Gönderen Konu: Yakıt katkıları  (Okunma sayısı 37346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Yakıt katkıları
« : Ocak 08, 2012, 12:11:28 »
Merhaba otomobil severler,

Bildiğiniz gibi, her marka benzin istasyonunda satılmakta olan yüzlerce değişik markada yakıt katkıları bulunur, bunlar gerçekten işe yarar mı?
Bunlar tam olarak nedir? Yoksa satın aldığımız yakıtın içinde zaten mevcutmudur? Bu ürünü kullanmaya karar verirsem hangi ürünü tavsiye edersiniz?

Bilirsiniz, doğal olsun sentetik olsun, bir maddeyi ne kadar uzun kullanırsak, içindeki kimyasallar o kadar kir birikimine sebep olur. Bunun temizliğide başka bir maddeyle yapılabilir.

Motor yağımızı kullandıkça, onu farklı bir maddeye dönüştürmüş olup, motor içinde faydalı olmayan birikimler meydana getirmiş oluruz. Yağ değişimi yapmakla, eskittiğimiz motor yağından yine farklı bir madde koymuş olup, o birikintileri temizlemiş oluruz, onlarda filitrede yakalanırlar.

Bu durum yakıtlar içinde geçerlidir.

Uzun süreyle kullanıldıklarından, bulundukları mekanı, geçtiği yolları, Enjektörlerin uclarını, Sübapları, Piston Segmanlarını, yandıktan sonrada, EGR sistemini, Lamda sensörünü, Egzost susturucularını kirletir veya tıkar.

Ülkemizde ki yakıtın kalitesi dünya standartlarındadır. Satın aldığımız kaliteli yakıtın içinde temizleyici katkılar elbette bulunmaktadır. Fakat belirttiğim gibi, sonuçta hep aynı yakıttır ve sadece birikimin süresini uzatır.

Yakıt katkıları 4 çeşittir;

Benzin düzenleyiciler (Fuel Treatment)
Dizel düzenleyiciler (Diesel Treatment)
Enjektor temizleyiciler (Injector Cleaner)
Karbüratör temizleyiciler (Carburetor Cleaner)

Benzin ve dizel düzenleyicileri, 0.C altı olan bölgelerde yaşayanlar, kalitesiz yakıttan dolayı geçici arıza yaşayanlar kullanmalıdır. İçlerindeki kimyasallardan ağırlıklı olarak Oktan ve Setan bulunduğundan, yakıtın kalitesini artırırken donmasını geciktirir, depodaki nemi atar.

Enjektör ve Karbüratör temizleyicilerinin görevi ise, yakıt deposu ve yakıt yollarındaki nemi atar ve kiri temizler, Enjektörlerin uclarındaki birikimleri temizler, Sübaplarda oluşan birikimleri temizler, Piston Segmanı üzerindeki birikintileri temizler, ortaya çıkardığı kaliteli yanmadan dolayı, artan ısı ve mikron atık malzeme seviyesinde azalma nedeniyle Lamda sensörünü, EGR ve Egzost sistemini temizler. İçinde kullanılan kimyasallardan ağırlıklı olarak deterjan mevcuttur.

Not: Piston segmanları temiz olmalı ve yağ buharının mikron oranında piston üzerine geçmesine izin vermelidir, bu oluşmaz ise segmanlar yağlanamayacağı için ömürleri kısa olur. Yani, faydalı birikim diye birşey yoktur.

Bu ürünlerin üzerinde belirtildiği gibi, her 5000km'de bir kullanmanız önerilir, yani zararlı birikimlerin oluşmaya başladığı ve yok edilmesinin kolay olduğu bir zaman dilimidir. Aracınız 90 - 100.000km veya üzeri ise, özel bir servis istasyonunda önce Karbon Temizliği işlemi uygulanması gerekir.

Böyle bir ürün seçiminde pahalı ürünlere yönelmenize hiç gerek yoktur, zira mucizevi bir madde değillerdir.
PO ve Opet istasyonlarında satılmakta olan bu ürünlerden faydalanabilirsiniz.
İhtiyacınız olan ürünlerin fiyatı 2012 Ocak itibariyle 7.5TL'dir.
ROM yakıt katkısı üreticisi ürünüdür.
İçinde renkli olanları tercih etmeyiniz.
Güvenilen diğer markaları alabilirsiniz (sadece daha pahalıdırlar).
İstasyonunuzda bu ürünler yoksa getirtmesini isteyiniz.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Toyota Club Türkiye

Yakıt katkıları
« : Ocak 08, 2012, 12:11:28 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • herşey buvatan evlatlarının eğitimi için...
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 119000
  • Model Yılı: -
  • 38 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: Yakıt katkıları
« Yanıtla #1 : Ocak 15, 2012, 21:09:21 »
 :alkis:
gerçekten çok faydalı bilgiler bunlar
paylaşımınız için teşekkür ederim.
Ataşehir Final Anadolu Lisesi ; Kurucu & Müdür _ Fizik  & Fen Bilimleri öğretmeni Eğitim Yönetimi Uzmanı
2001 corolla vvti-Milano sıralı lpg
2011 avensis 1.8 multidrıve s - brc comfort lpg

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • Model Yılı: '15
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 16, 2012, 18:15:36 »
Paylaşım için teşekkürler .

Bugün 18000 km deki aracıma opetten enjektör temizleyici kattırdım ve olumsuz bir etki görmessem her 5000 km de bir kattırmayı düşünüyorum fiyatıda 5 TL idi .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
« Yanıtla #3 : Ocak 16, 2012, 18:18:47 »
içinde solvent olmasın?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 12000
  • 1041 kere teşekkür etti
  • 900 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 16, 2012, 18:25:52 »
içinde solvent olmasın?
Onu bilmiyorum mazot alırken pompacı önerdi bende katmasını söyledim zarar vereceğini sanmıyorum zarar verecek bişe olsaydı en azından bana önermezdi .

Markası rom gibi birşeydi .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #5 : Ocak 16, 2012, 18:27:11 »
içinde solvent olmasın?

Alparslan bey,

İçindeki kimyasal bileşenlerini bilemiyorum ama kaliteli bir marka aldıktan sonra her 5000km de bir kullanılması fayda sağlıyor, ben 90.000km içinde 18 defa kullanmışım, bir zararını görmediğim gibi yukardaki faydalarının hepsini yaşamaktayım, bundan önceki araçlarımda da kullanmıştım.

Orantılı olduktan sonra hiç bir şey zararlı değildir (yerine göre anlamında), çok kısa sürede çok miktarda su içersek bizde zarar görebiliriz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #6 : Ocak 16, 2012, 18:34:08 »
bana kalırsa içindeki solvent olabilir common rail motorlarda kullanmak nekadar önerilir bilemem ama aski tip dizel motorlarda kullanmak sakınca doğurmaz çünkü adamlar 10 numara yağ da kullanıyor ama yinede enjektör katkısı atmak şahsen içime sinmiyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 19, 2012, 00:22:00 »
tekin beyin tavsiyesi üzerine bugün petrol ofisine uğradım depoyu doldurmadan önce markete girip sordum würt marka varmış 15 tl dedi 150 ml lik olduğu için almadım 40 litre benzin alacağım için yetersiz kalacak üzerinde 25 litre içindir ibaresi vardı ardından shell istasyonuna uğradım orada bulamadım yarın opete uğrayacağım orada buluruz herhalde?
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Şubat 02, 2012, 10:08:30 »
tekin beyin tavsiyesi üzerine bugün petrol ofisine uğradım depoyu doldurmadan önce markete girip sordum würt marka varmış 15 tl dedi 150 ml lik olduğu için almadım 40 litre benzin alacağım için yetersiz kalacak üzerinde 25 litre içindir ibaresi vardı ardından shell istasyonuna uğradım orada bulamadım yarın opete uğrayacağım orada buluruz herhalde?

Bende dün gitti gidiyordan aldım 300ml 24,90 kargo dahil bakalım söylendiği gibi bir etki yaratacak mı ?
2009 Corolla D4D/MMT Elegant Metalik gri

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Rav 4
  • 15 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Şubat 02, 2012, 10:55:12 »
Benim aracım Lpg'li,benimde kullamam gerekirmi?Birde Tekin bey bu Karbon temizliği nedir acaba?
İnandığın gibi yaşamazsan,yaşadığın gibi inanmaya başlarsın!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #10 : Şubat 02, 2012, 11:33:56 »
Benim aracım Lpg'li,benimde kullamam gerekirmi?Birde Tekin bey bu Karbon temizliği nedir acaba?

Sadece sıvı yakıt kullanan araçlar hiç enjektör temizleyici kullanmasalar bile, LPG li araçların sıvı yakıt enjektörleri kadar karbon birikimi ve dolayısiyle arızalar üretmezler, çünkü LPG de sıvı yakıt enjektörleri her defasında çok kısa sürelerle çalıştıklarından çok daha fazla birikim yapmaktalar.

Dolayısiyle LPG li araçların iki bakımı vardır, sıvı yakıt enjektörlerinin temizliği için her 5000km de bir enjektör temizleyici katkı kullanmak ve her 20.000km de bir gaz enjektörlerinin sökülüp temizlenmesi.

Carbon Clean,
Bir makine ve temizleme kimyasalından oluşan bir sistemdir.
Carbon Clean makinesinin deposuna aracın kullandığı yakıt ile temizlik sıvısı konur.
Otomobilin kendi yakıt deposuyla ilişkisi kesilir. Daha sonra makinenin hortumları motora monte edilir. Böylece makinenin deposu, otomobilin yakıt deposu haline gelir.
Hazırlanan karışım bitene kadar ki bu yaklaşık 45 dakika sürer, motor rölanti devirde çalıştırılır.
Arada bir gaza basılarak sökülen kurumun egzozdan atılması sağlanır. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • 148 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mart 08, 2013, 23:16:24 »

Dolayısiyle LPG li araçların iki bakımı vardır, sıvı yakıt enjektörlerinin temizliği için her 5000km de bir enjektör temizleyici katkı kullanmak ve her 20.000km de bir gaz enjektörlerinin sökülüp temizlenmesi.

Tekin Bey merhaba,

Aracım 11o ooo küsür km de. LPG li araçlar için iki bakım yapmak gereklidir demişsiniz. Biri sıvı yakıt enjektör temizliği, diğeri ise gaz enjektörlerinin temizlenmesi. Peki ya Carbon Clean denilen uygulamayı LPG li araçlara uygulamak fayda sağlar mı ? Bu Carbon Clean kısmını anlayamadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #12 : Mart 08, 2013, 23:48:15 »
Tekin Bey merhaba,

Aracım 11o ooo küsür km de. LPG li araçlar için iki bakım yapmak gereklidir demişsiniz. Biri sıvı yakıt enjektör temizliği, diğeri ise gaz enjektörlerinin temizlenmesi. Peki ya Carbon Clean denilen uygulamayı LPG li araçlara uygulamak fayda sağlar mı ? Bu Carbon Clean kısmını anlayamadım.

Carbon Clean işlemi daha çok emme sübaplarında oluşan birikimleri temizlemesiyle fayda sağlar.
LPG'li araçlarda sıvı yakıt kullanımı çok az olduğundan buralardaki birikimlerde doğal olarak hiçe yakın olur. Sadece enjektör temizleyici kullanmak yeterlidir. Düzenli kullanıldığında sübaplar üzerindeki birikimlerde en az seviyelerde olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • 148 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mart 09, 2013, 02:16:54 »
Carbon Clean işlemi daha çok emme sübaplarında oluşan birikimleri temizlemesiyle fayda sağlar.
LPG'li araçlarda sıvı yakıt kullanımı çok az olduğundan buralardaki birikimlerde doğal olarak hiçe yakın olur. Sadece enjektör temizleyici kullanmak yeterlidir. Düzenli kullanıldığında sübaplar üzerindeki birikimlerde en az seviyelerde olur.

O halde bize enjektör temizleyicisi almak düşer. Çok saolun Tekin Bey.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 92500
  • 145 kere teşekkür etti
  • 102 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ağustos 19, 2014, 15:16:21 »
Tekin bey ;

injector clean kullandığımız zaman performans düşüşü olabilir mi ? olabilir ise sebebi nedir ? bilginiz var mı ?

Not : ben enjector clean kullandım. Ankara / izmir / Ankara yol yaptım bir sıkıntı olmadı. Ancak şehir içinde kullanınca arabanın çekişi düştü.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 17500
  • Model Yılı: '14
  • 10 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 19, 2014, 16:01:37 »
Tekin Bey merhaba öncelikle faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim,
Pazar günü verso 2013 1.6 benzin+lpg li aracımın yetkili serviste 20bin bakımı yapıldı, ben daha çok lpg de kullandığım için ve fiyatı 40-50 lira civarında dendiği için enjektör temizleyicisini gerek görmeyerek koydurmadım. Ancak yazınızı okuduğumda lpg araçlarda bu katkıyı koymanın daha elzem bir durum olduğunu anlıyorum. Şu anda hangi marka ürün kullanmak gerekir ve nasıl kullanırsak daha verim alırız bu katkılardan sizce?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Doya doya Toyota
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 13000
  • 183 kere teşekkür etti
  • 73 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ağustos 19, 2014, 16:09:35 »
Tekin bey aracım 6000 km'ye yaklaştı... Sonax'ın aşağıdaki ürünü, verdiğiniz bilgileri gerçekleştirmemi sağlar mı? Ya da başka marka tavsiyeleriniz var mıdır?

Link: Sonax Benzinli Sistem Temizleyici 515100 250ML

Not: Aracım benzinli, otomatik CVT şanzıman...
2014 Yeni Auris 1.6 Advance Multidrive S
CVT

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ağustos 19, 2014, 16:31:07 »
Zuhtu bey daha 6 bınde.Yazık gunah.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 19, 2014, 16:56:41 »
eğer güvenilir yerlerden, markalardan yakıt alıyorsanız aracınız 70.000 leri geçmeden böyle kimyasallar kullanmayı önermediler bana. Arada 5000-6000 devirlerde kullanın aracınızı tertemiz olur .
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Doya doya Toyota
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 13000
  • 183 kere teşekkür etti
  • 73 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ağustos 19, 2014, 20:32:15 »
Zuhtu bey daha 6 bınde.Yazık gunah.

Tekin bey 5000 km'de bir kullanın demiş. Siz de kullanmayın diyorsunuz... İkiniz de tecrübeli sürücülersiniz...

Ben şimdi hanginize uyayım, hanginizin dediğini yapayım... Aklım karıştı yahu...  :wacko:
2014 Yeni Auris 1.6 Advance Multidrive S
CVT