Gönderen Konu: Direksiyon Mili Boşluğu  (Okunma sayısı 18970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
Direksiyon Mili Boşluğu
« : Mart 04, 2012, 02:01:35 »

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün arabamın 10.000 km bakımını yaptırdım. Bakım sırasında usta direksiyon milinde hafif boşluk olduğunu  söyledi. Benimse bu konuda hiç şikayetim yoktu. Nasıl olduğunu sordum. Ses ve titreşim yapar dedi. doğrusu konuya çok hakim olmadığım için basit birşey olduğunu düşündüm. Fiyatı sorduğumsa ise 350-400 TL civarıda bir fiyat çıkardı. Bende şimdilik kalsın dedim. Bilmem doğrumu yaptım??

Konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim. Sizce daha büyük bir arıza çıkarır mı??
2006 corolla D4D

Toyota Club Türkiye

Direksiyon Mili Boşluğu
« : Mart 04, 2012, 02:01:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
Ynt: Direksiyon Mili Boşluğu
« Yanıtla #1 : Mart 04, 2012, 02:04:38 »
Levent bey merhaba, Direksiyonlarda çok hafif bi boşluk olması gerekir zaten fakat usta söyledi ise vardır bir bildiği diye düşünüyorum.
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Mart 04, 2012, 02:11:57 »
Levent bey merhaba, Direksiyonlarda çok hafif bir boşluk olması gerekir zaten fakat usta söyledi ise vardır bir bildiği diye düşünüyorum.

Sercan Bey, usta tekerleği söktükten sonra sağa sola çevirdi ve aradaki milin hafiften sallanmasını göterdi. Doğrusu fiyat çok gelince yaptıramadım bende. Sadece işçilikmiş, malzemeye gerek  olmaz dedi.
2006 corolla D4D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • SAFİR Auris...SIU Corolla T-Sport...
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 59088
  • Model Yılı: '12
  • 312 kere teşekkür etti
  • 512 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 04, 2012, 02:15:07 »
Sercan Bey, usta tekerleği söktükten sonra sağa sola çevirdi ve aradaki milin hafiften sallanmasını göterdi. Doğrusu fiyat çok gelince yaptıramadım bende. Sadece işçilikmiş, malzemeye gerek  olmaz dedi.

Levent bey, sağlıklı bir bilgi veremem çünkü burdsa bende tıkandım :) bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaklardır.
arikushimikato Dr.Auris 1ND forever Pure SİU T Sport ;)
İlk önce bilgi sahibi olun sonra yorum yapın
Taklitlerden sakının
 https://www.facebook.com/groups/aurisclubturkey/  Aurise dair her şey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2011 Corolla comfort extra, AT, CC, AJ
  • 59 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 04, 2012, 13:42:17 »
Merhaba Arkadaşlar,

Bugün arabamın 10.000 km bakımını yaptırdım. Bakım sırasında usta direksiyon milinde hafif boşluk olduğunu  söyledi. Benimse bu konuda hiç şikayetim yoktu. Nasıl olduğunu sordum. Ses ve titreşim yapar dedi. doğrusu konuya çok hakim olmadığım için basit birşey olduğunu düşündüm. Fiyatı sorduğumsa ise 350-400 TL civarıda bir fiyat çıkardı. Bende şimdilik kalsın dedim. Bilmem doğrumu yaptım??

Konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim. Sizce daha büyük bir arıza çıkarır mı??

10000 bakımını yaptırdıysanız aracınız garantide demektir. Neden sizden ücret talep ediliyor? Burasını anlayamadım. Kolay gelsin.
ytahtaci

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #5 : Mart 04, 2012, 14:30:05 »
10000 bakımını yaptırdıysanız aracınız garantide demektir. Neden sizden ücret talep ediliyor? Burasını anlayamadım. Kolay gelsin.
Merhaba Yıldıray Bey,

Aracım 6 yaşında ve 90.000 km' de. 10.000 km bakımı derken, sanırım yanlış ifade ettim..
2006 corolla D4D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 04, 2012, 18:13:21 »
Eğer kullanım esnasında direksiyondan tıkırtı geliyorsa, direksiyon milinin altında, direksiyon kutusuna bağlandığı yerde ayar somunu vardır, boşluğun fazlalığına göre yarım yada 1 tur sıktırırsınız. Eğer tıkırtı varsa!
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 04, 2012, 19:25:38 »
   Direksiyon mili boşluğunun olup olmadığını rot/balans ustaları daha iyi tespit ederler. Onlara bir danışınız. Ancak parça değişimi gerektirmeyen bir iş için bu kadar yüksek paralar talep etmeyen bir usta bulsanız daha iyi olur. Ayrıca gerçekten boşluk olsa yüksek hızlarla 100 km saat gibi giderken çok az çevirdiğinizde aracın yön değiştirmemesi gerekir.
2012 Yaris 1.33 Cool MultidriveS

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #8 : Mart 05, 2012, 13:06:40 »
Eğer kullanım esnasında direksiyondan tıkırtı geliyorsa, direksiyon milinin altında, direksiyon kutusuna bağlandığı yerde ayar somunu vardır, boşluğun fazlalığına göre yarım yada 1 tur sıktırırsınız. Eğer tıkırtı varsa!

Tekin Bey,

Tıkırtı ve ses yok. Doğrusu bu konuda hiç şikayetimde olmadı. Usta öyle bir anlatti ki, iki günlük işi var dedi. Tornacı, direksiyon için farklı bir usta üç elden geçecek dedi. Yardımcı olduğunuz için sağolun.
2006 corolla D4D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #9 : Mart 05, 2012, 13:10:11 »
   Direksiyon mili boşluğunun olup olmadığını rot/balans ustaları daha iyi tespit ederler. Onlara bir danışınız. Ancak parça değişimi gerektirmeyen bir iş için bu kadar yüksek paralar talep etmeyen bir usta bulsanız daha iyi olur. Ayrıca gerçekten boşluk olsa yüksek hızlarla 100 km saat gibi giderken çok az çevirdiğinizde aracın yön değiştirmemesi gerekir.

Merhaba Faruk Bey,

Gaziantep Ankara arası yolculuklar yapıyorum. 100 km nin üzerindeki bu yolculuklarımda dediğiniz gibi bir olayla karşılaşmadım. Birde rot balans ustasına danışayım. Teşekkür ederim.

2006 corolla D4D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • pergamon
  • Kan Grubu: A-
« Yanıtla #10 : Nisan 24, 2012, 18:57:24 »

tekin bey aynı sorunu ben şuan yaşıyorum :S direksiyon milinin mafsal denilen parçanın oradan olduğunu tahmin ettiğim bir tıkırtı alıyorum ve oldukça rahatsız edici bir ses bu özellikle bozuk yollarda bir çözümü varmı bu sesi kesmenin? teşekkürler..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #11 : Nisan 24, 2012, 19:11:42 »
tekin bey aynı sorunu ben şuan yaşıyorum :S direksiyon milinin mafsal denilen parçanın oradan olduğunu tahmin ettiğim bir tıkırtı alıyorum ve oldukça rahatsız edici bir ses bu özellikle bozuk yollarda bir çözümü varmı bu sesi kesmenin? teşekkürler..

Özgür bey, alıntı yaptığınız yazımdan da anlayacağınız gibi direksiyon boşluğunu almak için o somunu sıktırınız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #12 : Nisan 24, 2012, 19:15:21 »
Tekin Bey,

Tıkırtı ve ses yok. Doğrusu bu konuda hiç şikayetimde olmadı. Usta öyle bir anlatti ki, iki günlük işi var dedi. Tornacı, direksiyon için farklı bir usta üç elden geçecek dedi. Yardımcı olduğunuz için sağolun.

Faruk bey'in de söylediği gibi Rot-Balans ustasına kontrol ettiriniz, düz gidişlerinizde, sağa sola dönüşlerde boşluk hissi yaşamıyorsanız, görünürde bir sorun yoktur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • pergamon
« Yanıtla #13 : Nisan 24, 2012, 22:48:01 »
Özgür bey, alıntı yaptığınız yazımdan da anlayacağınız gibi direksiyon boşluğunu almak için o somunu sıktırınız.

tekin bey burda ustalar biraz nasıl desem işgüzar uyduruk iş olmasın istiyorum biraz daha açıklayıcı yazabilirmisiniz o somun tam olarak nereddir,aracın altında mı yada içerde direksiyonun altında bir yerlerdemidir :) kusuruma bakmayın küçük yerlerde usta sorunu epey fazla :) e bende pek araç konularında iyi sayılmam! teşekkürler şimdiden :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #14 : Nisan 25, 2012, 09:34:38 »
tekin bey burda ustalar biraz nasıl desem işgüzar uyduruk iş olmasın istiyorum biraz daha açıklayıcı yazabilirmisiniz o somun tam olarak nereddir,aracın altında mı yada içerde direksiyonun altında bir yerlerdemidir :) kusuruma bakmayın küçük yerlerde usta sorunu epey fazla :) e bende pek araç konularında iyi sayılmam! teşekkürler şimdiden :)

Modellere göre farklılık varmıdır bilemiyorum ama ya içerde direksiyon milinin tabana oturduğu yerdedir yada o milin tam altında direksiyon kutusu üzerindedir. Ben yetkili servisimde 4 yılı geçkin süre önce sıktırmıştım, hala tıkırtılarım yok. Bu şekilde tarif ederseniz yetkili serviste sıktırırsanız daha iyi olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • pergamon
« Yanıtla #15 : Mayıs 05, 2012, 18:02:33 »
 SORUNU BU GÜN İTİBARİYLE %95 ÇÖZDÜK ÇOK ŞÜKÜR, TEKİN BEY SİZİNDE DEDİĞİNİZ GİBİ DİREKSİYON KUTUSUNUN MİLLE BİRLEŞTİĞİ NOKTADA BULUNAN SOMUNU SIKTIK YARIM TUR KADAR VE HALLOLDU ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #16 : Mayıs 05, 2012, 18:15:58 »
SORUNU BU GÜN İTİBARİYLE %95 ÇÖZDÜK ÇOK ŞÜKÜR, TEKİN BEY SİZİNDE DEDİĞİNİZ GİBİ DİREKSİYON KUTUSUNUN MİLLE BİRLEŞTİĞİ NOKTADA BULUNAN SOMUNU SIKTIK YARIM TUR KADAR VE HALLOLDU ;)

Bir dahaki sefere yumuşak hamurlu lastiğe geçiş yaparsanız, o geri kalan %5'lik seste o şekilde hal olacaktır, iyi günlerde kullanmanız dileğiyle..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • pergamon
« Yanıtla #17 : Mayıs 05, 2012, 18:57:42 »
Bir dahaki sefere yumuşak hamurlu lastiğe geçiş yaparsanız, o geri kalan %5'lik seste o şekilde hal olacaktır, iyi günlerde kullanmanız dileğiyle..

:D onu yapmıştım zaten tekin bey michelin taktım ;) buna da şükür diyorum at arabası kullanıyordum sanki şimdi süper ;) eyvallah sağolun !

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mayıs 12, 2012, 19:47:01 »
selam aynı sorun bendede var bozuk yollarda at arabası gibi bu somun araba içindemi araba dışındamıdır acaba sorunu çözen arkadaşım nasıl halletti ayrıntılı anlatabilirmi araç 2005 corolla