Gönderen Konu: Sıfır Araca Boya Koruma Gerekli mi? Yoksa Elle Cila mı? Polisaj Mak. ile mi?  (Okunma sayısı 20337 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 1 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar merhaba;

ben işin içinden çıkamadım birde sizlere sormak istedim. sıfır aracımı alınca boya koruma ve koltuk koruma hediye verdiler. aslında ilk düşüncem araç zaten sıfır ne boya koruması? diyordum zaten kendi cilası var sonuçta....araştırırken kimiside diyorki boya zarar gördükten sonra neyini koruyacaksın? aracı sıfır alınca boya koruma yapılması gerekli diyor..
kimiside boya korumada pasta gibi 1 kat orjinal cilandan alır kendi cilasını üzerine atar neden orjinal cilasını mahvedeyim diyor. bende ne yapacağımı şaşırdım açıkcası.

yoksa diyorum hediye kuponum dursun yaz başında götürüp ozamana kullanayım. şimdiki kış koruması içinse sadece meguiars nxt 2.0 alıp kendim uygulayım kışı atlatayım..
sonra bakıyorum konulara kendiniz yapmayın dalga dalga iz kalır diyorlar. polisaj makinası alıp yapın diyorlar. makinayı alıyım diyorum onuda kullanamazsın boyayı aşındırırsın diyorlar.

e kardeşim napacaz şimdi?

boya koruma sıfır araç için gerekli mi? gereksiz mi? 6 ay sonra yaptırmak daha mı mantık lı?

sıfır araca meguiars cila-wax uygulamak ne kadar doğru? doğru ise elle yapmak ( kendi pedi ile ) ne kadar doğru?

usta arkadaşlarımız var boya konusunda onlar yardımcı olurlar heralde...şimdiden cevaplar için teşekkür ederim...

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • 3 kere teşekkür edildi
Sıfır araca aşındırıcı kullanmadan bi boya koruma yapmak en  iyisidir. Hatta bu uygalamyı belli aralıklarla tekrarlarsanız ve araç yıkarken özen gösterirseniz hep ilk günkü gibi kalır boyanız. Cila yı el ile uygulamak en iyisi cila atmak için makine alınmaz boşa masraf onun yerine çok kaliteli bir cila alabilirsiniz. Sıfır araç içi  genelde kil+cila önerilir ki aracın üzerindeki fabrika çıkışı mumsu bir tabaka oluyor onu alıp gerçekten boyayı koruyacak bir katman oluşturmanız.
Hatta işi bir adım ileri götürüp nano koruma yaptırabilirsiniz ama gerçek nano koruma olması gerek. Bu tür korumada arabanın üzeri araç verniği sertliğine yakın bir tabaka ile kaplanıyor. Hatta bir fotoda bozuk para üzerine yapmışlar baya zar gibi bir kaplama. Bu boyayı ufak dairesellerden de koruyacaktır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Valvematic 132 hp
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '11
  • 11 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar merhaba;

ben işin içinden çıkamadım birde sizlere sormak istedim. sıfır aracımı alınca boya koruma ve koltuk koruma hediye verdiler. aslında ilk düşüncem araç zaten sıfır ne boya koruması? diyordum zaten kendi cilası var sonuçta....araştırırken kimiside diyorki boya zarar gördükten sonra neyini koruyacaksın? aracı sıfır alınca boya koruma yapılması gerekli diyor..
kimiside boya korumada pasta gibi 1 kat orjinal cilandan alır kendi cilasını üzerine atar neden orjinal cilasını mahvedeyim diyor. bende ne yapacağımı şaşırdım açıkcası.

yoksa diyorum hediye kuponum dursun yaz başında götürüp ozamana kullanayım. şimdiki kış koruması içinse sadece meguiars nxt 2.0 alıp kendim uygulayım kışı atlatayım..
sonra bakıyorum konulara kendiniz yapmayın dalga dalga iz kalır diyorlar. polisaj makinası alıp yapın diyorlar. makinayı alıyım diyorum onuda kullanamazsın boyayı aşındırırsın diyorlar.

e kardeşim napacaz şimdi?

boya koruma sıfır araç için gerekli mi? gereksiz mi? 6 ay sonra yaptırmak daha mı mantık lı?

sıfır araca meguiars cila-wax uygulamak ne kadar doğru? doğru ise elle yapmak ( kendi pedi ile ) ne kadar doğru?

usta arkadaşlarımız var boya konusunda onlar yardımcı olurlar heralde...şimdiden cevaplar için teşekkür ederim...
Ercan bey 2 yıldır otomotiv sektöründe çalışıyorum.Ustalardan aldığım yorumları aktarayım,araca bir çok yerde nano boya koruma adı altında uyguladıkları şey pasta-cila dır,parlaklık verir sadece göze hoş görünür ama nano koruma felan diye bir özelliği yoktur işin aslı sonrasında çıkar meydana,boya katmanını incelttiğini bilemezsiniz.Pasta cila boyayı aşındırır (özellikle yeni araçlarda).Bence boya koruma gibi bir niyetiniz varsa kendiniz kaliteli bir cila (pasta-cila değil  :kötü: ) temin edin ve kendi aracınıza kendiniz özenle uygulayın..

Bende aracımı sıfır aldım henüz 1 ay oldu yaza doğru (mart gibi) kendim cila uygulaması yapacam nasipse...
R 1 3 5
 └┼┼┤
   2 4 6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • 1 kere teşekkür edildi
Adamı telefonla aradım kesinlikle pasta uygulaması değil polisaj makinasıyla bilmem kaç devirde bilmem kaç derece sıcaklıkla üzerine uygulama yapıyoruz falan dedi ama?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 80000
  • 110 kere teşekkür etti
  • 314 kere teşekkür edildi
Bence kesinlikle yaptırın. Ama arkadaşların söylediği gibi iyi bir malzeme ile yapıyorlarsa yaptırım. Kış öncesi nano boya koruma iyi olur.
Paran varsa Japon, yoksa alman. :nija:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
Ercanım, elemandan sürdüğü şeyin adını da iste.

Bizimkilere yeni araba alıyoruz bayram sonrası, benim garajda Collinite 915 boya koruyucu wax çekeceğim alır almaz. Elle uygulanıyor ve tamamen koruma amaçlı çok güçlü bir cila. Makina ile uygulanan wax'lar da var ancak emin olmak lazım. Wax diye pasta uygular ise adam yarardan çok zararı olur.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • 1 kere teşekkür edildi
Alper'im sordumda gelince gösteririm bütün ürünlerim meguaris dedi. pastayı kafandan sil pasta falan kullanmıyorum ben dedi. 915 'in adını çok duydum marifetinide :) fakat satın alacak yer bulamadım genelde yurt dışından getirtiyorlar. bende onu bulamadığım için kendim nxt mi uygulasam? bu arada şirketi belki bilen vardır ostim macunköyde F1 Professionel care car diye bir yer.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
Meguiars'ın pastaları M82, M83, M85, M105 ve M205.

Cilaları ise M21 olması lazım. Collinite kadar uzun ömürlü olmasa da oldukça başarılı bir ürün, eğer bunu uygulayacak ise yaptır bence.
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
Alper'im sordumda gelince gösteririm bütün ürünlerim meguaris dedi. pastayı kafandan sil pasta falan kullanmıyorum ben dedi. 915 'in adını çok duydum marifetinide :) fakat satın alacak yer bulamadım genelde yurt dışından getirtiyorlar. bende onu bulamadığım için kendim nxt mi uygulasam? bu arada şirketi belki bilen vardır ostim macunköyde F1 Professionel care car diye bir yer.

Bizim işyerinede çok yakınmış :) Yaptırınca bi kaç fotoğraf çekte bakalım nasıl olmuş :) Bu arada araç hangi renk?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • 1 kere teşekkür edildi
Araba tam renginde yaa mercan kırmızısı :) bende daha önce macunköyde çalışıyordum :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: <'90
  • 9 kere teşekkür etti
  • 16 kere teşekkür edildi
düzgün bir yerde kaput koruyucu şeffaf folyo çektirin bence
???

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
Araba tam renginde yaa mercan kırmızısı :) bende daha önce macunköyde çalışıyordum :)

Kırmızıda da süper durur :)

düzgün bir yerde kaput koruyucu şeffaf folyo çektirin bence

Sefaya şiddetle katılıyorum. Bizim canımız yandı sizinkide yanmasın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 2007 YARİS SOL SPECİAL
  • 1 kere teşekkür edildi
antalyaya gittim geldim 2000km yol yaptım 1 ay içinde ve 1 adet taş izim vardı serviste rütuşlattım ama folyo için çıkarınca özellikle kırmızıda renk farkı çok oluyor dediler o nedenle onu yaptırmadım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
Eğer Meguiars kullanacaksa meg in katı waxı da var meg #16 die mavi bir kutada.  O da çok başarılı bir ürün.Üstünde paste wax yazar aslında pasta cila denen olay bu pasta kıvamında yani katı cila ve içinde hiçbir aşındırıcı yoktur. Ama adam makine dediğine göre sıvı sealant m21 kullanacak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 110 kere teşekkür etti
antalyaya gittim geldim 2000km yol yaptım 1 ay içinde ve 1 adet taş izim vardı serviste rütuşlattım ama folyo için çıkarınca özellikle kırmızıda renk farkı çok oluyor dediler o nedenle onu yaptırmadım

Benim araç siyah, iş gidip gelirken gimat / pursaklar arası gidiyorum hergün. çevre yolunu kullanıyorum. Benim aracın önü Türkiye haritası oldu. Daha 1 senelik araç :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 9 kere teşekkür etti
benim arabanın ön kaputu ve çamurlukları dünya haritası oldu. bayram tatilinde uğraşsam çok iyi olacak aslında.
???

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Valvematic 132 hp
  • Kan Grubu: AB+
  • 11 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Kaput+tampona film uygulamak lazım o zaman :)
R 1 3 5
 └┼┼┤
   2 4 6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 9 kere teşekkür etti
sıfır araç alanlar işini düzgün yapan bir yerde yaptırmalı bence. sonra çok sinir bozucu oluyor.
???

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • Kan Grubu: B+
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
Alper senin şu Collinite 915 in bi fotosunu koyabilirmisin, hatta mümkünse yeni uygulanmış arabanın da fotosu varsa..
ben artık cila atmaktan sıkıldım, kaldı ki arabanın cilaya ihtiyacı yok, meşgale olsun diye atıyorum, sanırım sağlam bir boya koruma atmak
çok daha iyi olacak; ve birde bu Collinite 915 nerden alınır, daha önce hiç duymamıştım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
Alper senin şu Collinite 915 in bi fotosunu koyabilirmisin, hatta mümkünse yeni uygulanmış arabanın da fotosu varsa..
ben artık cila atmaktan sıkıldım, kaldı ki arabanın cilaya ihtiyacı yok, meşgale olsun diye atıyorum, sanırım sağlam bir boya koruma atmak
çok daha iyi olacak; ve birde bu Collinite 915 nerden alınır, daha önce hiç duymamıştım

bende sabah bu konuyu görüpte arastırdıktan sonra internette bi sitede gördüm satışını mavi bi tenekenin içinde :D 68 tlde fiyatı var bide araç üstü fotosu valla bütün yağmur damlaları damla damla duruyo kaputta