dahilinde sekman piston, kapak contası ve takım halinde tüm contaların değişimini talep edin derim.. en azından aracınızın problemli olan seriden olup olmadığına emin olmuş olursunuz..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ağustos 01, 2012, 12:33:38 »
hasan kardeşimize sonuna kadar katılıyorum. aracıma da aynı şekilde bayram öncesi veya sonrasında garantiden gelecek olan piston ve sekmanlar tekrar takılacak. bana şu arkadaşım çok beğeniyormuş bu dizel corollayı yok şöyle yok böyle diyenlere direk olarak sakın diyorum bu motorda bir dizel almasın ve toyotanın bu aracını almasın diyorum. ben deli değilim kendi aracımı kötüleyim ama aracım hakikaten beni üzdü.

mesut bey kesinlikle silindir kapak contasının da garantiden değişimini talep edin.. silindir kapağı her açıldığında yeni conta takılması gerekir.. ve aracınızdan çıkan eski 4 pistonunuzunda aynı seriden olup olmadığını sorun.. A , B , C , D olmak üzere  kullanılan silindir kapak contasının kalınlığına  göre (diş sayısına göre) pistonların üzerinde de bu dört harf yazar.. dizel 1.4 d4d lerde genelde B tipi piston kullanılır.. fakat ben staj yaparken servise gelen 30.000 km de aynı sorundan ötürü yağ yakan bir araçtan 3 tane B, 1 tane C tipi piston çıkmıştı.. (kişisel fikrime göre böyle bir durumda toyotadan garanti kapsamında yeni sandık motor talep edilmeli).. hatta takım halinde tüm contaların değişimini de talep edin.. eğer servisin yedek parça departmanında silindir kapak contası, ve takım conta varsa her motor açışta değiştirmek zorundalar.. bazen ustalar araç daha 30.000 de deyip contaları değiştirmeyebiliyor haberiniz olsun.. ve işlem aşaması da şu olmalı.. önce pistonlar değişir ve yeni pistonlar takıldıktan sonra tolerans ölçümü yapılır ve ona göre yeni takılacak silindir kapak contasının kalınlığı (diş yada katman sayısı) belirlenir... gideceğiniz yetkili servis motorunuzu toplarken bunlara özen gösterirse ve motor ustasıda iyi işçilik çıkarırsa ve toplamadan önce motor parçalarını iyi temizlerse motorunuz hiç açılmamış gibi olacaktır.. ama bu günlerde toyota yetkili servisleri sekmandan ötürü yağ yakma şikayetleriyle boğuşacağı için motorunuza gerekli ilgi gösterilmeyebilir.. bence takipçisi olun..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • 110 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 01, 2012, 12:34:41 »
mahmut bey sanırım siz, toyota merkezinin bazı corollalardaki bu sekman hatasının kronik olduğu ve garanti dahilinde değiştirileceği bilgisini servislere bildirmeden önce yağ eksiltme şikayetiyle gittiğinizden ötürü servis turbo ve vakumunuzu değiştirmiş.. eğer sizin aracınızında zayıf sekman kullanılan araçlardansa ve hala yüksek miktarda yağ eksiltiyorsa bence tekrar gidip garanti dahilinde sekman piston, kapak contası ve takım halinde tüm contaların değişimini talep edin derim.. en azından aracınızın problemli olan seriden olup olmadığına emin olmuş olursunuz..

Hasan bey problemli olan hangi seri bilginiz varmı? Yada hangi tarih aralığında üretilen araçlarda var bu sorun?
Paran varsa Japon, yoksa alman. :nija:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi

Hasan bey açıkçası sıfır aracın motorunu açtırmak istemiyorum şayet aracımda zayıf sekman kullanılmışsa yağ eksiltmeden başka bir soruna neden olur mu ben yağ eksiltmeyi kafama takmıyorum ekler ekler kullanırım yeter ki ileride bana sorun çıkarmasın .

Bide bazı araçlarda hem turbo ve vakum pompası hem sizin dediğiniz sekman , piston ve kapak contası değişmesine rağmen sorun devam etmiş .

Bendeki eksiltme 1000 km de 150-200 gr kadar kılavuza bakacak olursanız bu eksiltme çok normal orada 1000 km ye 1lt kadar eksiltir yazıyor ama benim bundan önceki corollam hiç yağ eksiltmediği için kafamda soru işaretleri var .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • www.formediet.com
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 63000
  • Model Yılı: '12
Küçük hacimli dizel motorların hepsine bunu mal etmek yanlış :kötü: :kötü:

Evet ben de D4-D sahibiyim. km: 53000 küsür... Rutin bakımlar için (Yani her 10000km bakımı için) gittim servise çok şükür.

Şimdi ben de kalkıp bu motor sorunsuzluk abidesi herkes bundan alsın diyemem ki :( :(

Benimle aynı gün aynı model aynı motor aynı özelliklerde alınmış başka bir Yaris belki de servisten çıkmamış olabilir, yol yüzü görmemiş olabilir, arıza(lar) yumağı olabilir..

Yapmayın lütfen ;)

Nıot: Konuyu Hasan Bey farklı bir amaçla açmış( Bilgi vermek, uyarmak, farkındalık yaratmak amacıyla açmış)  fakat yorumlar konuyu bu noktaya getirmiş...
Online Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme
http://www.formediet.com
Çünkü En Lezzetlisi Sağlığınız !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Ağustos 01, 2012, 13:38:22 »
Hasan bey problemli olan hangi seri bilginiz varmı? Yada hangi tarih aralığında üretilen araçlarda var bu sorun?

seri yada tarih aralığı hakkında henüz bilgim yok fakat 16 ağustos - 17 eylül arası aynı yetkili serviste ikinci stajımı yapacağım o zaman  detayları öğrenip kesin bilgi verebilirim..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 5 kere teşekkür etti
Hasan bey açıkçası sıfır aracın motorunu açtırmak istemiyorum şayet aracımda zayıf sekman kullanılmışsa yağ eksiltmeden başka bir soruna neden olur mu ben yağ eksiltmeyi kafama takmıyorum ekler ekler kullanırım yeter ki ileride bana sorun çıkarmasın .

Bide bazı araçlarda hem turbo ve vakum pompası hem sizin dediğiniz sekman , piston ve kapak contası değişmesine rağmen sorun devam etmiş .

Bendeki eksiltme 1000 km de 150-200 gr kadar kılavuza bakacak olursanız bu eksiltme çok normal orada 1000 km ye 1lt kadar eksiltir yazıyor ama benim bundan önceki corollam hiç yağ eksiltmediği için kafamda soru işaretleri var .

sekmanlardan kaçırarak yağ yakması supapların etrafında korkunç şekilde kurumlar biriktirerek belli aşamadan sonra supapların tamamen kapanmasını engeller ve iki supabın da kapalı olması gerektiği sıkıştırma evresinde yanma öncesi gerekli basınç oluşamaz ve patlama basıncı düşer yani çekiş düşer.. yağ eksiltme her halükarda uzun vadede büyük bir problemdir fakat sizinkisi sekman kaynaklı değilse bende yerinizde olsam motorumu açtırmazdım..