Gönderen Konu: Tüvturk fenni muayene far ayarı ölçümü  (Okunma sayısı 22135 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Tüvturk fenni muayene far ayarı ölçümü
« : Mart 20, 2012, 17:30:59 »
Bugün aracın ilk muayenesini Pendik'te yaptırdım, neyse geçtik ama farlarda hafif kusurla. Ölçüm değerlerini yazıyorum

Işık şiddeti                              Kırılma                                           Sapma
                           Sol   Sağ                               Sol     Sağ                                      Sol           Sağ

Uzun far         133.6 / 135.8                        -1.6   /  -2.4                                      1.2     /       2.9 
Kısa far            24.7 /  21.6                         -2.8   /   -3.4                                      -1.0   /       1.3

Kısa far  yönü hatalı   hafif kusur
Uzun far yönü hatalı  hafif kusur

Buradaki ölçümlerin detayını bilen var mı? Kırılma nedir , sapma nedir ?
 Kırılma ışığın ileri doğru giderken hafif şekilde aşağı olan yönü mü yoksa o sapma mı? Bizim farların üstünde 1% değeri var , ışık o oranda aşağı inmeli de bu yukarıdaki tanımlardan hangisi oluyor o ?

Bu arada yaptıkları ölçüm şeklini pek beğenmedim , detaylı değil ve çok kısa mesafede ölçülüyor , hata miktarları çok fazla , aynı istasyona 1 saat sonra girsem faklı sonuçlar çıkacağından eminim.

Toyota Club Türkiye

Tüvturk fenni muayene far ayarı ölçümü
« : Mart 20, 2012, 17:30:59 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Bir memleket gibidir gemi...
    • 9GAG - Just For Fun
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 140
  • Model Yılı: '06
  • 1 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
Ynt: Tüvturk fenni muayene far ayarı ölçümü
« Yanıtla #1 : Mart 20, 2012, 18:08:11 »
Bugün aracın ilk muayenesini Pendik'te yaptırdım, neyse geçtik ama farlarda hafif kusurla. Ölçüm değerlerini yazıyorum

Işık şiddeti                              Kırılma                                           Sapma
                           Sol   Sağ                               Sol     Sağ                                      Sol           Sağ

Uzun far         133.6 / 135.8                        -1.6   /  -2.4                                      1.2     /       2.9 
Kısa far            24.7 /  21.6                         -2.8   /   -3.4                                      -1.0   /       1.3

Kısa far  yönü hatalı   hafif kusur
Uzun far yönü hatalı  hafif kusur

Buradaki ölçümlerin detayını bilen var mı? Kırılma nedir , sapma nedir ?
 Kırılma ışığın ileri doğru giderken hafif şekilde aşağı olan yönü mü yoksa o sapma mı? Bizim farların üstünde 1% değeri var , ışık o oranda aşağı inmeli de bu yukarıdaki tanımlardan hangisi oluyor o ?

Bu arada yaptıkları ölçüm şeklini pek beğenmedim , detaylı değil ve çok kısa mesafede ölçülüyor , hata miktarları çok fazla , aynı istasyona 1 saat sonra girsem faklı sonuçlar çıkacağından eminim.

Kirilma ve sapma degerlerinin anlamini malesef bilmiyorum. Fakat far olcum cihazlari tamamen aracin farina yaklastirilir ve olcum o sekilde yapilir, mesafeden kastiniz buysa gayet normal bir durum.
Beşiktaş JK Kongre Üyesi - TMMOB JMO Üyesi - Beşiktaş'ın Şövalye Ruhlu Semt Çocuğu - Bahriyeli

'06 Corolla HB 1.6 16V VVT-I Sol Spec. (SR + CC)  A/T - /////ALPINE PMX-F640 SBE-1243BR SPG-17CS SXE-1325S

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 20, 2012, 18:52:04 »
Far kontrol cihazının lazeri farın merkezine odaklanarak kontrol edilmediğinden, farlarınız ayarlı bile olsa farklı algılamaktalar.
Bariz ayarsızlıklar çıkmadığı sürece geçer not veriyorlar.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 20, 2012, 18:53:37 »
Muayeneye isterseniz mercedes ile gidin farlar hep kusurlu çıkar.Motor no okunmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • 9GAG - Just For Fun
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mart 20, 2012, 18:58:05 »
Muayeneye isterseniz mercedes ile gidin farlar hep kusurlu çıkar.Motor no okunmaz.

Babamin aracinda (2006 Corolla D-4D sedan) herhangi bir kusur bulunamadi. Tuvturk ikinci kez muayeneye soktu araci bunun uzerine yine birsey cikmadi. On yargili olmamak lazim.
Beşiktaş JK Kongre Üyesi - TMMOB JMO Üyesi - Beşiktaş'ın Şövalye Ruhlu Semt Çocuğu - Bahriyeli

'06 Corolla HB 1.6 16V VVT-I Sol Spec. (SR + CC)  A/T - /////ALPINE PMX-F640 SBE-1243BR SPG-17CS SXE-1325S

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 20, 2012, 19:00:56 »
Ön yargılık bir konu değil.Far kusuru kadı kızında da olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • TODAY TOMORROW TOYOTA
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '95
  • 10 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 20, 2012, 19:14:27 »
Pazartesi gününe tüv den randevu aldım bakalım ne olacak sınavı geçecek miyiz yoksa kalacak mıyız :)
1995  Corolla  1.6 16v  114 hp  xei  a/c  zavoli sıralı lpg    ~ N A M-I   D İ Ğ E R   E F S A N E ~

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 20, 2012, 19:50:15 »
Selamlar bugün bende Hadımköy Tuvtürk te ilk muayenemi 3 hafif kusurla geçtim. Benimde aynen Eftal bey deki gibi farlar kusurlu çıktı sonuçlar aşağıdaki gibi:

Kusurlar:
-Camlara sonradan film yapıştırılmış. (1 numara Ziebart cam filmim var)
-Kısa far  yönü hatalı
-Sis farı  ayarı hatalı

Uzun far           45,2 / 48,3                               0,8   /  -0,8                                    0,9     /     1,6
Kısa far            10,1 /  11,5                             -1,3   /   -0,9                                  -3,4   /       0,8
Sis farı               1,3 /  1,4                               -2,3   /   -3,4                                   1,0   /       2,0

Lastik diş derinliği : 4 mm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 20, 2012, 19:56:11 »
Işık şiddetleri (lux) neden 3 kat farklı olmuş anlaşılır gibi değil , nasıl ölçüm bunlar?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • 9GAG - Just For Fun
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mart 20, 2012, 20:18:45 »
Ön yargılık bir konu değil.Far kusuru kadı kızında da olur.

İstisna diyorsunuz yani bizim aracin durumu, haklilik payi olabilir.

Babam ikinci kez muayene esnasinda "Sirket muduru gelsin bu aracta birsey bulsun yakarim araci" demis, bunun uzerine soylenen "İslemin dogru yapilip yapilmadigini kontrol ediyoruz, kontrol aracinizla ilgili degil sirketimizin kendini teftis etmesidir".

Eger farinizda ayar problemi ciktiysa far ayari yaptirdiginiz yeri degistirmenizi oneririm. Far ayari gece suruslerinizde karsidan gelen araci cok rahatsiz edebilir ve bunun farkina varmayabilirsiniz, sonradan takma xenon'larin yarattigi rahatsizlik kadar olabiliyor ayarsiz farin verdigi rahatsizlik.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: B+
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 04, 2012, 15:03:22 »
katılıyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 04, 2012, 15:35:22 »
Babamin aracinda (2006 Corolla D-4D sedan) herhangi bir kusur bulunamadi. Tuvturk ikinci kez muayeneye soktu araci bunun uzerine yine birsey cikmadi. On yargili olmamak lazim.

Far ayarımı yaptırıp gittim ve kusurlu geçti , ölçümü yapanlar çok dikkat etmedikleri için hemen hafif kusur yazıp geçiriyorlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 04, 2012, 19:50:25 »
Kırılma olayı..

Tekin beyinde söylediği gibi farlar merceğe yaklaştırılır. Sol far düz çizgi sağ far düz çizgi ama sağ köşeden yukarıya doğru ayarlanır. Bunu en iyi duvara karşı farınızı yaktığınızda anlarsınız . Kırılma ayarsızlığı bu açının bozulması dır. Sağ şeritte giderken sağ farın yolun dışını hatta yüksekteki tabelaları aydınlatması bu sebebtendir.
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 05, 2012, 09:13:34 »
Kırılma olayı..

Tekin beyinde söylediği gibi farlar merceğe yaklaştırılır. Sol far düz çizgi sağ far düz çizgi ama sağ köşeden yukarıya doğru ayarlanır. Bunu en iyi duvara karşı farınızı yaktığınızda anlarsınız . Kırılma ayarsızlığı bu açının bozulması dır. Sağ şeritte giderken sağ farın yolun dışını hatta yüksekteki tabelaları aydınlatması bu sebebtendir.

Kerem bey kırılma olayı her iki fardada olur sadece sağ farda değil ;) 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 05, 2012, 18:39:33 »
Benim bildiğim ..

orta çizgi olması gereken ayar.. Sol düz sağ yukarı doğru.
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Nisan 10, 2012, 20:44:24 »
Kerem Bey , oldu olacak şu ışıkların çizgili köşelerine birer harf verip açıklamaları ona göre yapsak biraz geometri dersine benzeyip güzel olacak :).

Farların üzerinde genelde %1 diye bir rakam var , bu çoğumuzun bildiği gibi , arabadan uzaklaştıkça ışığın aşağıya doğru eğilmesi , yani fardan 10m uzaklaşmışsak bunun %1 i 10 cm yapar . Yani farın hemen dibinde farın ışık yüksekliği yerden 50 cm ise , 10m uzakta 40 cm e düşmeli , ben bu şekilde biliyorum , şimdi  ışığın aşağıya doğru yapması gereken bu ayara , sapma mı , kırılma mı deniyor onu bilmiyorum.

Diğeri ise farların sağa/sola dönüklüğünü anlatmak için olan terim olmalı , bu muhtemelen sağ ve sol far için farklı olabilir diye düşünüyorum, ama doğru dürüst bir bilgiye de ulaşamadım.

Bu ölçümlerde yazan - değerler herhalde aşağı ve içe olan yönler için olmalı ( gerçi bu durumda  farlarının  sağa/sola kaçıklıkları için - değerleri  sağ ve sol far için aynı yönü mü tarif ediyor o da meçhul).  far ölçüm cihazı yapan 1-2 sitenin sayfasına bakmıştım ama net bir bilgi bulamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • No Stock+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Nisan 11, 2012, 02:54:37 »
Benim bildiğim ..

orta çizgi olması gereken ayar.. Sol düz sağ yukarı doğru.
sizin gösterdiğiniz tek farın kesilme çizgileri. iki farın olması gereken kesilme çizgisi Mesut akın ın gönderdiği fotoğraftaki gibi çıkmalı. :)
sağ yukarı dediğiniz, kesilmeden, %15 lik açıyla kırılır.
2005 Corolla 1.6 (2005 - 2018)
2013 Avensis 1.6 (2018 -         )

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #17 : Temmuz 20, 2012, 07:00:23 »

bizim patronun 2007 mercedes c220 si var. araba daha 25.000 kmde muayeneye götürdük. motor no okunamıyor hafif kusur, farlar ayarsız hafif kusur, yazdılar gönderdiler. muayeneye gitmeden önce motoru temizletmiştik tarağı al eline saçını tara. o biçim yani :)
Adanalı Ölünce Cennete Giderse Mangal İcin Cehennemin Kapısından Ayrılmaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyota Corolla 1.6 elegant A/T
  • Kilometre: 35000
  • Model Yılı: '12
  • 33 kere teşekkür etti
  • 30 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Temmuz 20, 2012, 08:57:42 »
araç muayene istasyonunda çalışan biri olarak ben kendi aracımın farlarının istasyondaki makina ile ayarladım 2 haftada bir kontrol ediyorum hiç bir sorun yok dışarıdaki çok farklı cihazlar var ve ayarları birbirini tutmuyor malesef...
Today Tomorrow  E15 :)
0w20 Petronas

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Avensis.. babam gibi araba:))
  • Kilometre: 68453
  • Model Yılı: '11
  • 4 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Temmuz 20, 2012, 09:38:11 »
Kaç kere muayene öncesi farları ayarlatsam da hep hafif kusur buldular.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 13, 2018, 20:17:34
Kaç kere muayene öncesi farları ayarlatsam da hep hafif kusur buldular.
O zaman şöyle bir şey akla gelebilir. Bu far ayar cihazlarının kalibrasyonları farklı farklı. Dolaysıyla farklı başka bir cihazda ayarlamaya kalkarsanız hatalı verecektir büyük ihtimal.
9. 2011 Skoda Yeti 1.2 TSI DSG (capondan almana ;) )
8. Terfi: Avensis 2001 Sol/AT D4.. Bilenler bilir:) (yeni sahibinde)
7. Arabam 6 yıl kullandığım Corolla 1997 GLi
...