Gönderen Konu: fren balatası azalınca ses yapar mı? (frene basılmadığı halde!)  (Okunma sayısı 19926 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
 Arkadaşlar merhabalar,

benim ihtiyar delikanlı sıkıntılı birazcık;

önden iki taraftan da sürtünme,uğultu gibi rahatsız edici bir ses geliyor.  Yaklaşık 20-70 km hızlar arasında belirgin,sonra azalıyor yada duymuyorum.  Toyota özel servisten ustaya baktırdım aracı kullandı elle balatalara baktı ön ve arka balataların çok azalmış değiştirelim bunlardan yapar dedi.Kesin mi usta deyince biraz yuvarlak konuştu.balata azalırsa ses neden yapar ki soruma net cevap vermedi.

eyvallah usta deyip aklımdaki tekerlek bilyası ihtimaline baktırayım düşüncesi ile ön düzenciye uğradım (balatalardan bahsetmeden) şikayetimi anlattım tekerleri sırayla çevirip dinlediler,rulmanlar sessiz lakin yolda araç ağırlığı var yük altında belki yapar dendi. (hatta çok ses gelmiyor ki idare et kurcalatma bence dedi)yine eyvallah usta deyip evin yolunu tuttum emin olmadan deneme yanılma ile kurcalanmasını ve boşa masraf etmek istemedim

Aks ve aks rulmanları ihtimalinide ben ortaya atayım onlarda bu tarz sorun yapar mı?

bomboş ve düz bir yolda debriyaja basmak,boşa almak stop etmek v.s denemelerde ses aynen devam ediyor.Bu arada lastikler energi saver 3-4 bin km oldu önceki goodyear da aynı sıkıntı vardı
araç 175 bin km.de

deneyimlerinizi yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim;

95 Gli

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
Balatalar ne kadar incelse de durduk yerde ses yapmaz. Ancak diske çarparlarsa ses yapabilirler. Kaliper, pim, yay vs. hepsine dikkatlice bakmak lazım.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
 Hakkı bey.

cevap için teşekkür ediyorum

belli ki aynı sorunla karşılaşılmamış sizden başka yorum gelmedi

aslında uğultu sorunu çok yeni değil,bir kaç ay daha bu şekilde kullanmak durumundayım baktırdığımda sorun çözülür ise sonucu yazarım

iyi günler

95 Gli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • .....Kendin Ol Yeter......
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 148750
  • Model Yılı: '05
  • 77 kere teşekkür etti
  • 414 kere teşekkür edildi
Daha önce buna benzer bir sorun bendede olmuştu.Sonrasında balatalara baktığımda arka balatardan sağ tekerin sadece dıştaki balatanın bittiğini gördüm.Yani o kısım sürekli diske temas ediyordu.Pimlere ve kalipere ayrıca disk yüzeyinde bir eğilme olup olmadığına baktık.Sonuç olarak pimlerde paslanmadan dolayı olduğunu gördük.Yani sorunun çözümü önce balata değişimi ve sonrasında disk,kaliper,kaliper pimi incelenmesi.
......Direksiyonda eşek varsa kaputun altındaki beygirlerin hiçbir önemi yoktur......

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Araç: Başka Marka
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
balata , disk , kliper derken sonunda arabayı değiştirmeye kadar gidecek bu iş

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
yapmazmış;
bugün fren için ''sanayi''deydim torna balata v.s pimler her şey elden geçti fren ok zaten sorun yoktu balatalar bitmişti sadece.
eski ise uğultu aynen devam ediyor
birde sabah ilk anda yapmıyor 100 m kadar yol aldıktan sonra başlıyor,bazen uzun yol yapınca kısa süreliğine kesiliyor
95 Gli

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Hava filtreniz orjinal mi?
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
Fren diskleri bitmeye yaklaşınca ayrıca balatalar tabiri caiz se dandikse yapar. piyasada 30 tl ye çifti satılan balata da var 120 tl ye satılan balatada var.

Aynı sıkıntı bende de vardı , balatalarım  ayrıca diskler de bitikdi. Frene basınca durma mesafesi uzadı ve abs devreye girme süresi gecikmeye başladı, ayrıca frende metale sürtme sesi geliyordu. Disk ve balataları değiştirdim usta alışma süresinden sonra frene basınca ıslık sesi yapmaya devam ederse geri getir balataları garantiden değiştirelim dedi.
bakalım şimdi giderek ses azalmaya başladı sonucu görücez..

Bu arada serviste 1750 tl civarı bi rakam çıkmıştı dışarıda 400 tl herşeyi hallettim..
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • fastest 3zzf(t)e in turkey :)
yapmazmış;
bugün fren için ''sanayi''deydim torna balata v.s pimler her şey elden geçti fren ok zaten sorun yoktu balatalar bitmişti sadece.
eski ise uğultu aynen devam ediyor
birde sabah ilk anda yapmıyor 100 m kadar yol aldıktan sonra başlıyor,bazen uzun yol yapınca kısa süreliğine kesiliyor

aklıma 2 seneçek geliyor
1 porya rulmanları olabilir...200bin km oldu bende de ses var 4 çekere geçmek istediğim için masraf yapmıyorum değiştirmiyorum.....
2 aks başları olabilir...aşınmışlarsa ses yapar uğuldar....
aks kırılırsa tekerlek uçar gider gönlüm gibi geçer gider....
porya rulmanıda aynı şekilde sorun açabilir ona emin olamadım....
bide bu ekonomi sınıfı lastikler çok uğutlu yapıyor mesela bridgestone b330 dan nefret ediyorum sanki uçakta gidiyoruz arkadaş....bitti sayılır zaten jantla beraber bişiler alcaz artık
3sgte swaped rolla?awd?

skyrolla01@yahoo.com.tr
ufuk L. yalçın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Sesin, önün her iki tarafından beraber gelmeye başlaması biraz ilginç, eğer sesin geliş yönü hissiyatı sizi yanıltmıyorsa. Bir uygun vaktinizde  şunu deneyin derim :

Sesin en çok çıkmaya başladığı zamanlarda müsait bir yere alın ve el frenini sıkı bir şekilde çekin , önün bir tarafını krikoyla lastik değiştirecekmişsiniz gibi kaldırın, lastik yerden 2 cm falan havalansın. Sonra motoru çalıştırıp en çok uğultunun geldiği vites ve süratle motor dönsün, ses var mı yok mu bakın.  Sonra ayni işi diğer taraf için de yapın, sese bakın bu daha iyi bir fikir verecektir.

Aynı işi fazla uğraşmadan bir balançıya gidip ama balans yaptırmadan sadece tekerlek çevirtmelerini isteyerek de yaptırabilirsiniz. Tekeri hızla çevirip sonra lastik yanağından ayırtacaklar motrolarını.. Siz de sonra sesi dinleyin.

İlk aracım broadway'de  böyle bir uğultu 50 binden sonra gelmeye başlamıştı , özellikle virajlarda belirgin oluyordu , sorun tekerlek rulmanındaydı. Sorun rulmandaysa ses virajlarda dahe belirgin oluyor muhtemelen.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Konu biraz eski ama aynı sorunu yaşamaktayım. Sorunu nasıl çözdünüz acaba ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '08
  • 61 kere teşekkür etti
  • 298 kere teşekkür edildi
Konu biraz eski ama aynı sorunu yaşamaktayım. Sorunu nasıl çözdünüz acaba ?
Büyük ihtimalle sizinkide tekerlek rulmanındandır tekeri krikoya alıp sesi dinleyebilirsiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2013 corolla d-4d
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '13
  • 14 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
bende de benzer bir sorun var, ilk kalkışta direksiyonu hafif çevirmemle sol ön taraftan ince bir sürtme duyuyorum, serviste gösterdim balatalar azalmış dediler, sanayideki ustama gösterdim o da arka balata +disk değişmeli dedi, değiştirdik ama ses hala geliyor, ön disk ve balata iyi, onları değiştirmedik, araç hızlanınca veya frene bastığım zaman ses gelmiyor,sorun ne olabilir
GÖZTEPE GK
2013 Toyota Corolla d 4d comfort

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Fren balatası basmadiginiz sürece azalsada ön lerden ses yapmaz en azından kalkışta yapmaz ama süratli iken keskin virajlarda esp devreye girerse yapar tabi yol sesinden onu duyabilmeniz biraz imkansız ama arkalar yapabilir ilk kalkışta el freni halatı bazen tam bırakmaya biliyor veya balatada fazla tozlanma varsa oda yapabilir ama direksiyonu çevirince oluyor yazmış sınız aracı ilk çalıştırmada 2 . 3 dakika yerinde ısıtmaya bırakın direksiyon sistemi de biraz devirdaim yapması lazım hem motor sağlığı için hemde aracın genel sağlığı için önem arz etmekte soğuk memleketlerde bu iki katına çıkar soğuyan metal de daha fazla sürtünme olur keçeler daha fazla sertleşir buda ilk çalıştırmada ufak tefek ses yapar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
bende de benzer bir sorun var, ilk kalkışta direksiyonu hafif çevirmemle sol ön taraftan ince bir sürtme duyuyorum, serviste gösterdim balatalar azalmış dediler, sanayideki ustama gösterdim o da arka balata +disk değişmeli dedi, değiştirdik ama ses hala geliyor, ön disk ve balata iyi, onları değiştirmedik, araç hızlanınca veya frene bastığım zaman ses gelmiyor,sorun ne olabilir
Ses önden mi, arkadan mı geliyor?
Teker aksamına değen bir şey var mı bakılmalı. İyi bir düzencide aks boşlukları da kontrol edilebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2013 corolla d-4d
  • 14 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
bugün el freni çekik olarak tekrar denedim ve dikkat ettim, ses sol önden geliyor, direksiyonu sağa veya sola çevirince bir yer sürtüyor sanki, ama öyle rahatsız edecek şiddette değil, balata sürtmesine benzer ama daha az bir ses geliyor, balata ile alakası olmadığına eminim
GÖZTEPE GK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Direksiyon merkezi kafalar veya iyi inceleyin araba yatiyorsa ilk çalıştırmada bu ses lerin olması normal
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2013 corolla d-4d
  • 14 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Teşekkür ederim, arabayı hergun kullanıyorum ve sadece ilk çalıştırmada yapmıyor bu sesi, araba hareketsizken veya cok yavaş hızda seyrederken direksiyonu çevirince yapıyor
GÖZTEPE GK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
Daha 3 gün önce aynı ses vardi bende de. Disk tornada temizlenip balata değişti sorun kalmadı. Balatalarda metal bir parca var balata bitince diske sürtüp ses yapıyor. Bir nevi ikaz sistemi. Ayrıca ben hareketsiz de ses geldiğini sanıyordum. Meğersem durmaya yakın dış ses kesildiği için duyuluyormuş .