Gönderen Konu: Sıfır Araca Boya Koruma Gerekli mi? Yoksa Elle Cila mı? Polisaj Mak. ile mi?  (Okunma sayısı 20452 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
Abi sentetik istersen Finish Kare 1000 öneririm, özellikle açık renklerde iyi gidiyor. Collinite çok yüksek carnuba oranlı bir wax, o yüzden koyu renklere öneriyorlar. Sizin Skodaya da baya iyi gider aslında :D
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür edildi
kendime değil ya; ben sığmam zaten 110 kiloyum

Abi bence bi bayii önünden geçerken içine binmeni şiddetle tavsiye ederim benim 96 corollamdan hem enine
hem boyun ( diz mesafesi ) uzun. görüşüne aldanma. tek küçük yer var oda bagaj :) ama bayide mutlaka incele abi sonra buraya
tekrar yazmanı öneriyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • 1 kere teşekkür edildi
Abi sentetik istersen Finish Kare 1000 öneririm, özellikle açık renklerde iyi gidiyor. Collinite çok yüksek carnuba oranlı bir wax, o yüzden koyu renklere öneriyorlar. Sizin Skodaya da baya iyi gider aslında :D

Alper'im aynen bende araştırdım açık renk araç için FK1000 diyorlar. bol bolda videoları var. hatta colli ile FK yı karşılaştırmışlar aracın yarısına colli yarısına FK uygulamışlar hiçbir farkı yok sadece dediğiniz gibi colli koyu ve siyah araçlara FK açık renk araçlara daha iyi parlaklık veriyormuş. birde FK 1000 yazın daha uzun ve etkili koruma sağlıyormuş zaten kutusunda da yazıyor High Temp diye..

bende hemen FK 1000p siparişi verdim. meguaris cila pedi ile beraber 75 lira. sonucu burada paylaşırım. zaten dün ankaraya yağmur yağdı ve boya koruma kendini gösterdi boncuk boncuk şuanda. sabah işe gelirken bütün araçlar yerler kurumuştu benim araç hala ıslak boncuk boncuk duruyordu :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • 3 kere teşekkür edildi
Alper'im aynen bende araştırdım açık renk araç için FK1000 diyorlar. bol bolda videoları var. hatta colli ile FK yı karşılaştırmışlar aracın yarısına colli yarısına FK uygulamışlar hiçbir farkı yok sadece dediğiniz gibi colli koyu ve siyah araçlara FK açık renk araçlara daha iyi parlaklık veriyormuş. birde FK 1000 yazın daha uzun ve etkili koruma sağlıyormuş zaten kutusunda da yazıyor High Temp diye..

bende hemen FK 1000p siparişi verdim. meguaris cila pedi ile beraber 75 lira. sonucu burada paylaşırım. zaten dün ankaraya yağmur yağdı ve boya koruma kendini gösterdi boncuk boncuk şuanda. sabah işe gelirken bütün araçlar yerler kurumuştu benim araç hala ıslak boncuk boncuk duruyordu :D

Bisüre sonra o boncuklardan şikayet edeceksiniz. Çünkü o boncuklar kuruyup iz bırakıyor :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Lazy Black Sheep
    • www.toyotaclubtr.com
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '08
  • 96 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
Ben artik üsendigim icin kendim cila yapmiyorum. Skoda'ya da Zaino yapti
Ey Türk Gencligi, birinci vazifeni hic bir zaman unutma!

"The hottest places in hell are reserved for those who in times of great moral crises maintain their neutrality" Dante

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • 1 kere teşekkür edildi
Bisüre sonra o boncuklardan şikayet edeceksiniz. Çünkü o boncuklar kuruyup iz bırakıyor :(

aracımı korusunda hiç sorun değil iner sileriz 5dk :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
aslında silmeye de gerek yok, biraz gazlayınca arkaya doğru kayıyor hepsi :islik:
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • 1 kere teşekkür edildi
aslında silmeye de gerek yok, biraz gazlayınca arkaya doğru kayıyor hepsi :islik:

hahahaha evet güzel ve etkili bir yöntem :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
boya koruma nedir bi bilen anlatsa

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
boya koruma nedir bi bilen anlatsa

Bildiğin cila işte;
daha çok kazıklayabilmek için adını değiştirmişler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
İngilizcede 3 ayrı terim'in Türkçeye sadece "cila" olarak tek bir şekilde çevrildiği için türetilmiş bir terim.

Bunlar

Compounding -> pasta
Polishing -> cila (veya parlatma)
Waxing -> boya koruma

olarak çevrilebilir.

Compounding, yani pastalamak yüzeyi aşındırarak düzeltmektir.
Polishing, yüzeyi aşındırarak veya dolgu özelliği olan maddeler ile parlatmaktır
Waxing, yani boya koruma ise yüzeye en son kat olarak uygulanan, şeffaf, yüksek mukavemetli ve amacı daha önceden parlatılmış bir yüzeyi korumaya yönelik olan maddelerin sürülmesidir.
İnsanlar 10'a ayrılır