Gönderen Konu: 2009-2012 Avensis yakıt harcamaları burada toplayalım (1.6 benzinli)  (Okunma sayısı 18644 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 2013 avensis 1.6 valvematic 132 hp
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • 1 kere teşekkür etti
son 150 km'ortalama 6.8lt/100km'de ortalama hız 36 km
araç heniz 680 km'de.
βεƦκεcπ$Ʀ$ψ

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Avensis 11' e.extra
  • Kilometre: 100000
  • Model Yılı: '11
  • 2592 kere teşekkür etti
  • 1513 kere teşekkür edildi

Acemice oldu ama :rofl:
***Ayetleri görmezlikten gelirseniz, çocukları bile ihtiyarlatan bir günde kendinizi nasıl koruyacaksınız? (73:17)
***25k(benzin) 75k (lpg) =105k+km....MaşaAllah

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
benim avensis henüz 850 km oldu.
ortalama hızım 25 km.henüz uzun yol yapmaya zamanım olmadı.
ortalama yakıt tüketimi 7,6 lt.
muhtemelen bir miktar daha düşer gibime geliyor.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2014 Avensis E.extra
  • Kan Grubu: ---
  • 112 kere teşekkür etti
  • 55 kere teşekkür edildi
Merhabalar arkadaşlar
Ben 2009'da almış olduğum sıfır Corollamı 5 yıllık kullanımdan sonra  82bin km'de toyota plazaya vererek 2014 model 1.6 avensis e.extra aldım.
Avensisi alır almaz 680 km'lik uzun yola çıktım. Bu yolculuk sonunda ortalama yakıt 7.4 l/km   çıktı.

Tasarruflu kullanmaya çok dikkat ettim. Daha önceleri dizel corolla ile yapmış olduğum bu yolu tam olarak 2 katına bir maliyet ile tamamladım.

Rampalarda gerçekten boğuluyor.  İkinci vitesde 4.500 devirde ve 60 km hız ile gidebildim. Rampa ise Adana POZANTI otoyolundaki rampaya benziyor. Corolla dizel ile  Aynı rampayı dördüncü vitesde 3000 devirle ve 100 km hız ile çıkıyordum. Açıkçası çekişi çok zayıf geldi bana ve yakıtı çok yüksek geldi...

Acaba araç yeni olduğu için mi bu kadar fazla yakıt yaktı?

Daha önceleri benim 2000 model avensisim vardı bana Camry tadı veriyordu. ama bu aracın rampadaki çekişi bana zayıf geldi. Gerçi yeni diye fazla zorlamak istemedim. Eğer fabrika verilerine ulaşırsam yani uzun yolda 100 km'lik mesafeyi 5.5 l/km ile tamamlarsam aracı kullanmaya devam ederim. Olmazsa satarim ve muhtemelen 10 bin tl zararım olur. LPG düşünmüyorum.
Sizce yakıt oranları düşer mi? Gerçi
680 km'lik uzun yoldan sonra şehir içindeki ilave 100 km'lik kullanımın eklenmesi sonucunda total  ortalama yakıt sarfiyatı 7.3'e indi...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
@Nizam YALÇIN (32081) Aynı motor Avensis Corolladan ağır olduğu için performansının düşük olması normal. 2.0 motor ile kıyaslarsanız tabiki hayal kırıklığı yaratır. 5.5 olmasa da uzun yolda sakin kullanımla 6-6,5 seviyelerine gelebilirsiniz, moralinizi hemen bozmayın. Ortalama tüketim göstergesini de ara arar sıfırlamayı ihmal etmeyin.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 277 kere teşekkür etti
  • 406 kere teşekkür edildi
Merhabalar arkadaşlar
Ben 2009'da almış olduğum sıfır Corollamı 5 yıllık kullanımdan sonra  82bin km'de toyota plazaya vererek 2014 model 1.6 avensis e.extra aldım.
Avensisi alır almaz 680 km'lik uzun yola çıktım. Bu yolculuk sonunda ortalama yakıt 7.4 l/km   çıktı.

Tasarruflu kullanmaya çok dikkat ettim. Daha önceleri dizel corolla ile yapmış olduğum bu yolu tam olarak 2 katına bir maliyet ile tamamladım.

Rampalarda gerçekten boğuluyor.  İkinci vitesde 4.500 devirde ve 60 km hız ile gidebildim. Rampa ise Adana POZANTI otoyolundaki rampaya benziyor. Corolla dizel ile  Aynı rampayı dördüncü vitesde 3000 devirle ve 100 km hız ile çıkıyordum. Açıkçası çekişi çok zayıf geldi bana ve yakıtı çok yüksek geldi...

Daha önceleri benim 2000 model avensisim vardı bana Camry tadı veriyordu. ama bu aracın rampadaki çekişi bana zayıf geldi. Gerçi yeni diye fazla zorlamak istemedim. Eğer fabrika verilerine ulaşırsam yani uzun yolda 100 km'lik mesafeyi 5.5 l/km ile tamamlarsam aracı kullanmaya devam ederim. Olmazsa satarim ve muhtemelen 10 bin tl zararım olur. LPG düşünmüyorum.
680 km'lik uzun yoldan sonra şehir içindeki ilave 100 km'lik kullanımın eklenmesi sonucunda total  ortalama yakıt sarfiyatı 7.3'e indi...
Aracınız rodajda olduğundan yakıt tüketiminiz ilk 1000-1500 km yüksek olacaktır. Dizel Corolla'nizin torku Avensis'ten yüksek olduğu için performans hissiyatı Avensis'ten yüksek olacaktır. Fakat teknik verilere bakarsanız Avensis'in daha performanslı olduğunu göreceksiniz. Sadece ara hizlanmalarda veya dik yokuşlarda Avensis biraz daha ataletli davranacaktır. Ben aracınızi kullandıkça seveceğinizi düşünüyorum. Keyifli sürüşler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2014 Avensis E.extra
  • 112 kere teşekkür etti
Aracınız rodajda olduğundan yakıt tüketiminiz ilk 1000-1500 km yüksek olacaktır. Dizel Corolla'nizin torku Avensis'ten yüksek olduğu için performans hissiyatı Avensis'ten yüksek olacaktır. Fakat teknik verilere bakarsanız Avensis'in daha performanslı olduğunu göreceksiniz. Sadece ara hizlanmalarda veya dik yokuşlarda Avensis biraz daha ataletli davranacaktır. Ben aracınızi kullandıkça seveceğinizi düşünüyorum. Keyifli sürüşler.
Üstad şimdiye kadar bir araç hariç hep toyota kullandım. ama ilk kez bu kadar hayal kırıklığı yaşadım. Açıkçası yakıt olayı beni çok şaşırttı... inşallah düşer yoksa ben çok üzülürüm. Ve muhtemelen aracımı satarım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2014 Avensis E.extra
  • 112 kere teşekkür etti
@Nizam YALÇIN (32081) Aynı motor Avensis Corolladan ağır olduğu için performansının düşük olması normal. 2.0 motor ile kıyaslarsanız tabiki hayal kırıklığı yaratır. 5.5 olmasa da uzun yolda sakin kullanımla 6-6,5 seviyelerine gelebilirsiniz, moralinizi hemen bozmayın. Ortalama tüketim göstergesini de ara arar sıfırlamayı ihmal etmeyin.
Üstad 6 litreye de razıyım.insallah yakıt düşer. Gerçekten ben LPG'li araç kullanamam.  Çok korkuyorum lgp'den

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 277 kere teşekkür etti
  • 406 kere teşekkür edildi
Üstad şimdiye kadar bir araç hariç hep toyota kullandım. ama ilk kez bu kadar hayal kırıklığı yaşadım. Açıkçası yakıt olayı beni çok şaşırttı... inşallah düşer yoksa ben çok üzülürüm. Ve muhtemelen aracımı satarım.
Daha önceki araçlarınız dizel ise yakıt konusunda biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Ama rodajdan sonra, normal kullanımda 10 litreyi geçmeyecektir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
Üstad 6 litreye de razıyım.insallah yakıt düşer. Gerçekten ben LPG'li araç kullanamam.  Çok korkuyorum lgp'den

Lpg ye bu kadar ön yargılı olmayın yeni sistemler daha güvenli ve daha ekonomik çözümler sunuyor ancak daha önce de dediğim gibi bir müddet araca alışın, yüksek devirde kullanmayın, lastik havalarınız düşük olmasın, ortalama tüketimi belirli mesafelere gitmeden önce sıfırlayıp tüketiminizi takip edin, düşecektir zamanla.
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '13
  • 305 kere teşekkür etti
  • 177 kere teşekkür edildi
Nizam bey öncelikle sürüş stilinizi değiştirmeniz gerekecek. Aynı aracı Mayıs ayından brri kullaniyorum. 8500 km oldu. Dizel motorun tork avantajına alıştığınız için 1.6 atmosferik motor ilk başta sizi biraz kızdıracak bu normal. Eski aracınızla 4.vites 3000 devirde cıktıgınız Pozantı yokuşunda 3.vites 4500 devire çıktığınız zaman arabanın nasıl ileri atıldığını zamanla göreceksiniz. Aynı yokuşu ben 120'den hiç ddüşmeden çıktım defalarca (hemde lpg ile). Yakıt konusuna gelirsek hakkını verirseniz 10 lt'nin altına düşmez şehir içinde.  Bence lpg'yi düşünün. Adana Onatça garanti kapsamında kendisi takıyor şu an. Sorun çıkaracak olsa yetkili servis bu riske girmezdi diye düşünuyorum. Sonuç olarak arabaya alıştıkca sevecegınizi düşünüyorum.  Arada bir limitlerde kullanın aracı, çok keyif alacaksınız  :tamam:
Merhabalar arkadaşlar

Avensis elegant extra

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2014 Avensis E.extra
  • 112 kere teşekkür etti
Nizam bey öncelikle sürüş stilinizi değiştirmeniz gerekecek. Aynı aracı Mayıs ayından brri kullaniyorum. 8500 km oldu. Dizel motorun tork avantajına alıştığınız için 1.6 atmosferik motor ilk başta sizi biraz kızdıracak bu normal. Eski aracınızla 4.vites 3000 devirde cıktıgınız Pozantı yokuşunda 3.vites 4500 devire çıktığınız zaman arabanın nasıl ileri atıldığını zamanla göreceksiniz. Aynı yokuşu ben 120'den hiç ddüşmeden çıktım defalarca (hemde lpg ile). Yakıt konusuna gelirsek hakkını verirseniz 10 lt'nin altına düşmez şehir içinde.  Bence lpg'yi düşünün. Adana Onatça garanti kapsamında kendisi takıyor şu an. Sorun çıkaracak olsa yetkili servis bu riske girmezdi diye düşünuyorum. Sonuç olarak arabaya alıştıkca sevecegınizi düşünüyorum.  Arada bir limitlerde kullanın aracı, çok keyif alacaksınız  :tamam:
Bahadır bey şu anda tayin nedeniyle Diyarbakırdayım. Açıkçası burada araca LPG taktırmaktan çekiniyorum.  sürüş sitilimi değiştirmeye çalışıyorum. Ancak yakıt düşmezse galiba Skoda Yeti ile değiştiririm. Ama açıkçası Toyotanın  Müşteri memnuniyetinden çok memnum olmam nedeninden ötürü başka markaya da yaklaşmak istemiyorum. Bakalım kısmetimizde ne varmış..?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 46000
  • Model Yılı: '11
  • 59 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
dün 100 km yolculuk yaptım ama sabit 90 km ile gittim

gündüz 24 derecede klima açık yolculuk yaptım yakıt değeri 5.6 litre

gece aynı yolu klima kapalı döndüm 4.9 litre  :alkis: