Gönderen Konu: BENZİN ENJEKTÖR TEMİZLİGİ SONRASI ?  (Okunma sayısı 16255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
BENZİN ENJEKTÖR TEMİZLİGİ SONRASI ?
« : Ocak 17, 2012, 12:47:23 »
97 XLİ aracımın sabahları marş süresinin uzaması vede benzin performansının düşmesi.Eksozdan çig benzin atması gibi sorunlardan dolayı geçen hafta baya bir bakım yaptırdım.Ustamla test ettik benzin enjektörleri tıkalı gibi ve üst devirlerde güç düşüyor dedi.Neyse enjektörleri kendisi söktü ultrasonic temizlik yapan bir firmaya verdik.daha sonra yan sanayi olan buji kablolarımı NGK marka orjinal japon buji kabloları ile degiştirdik.Avans ayarını yükselttik .Yan sanayi benzin filitresini orjinali ile degiştirdik .Kelebek bogazı manıfolt bogazı sökülmek sureti ile kople würth sprey ile pırıl pırıl yapıldı . Akşam üzeri enjektörlerde temizlikten geldi enjektörcü ustamın tanıdıgı imiş bana söyledigi enjektörlerin 2 si çok tıkalı idi dedi .Bütün işlemler bittikten sonra şu an aracım isterse 2 gün çalıştırma bu sogukta dahi şık diye daha marşı çevir çevirmeme arası çalışıyor .Performans tatminkar .

Yanlız benim kafama takılan noktalar var .Aracın yakıt tüketimi sanki arttı gibi Benzin depomu fıllemiştim ve 150 km felna yol yapmıştım ve daha sonra bakımlar yapıldı .300 km ye geldigimde benzin ibresi çeyrek depoya düştü .Hatta araba yan duran bir yere çektigimde benzin lambası bir ara yandı . Tamam kış şartları çok yakar ama gene ne kötü 400 km felan yapması lazım diye düşünüyorum . Bu tip bakımdan sonra aracın yakıtı bir süre artış olur mu.Birde diger husus digelim ki dikkatimi çeken mesela arabayı marşını açtık biraz bekledik bastık araç bböyle bogulur gibi çalışıyor veya marşı bastın marş 2-3 tur çevirdi çalıştırmadın tekrar marş bastın araç boguluyor mu ne oluyor marş uzun basıyor ondan sonra çalışıyor araba .
Bu tip bir temizlik yaptırıp yakıt artışı veya farklı sorunlar gören oldu mu ? Veya  benim aracımda bu tip bir bakımdan sonra bunların olması dogal mı ? Ustam enjektör temizliginden sonra yakıt artışı olmaz tam tersi bu temizlik çok etkilidir yakıtın düşer dedi .?
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Toyota Club Türkiye

BENZİN ENJEKTÖR TEMİZLİGİ SONRASI ?
« : Ocak 17, 2012, 12:47:23 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Ynt: BENZİN ENJEKTÖR TEMİZLİGİ SONRASI ?
« Yanıtla #1 : Ocak 17, 2012, 13:37:07 »
Yücel bey,

Öncelikle, yaptığınız bakımlar ve parça değişimleri güzel olmuş,

Zannedersem bazı ayarlarınız bozuk gibi,

Yetkili servisinize gidip, avans ve gaz kelebek (pedal bağlantısı) ayarınızı makinadan yaptırınız. Rölantiniz yüksek gibi görünüyor.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 17, 2012, 16:57:57 »
Tekin abi sagolasın varolasın her zaman cevap veriyorsun.Abi motor sogukken rolantim 1200 e kadar çıkıyor gerçi eskiden beri bu böyle .Daha sonra motor hararet ibresi ortaya geldigin rolanti 9 a düşüyor .Zaten eskiden beri hep böyle çalışırdı .Avans ayarınıde ustam yaptı zaten götürdügüm yer sıradan bir yer degil Ustam Ankara nın sayılı gelen ustalarından .Avanas ayarını bir makineyle yapıyor makineyi tiriger kayışının oldugu yere koyuyor araç çalışırken sürekli flaş patlar gibi ışık veriyor ekranda gördügü degere göre avans ayarı yapıyor . Bakalım bir süre kullanalım duruma göre hareket ederiz artık.Tekin abi bu enjektör olayına ne diyorsun ultrasonic temizlik sonunda yakıtta artış olması gibi birşey söz konu olabilir mi ?
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 17, 2012, 17:44:53 »
Kesinlikle hiç bir temizlik sonrası yakıt düzeyinde artış olmaz.

Ustanız muhakkak işinde ehil biridir, flash tabancası olmasıda güzel ama elinde sizin aracınızın avans değeri var mı?

Bazı modellerde vakumlu olan distribütör avans mekanizmalarının ayar yapılırken vakum hortumunun çekilmiş olması gerekiyor,

Eğer aracınız elektronik avanslı ise yinede değerlerinde yapılması gerekir,

Bence bu ayarları servisinizde yaptırsanız daha verimli olur, rölantisi dakikada 50 devir dahi fazla dönen motor fazla yakar,

Hem servisinizde elektronik genel bir test de yapılmış olur.

Lastik basınç değerlerinizi kontrol ediniz.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 221000
  • Model Yılı: '08
  • 78 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 08, 2012, 20:16:04 »
Dediğin sorunlar benim arabada da var. ben de bir enjektör temizliği yaptırsam iyi olacak. paylaşımın çok yararlı oldu. teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • 14 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 09, 2012, 01:20:11 »
Yücel bey,

Öncelikle, yaptığınız bakımlar ve parça değişimleri güzel olmuş,

Zannedersem bazı ayarlarınız bozuk gibi,

Yetkili servisinize gidip, avans ve gaz kelebek (pedal bağlantısı) ayarınızı makinadan yaptırınız. Rölantiniz yüksek gibi görünüyor.

Hocam benimde sorularıma üşenmeden hep cevap yazmıştınız burdan teşekkür etmek istedim.
2003 VVT-I Corolla Sol Sedan.