Gönderen Konu: Otomatik şanzıman yağ kontrolü nasıl yapılır...?  (Okunma sayısı 53790 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Free Life..., ;-))
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Herkese merhabalar

Otomatik şanzıman yağı kontrolünü nasıl yaparız...?

Motor yağı gibi soğukken çubuktan kontrol mü ederiz...
yoksa
araç çalışır vaziyette ve vites D'ye takılı iken mi kontrol ederiz...
Cevap veren bütün arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim      :alkis:      :alkis:     :alkis:
Toyota Corolla 1.3 Terra AT/AC
^^>> T.O.S.U.N.U.M <<^^

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Ynt: Otomatik şanzıman yağ kontrolü nasıl yapılır...?
« Yanıtla #1 : Mart 26, 2012, 08:34:15 »
Sezer bey, çok nadir otomobillerde şanzıman yağı kontrol çubuğu vardır.
Otomobiliniz ile ilgili şanzıman yağı değişim periyodu bilgisine ulaşmalısınız ve buna göre değişim yapmalısınız.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Bir memleket gibidir gemi...
    • 9GAG - Just For Fun
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 140
  • Model Yılı: '06
  • 1 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 26, 2012, 08:41:35 »
Otomobiliniz ile ilgili şanzıman yağı değişim periyodu bilgisine ulaşmalısınız ve buna göre değişim yapmalısınız.

Corsa'mda kontrol cubugu vardi otomatik sanziman yagi icin.

Benim ogrenmek istedigim, sanziman yagi tamamlanmali mi degistirilmeli mi?
Beşiktaş JK Kongre Üyesi - TMMOB JMO Üyesi - Beşiktaş'ın Şövalye Ruhlu Semt Çocuğu - Bahriyeli

'06 Corolla HB 1.6 16V VVT-I Sol Spec. (SR + CC)  A/T - /////ALPINE PMX-F640 SBE-1243BR SPG-17CS SXE-1325S

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 160000
  • Model Yılı: '14
  • 58 kere teşekkür etti
  • 72 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 26, 2012, 09:59:05 »
Tekin bey benim corollada var şanzıman yağı kontrol çubuğu yanılmıyorum değilmi ? Geçen bir baktım aracım 26000 km şanzıman yağı daha hala kırmızı renk değişimi 60000 km ve katları olması lazımdı ?
"Türk Birliği`nin bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk Birliği`ne inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk Birliği`yle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır.Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek."   M.KEMAL ATATÜRK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #4 : Mart 26, 2012, 11:47:58 »

Şanzıman yağı tamamlanmaz, değiştirilir.  Eksilme varsa biryerde kaçak vardır.

Tekin bey benim corollada var şanzıman yağı kontrol çubuğu yanılmıyorum değilmi ? Geçen bir baktım aracım 26000 km şanzıman yağı daha hala kırmızı renk değişimi 60000 km ve katları olması lazımdı ?

Tolga bey, A/T şanzıman, yağ torku konvertörlü olduğundan seviyesini ölçmek için konumlandırılmıştır, 60.000km'ye geldiğinde aynı renkte kalmayacağı için ne durumda olduğunu gözle yada elle anlayamazsınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Free Life..., ;-))
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 26, 2012, 20:00:38 »

Sanırım tam olarak anlatamadım sormak istediğimi;
Şanzıman yağ çubuğu var ama yağ seviyesinin kontrolünü  sormak istiyorum ben...
araç çalışır vitesde mi (D) olacak yoksa stop halinde mi...?
^^>> T.O.S.U.N.U.M <<^^

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1.4
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 22000
  • Model Yılı: '12
  • 62 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 26, 2012, 20:53:47 »
volvomda otomatik şanzıman yağı çubuğu mevcut, doğru şekilde kontrol edilmeside araç çalışırken R moduna alınıp, çubuk üzerinden okunması olarak biliyorum. Benim kontrollerim genelde bu şekilde yapıldı. Otomatik şanzımanlarda(tam otomatikleri) kastediyorum, şanzıman yağı alma kapasitesi kadarda şanzımanın içinde yağ dolaşmaktadır. Yani eğer şanzıman yağı kapasiteniz 4 litre ise, yaklaşık bir 4 litrede şanzımanın içinde bulunmaktadır. Takribi 30-40bin kmde bir otomatik şanzımanlar için , şanzıman yağ değişimi tavsiye edilir. Fakat serviste yaptığınız işlem sırasında, sadece şanzıman dışında kalan yağ değiştiriliyor, buda yağ kalitesini tabi arttırıyor  fakat, tam bir değişim sayılamaz. Şanzımanları konusunda titiz kişiler, 80bin kmde bir, tüm şanzıman içindeki yağı boşaltıyor(otomatik şanzıman ustaları bu işlemi yapabiliyor) ve tamamen yeni yağ ile yağlama yaptırıp, şanzıman yağını dolduruyor. Bence sağlıklı olan 2. seçenek, ama bende hiç yaptırmadım, maaliyet olarak 100-150tl civarı işçiliği var. ayrıcada yağ fiyatlarını düşünürsek, baya kallavi bir rakam çıkıyor karşımıza. saygılar

ekleme durumunda da , tekin beye katılıyorum, şanzıman yağı pek yanacak tarzda bir yağ olmadığı için, eğer eksiliyorsa, kaçak vardır, yağ keçeleri bir çok markada genel sorun, ben kendi aracımdada yaşadım. Eksilen yağı eklemekte, yağın düşük kalitesini biraz arttırır ancak hiçbir zaman yeni yağ gibi olmaz tabi, periyodik sürede aşılırsa, şanzıman ömründen hızla yiyeceği kanısındayım

ayrıca, şanzıman yağı kontrolü konusunda araştırmalar yaptım, ve çok farklı yorumlar geçiyor, bir kişi opel astrası için incelemede bulunmuş ve aracın kitabında yazan , P konumunda, 2dk kadar çalıştırarak , kontrol edilmesi, sanırım aracın kullanım kılavuzundan incelenmesi en doğru sonucu gösterecektir.
1) 1993 Toyota Corolla 1.6 GL      (1999-2004) stock
2) 2000 Volvo S40 2.0T               (2004- ???) turbo upgrade + cut out + dp + yazılım + yakıt
3) 2005 Toyota Corolla 1.6 sol hb (2012-2012) stock
4) 2012 VW Scirocco 1.4 TSI        (2012- ?? ) stage 2 ecu sw(yazılım)+ s3 cooler + vw racing air filter +forge dumpvalve + forge wastegate + r8 bobin+ custom downpipe+aem v2 water/methanol injectio

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1.4
  • Kilometre: 22000
  • Model Yılı: '12
  • 62 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 26, 2012, 21:11:14 »
ayrıca, başka bir forumdan alıntı yaptığım yazıda, yazıyı paylaşan arkadaş, türkiyede otomatik şanzıman duayeni olan ustalardan biri olan Erol VİTAS, yani lakabıyla "yahudi erol" dan aşağıdaki bilgileri almıştır, herkeze faydası olacağını düşünüyorum .

"""geçenlerde 96 model opel vectra otomatik vites araç kullanan bir arkadaşım.Arabasında şanzımanla ilgili bir probleminin olduğunu ve bununda yağdan kaynaklanabileceğini çünkü yağın renginin biraz değiştiğini ve üstelik arabasının 120.000 km de olduğunu şimdiye kadar kendisinin yağ değiştirmediğini kendisinden öncede değiştirilmemiş olabileceğini düşündüğünü ve üstelik arabanın kitapçığında her 80.000 km'de şanzıman yağının ve filtresinin değişmesi gerektiğinin yazdığını söyledi.Tabiki bende daha önceden bildiğim gibi şanzıman yağının değişmesine gerek olmadığını eksilirse sadece ilave olabileceğini söyledim.Arkadaşın ısrarı üzerine konuyu internet üzerinden epeyce bir araştırdık.Sonuç olarak arkadaşın haklı olduğunu ve yağın değişmesi gerektiğini öğrendik.Arkadaşla birlikte sanayiye gittik (Kırıkkale'de) bildiğimiz yağcılara gittik hepsi sanki anlaşmış gibi şanzıman yağı değişmez diye değiştirmek istemediler.üstelik biz bakın kitapçığında her 80.000 km'de yağ ve filtre değiştirilmeli diye yazıyor üstelik yağın özelliğini bile belirtiyor dediğimiz halde siz o kitapçığa bakmayın yağda bir sorun yok değiştirilmesinede gerek yok dediler.Bizde yine sanayide opelin özel yetkili servisine gidelim bari dedik.servise gittik şanzıman yağını değiştireceğimizi söyleyince usta yüzümüze tuhaf bir bakış attı.şanzıman yağını değiştirmek nerden çıktı diye bize sordu.bizde kitapçığında her 80.000 km'de değiştirilmeli diye yazıyor bizim arabada 120.000 km oldu bizde bu nedenle değiştirmek istiyoruz dedik.usta bize şanzıman yağının değişmesine gerek olmadığını yağın araba için sorun oluşturmayacağını söyledi.Biz değiştirilmesi için ısrar edincede kendilerinin değiştiremeyeceğini istiyorsak otomatik şanzımandan anlayan bir ustaya gitmemizi söyledi bizde oradan ayrıldık.Sonra benim Ankara'da daha önceden bildiğim ve otomatik şanzıman konusunda gerçekten uzman olduğuna inandığım EROL VİTAS - VİTAS ŞANZIMAN'ı telefonla aradım ve durumu izah ettim.Usta şanzıman yağının belirli km'de değişmesi gerektiğini bunun araçtan araca farkettiğini 96 opelde 80.000 yerine 60.000 km'de değişmesinin daha iyi olduğunu , 93 honda'da da (benim kendi aracım) 40.000 km'de veya her 2 yılda bir değişmesi gerektiğini söyledi.yalnız filtrenin değişmesine gerek olmadığını çünkü filtrenin şanzımanın içinde olduğunu ve değişmesi için muhakkak şanzımanın inmesi gerektiğini bununda 500 TL'yi bulacağını bu nedenle filtre değişimine şu aşamada gerek olmadığını söyledi.Yağ değişimi içinde önce şanzımandaki yağı boşaltacağını ve sonra şanzımana yağ koyacağını bununda 4-5 lt civarında olabileceğini ve arabayı 1-2 gün kullandıktan sonra tekrar şanzımandaki yağı boşaltacağını ve yeniden yeni yağ koyacağını belirtti.yağın litreside 20 TL dedi.Bu iş bana mantıklı geldi çünkü filtre değişmediği için şanzımandaki yağ tamamen boşalamıyor.içinde en az 1-2 litre yağ kalıyor 1-2 gün kullandıktan sonra yeni yağ ile eski yağ birbirine karışacak ve 2. seferde şanzımandaki eski yağ oranı büyük ölçüde azalmış olacak.Yalnız ben bu filtre değişmeme olayına kafam takıldığı için internet üzerinden araştırma yaptım pek net bir cevap bulamadım.Bu nedenle birde istanbul'da bir otomatik şanzıman ustasının telefon numarasını öğrendim ve onada sordum oda aynı şekilde yağın değişmesi gerektiğini fakat filtreye gerek olmadığını çünkü filtre değişimi için şanzımanın inmesi gerektiğini bununda pahalıya mal olacağını söyledi."""

ALINTIDIR.
1) 1993 Toyota Corolla 1.6 GL      (1999-2004) stock
2) 2000 Volvo S40 2.0T               (2004- ???) turbo upgrade + cut out + dp + yazılım + yakıt
3) 2005 Toyota Corolla 1.6 sol hb (2012-2012) stock
4) 2012 VW Scirocco 1.4 TSI        (2012- ?? ) stage 2 ecu sw(yazılım)+ s3 cooler + vw racing air filter +forge dumpvalve + forge wastegate + r8 bobin+ custom downpipe+aem v2 water/methanol injectio

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #8 : Mart 26, 2012, 21:35:50 »
Otomatik şanzıman yağ filtreleri konumları da markadan markaya farklılık göstermektedir. Bazı markalarda ulaşılamayan yerlerde olurken bazılarında hemen altta olabiliyor. Yalnız, aracın orjinalinde ne tip (çelik/kağıt) yağ filtresi kullanıldığının öğrenilmesinde fayda vardır. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Bir memleket gibidir gemi...
    • 9GAG - Just For Fun
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 140
  • Model Yılı: '06
  • 1 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 27, 2012, 02:33:16 »
Corsa'da tamamlamistim GM'in kendi sanziman yagiyla. Hala duruyor sanirim biraz yag :)

Toyota'nin servis gecmisine bir goz gezdiriyim en iyisi, hic degismismi diye. Yetkili servis degistirmis olabilir ama emin olamadim simdi.
Beşiktaş JK Kongre Üyesi - TMMOB JMO Üyesi - Beşiktaş'ın Şövalye Ruhlu Semt Çocuğu - Bahriyeli

'06 Corolla HB 1.6 16V VVT-I Sol Spec. (SR + CC)  A/T - /////ALPINE PMX-F640 SBE-1243BR SPG-17CS SXE-1325S

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Free Life..., ;-))
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 28, 2012, 13:16:17 »
cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim
hayırlısı bakalım
^^>> T.O.S.U.N.U.M <<^^

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mart 28, 2012, 15:44:58 »
Toyota otomatik şanzımanlarda normal kullanım koşulları altında yağ değişimine gerek olmadığını belirtiyor. Yağ seviyesi kontrol çubuğunda da bu yazıyı görebilirsiniz, ancak servislerin tavsiyesi genelde 60.000km'de bir değişim yapılması yönünde. Ölçüm yöndemi otomatik şanzıman türüne ve üreticisine göre değişiyor, bu nedenle üretici tavsiyesine ulaşmak en doğru olanı. Bununla birlikte genellikle toyotaların kullandığı cvt şanzıman türünde; araç çalışır vaziyette iken, sırasıyla P - R - D - .....1 (L) - ... D - R - P konumlarında yaklaşır ikişer saniye bekledikten sonra tekrar N konumuna alınıp yağ seviyesi ölçülür.

Servisler, eğer araç için düzenli yağ değişimi yapıldıysa, her 60.000km (eski cvt'ler için 45.000km) de bir değişmesini öneriyor. Eğer yağ değişimi düzenli yapılmadıysa, kademeli olarak (örneğin mevcut yağı iki seferde değiştirme gibi) değişimi öneriyorlar.
Denizlerin deryaların benki taşkın delisi
Ehli gönül muhabbetin benki şaşkın delisi
Benki kelamın yolcusu benki aşkın delisi
Beni benden alan almış kula mihnet eylemem

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #12 : Mart 28, 2012, 16:00:47 »
Toyota otomatik şanzımanlarda normal kullanım koşulları altında yağ değişimine gerek olmadığını belirtiyor. Yağ seviyesi kontrol çubuğunda da bu yazıyı görebilirsiniz, ...

Mehmet bey,

Toyota'nın, normal kullanım koşullarında şanzıman yağının değişimine gerek olmadığını söylemesi konusunda çok önemli bir bilgi vermişsiniz ama bunu desteklemesi açısından bizlerinde görebileceği bir yazı yada web gösterebilirseniz çok iyi olur.

Ayrıca, şanzıman yağ seviyesi kontrol çubuğunda yazan yazı nedir? genelde İngilizce olan bu yazının ne olduğunu yazarmısınız.

Bu arada, hangi ülkede yaşadığınızı belirtirseniz kendi adıma çok sevinirim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mart 28, 2012, 16:36:17 »
Mehmet bey,

Toyota'nın, normal kullanım koşullarında şanzıman yağının değişimine gerek olmadığını söylemesi konusunda çok önemli bir bilgi vermişsiniz ama bunu desteklemesi açısından bizlerinde görebileceği bir yazı yada web gösterebilirseniz çok iyi olur.

Ayrıca, şanzıman yağ seviyesi kontrol çubuğunda yazan yazı nedir? genelde İngilizce olan bu yazının ne olduğunu yazarmısınız.

Bu arada, hangi ülkede yaşadığınızı belirtirseniz kendi adıma çok sevinirim.

Şanzıman yağ kontrol çubuğunun üzerinde "no need to change ATF, under normal driving condition (normal kullanım koşulları altında yağ değişimine gerek yoktur)" yazıyor. Birazdan fotoğraf çekip eklemeye çalışırım

Bu arada dünyanın öteki ucunda (Tayvan) yaşıyorum :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mart 28, 2012, 16:43:57 »
Araç Yaris (benzinli) 1.5 G, super CVT-i şanzımanlı.
fotoğraflar çok net olmadı, burada gece oldu; flash'ı açınca çok parlak çıkıyor, kapatınca net okunmuyor :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #15 : Mart 28, 2012, 17:03:59 »
Mehmet bey, size akşamın (22.00) bu karanlığında zahmet verdik. Orada öyle yazdığı belli oluyor, teşekkürler. Fakat dünyanın bir ucunda sayılmazsınız  :)

Tabii, normal kullanım koşullarından kasıt, acaba toplam yapılan menzilden mi bahsediyor bilemiyoruz ama yinede servisin uyarısını göz önünde bulundurmak çok faydalı olacaktır.

Yalnız, bunu otomatik şanzımanlarda böyledir diye belirtmek çok yanlış olur düşüncesindeyim, zira sizinki CVT yani yağa daha az ihtiyaç duyan bir şanzıman ama yinede önerilen periyotta değiştirilmelisi çok faydalı olur kanısındayım.

A/T şanzımanlarda böyle bir uyarı olacağını hiç zannetmem, onların herşeyi yağdır, kesinlikle periyodunda değişmesi gerekir.
MMT şanzımanlarda da durum böyledir ve bir uyarı yoktur, periyodunda değişmesi gerekir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mart 28, 2012, 17:17:06 »
Mehmet bey, size akşamın (22.00) bu karanlığında zahmet verdik. Orada öyle yazdığı belli oluyor, teşekkürler. Fakat dünyanın bir ucunda sayılmazsınız  :)

Tabii, normal kullanım koşullarından kasıt, acaba toplam yapılan menzilden mi bahsediyor bilemiyoruz ama yinede servisin uyarısını göz önünde bulundurmak çok faydalı olacaktır.

Yalnız, bunu otomatik şanzımanlarda böyledir diye belirtmek çok yanlış olur düşüncesindeyim, zira sizinki CVT yani yağa daha az ihtiyaç duyan bir şanzıman ama yinede önerilen periyotta değiştirilmelisi çok faydalı olur kanısındayım.

A/T şanzımanlarda böyle bir uyarı olacağını hiç zannetmem, onların herşeyi yağdır, kesinlikle periyodunda değişmesi gerekir.
MMT şanzımanlarda da durum böyledir ve bir uyarı yoktur, periyodunda değişmesi gerekir.

Bizim yariste (eşimin aracı), dişli ve cvt sistemi birlikte kullanılıyor diye biliyorum. Yani 4 ileri vites dişlisi bir CVT kasnağına bağlı olarak çalışıyor, yani kendi içinde binlerce kombinasyonla birlite çalışıyor.

Yukarıda açıklarkende zaten cvt diye özellikle yazmıştım; zaten bildiğim kadarıyla konuyu başlatan arkadaşın (resimde görünen kasa nedeniyle) aracı da cvt şanzımana sahip. aslında cvt'de A/T türü bir şanzıman ama gerçek manada dişli sistemi yok, mantıksal dişli sistemi kullanılıyor.

Normal kullanım koşullarından kasıt, yük çekilmediği ve aracın aşırı sıkıştırılmadığı durumları tabir ediyor.

Aslında dişli sistemine sahip otomatik şanzımanlarda, yağ kadar yağ basınç sensörleri de önemli, bunlarında periyodik olarak kontrolden geçmesi lazım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #17 : Mart 28, 2012, 17:28:21 »
Sizinki 4 ileri olabilir ama CVT şanzıman ise dişli yoktur. Başka bir konuda aracınızın çok yakıt harcadığını belirtmişsiniz, dolayısiyle sebebi ortaya çıkmış oldu, şanzımanınız 4 ileri olarak programlandığı için fazla yakıyorsunuz, program değişikliği ile 7 ileriye geçebilirmisiniz araştırınız.

CVT şanzımanlarda 2 ad. kasnak ve çelik bir kayış/zincir vardır, aynı mobiletlerdeki gibi bir sistemdir. A/T kavramalarda yağ tork konvertörü ve dişli vites kutusu vardır. Mercedes ve Amerikanların eski A/T leri tamamen yağla çalışan karmaşık sistemlerden meydana gelmekteydi.

Demek ki burada bahsedilen normal kullanım koşulları şu oluyor; her zaman ilkbaharı yaşayan bir bölgede sürekli otoban sürüşleri yapılırsa..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Free Life..., ;-))
  • 4 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mart 28, 2012, 17:31:12 »
bildiğim kadarıyla konuyu başlatan arkadaşın (resimde görünen kasa nedeniyle) aracı da cvt şanzımana sahip. aslında cvt'de A/T türü bir şanzıman ama gerçek manada dişli sistemi yok, mantıksal dişli sistemi kullanılıyor.

Normal kullanım koşullarından kasıt, yük çekilmediği ve aracın aşırı sıkıştırılmadığı durumları tabir ediyor.

Aslında dişli sistemine sahip otomatik şanzımanlarda, yağ kadar yağ basınç sensörleri de önemli, bunlarında periyodik olarak kontrolden geçmesi lazım
Aracım 1999 model 1.3 motor 16 valf 86 beygir
Mehmet bey, Tekin bey ve cevap veren bütün arkadaşlara teşekkür ederim.
Şimdi biraz da cvt şanzıman tipini araştırayım...
O yazıyı adamlar yazmışsa bildikleri bişey var demek ki...
^^>> T.O.S.U.N.U.M <<^^

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #19 : Mart 28, 2012, 17:36:47 »
Aracım 1999 model 1.3 motor 16 valf 86 beygir
Mehmet bey, Tekin bey ve cevap veren bütün arkadaşlara teşekkür ederim.
Şimdi biraz da cvt şanzıman tipini araştırayım...
O yazıyı adamlar yazmışsa bildikleri birşey var demek ki...

Sezer bey, üretici bazı parçalar için km veya zaman verir, fakat her zaman şu uyarıda vardır, eğer tozlu, soğuk, çamurlu, vs vs yerlerdeyseniz daha önce değiştiriniz. Şanzıman yağlarının önerilen/belirtilen periyodlarda değişmesi kesinlikle faydalıdır, zarar değil fayda görürsünüz.