Gönderen Konu: Multimode şanzıman Stop eder mi??  (Okunma sayısı 22101 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
Multimode şanzıman Stop eder mi??
« : Mayıs 29, 2008, 16:08:43 »
aracım 2008 auris 1,6 multimode elegant
dün trafikte, bir belediye otobüsünün sıkıştırmasına maruz kalınca ani frenle durdum ve araba stop etti.herhangi bi arıza lambası yanmıyor ama şimdide şanzımandan ses duyuyorum vites geçişleri esnasında.yani sanırım ayırıcıdan geliyor ben geri vitese veya park haline geçirirken..Konuyla ilgili bilgisi olan veya bunu daha önce yaşayan var mı arkadaşlar?

Toyota Club Türkiye

Multimode şanzıman Stop eder mi??
« : Mayıs 29, 2008, 16:08:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: Multimode şanzıman Stop eder mi??
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2008, 16:52:23 »
  Selam.
 Öncelikle hoş geldiniz.
 MMT şanzıman biliyorsunudur ki aslında tam otomatik değildir. Yani yarı otomatiktir. Debriyaj bildiğimiz konvansiyonel sitemlidir ve kuru tiptir. Kısacası aslında şanzıman isteminiz manuel tiptedir, sadece debriyaj ayırma işlemini hidrolik bir sistem yapmaktadır. Sanırım ani frenaj durumunda ayırma hızı sizin motoru, dolayısı ile krank milini durdurma hızına yetişememiş ve motoru stop ettirmiştir. Bence en iyisi hazır aracınız garanti kapsamında ikende bu durumu bir yetkili servise göstermek olmalıdır. Büyük ihtimalle bir ayar yaparak sorununuza çözüm bulabilirler. Daha büyük bir sorun varsa da bu daha büyümeden hallolmuş olur. Aslında bu da araç için bir çeşit test olmuş.
 Mümkünse araç hakkındaki fikirlerinizi, düşüncelerinizi (yol tutuş, frenaj, konfor, yakıt tüketimi vb.) bizimle Auris başlığı altında paylaşırsanız sizinde çok faydalı olabileceğiniz kanaatindeyim.
 Geçmiş olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
« Yanıtla #2 : Mayıs 30, 2008, 09:47:50 »
Esra hanım merhabalar öncelikle hoş geldiniz diyelim.
genelde bu tarz sorunlar otomatik viteslerde olur ancak bunun en büyük nedeni ani hareketlerde hakanın dediği gibi sistemlerin ve sensörlerin emri yeterince hızlı yerine getirememesinden kesinlikle şikayetinizi toyotaya bildiriniz.sanırım vites geçişlerindeki sorunda araca alışmanızla son bulacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 01, 2008, 01:53:58 »
en garantili yolu hemen servise müracaat etmek olacaktır.hakan bey'in dediğine katılıyorum genel yorum olarak da.
2008 Corolla D-4D
Zalim zulmünü eder,kader ise adaletini...
Ne mutlu "TÜRK"üm diyene...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kan Grubu: 0+
« Yanıtla #4 : Haziran 03, 2008, 16:51:44 »
herkese çok teşekkür ederim, aracı serviste 1 gün bıraktım ve sorunun normal olduğunu, sizinde dediğiniz gibi vitesin geçişlerine alışmamla sorunun ortadan kalkıcağını ve yoğun trafikte mutlaka manule sistemde kullanmamın daha faydalı olucağını söylediler.bu arada hakan bey "auris" başlığı altında tüm düşüncelerimi de ileticem..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 03, 2008, 17:49:37 »
  Sizde bizimle böyle faydalı bilgileri paylaştığınız için kendi adıma çok teşekkür ederim. Vites geçişleri sırasında da(zamanla vitesin geçiş zamanlarına alışabilirsiniz) ayağınızı bir miktar gaz pedalından çekerseniz daha konforlu ve sağlıklı vites geçişine sahip olursunuz. Sorununuzun çözüldüğüne de sevindim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #6 : Haziran 09, 2008, 18:53:42 »
,Otomatiğin amaçlarından biri de yoğun trafikte vitesle uğraşmadan trafiği daha iyi takip edebilmektir. Şimdi otomatik konumu yoğun trafikte kullanmayacaksam otomatik vites almanın anlamı ne? Evet MMT'nin bizim sürüş karakterimize uygun biçimde vites değiştirmesi. dik ve uzun inişlerde gerektiğinde vites küçültüp konntrollü inmesi ve ani hızlanmalarda vites küçülmesi gibi işlevleri var. Ama bana göre otomatik vitesin ana işlevi yoğun trafikte rahat etmektir. Bunu sağlayamayacksa niye otomatiğe para veriyoruz onu anlayamıyorum.
Not: Ben de MMT şanzımanlı bir araç kullanıyorum..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #7 : Temmuz 16, 2008, 22:10:13 »
yoğun trafikte normal viteste mi kullanmak daha faydalıdır yoksa otomatik mi bunu anlamış değilim
toyota auris engelli aracım var ve çok memnunum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kişiselleştirmeyelim :)
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '21
  • 119 kere teşekkür etti
  • 205 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Temmuz 16, 2008, 23:26:33 »
MMT viteslerde manuel ve otomatik kullanmanın araç açısından bir farkı olmadığını düşünüyorum, tek fark yakıt tüketimi olacaktır. Arabayı her durduğununda N konumuna almadığımız sürece baskı balata açısından bir değişiklik olmayacak.
Bir gün dünyaya ait büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp, "Benim büyük bir derdim var" deme, derdine dönüp "benim büyük bir Rabbim var" de.
"Ey Toprak ! Rabbim Ben'den Razı Olmadan Bana Sarılma.." "Sövene dilsiz, vurana elsiz olmak gerek"
“Bir kişi Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa, Allah'da O'nu, başkasına muhtaç etmez!"

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #9 : Ağustos 01, 2008, 22:17:23 »
merhaba arkadaşlar.benim merak ettiğim acaba mmt viteslerde yokuş aşağı inerken normal konuma alsam bir zararı olur mu acaba bunu merak ediyorum hem araç daha rahat inişe geçer düşünüüyorum
toyota auris engelli aracım var ve çok memnunum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.toyan.com.tr
  • Araç: ---
  • 6 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 02, 2008, 11:03:20 »
merhaba arkadaşlar.benim merak ettiğim acaba mmt viteslerde yokuş aşağı inerken normal konuma alsam bir zararı olur mu acaba bunu merak ediyorum hem araç daha rahat inişe geçer düşünüüyorum

Normal konum derken N konumunu kasdediyorsunuz? Yoksa Manuel değişim sağlayan M  modunumu?
Hi, I have come
TODAY TOMORROW TOYOTA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ağustos 02, 2008, 13:33:29 »
mmt şanzımanda boşa atmanın bir zararı yok.
Saygılar, Yaman.
2010 Captiva  Beyaz 2.0 CDTI Auto
Daha eski: Corsa, Corolla, Mini cooper, Twingo, Uno, Justy

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 13, 2010, 11:42:24 »
mmt şanzımanda boşa atmanın bir zararı yok.
hocam inerken bende genellikle boşa atıyorum ama ölümcül yokuşlarda değil tabiki yani bazı arkadaşlar boşta tehlikeli boşa atma diyorlar
araba sen sürmeye başladıktan sonra arkan,da bıraktıkların ve tanımadıkların düşünülerek kullanılır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ekim 13, 2010, 11:49:35 »
hocam inerken bende genellikle boşa atıyorum ama ölümcül yokuşlarda değil tabiki yani bazı arkadaşlar boşta tehlikeli boşa atma diyorlar
İnişlerde vitesi boşa atmanız hem tehlikelidir hem de yakıt tüketiminizi arttırır. Araba yokuş aşağı inerken gaza hiç basmazsanız motor aracın hareketi ile döner, bu sırada motoru kontrol eden elektronik sistemin sensorleri bunu algılar ve motora yakıt akışını tamamen keser, yani yokuş aşağı hiç yakıt harcamamış olursunuz, ama yokuş inerken vites boşta olursa motor rolantide çalışmak için yakıt harcar, yani yokuş aşağı vitesi boşa atıp inerken fazladan yakıt harcamış olursunuz, kendinizi tehlikeye atmanız ve motor freni olmadığı için fren balatalarının aşırı ısınması ve çabuk eskimesi gibi zararları da var.
All I ask is a tall ship and a star to steer her by...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • E12 SPORT 3ZZ-FE (Auris - Yaris D4D MMT) Civic EK9
    • Model araçlar, uçaklar, helikopterler
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • 482 kere teşekkür etti
  • 756 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ekim 13, 2010, 11:57:36 »

Mustafa bey konu 2008 yılına ağit bu arkadaşlar çoktan bu işleri çözmüşlerdir sanırım.

İnişlerde vitesi boşa atmanız hem tehlikelidir hem de yakıt tüketiminizi arttırır. Araba yokuş aşağı inerken gaza hiç basmazsanız motor aracın hareketi ile döner, bu sırada motoru kontrol eden elektronik sistemin sensorleri bunu algılar ve motora yakıt akışını tamamen keser, yani yokuş aşağı hiç yakıt harcamamış olursunuz, ama yokuş inerken vites boşta olursa motor rolantide çalışmak için yakıt harcar, yani yokuş aşağı vitesi boşa atıp inerken fazladan yakıt harcamış olursunuz, kendinizi tehlikeye atmanız ve motor freni olmadığı için fren balatalarının aşırı ısınması ve çabuk eskimesi gibi zararları da var.

Timuçin bey doğru bilgilendirme için +1 alkış :) Selamlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ekim 13, 2010, 20:02:27 »
Mustafa bey konu 2008 yılına ağit bu arkadaşlar çoktan bu işleri çözmüşlerdir sanırım.
okunmamış konu yenidir mesut bey.bende yeni okudum ozaman bu konu başlığını kapatalım bir işimize yaramayacaksa.

Timuçin bey doğru bilgilendirme için +1 alkış :) Selamlar.
araba sen sürmeye başladıktan sonra arkan,da bıraktıkların ve tanımadıkların düşünülerek kullanılır.