Gönderen Konu: Otomatik Şanzıman çeşitleri ve özellikleri  (Okunma sayısı 37294 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • gönül ister GTİ cüzdan der TDİ
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: Otomatik Şanzıman çeşitleri ve özellikleri
« Yanıtla #20 : Mart 10, 2012, 10:54:12 »
Stop-Start sistemi, orta yada düşük yoğunluklu trafiğe sahip yerlerde faydalı olabilir, yalnız İstanbul gibi yüzlerce defa dur-kalk yapılan trafiklerde kesinlikle verimsiz olup arıza çıkartma olasılığı yüksek bir sistem olarak gördüğüm için, tavsiye etmem.

Benimde özellikle turbo ile ilgili endişelerim var dı ama vag grubu bu sorunuda düşünmüş,elektrik  destekli bir yağ pompası ile motor dursa bile yağlama durmuyor.ayrıca istendiği zaman sistem devreden çıkartılabiliyor.yani aşırı yoğun trafikte yada uzun yolculuklar esnasında sistemi devre dışı bırakmak gibi bir imkanımızda var.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mart 10, 2012, 10:54:12 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mart 10, 2012, 11:03:45 »
Benimde özellikle turbo ile ilgili endişelerim var dı ama vag grubu bu sorunuda düşünmüş,elektrik  destekli bir yağ pompası ile motor dursa bile yağlama durmuyor.ayrıca istendiği zaman sistem devreden çıkartılabiliyor.yani aşırı yoğun trafikte yada uzun yolculuklar esnasında sistemi devre dışı bırakmak gibi bir imkanımızda var.

Elektrik motoruyla yağlama yapma iyi bir uygulama, bu fikri daha önce Hakan bey'le bir konu altında işlemiştik,

Bir otomobilin ekonomi yapması istenen yan sistemlerinin tamda yoğun trafikte ihtiyaç varken devreden çıkartılması oraya neden konduğunu sorgulamamıza neden olur, çünkü onlarında bildiği şu var ki, yoğun trafikte akü çabucak boşalıyor ve kısa zamanda marş motoru ya bakım istiyor yada kötü arızalar çıkartıyor, yani bu sistemin geleceği yok gibi görünüyor.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Mart 10, 2012, 11:10:41 »
hocam benden daha iyi bilirsiniz ki her artının bir eksi si muhakkak olur,dediğiniz gibi bu sistemin geleceği pek yok gibi, çünkü dizel hybird ler çok daha ekonomik seçenekler sunuyor,ama onlarında fiyatları yüksek,şahsen ben aracımı alırken start & stop lu modeli daha gelmemişti,olsaydı kesin alırdım.dizel hybird ler ucuzlayıp piyasada çoğalana kadar bence güzel bir çözüm.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #23 : Mart 10, 2012, 11:18:04 »
hocam benden daha iyi bilirsiniz ki her artının bir eksi si muhakkak olur,dediğiniz gibi bu sistemin geleceği pek yok gibi, çünkü dizel hybird ler çok daha ekonomik seçenekler sunuyor,ama onlarında fiyatları yüksek,şahsen ben aracımı alırken start & stop lu modeli daha gelmemişti,olsaydı kesin alırdım.dizel hybird ler ucuzlayıp piyasada çoğalana kadar bence güzel bir çözüm.

İyiki bu sistemli aracı alamamışsınız, servislerde oldukça fazla sistemi şikayet eden yada yeni program bekleyen araçlar var, yeni program konsa dahi akünün boyutunu değişmedikten sonra ne düzelme sağlanabilir ki? zaten büyük bir aküye geçmek demek Hybrid araç demek oluyor. Yapılması gereken Hybrid araçların ucuzlamasını beklemek, ülkemizde sadece Toyota ve Honda da mevcut bu sistem Haziran ayından itibaren Chevrolet Volt ve Opel Ampera ile çoğalacak ama ucuzlaması biraz daha vakit alacaktır, belki 1 yıl gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Mart 10, 2012, 11:24:58 »
İyiki bu sistemli aracı alamamışsınız, servislerde oldukça fazla sistemi şikayet eden yada yeni program bekleyen araçlar var, yeni program konsa dahi akünün boyutunu değişmedikten sonra ne düzelme sağlanabilir ki? zaten büyük bir aküye geçmek demek Hybrid araç demek oluyor. Yapılması gereken Hybrid araçların ucuzlamasını beklemek, ülkemizde sadece Toyota ve Honda da mevcut bu sistem Haziran ayından itibaren Chevrolet Volt ve Opel Ampera ile çoğalacak ama ucuzlaması biraz daha vakit alacaktır, belki 1 yıl gibi.

Peugeot 3008 hdi Hybird 4x4 ve 508 rxh hdi hybird 4x4 te bu yıl gelecekmiş ama bu araçların şuan ki fiyatları bile benim açımdan çok yüksek, değişim zamanı gelene kadar hybird ler ucuzlar diye umut ediyorum :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #25 : Mart 10, 2012, 11:43:03 »
Bu güne kadar, C sınıfı kasalar ve 1.6 hacimli motorlar, D sınıfı kasalar ve 2.0 hacimli motorlar vardı,

1.6 C sınıfı bir araç 30.000TL civarındaydı, 2.0 D sınıfı bir araç 60.000TL civarındaydı,

Bundan sonra, Hybrid teknolojisi ilavesiyle (hp) güçler ve maliyetler artacak, 1.6 hacimli motorlar büyük motor sınıfına yükseleceklerdir,

Bizim kazançlarımız bu oranlarda büyüme sağlayamadığından dolayı, yakın gelecekte 1.6 Hybrid C sınıfına binemeyeceğiz,

Demek ki motor hacimleri küçülüp pahalılaşırken, bizler de C sınıfından B sınıflarına doğru yönlenmek zorunda kalacağız. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Mart 10, 2012, 12:05:01 »
maalsef öyle bundan önceki iki aracım D segmentiydi,sonra vergi yükü,artan akaryakıt fiyatları, beni hem sınıf küçültmeye hemde dizel yakıta sürükledi.herşey giderek iyi olcağına kötüleşiyor,en çok zoruma giden ise bu kadar para vermemize karşılık full donanım diye aldığımız araçlar yurt dışından bir çok ülkede alt donanım seviyesinde satılıyor,bir çok özellikten de mahrum bırakılıyoruz. :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #27 : Nisan 01, 2012, 18:44:25 »
CVT şanzımanın çalışma şekli.

Continuously Variable Transaxle (CVT) Operation

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Bir memleket gibidir gemi...
    • 9GAG - Just For Fun
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 140
  • Model Yılı: '06
  • 1 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Nisan 01, 2012, 18:55:44 »
Video muthis, genelde iki ayri resim olarak gorurdum oran degisimlerini CVT icin.

Videodaki sanziman GM'in kullandigiymis, diger markalarda da sistem ayni zaten.

Dikkatimi ceken, celik kemerin zayif nokta oldugu belirtilmis, o kemerin sorun cikarmasi sanzimanin inmesi demektir, acaba bu sorun sikca karsilasilan bir durum mudur?
Beşiktaş JK Kongre Üyesi - TMMOB JMO Üyesi - Beşiktaş'ın Şövalye Ruhlu Semt Çocuğu - Bahriyeli

'06 Corolla HB 1.6 16V VVT-I Sol Spec. (SR + CC)  A/T - /////ALPINE PMX-F640 SBE-1243BR SPG-17CS SXE-1325S

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #29 : Nisan 01, 2012, 19:00:29 »
Video muthis, genelde iki ayri resim olarak gorurdum oran degisimlerini CVT icin.

Videodaki sanziman GM'in kullandigiymis, diger markalarda da sistem ayni zaten.

Dikkatimi ceken, celik kemerin zayif nokta oldugu belirtilmis, o kemerin sorun cikarmasi sanzimanin inmesi demektir, acaba bu sorun sikca karsilasilan bir durum mudur?

Gökhan bey, çelik kayışın kopma arızasını hiç duymadım, hatta ülkemizde yerli yapılan Renault 9, Fiat Albea'larda bile bu otomatik şanzıman kullanılmış ve bugüne kadar kayış kopması arızası hiç duyulmamıştır. CVT şanzımanda onlarca vites uygulaması yapılabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • 9GAG - Just For Fun
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #30 : Nisan 01, 2012, 21:27:45 »
Gökhan bey, çelik kayışın kopma arızasını hiç duymadım, hatta ülkemizde yerli yapılan Renault 9, Fiat Albea'larda bile bu otomatik şanzıman kullanılmış ve bugüne kadar kayış kopması arızası hiç duyulmamıştır. CVT şanzımanda onlarca vites uygulaması yapılabilir.

Bende duymadim fakat videoyu koyan kisi "weakness" ifadesi kullanmis, o nedenle aklima takildi. CVT sanziman icin sonsuz disli seklinde bir ifade okumustum bende.video icin tekrar tesekkur ederim.
Beşiktaş JK Kongre Üyesi - TMMOB JMO Üyesi - Beşiktaş'ın Şövalye Ruhlu Semt Çocuğu - Bahriyeli

'06 Corolla HB 1.6 16V VVT-I Sol Spec. (SR + CC)  A/T - /////ALPINE PMX-F640 SBE-1243BR SPG-17CS SXE-1325S

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #31 : Nisan 01, 2012, 22:09:40 »
Bende duymadim fakat videoyu koyan kisi "weakness" ifadesi kullanmis, o nedenle aklima takildi. CVT sanziman icin sonsuz disli seklinde bir ifade okumustum bende.video icin tekrar tesekkur ederim.

Söylenen ifadeyi ayrıştırabildiğim kadar yazmaya çalışayım;

It has the steel belt, seems to be the week point in this transmissions, (but!) steel tender belt at that times.

Ve kullanılan kayışların neden kopmayacağını alttaki resimden anlayabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • 9GAG - Just For Fun
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #32 : Nisan 01, 2012, 22:22:45 »
Aciklama icin tesekkur ederim Tekin Bey.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Eylül 30, 2012, 23:57:06 »
Merhaba Arkadaşlar, benim aracım Avensis 2.0 Exe. Elegant yarı otomatik vitesi düz yollarda D konumunda kullanırım. Fakat aklıma takılan bir kaç soru var;

-Aracımı seyir halinde iken vitesi "D"den "S"ye alırken hızımı kaça düşürmeliyim, çünkü "D"den "S"ye aldığımda vites "3"te oluyor.

-Vitesi "S"ye aldığımda vites sayısı en fazla "4" oluyor, 5. vites neden yok?

Teşekkürler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #34 : Ekim 01, 2012, 00:13:25 »
Merhaba Arkadaşlar, benim aracım Avensis 2.0 Exe. Elegant yarı otomatik vitesi düz yollarda D konumunda kullanırım. Fakat aklıma takılan bir kaç soru var;

-Aracımı seyir halinde iken vitesi "D"den "S"ye alırken hızımı kaça düşürmeliyim, çünkü "D"den "S"ye aldığımda vites "3"te oluyor.

-Vitesi "S"ye aldığımda vites sayısı en fazla "4" oluyor, 5. vites neden yok?

Teşekkürler...

D ekonomik mod olarak çalışıyor ve şanzıman mümkün olduğu kadar düşük devirlerde çabucak büyük vitese geçerek ekonomi yapıyor.
S ise spor mod anlamına geliyor ve en son sürate 4. vitesle çabucak ulaşıyor, 5. vitesi kullanmıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Ekim 01, 2012, 00:31:31 »
D ekonomik mod olarak çalışıyor ve şanzıman mümkün olduğu kadar düşük devirlerde çabucak büyük vitese geçerek ekonomi yapıyor.
S ise spor mod anlamına geliyor ve en son sürate 4. vitesle çabucak ulaşıyor, 5. vitesi kullanmıyor.
Benim arkadaşımda 1.6 Elegant var. 220 yaptığını söylüyor hatta radara yakalanmış cezası da gelmiş, bana hava atmak için gösteriyordu. Şimdi benim aracımda 4. viteste 220 yi görebilir mi? Aracı hızlı kullanan biri değilim aslında(mecbur kalmadıkça) merakımdan soruyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #36 : Ekim 01, 2012, 10:07:34 »
Benim arkadaşımda 1.6 Elegant var. 220 yaptığını söylüyor hatta radara yakalanmış cezası da gelmiş, bana hava atmak için gösteriyordu. Şimdi benim aracımda 4. viteste 220 yi görebilir mi? Aracı hızlı kullanan biri değilim aslında(mecbur kalmadıkça) merakımdan soruyorum.

Muhtemelen sizin aracınız da 4. vites ile 220Kg yapabilir (bu kadar ağır sürat yapılması kesinlikle sakıncalıdır).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Ekim 01, 2012, 11:29:37 »
Muhtemelen sizin aracınız da 4. vites ile 220Kg yapabilir (bu kadar ağır sürat yapılması kesinlikle sakıncalıdır).
Zaten mecbur kalmadıkça yapmam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • power of honda
  • Model Yılı: '11
  • 26 kere teşekkür etti
  • 121 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Ekim 01, 2012, 14:57:52 »
bende de honda nın otomatiği var.D4 D3 2 ve 1 var ben hep d4 te kullanıyorum.diğerleri ne gibi durumlarda kullanılıyor veya kullanılması öneriliyor ?
Can yakıpta kalp kırma ey insanoğlu,seninde gülbenzin solacak birgün...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #39 : Ekim 01, 2012, 16:27:57 »
bende de honda nın otomatiği var.D4 D3 2 ve 1 var ben hep d4 te kullanıyorum.diğerleri ne gibi durumlarda kullanılıyor veya kullanılması öneriliyor ?

Düz vites mantığı ile hava, yol ve trafik şartlarına göre uygun olan vitesi seçmelisiniz.

Çok dik bir yokuş çıkarken 1 ile, kaygan yolda kalkışta ve sürüşte 2 ile, yokuşlu yolda araç sollamadan önce veya aşağı yönde sürüşlerde kompresyon yapmak için 3 ile, düz uzun yollarda 4 ile kullanılması mantığı ile kabaca tarif edilebilir.