Gönderen Konu: 17.500 km de orjinal ön fren balataları bitti  (Okunma sayısı 18208 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
17.500 km de orjinal ön fren balataları bitti
« : Mayıs 20, 2008, 11:18:42 »
Merhabalar c.tesi gününden bu güne başlıkta yazdığım sözü söylediğim herkes olmaz öle şey diyor ama malesef doğru 17.500 km de ön fren balatalarım tamamen bitmiş değiştirdim.
kafama takılıyor, bu en kötü şartlarda kaç bin gider görüşlerinizi alabilirmiyim.

Hayat bazen insana sürprizler yapıyor.
Bazılarını farkediyoruz, bazılarını ise fark ettiğimiz zaman çok geç oluyor.

Toyota Club Türkiye

17.500 km de orjinal ön fren balataları bitti
« : Mayıs 20, 2008, 11:18:42 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: 17.500 km de orjinal ön fren balataları bitti
« Yanıtla #1 : Mayıs 20, 2008, 15:08:40 »
kardesım oncelıkle kullanmala baglı yanı bu balatanın omru senın elınde.mesela ornek verıyım trafıkte acemı adamlar sureklı sık sık frene basar basar durur.cunkı hızını bı turlu ayarlayamazlar.herneyse dedıgım gıbı bunların omru senın elınde frene basma derecen sertmı yumusakmı. ben kullanma sıklıgı.benım balatalarım 55.000 yaptı ama 4 ü bırden degıstı sıf onler degıl.zaten toyotaların balatalar bıraz yumusak yapıda oldugundan cabuk tukenebılıyor ama bence kullanımdan kaynaklanan bır sorun
short shift,jdm real tails,American Front Bumper,8000K Monza Xenon,,,,, MADE IN JAPAN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 20, 2008, 15:40:56 »
aracınızın tam modeli nedir? vitesi nedir?

kullanım şartları nedir?

Bu değişkenlere göre 17500km çok da kötü olmayabilir.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #3 : Mayıs 20, 2008, 15:55:20 »
tam model 2006 corolla terra düz vitesli araç.

denizli şehir içinde kullanıyorum yaptığı km nin 1/3 ancak şehir dışıdır. çok sert fren kullanmamaya çalışıyorum.

ya asıl benim kafamı kurcalayan olay ben bu aracı 10 bin ile 13 bin arası servise götürdüm.(servis formunu bulursam daha sonra tam km yi yazarım) frenlerde problem var mesafem çok uzun abs devreye giriyor sürekli diye. neyse orada incelediklerini disklerimde balatalarda bir problem olmadığını sistemin gayet normal olduğunu söylediler.
c.tesi yıllık bakıma gittiğimde balatamın hiç kalmadığını neredeyse tamamen bittiğini söylemeleri üzerine merak edip gittim baktım söktükleri balataları gösterdiklerinde gerçekten bişey kalmamış.
bu durum bana çok enteresan geldi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #4 : Mayıs 20, 2008, 16:12:08 »
Maalesef bazı servisler hafif bir arızaya direkt müdahale etmeyip başka arızalara sebebiyet verebiliyorlar.Bu da işin maddiyat boyutu.Diyebilirsiniz çok kötü niyetlisin diye ama bu zamanda artık usta yetişmiyor.Zihniyetler farklılaşmış artık.Ben herşeye artık şüpheci bakar oldum.
Neyse siz sorunun kaynağını bulun derim servise bunu söylediğinizde ne dediler?
'98 corolla 1,6 xei sw.
İstanbul

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 20, 2008, 17:06:04 »
  Selam.
 Balataların ömrü tamamen sizin kullanım tarzınıza ve yol şartlarına bağlıdır. Yani şehir içi sürekli kullanımlarda özellikle yumuşak tarz balataların ömrü sert tipte olanlardan daha kısa oluyor ancak yumuşak tip balata aslında daha sağlıklıdır hem fren performansı hemde disk ömrü açısından. Eğer önceki kontroller hakkıyla yapıldıysa ve balataları birbirinden ayıran yaylar da üzerinde takılı durumda ise demekki balatalar gerçekten artık eskimiş diyebiliriz. Ama ne kadar servise güvenilsede her servis işleminden sonra araç üzerinde yapılanları kontrol etmekde fayda var. Malesef servis de olsa hepsi aynı iş ahlakıyla hareket etmiye biliyor. Ama dediğm gibi bu sadece küçük bir olasılık ama dikkatde fayda var.
 Not: ABS eğer erken devreye giriyorsa fren mesafenizin uzaması doğal ancak bu durumda dan sadece fren sistemin değil lastiklerde sorumlu olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #6 : Mayıs 20, 2008, 17:09:41 »
servise onu dediğimde hep bir ağızdan bana çok mu fren kullanıyorsunuz oldu.

Hakan Bey lastikler içinde bi güzellik düşündüm ama sonuçlanırsa öle bilgi vereyim diyorum ayrıntıları ile.:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 20, 2008, 17:25:43 »
17500 km düz vites ve sakin kullanılan bir araç için çok kısa. kesin bir sorun vardır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
« Yanıtla #8 : Mayıs 20, 2008, 18:11:06 »
Valla ben en son (ne sorumsuz muşsun da diye bilirsiniz) ne zaman değiştirdiğimi bile hatırlamıyorum ama bayağı çok oldu nede olsa toyota kullanıyoruz değil mi? benim sorum balataların bittiği nasıl anlaşılır? ses mi gelir? veya içerde bi uyarı ışığı vs. var mı? Araç 96 xei
96 corolla xei

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 20, 2008, 18:15:25 »
Ali bey balata bitmek üzere iken ses de gelir genellikle frenlerden. iyice biterse de el freni ışığı direk yanmaya başlar uyarı olarak. hatta balatalara bakarak da anlayabilirsiniz bitip bitmediğini :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #10 : Mayıs 20, 2008, 19:52:02 »
garantisi bittiyse bide başka ustayada baktır derim arkadaş.el elden üstündür derler hemde kafanda soru işareti kalmaz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 21, 2008, 23:51:44 »
Arkadaşlar,
Tedbir olsun diyerek 50.000 km.de ön balataların değiştirilmesi için sevise gittiğimde, çıkan balataların en az 3-4 bin km. daha kullanılabilir olacağını söylemişlerdi.Ön balatalar arkalardan daha fazla aşınır.Çünkü ağırlık merkezi öne daha fazla baskı yapar.Bazı sebepler nedeniyle balataların zamanından önce aşınması kaçınılmazdır.Örneğin: Bazı kişiler uzaktan trafik ışıklarını gördükleri halde,vites küçültmeden sadece frenle yaklaşırlar ve durmaya yakın vitesi boşa alarak frene ağırlık verirlr.Sık ve sert fren yaparlar.süratlerini kesmeyi fren kullanarak alışkanlık haline getirmişlerdir.Bunun gibi birkaç örnek haricinde,kalitesiz balatalar, fren pompalarındaki çalışma arızaları da ön balataların erken aşınmasına sebep olurlar.
98 Corolla 1.6 GLI Special

Düşüncelerle karşılaşınca,zayıflar korkar,aptallar karşı gelir,akıllılar karar verir,ustalar da yönetir.
''Mme Jeanne Roland''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #12 : Mayıs 22, 2008, 11:40:34 »
yaa servisin şu sorusuna çok güldüm "çok mu firen kullanıyorsunuz?"

bu soruya nasıl cevap verilir. yok kullanmıyorum ama bazen durmakta gerekiyor canım aklıma geldikçe basıyorum yoksa durma işini diğer araçlara çarparak yapıyorum :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mayıs 22, 2008, 12:01:18 »
hehe :D

Benim balatalar hiç değişti mi hatırlamıyorum valla, 40bin bakımına da birkaç hafta önce götürmüştüm, yine değiştirmemişler sağlamlar diye...
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #14 : Mayıs 22, 2008, 15:23:38 »
şansına senin arabanın modelinden yok galba bizim sitede

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • www.toyan.com.tr
  • 6 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mayıs 22, 2008, 15:47:34 »
Abdurrahman bey, kullanmış olduğunuz fren balatalarında aspest ( Kansorojen bir madde imiş ) denilen ek sertleştirici maddeyi çıkardılar. Buda fren balatalarının ömrünün azalmasına sebep verdi. Şimdi, fren balatasının erken yıpranması için sizce ne olması lazım? Frenin kullanılması gerekir dimi! Fren balatası düzgün takılmamış derseniz zaten fren balatasını kırar. Siz şöyle bişey yapın, bayinize gidip sizin aracınızın aynını kullanan müşterilerin balata değişim ömrünü sorun. Evet 17500 birazcık az ama o kadarda kötü düşünecek birşeye gerek görmedim ben açıkcası. Fren tutsunda erken bitsin derim ya siz?
Hi, I have come
TODAY TOMORROW TOYOTA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #16 : Mayıs 22, 2008, 16:55:34 »
Adil Bey tabiki herşeyden önemli olan frenin tutması. bekleme esnasında gelip değişmesi gerekiyor diye sorduklarında bitmiş ise kesinlikle değiştirin tabi dedim. 1000 km daha gider dediler de ne kadar güvenirsin bitmiş balataya. sorduğumda yuvarlama cevap verdiler. işte 25- 30-35 bin gittiği oluyor dediler.

bu seferki ne kadar gidecek bakalım artık. :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mayıs 23, 2008, 08:22:02 »
  Arkadaşların dediğine ek olarak fren hidroliği seviyeside(eğer ekleme yapmadıysanız) balata aşınmışlık seviyesini belli eder ama bence en sağlıklı yol gözle kontrol. Çünkü diğer şekillerde de anlaşıla bilen bitmiş balata seviyesine gelince kimi zaman balatanın bağlı olduğu parça (muhtemelen demir), fren disklerine zarar verebilmekte ve daha çok masrafa sebep olabilmektedir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • toyosan alternatif otomotiv hizmetleri
  • Araç: Camry
  • Kilometre: 198000
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mayıs 23, 2008, 12:53:21 »
17,500 km de ön fren balataların bitmesi yüzeyinde balatanın iyice bitmesinden dolayı olmayıp belirteceğim sebepten ötürü olmuş olabilir.Orjinal fren balataları aslında sert balatalardır fren bastığınızda diski kaydırması nedeniylede abs devreye girmekte sert olması nedeniyle de fren diskini aşındırmaktadır.Fren diskinde oluşan aşınma limitlerin altına düştüğünde fren balatalarınızın yüzeyinde balata olsa bile frenleme esnasnda diske tam ve etkili temas edemeyecğinden değişmesi gereklidir.yani fren balatasının değişiminin tek sebebi balatanın tam bimiş olması değildir.
ALTERNATİF OTOMOTİV ÖZEL SERVİS....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #19 : Mayıs 26, 2008, 15:38:53 »
17,500 km de ön fren balataların bitmesi yüzeyinde balatanın iyice bitmesinden dolayı olmayıp belirteceğim sebepten ötürü olmuş olabilir.Orjinal fren balataları aslında sert balatalardır fren bastığınızda diski kaydırması nedeniylede abs devreye girmekte sert olması nedeniyle de fren diskini aşındırmaktadır.Fren diskinde oluşan aşınma limitlerin altına düştüğünde fren balatalarınızın yüzeyinde balata olsa bile frenleme esnasnda diske tam ve etkili temas edemeyecğinden değişmesi gereklidir.yani fren balatasının değişiminin tek sebebi balatanın tam bimiş olması değildir.
Murat Bey balataya gidip bizzat baktım. metalden sonraki kısmında hiç bir şey kalmamış. takılacak olan balatayı gösterdiler onun kalınlığı yaklaşık 3-4 cm iken benim balata 1 cm filan kalmış çok bariz belliydi bitmiş olduğu.