Gönderen Konu: 2009-2012 Avensis yakıt harcamaları burada toplayalım (1.6 benzinli)  (Okunma sayısı 18608 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür edildi
Merhaba arkadaşlar lpg li avensis kullanıcısı olarak veriler şöyle 50 lt ile ortalama 110 km hızda 562 km gitmektedir.Uzun yolda ise  620 km yi buluyor. Özgür beyin dediği gibi ekonomi istiyorsan ekonomi performans istiyorsan performans.....
     Sizin verilerinize göre yeni Avensis bir önceki kasadan daha fazla yakıyor gibi. Benim aracın stepne boşluğuna monte ettirdiğim simit tank 36 litre gaz alabiliyor ve uzun yolda(ortalama hız 80-120) 500-550 km şehir içinde mevsim ve kullanım şartlarına göre 350-450 km arası yol yapabiliyor. Şimdi kafam karıştı. Daha geliştirilmiş bir teknolojiyle donatılmış yeni bir araç benzer kullanım karakterleriyle neden daha çok tüketsinki. Sanırım fabrika verileri her zaman gerçeği yansıtmıyor. Veri paylaşımına devam..
2005 Toyota Avensis Elegant

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
tamamen şehir efsanesi ben istanbul trafiğinde % 60'ı dur kalk olan bir yerde ortalama olarak şu anda 7.8 ortalamaya çıktım...
Kış aylarında sabah arabayı çalıştırdığınızda gideceğiniz yer şayet kısaysa aracın motoru ısıtmak için ne denli iştahlı yakıt emdiğini hissedebiliyosunuz. Eğer ev-iş arası 2-3 km ise ve her seferinde yolunuz araç tamda motorunu yeni ısıtmışken bitiyorsa 10lu rakamlar normal sayılabilir. Yok her çalıştırmanızda en az 20-30 km yapıyorsanız bu kadar yüksek olmamalı. Sizin araç ta benzinli miydi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
araya maydonoz olmak istemem bir aurisçi olarak  bir konuyu merak ettim. 1.6 valvematic Auris 1300 kg, 1.6 vazlvematic avensis 1390 kg. Bu iki araç arasıda fabrika verilerine göre yakıt sarfiyatı farkı yok, sadece hızlanmada auris 0.4 sn ileride.   Fakat forumda gördüğüm kadarıyla valvematic avensis kullanıcıları 40 krş altına inemiyor, sebei başka birşey olabilir mi, sistem farklılığı var mı? Şanzumandan kaynaklı birşey mi?
 benim aurisle defalarca test ettiğim haliyle, son benzin fiyatlarıyla  şehir içi  35 krş,  şehir dışı 30 krş ortalamasında. Yani  şeir içinde agresif kullanmadığım sürece 7 lt ortalamayı tutturuyorum, şehir dışında da 6-6.3 gibi bir ortalama sürekli tutturuyor ve bu aracın yakıt sarfiyat hesaplaması (araçta bir oynama yapmadıysanız) kesinlikle doğru.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Eski avensisçi ;)
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
araya maydonoz olmak istemem bir aurisçi olarak  bir konuyu merak ettim. 1.6 valvematic Auris 1300 kg, 1.6 vazlvematic avensis 1390 kg. Bu iki araç arasıda fabrika verilerine göre yakıt sarfiyatı farkı yok, sadece hızlanmada auris 0.4 sn ileride.   Fakat forumda gördüğüm kadarıyla valvematic avensis kullanıcıları 40 krş altına inemiyor, sebei başka birşey olabilir mi, sistem farklılığı var mı? Şanzumandan kaynaklı birşey mi?
 benim aurisle defalarca test ettiğim haliyle, son benzin fiyatlarıyla  şehir içi  35 krş,  şehir dışı 30 krş ortalamasında. Yani  şeir içinde agresif kullanmadığım sürece 7 lt ortalamayı tutturuyorum, şehir dışında da 6-6.3 gibi bir ortalama sürekli tutturuyor ve bu aracın yakıt sarfiyat hesaplaması (araçta bir oynama yapmadıysanız) kesinlikle doğru.
fabrika verilerine göre auris daha çok yakıyor. şehir içi yakıt tüketimim şu an 8.3 avensis ile . kullanıma göre değişir bir arkadaşım da 10 lt yakıyor valvermatic auris ile
Pahalı zevklerim var, mesela , benzin gibi ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
2011 avesis elagant extra ile,26.05.2012 günü
250 tl ye 57 lt benzin aldım 95 oktan........878 km yol (konya-Eskişehir)gittim. aracta 3 yetişkin idik. 680 kmsi sehirler arası geri kalanı sehir içi...Benzin fiyatı 4.35 tl ve eve geldiğimde bilgisayarda 58 km daha yol yapabilecegimi gösteriyordu.bunu da eklersek 878+58=936 km eder.
gelirken (340 km)bilgisayar 5.6 gösterdi. ortalama hız 78 km/h
giderken,ortalama 88km/h hız yakıt 6.4 dü yol ıslak hava kapalı idi.
 yol 3 saat 40 dakika sürdü. 10 dakika mola verdim.
kısaca arkadaşlar gaza sert basmayın,vites göstergesini takip edin egimli yollarda ayagınızı gazdan cekin,aracınızdaki gereksiz yüklerden kutulun..
bundan önce dizel corollam vardı.oda bu kadar yakıyordu. ARACINIZIN KIYMETİNİ BİLİN VE SAKİN KULLANIN. İYİ AKŞAMLAR.

söyledikleriniz güzelde o zamanda yol bitmiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Ben şehir içi normal kullanımda 7 litreyi çok rahat buluyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Aracım 2500 km'de ve tamamen şehiriçinde yaptım.Şuan 9,8 ortalama gösteriyor.Arkadaşların verileri okudukça hayrete düşüyorum.Öyle sert kullanan biri de değilim.Çoğunlukla gittiğim güzergahta 3-5 kmlik yokuş var gerisi düz yol.Yokuşun etkisini +1 litre kabul etsem ki o kadar değildir yinede aranızdaki en kötü ortalamaya bile yaklaşmıyor değerlerim.  :wacko: Tecrübeli arkadaşlardan bir fikri olan söylerse çok sevinirim.Canım sıkıldı şimdi  :-\

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Eski avensisçi ;)
  • 1 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
Aracım 2500 km'de ve tamamen şehiriçinde yaptım.Şuan 9,8 ortalama gösteriyor.Arkadaşların verileri okudukça hayrete düşüyorum.Öyle sert kullanan biri de değilim.Çoğunlukla gittiğim güzergahta 3-5 kmlik yokuş var gerisi düz yol.Yokuşun etkisini +1 litre kabul etsem ki o kadar değildir yinede aranızdaki en kötü ortalamaya bile yaklaşmıyor değerlerim.  :wacko: Tecrübeli arkadaşlardan bir fikri olan söylerse çok sevinirim.Canım sıkıldı şimdi  :-\
tamamen şehir içi ise normaldir 9 litre 10 litre civarı yakması. ben ortalama olarak 8.3 ile kullanıyorum 8.3 e takılıp kalmıştı havaların soğumaıyla birlikte yavaş yavaş artmaya başladı ve sürekli kısa mesafe kullanılıyor. şu an için 9.2 . 7.6 ları bile gördüm ama çok kasmak gerekiyor bana uymuyor
Pahalı zevklerim var, mesela , benzin gibi ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • 148 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
     Sizin verilerinize göre yeni Avensis bir önceki kasadan daha fazla yakıyor gibi. Benim aracın stepne boşluğuna monte ettirdiğim simit tank 36 litre gaz alabiliyor ve uzun yolda(ortalama hız 80-120) 500-550 km şehir içinde mevsim ve kullanım şartlarına göre 350-450 km arası yol yapabiliyor. Şimdi kafam karıştı. Daha geliştirilmiş bir teknolojiyle donatılmış yeni bir araç benzer kullanım karakterleriyle neden daha çok tüketsinki. Sanırım fabrika verileri her zaman gerçeği yansıtmıyor. Veri paylaşımına devam..

35.25 lt LPG ile 460 km gidebildim en fazla. Ve düz yolda genelde. sizin kullandığınız LPG yi nereden alıyorsunuz acaba Erdem Bey ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
dizel avensis kullanıcısıyım 100 km de şehir içi 6,3 yakıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Avensis adayı olarak cüssesine göre yakıt değerleri gayet normal görünüyor. LPG ile müthiş yakıt değerlerine ulaşılabilir.
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 175000
  • Model Yılı: '07
  • 9 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
2012 Avensis Elegant Extra aracım 1250 kmde. 900 km şehirler arası (Aksaray-Antalya-Aksaray), 350 km şehiriçi yakıt tüketimi 6.7lt. Bu değerler bence çok iyi. Eski focusum bile daha çok yakıyordu.
3) 2020 Peugeot 3008 1.6 Active Life Prime Ed., 2007 Toyota Yaris 1.0 Terra
2) 2012 Avensis Elegant Extra, 2012 Auris 1.33 Comfort
1) 2005 Focus Collection 1.6i HB.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Aracım LPG'li ve 6500 km'de. 30 km'lik düz yolda yol bilgisayarını sıfırladım. 100 km/h geçmedim. Yol bilgisayarı 6.1 litre değerini gösterdi.

110 km'lik yol yaptım. Yine yol bilgisayarın sıfırladım. 10 km'si şehir içi olmak üzere 7.7 litreyi gösterdi.
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
35.25 lt LPG ile 460 km gidebildim en fazla. Ve düz yolda genelde. sizin kullandığınız LPG yi nereden alıyorsunuz acaba Erdem Bey ?
Full yada Kadoilden aliyorum. Eskiden Opetten aliyordum ama fiyat konusunda kantarin topuzunu kacirdigi icin yeni seceneklere yonelmek zorunda kaldim. selamlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
 2012 avensis 12000 kmde 9.5 gösteriyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • 148 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
Full yada Kadoilden aliyorum. Eskiden Opetten aliyordum ama fiyat konusunda kantarin topuzunu kacirdigi icin yeni seceneklere yonelmek zorunda kaldim. selamlar.

Bir yılı aşkındır Opet PO Shell ve benzeri istasyonlardan LPG almıyorum. Şu an aldığım istasyon ile aralarında 5o kuruşa yakın bir fark var. Bu süre zarfında aracımda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. İlerleyen zamanlarda sıkıntı olacak mı artık bakalım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
    • yazıcı mimarlık
2012 yeni makyajlı kasa avensis 1.6 elegant extra sahibiyim aracı 0 aldım şuan 22 binde seri ve hızlı kullanırım 9.2 yakıyor şuan istanbul da ikame ediyorum , uzun yola gelince bundan yaklaşık 8 ay önce 110-130 arası gittim ama çok yüklenmedim gaza deneme amaçlıydı bilirmisiniz bilmem maltepe e5 köprüye gelmeden az gersinde shell var ordan fulledim deposu afyonkarahisara gittim geldim sadece o fullediğim deponun dışında 60 tl lik benzin aldım hesapladım 950 km yol yaptım anca yetti yakın ama fiyat olarak hesaplamadım 1 depoyla ne kadar giderim diye hesap yaptım. avensisle şehir içiyle şehirler arası baya fark ediyor. bi defasında da biraz hızlı gittim istanbuldan trabzona gittim 470 tl yaktı yaptığım km 1105 km

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • o bir avensis...
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '12
  • 1 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
aracımı yeni aldım 1600 km civarı yol yaptım şehir dışı ağırlıklı ortalama 7.4 gösteriyor bilgisayar.LPG taktıran arkadaşlar nasıl kıydınız arabaya :) manifold falan deliniyor bildiğim kadarıyla montaj esnasında.Arabanın orasında burasında en ufak boya oldumu orjinal değil diyenler acımadan orasını burasını deldirip aracın LPG taktırabiliyor.Şaka bir yana benim eski suzuki vitara aracım 2009 model subab arızası verdi bu lpg olayından.Toyotada bu olayı yaşayan var mı...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Sakarya - Düzce - “Yakında Bingöl”
  • Araç: ---
  • 70 kere teşekkür etti
  • 87 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar yakıtı nereden alıyorsunuz? Ben aracımı aldığımdan beridir opet ten alıyorum ama shell'ide denemek istiyorum ne dersiniz?

Yakıt olayı firma kadar bayi ile de alakalı diye düşünüyorum.Ben de uzun zamandır Opet ten yakıt alıyorum, kalite ve temizliğine diyecek birşey yok. (Opet görevlileri haricinde) kontrollerini yapan arkadaşımın beyanı da bu yönde Karabük Safranbolu Opet için geçerli söylediklerim
2012 Avensis Elegant Extra   "Türkü dinlemeyen Türk'ü anlamaz"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
8 lt  diyebilirim

Valvematıc motor ekonomi istenirse ekonomi performans istenirse performans sağlar diye biliyorum

Doğrudur şehiriçi 6 yıda gördüm 9 litreyide

Bu konunun cevabını arkadaşım en başında özetlemiş kesinlikle 8 ortalama ben 6,7 de gördüm 8,5 de ama arac genellikle 7,8-7,9 seyrediyor.

Veriler 1,6 elegant extra ve Antalya Ş.içi