Gönderen Konu: OBDII arıza tespit cihazı testi  (Okunma sayısı 6046 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
OBDII arıza tespit cihazı testi
« : Aralık 14, 2011, 20:01:59 »
Bir süredir aklıma koymuştum sonunda bu hafta sonu bir arıza tespit cihazı aldım internetten. Şu Çin işi klonlardan. Elm 327 türü USB üzerinden bağlanan bir ara cihaz.  Neyseki sorunsuz çalıştı. 1-2 gündür dizüstünün pili yettiği kadar bazı OBD yazılımlarıyla deneyip duruyorum , birçok parametreyi, algılayıcıyı güzelce okuyor , hatta araç değerlerini girerseniz Dyno özelliği , drag özelliği de var( tabii ki yazılımların). Şuna çakmaktan bir besleme kablosu yaparsam daha uzun süreli arabayı teste sokucam , normal çalışma zamanlarındaki verileri kaydedip bir tarafta saklamak iyi olur , zaman içinde var olan değişimleri ve hataları izlemek güzel olacak. Sensörleri söküp ölçmeye gerek kalmadan ECU nun gördüğü bilgiye ulaşmak epeyce faydalı.
tabii ki , arıza kodlarını da okuyup siliyor.

Site içinde aradım bir aralar galiba Savaş arkadaşımız bu tür cihazla ilgilenmiş fakat sonra bir daha yazısını görmedim, vakitsizlikten bıraktı herhalde.

Toyota Club Türkiye

OBDII arıza tespit cihazı testi
« : Aralık 14, 2011, 20:01:59 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Yurtda Sulh! Cihanda Sulh!
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 21000
  • Model Yılı: '13
  • 51 kere teşekkür etti
  • 114 kere teşekkür edildi
Ynt: OBDII arıza tespit cihazı testi
« Yanıtla #1 : Aralık 14, 2011, 22:54:11 »
Eftal abi hayırlı olsun. resimini ekleyebilirseniz bizim de bir fikrimiz olur. ayrıca nerden ve ne kadara aldınız?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Toyosundan uzakta, harap ve bitap...
  • 25 kere teşekkür etti
  • 54 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 14, 2011, 23:02:42 »
fiyatı nedir ki bu aracın
..modifiye, modifiye dediğin nedir ki gülüm, ben senin için stock gezmeyi göze almışım..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Ynt: OBDII arıza tespit ve ölçüm cihazı
« Yanıtla #3 : Aralık 14, 2011, 23:44:41 »
Yurt dışından da alınabilir ama Türkiye'de de çok satan var. Sahibinden. com dan aldım. Orada Elm 327  yazıp taratırsanız görürsünüz , sigara paketi boyutunda bir şey , yeni versiyonu olması iyi olur. 60 TL ye aldım.  İçinden çıkan yazılımlar da var , bir de google amcadan ararsanız buluyorsunuz.  Yarın çalışırken birkaç grafik kaydedip resimleri koymaya çalışırım. Bugün biraz test ettim epey bir parametre var.

Yalnız arabada sürerken test etmek yani onu bunu değiştirmek biraz riskli , aracı bir başkası kullanırsa siz de rahatça oynarsınız , ya da belli parametreleri seçip sadece izleyeceksiniz .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 15, 2011, 17:44:32 »
Bazı ekranları aşağıda görebilirsiniz

Düzeltme: linkler silindi.

Daha sonra başka grafikler de eklerim.

Bu sitede önce reklam varmış.. Daha sonra başka siteye yüklerim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Yurtda Sulh! Cihanda Sulh!
  • Kilometre: 21000
  • Model Yılı: '13
  • 51 kere teşekkür etti
  • 114 kere teşekkür edildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 15, 2011, 18:48:16 »
Selçuk, yüklediğimde denemiştim açılmıştı ama şimdi ne oldu anlamadım.  Yüklemede sorun yaratmayan hangi site var ? oradan yükleyeyim...
ımagesack da problemli , üye oluyorsun ama yine yükleme yapamadım.

Evet resimdeki cihaz . Orada usb kablosu gözükmüyor , herhalde onu çıkarmış bu üretici. blutooth üzerinden mobil cihaza gönderiyor , usb bağlantısı olan pc ye bağlamak için daha iyi bence , tercih meselesi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 17, 2011, 23:25:16 »
op-com yazarak muadillerine ulaşabilirsiniz satan çok var elm olan cihaz çok bir işe yaramıyor  ama opeller için op com var mesela bir çok özelliği yapabiliyorsunuz arıza silme özellik açma vs. elm ise pek birşey yapmıyordu opeller için ama op-com muadili birşeyse 50 -70 tl arası fiyatları var herkeste olması gereken bir cihaz...
Opel VecTRa C 2oo5 Comfort
Toyota CoroLLa E12 2004 Sol...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 18, 2011, 13:33:20 »
elm327 sadece bir üreticinin çıkardığı interface yani arabirim. OBDII standardı protokolüne uygun çalışıp araç ECU ile dış dünyayı buluşturuyor. Gerisi bizim dışarıda çalıştıracağımız yazılımların yetenekleriyle ilgili bir şey. Bazı büyük araç üreticileri mesela Volkswagen grup , kendi araçlarının ECU sistemlerinde kullanılan tüm özel ve genel parametreleri toplayıp bu yazılımı oluşturmuşlar ve  VW grup araçlarda ölçmediği okumadığı parametre yok gibi.  BAşka üreticilerin de farklı isimde OBD arabirimleri var. 
Özel araca dönük yazılım olmasa da, diğer tüm genel amaçlı yazılımlar da bir çok parametreyi  ( standart olduğundan) okuyor . 
Ben 2-3 gündür inceliyorum , şimdilik görüşlerim iyi yönde . Yarın imkan olursa şu dyno özelliği nasıl çalışacak ona bakacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #9 : Aralık 18, 2011, 13:40:02 »
çok anlamadım neleri görebiliyoruz bu cihazla ama sanırım aracın bilinçaltını tamamiyle gözler önüne seriyo. ilginç
2007 Corolla 1.4 D-4D Comfort MMT
Yeni Kasa...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: B+
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Aralık 18, 2011, 20:23:19 »
bende bu cihaza cok bakmıştım bluetoothlularıda var telefondan bile kontrol edebiliyorsunuz güzel ürün güle güle kullanın