Gönderen Konu: yağ pompası arızası ve az kalsın motor patlaması !!!  (Okunma sayısı 39438 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B-
Selam arkadaşlar , 2 gün önce denizlide özel servise götürdüğüm 2005 model corolla hb aracımın hem periyodik bakımları yapılıp hemde 120.000 kmye kadar bence iyi dayanmış olan debriyaj baskı balatası değişecekti . Bu işlemleri yaptırıp ufak tefek arızalarınıda (marş dinamosu dişlisi değişimi) giderdikten sonra dün akşam evime yaklaşık 100 mt kala yağ lambası yandı, hemen aracı sağa çekip motoru durdurdum yaklaşık 30 sn sonra tekrar çalıştırdım ilk başta yanmayan lamba sonra fasılalı bir şekilde yanmaya başladı daha sonra sürekli yanar pozisyonda kaldı neyseki evimin önüne gelmiş bulunmaktaydım , arabayı stop edip servise telefon ettim , servisin bana dediği yağ pompasının arıza yapmış olabileceği sabahına aracı çalıştırmamı eğer yağ ışığı yanık kalıp 5-10 sn içinde sönmezse hemen kapatıp çekiciyle aracı getirmem istendi , denilen oldu ve çekiciyle birlikte servisin yolunu tuttum .  Aracın önce yağ pompası değişti sonra ise karteri açtıklarında talaşların olduğunu ve az kalsın motoru yiyebileceğimi söylediler, şu an için ise çok anlamadığım için söylenenler kartere film çekilip birkaç parça değişip temizlenip durumu kurtarabileceklerini söylediler ( film çekmek neyse onu anlamadım zaten ?? ) benim anlamadığım ise araç tamiri yapılırken sanayideki dostlarımı ziyaret ederken söylenen bu kadar kısa sürede pompanın arıza çıkarmasının anormal olduğunu söylediler  ?? sormak istediğim soru , başına böyle bir durum gelen varmı ve ne yapmam gerekiyor önümüz bayram uzun yola çıkmam gerekiyor yolda sorun yaşarsam ayvayı yediğim gündür  !!

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Ynt: yağ pompası arızası ve az kalsın motor patlaması !!!
« Yanıtla #1 : Kasım 04, 2011, 16:37:07 »
şimdi servisle konuştum ; yataklar , yatak kolları değişmiş yağ pompası değişmiş :( sorun yok halloldu diyorlar ama inşallah bi sorun çıkmaz !!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Auris 1.6 132HP M/M
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • 54 kere teşekkür etti
  • 76 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 04, 2011, 17:40:36 »
Geçmiş olsun. Motor nasıl patlıyormuş anlamadım. Bu dediğiniz olaylar yetkili servistemi başınıza geliyor?
Kalitenin fiyatı VARDIR..!!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 04, 2011, 17:47:47 »
Gecmis olsun.

Yetkili servise mi gittiniz yoksa özel servislerden birine mi?
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 04, 2011, 18:14:24 »
Arkadaş özel servise gittiğini söylüyor da , bakım esnasında yağ filtresi , yağ v.s.   yağla ilgili neler değişti?   Servisten sonra kaç km kullanınca bu arıza çıktı? Olay servisin bir işi hatalı yaptığını söylüyor gibi. Size sormadan büyük tadilata girişmiş olması da şüphe çekici. Epeyce de bir fiyat çıkarmışlardır.  Sabah çalıştırmadan evvel baktığınızda yağ seviyesi tamammıydı ?

Ben şimdi art niyetli olsam , yağ müşiri soketini biraz gevşek takıp  bir süre kullanımdan sonra soket  yerinden çıkıp size uyarı verirse  sizin tamircinin eline düşmenizi sağlarım. Yaşana olayın şekli biraz akla mantığa ters. Çıkardıkları parçaları isteyin,  hepsini yani yataklar filtre v.s. filtrenin değişmişse zaten yeni olması lazım. Çıkardıkları parçaları ve yeni taktıklarını Toyota servisine götürüp kontrol ettireceğinizi söyleyin.  Kimsenin günahını almak istemem ama işin biraz üstüne gidin derim.  Bu özel servise gidince aracın başından ayrılmamak gerekli.

Geçenlerde bir başka arkadaş da bu şekilde bir sorun yaşamıştı , Avensis ti aracı galiba.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 04, 2011, 18:23:06 »
bence bit yeniği var bu işte eftal beyefendiye katılmamak elde değil...
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 74 kere teşekkür etti
  • 772 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 04, 2011, 18:42:45 »
evet yag değişiminden sonra bu arızanın  ortaya çıkması ilginç..İşi biilmeyen yag filtresini bile takamayan insnalar ar.Yag fltresini gevsek bırakmısşa yada kartel tıpası ,araç yag sızdırırsa  yağ lambasıda yakar..
Ama sizdeki iyi cesaret yag lambası yandıgı anda motoru stop etmeniz gerek..Sİz bunun üzerinde daha hareket edip devam etmişsiniz..Masrafıda kendi ellerinizler artırmış olabilirsiniz.
2011 d4d Corolla

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 04, 2011, 19:58:13 »
karterden metal parçaları çıkan bir arkadaş daha vardı sanırım versoydu arabası.. bence pompanın bu kalıntılarla hata yapma ihtimali var.

eğer yağ lambası yanarak gittiyseniz hasar vermişsinizdir, yataklarda bu yüzden aşınmış olabilir.

bu işlerin altında tamirci yatamaz çünkü kimse müşterisini yolda bırakmak istemez.

bence soğuk motorun sabah çalıştırılması bile hatadır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • DeVLeRiN AşKı BüYüK OluR..!
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '95
  • 167 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 04, 2011, 20:00:54 »
çok büyük geçmiş olsun ama gerçekten kötü bir durum ..
servisin pahalı ama garantili oluşu özel servislerin ucuz ve işçiliklerinde şüpem oluşu gibi net bir durum..

bencede servisi sıkıştırın biraz ... bu kadar şey değişti bi ton para verdiniz bi arkadaşınıza rica etseydiniz ve başında bekleseydi bari..
2.0 Avensis Exe.E. Emekliye ayırdık ..
Şimdi LR Defender 110 2500cc lpg zamanı :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 04, 2011, 20:43:30 »
daha önce motorda talaş falan olsaydı motor yağının ve yağ filtresinin içinde olurdu herhalde. böyle birşeyin toyota da olabilmesi çok enteresan. segman gömlekleri aşındırdığı için talaş oluşmuş olabilir. araç dizel miydi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 04, 2011, 21:14:22 »
Serkan Bey sabah yağ çubuğuna bakıp yağ seviyesini kontrol edip etmediğini açıklarsa biraz daha fazla bilgimiz olur. Fazla bir veri olmadığı için şimdilik olasılıkları yazıyoruz. Yağ filtresi sıkışmamış veya arızalı kaçak yapmışsa epeyce biryağ izi olması lazım altına gelen bölgelerde , eğer altta bir koruma yoksa park ettiği yere de damlamıştır. Ne yazık ki bütün bu kanıtların hepsi aynı servise tekrar gidildiğinde ortadan kalkmış oluyor !!! .  Keşke ilk akşam foruma yazsaydı da servise gitmeden yapması gereken kontrolleri kendi yapsaydı , elinde bir kanıt olurdu. Bu aşamada bir yararı yok tabi , sadece herkesin aklının bir köşesinde olması için yazıyoruz.

Yağ seviyesinin durumu , yağ filtresinin orjinal olup olmadığı önemli. 

Eski aracımda servisten aldığım orjinal yağ filtresi 3-4  ay sonra gövdesinden kaçak yapmaya başlayıp aşırı yağ kaybedip ikaz vermeye başlamıştı, özellikle virajlarda. Bu ilk işaretlerde bir benzinciye gidip kanala çektik ve gaza basılınca ip gibi fışkıran yağı kendim görmüştüm. Filtreyi servisten almış olmama rağmen değişimi dışarıda yaptığım için gidip geri veremedim tabi.

Serkan bey'in durumunda o kadar kısa sürede yağ bitirmesi pek mümkün değil , varsa eğer bunun etrafında bir hayli belirtisi olmalı , ya da başka bir terslik var. Servis başka bir açıklama da vermemiş, yani yağ filtresini o kadar sürede tamamen tıkayacak ve ikaz verdirecek kadar talaşın 130.000 km sonra karterde ne işi var. Uydurma bir açıklama bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #11 : Kasım 05, 2011, 11:34:57 »
geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkürler , öncelikle baştada belirttiğim gibi özel serviste bu problemler yaşandı (özel servis demişken denizlideki ilk toyota yetkili servisidir daha sonra işini kaybedip sanayide özel servis açmış bir kurumdur) ve bakımda yağı , yağ filtresi değişti. Yağ seviyesini sabah kontrol etmedim fakat akşam kontrol ettiğimde seviyede bir problem yoktu ve sabah yerde yağ birikintisi bulunmamaktaydı , benim bu konuda tek şüphe ettiğim olay yağ değişimi yapıldıktan 1 gün sonra bu durumun ortaya çıkmasıdır , ancak aklıma  geçen bakımda araca bor power denilen o zımbırtıyı kattırdığım geldi acaba bunun sonucundamı oldu diye düşünmeden edemiyorum , yaklaşık olarak 600 tl gibi bir hesap çıktı bu kol yatağının değişimi krank işçiliği ve yağ pompası tutarı , yatakları sonradan gördüğümde baya bi aşındığını gördüm fakat bilmiyorum servisin art niyeti olduğunu düşünmüyorum yorumlarınız için teşekkürler... bu arada değişen bütün parçalar orjinal ekipman ( filtre, pompa vb...)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 07, 2011, 11:14:29 »
Bor power'i bu son geçen hafta yaptığınız yağ değişimide mi koydurtmuştunuz? Bir de bunu katarken yağa karıştırma kurallarına tam uyuldu mu acaba? Gerçi uyulmamasının etkisinin ne olduğu da bilinmiyor ya..
Şu film çekme işlemi neymiş öğrenebildiniz mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #13 : Kasım 10, 2011, 13:52:41 »
bor poweri 10.000 km önceki bakımda koydurmuştum,kuralları tek tek okuyup kendim başında iken koydurdum o konuda bir sıkıntı yok, film çekme işlemiyse krankların boşluğunun aldırılması (en basitinden) işlemiymiş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Kasım 10, 2011, 16:15:38 »
Arkadaş büyük geçmiş olsun.Sanayideki ustama bende bor koyup koymamak konusunda fikir danışmıştım.Oda bor kaynak lı mı bilmiyorum ama 2-3 tane motor yaptım bor koyulmuş yag gözenkelerini tıkanmış yaglama olmadıgından araç yatak sarmış.Ama bor yüzünden mi başka sebebi var mı bilmiyorum demişti.Valla bende birdahaki yag bakımına düşünüyordum fakat vaz geçtim.Normal yagını koyarım devam .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #15 : Kasım 12, 2011, 15:28:03 »
ustaya sordum bor dan olabilirmi diye olmaz dedi ama yinede normal yağdan şaşmamak lazım bir daha tövbe başka bişi koymam arabaya ne olur ne olmaz mantık olarak 50 liralık malzemenin motora getirisi bence çok değil ama götürüsü baya bi fazla olabilir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • tabiki toyota
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: B+
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 15, 2011, 22:35:35 »
bor katkısı aracın motorunda yağdan dolayı sarmış pislikleri çözdüyse bu durum tıknmalara neden olmuş olabilir. yoksa bor da yağ kıvamında bir katkı.  ben baldızın corsa yı bakıma götürdüm, yağ lambası geç sönüyordu. usta söktü baktı, eski filtrenin contasından kalıntı yolu tıkamış. yani birçok sebeb var ama masraf hep aynı.
herkese uyan bir toyota modeli vardır.
diğer markalar alternatiftir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 151000
  • Model Yılı: '96
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Aralık 25, 2014, 09:26:23 »
gecmıs olsun serkan kardeş . sanayılerde buyuk oranda sıkıntı oldugu kesın . kurunun yanında yaşta yanıyor . elı hıc anahtar tutmamıs adam da usta ısın ehlı de usta . ben anlamadım gıttı . resmen para tuzagı baska bırsey degıl . benım yag lambası 1 aydır yanıyor bu arada bılgın olsun
yol arkadaşınız toyota olsun gerisi teferruat ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2014 Avensis E.extra
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '14
  • 112 kere teşekkür etti
  • 55 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Aralık 25, 2014, 09:55:15 »
Arkadaşlar eğer sanayide gittiğimiz ustayı  çok tanımıyorsak ve/veya güvendiğimiz birinin referans olduğu usta değilse yetkili servise gitmek en mantıklısı... tamam biraz pahalı ama olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '20
  • 243 kere teşekkür etti
  • 670 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Aralık 25, 2014, 11:17:39 »
gecmıs olsun serkan kardeş . sanayılerde buyuk oranda sıkıntı oldugu kesın . kurunun yanında yaşta yanıyor . elı hıc anahtar tutmamıs adam da usta ısın ehlı de usta . ben anlamadım gıttı . resmen para tuzagı baska bırsey degıl . benım yag lambası 1 aydır yanıyor bu arada bılgın olsun

1 aydır yanıyor ne demek ?