Gönderen Konu: TCT Üyeleri AE101 93-98 Corolla Testi  (Okunma sayısı 89613 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: A-
Ynt: EFSANEVİ KASA 93-98 SERİSİ TOYOTA COROLLA
« Yanıtla #20 : Temmuz 01, 2008, 15:35:32 »
yoo benmkide 93 japonydan gelme

3sge;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '10
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Temmuz 01, 2008, 15:37:00 »
sizin yanlışınız var yav fren paröasını hiç değiştinizmi yada türk eli değdimi arabaya

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #22 : Temmuz 01, 2008, 16:13:09 »
anlamadım dediginden ama fren balatalrı deişti tabiki arac 170 binde ama sadece toyotaların değil butun aracların fren balata ve diskleri deişyo hiç bir problem olmuyo corollardaki problem fren halinde ön tekerlekleri cok cabuk kilitliyo ve kayıyo problem bu.

3sge;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Temmuz 01, 2008, 16:20:14 »
yav siz desenize ben acemiyim daha doğrusu yeni corolla kullanıcısıyım bu normaldir hatta bence daha ii.Bende sandımki fren tam tutmuyor :D bişi olmaz alışırsınız

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #24 : Temmuz 01, 2008, 16:44:26 »
acemi oldugumu nerden anladın ? valla bi 10 senedir kullanıorum corolla hatta bi bodykit olayına grmiştim bu fberden cıktıgı ilk hali jant yay felanda vardı soradan motor hacmi yetmediginden dolayı celicaya gectim...halende idda ediyorum fren problemi vardır corollarda japonda olsa turk de olsa ;)

3sge;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Temmuz 01, 2008, 17:29:01 »
  :)
 Fren problemi yaşayanlara bir bölümde tam olarak frenlerinde neyi problem olarak gördüklerini daha doğrusu yaşadıkları olumsuzluğu tam olarak tabir etmelerini istemiştim. Eğer o sorular içinde yaşadığınız fren problemini bulabiliyorsanız ya da başka bir problemse bunu aktarırsanız size daha kolay yardımcı olabiliriz sanırım. Arda arkadaşımız bence çok güzel bir şey sormuş. Fren sisteminde değişen parçalar oldumu diye. Aslında bu bile çok şey anlatıyor. Bunu bende düşüncelerimle değil tecrübelerimle söylüyorum. Önce problemi teşhis etmek lazım sonra çözümü var. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #26 : Temmuz 01, 2008, 18:14:09 »
aracımı sıfr almadım 130binde bana gecti tabiki degişen parcaları olmustur..fren diski fren balataları ömrünü doldurdugunda değişir.benden once derinderede yapıldı bakımları bende bir kez fren disk ve balatalrını değiştirdim lucas marka..ayrıca lastiklerim de yaklasık 3000km yolyaptı..orj ebatlarıyla değiştirdim..bi arkadasımda gli vardı 97 model ondad aynı problem vardı.sorun su; ani frenajlarda on tekerlerin gerektiginden daha önce kilitlenmesi bunu daha acık yazamam heralde..benim 2 tane toyotam var kotuleme niyetinde degilimdir heralde deilmi?

3sge;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Temmuz 07, 2008, 00:43:55 »
  Peki bende şöyle bir örnek veriyim.
 Bazı servisler orjinal fren balatası taktıklarını söylemelerine rağmen durum gerçekte böyle olmayabiliyor. Bu işin birinci tarafı. Ama aslında cevabı yine siz vermişsiniz Utku arkadaşım :) Eğer frenler erken kitleme yapıyorsa ve bu her iki ön lastik içinde geçerliyse öncelikle sorunu fren sisteminde değil lastiklerde aramanız lazım. Lastiğinizin viraj tutuşu iyi olabilir ancak frenleme kabiliyeti yeterli olmayabilir. Bu durumda aracınızın fren sistemi görevini yapıyordur(en azından belli bir seviyeye kadar) ancak lastikleriniz buna ayak uyduramıyordur. Ama şunu da göz ardı etmeyelim; daha önce de dediğim gibi AE101 lerde 175 taban bence ince gelmekte ve 185 ile daha iyi fren ve yol tutuş yönünden sonuçlar alınabilmekte. Tabi burada lastik marka ve tipininde önemi var. Diğer yandan ise yine daha önce söylediğim gibi sonuçda aracı kendi segmenti içinde ve yaşı da göz önüne alınarak konu irdelenmeli. Bu araçdan yeni kasa bir BMW'nin fren performansını beklemek de yanlış olur bence.

Not: Bunları yazıyorum çünkü, benzer fren performansı sorununu benimde yaşadığım olmuştu. Ama çözümü var.  :carwash:
evet arkadasım zaten konudada belırmıstım.Benımde teker hemen kılıtlenıyodu.Fakat 1 ay once 175/45*17 jant ıle lastık taktım.Yanı lastık tabanı artınca aracın frenler abs olmamasına ragmen mukemmeldı.tam alısmıstımkı orjınal jantları gerı takmak zorunda kaldım
short shift,jdm real tails,American Front Bumper,8000K Monza Xenon,,,,, MADE IN JAPAN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Temmuz 07, 2008, 00:50:40 »
93 lerin yerı bı ayrı yaa benımkıde 93 karbüratorlu ama yınede guzel yanı.safkan japon arac.turk uretımle kıyasladım.93 ler yere daha yakın ve suspansıyonlar cok esnek ve rahat turk uretımler yuksek ve bu 93 kadar konfor malesef yok.Ve bı corollacı motor ustası bana turk uretım on bazı parcaları dandık oldugunu arızaların daha erken gerceklestıgını soyledı.(yakıt pompası,devrıdaım,v.s...)Aracın dosemesı saglam guzelde modıfıye yakısıyo ve suna emınımkı ae101 kasalar 2008 model olarak yenıden uretılmeye baslasın sımdıkı 2008 corollardan daha cok satacagına emınım
short shift,jdm real tails,American Front Bumper,8000K Monza Xenon,,,,, MADE IN JAPAN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1993 corolla gli
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Temmuz 07, 2008, 00:52:09 »
mustafa bey orjinal jantlara dönme sebebiniz nedir ?
Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.
M.Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Temmuz 07, 2008, 00:55:44 »
mustafa bey orjinal jantlara dönme sebebiniz nedir ?
ufak bı kaza yapmıstım. sag on jantım egılmıstı ve tamır olmadı.cok aradım aynısını ama bulamadım bende gerı orjınallerını taktım.gercı aklımda suan yıne 17* falan var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1993 corolla gli
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #31 : Temmuz 07, 2008, 00:56:56 »
jant için konu açtım alıyorumda yardım eden yok :(
Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.
M.Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Temmuz 07, 2008, 00:59:39 »
jant için konu açtım alıyorumda yardım eden yok :(
hmm arac kac motor?ne tur jant dusunuosunuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1993 corolla gli
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Temmuz 07, 2008, 01:03:24 »
1,6 gli
jant buldum tesadüf bi arkadaş aracılığıyla
15" oz marka hatta takıp denedim
450ytl diyor sahibi yarın görüşecez bakalım
fakat jant bilgim sıfır
marka iyimi 15 " sürtme yaparmı?
fiyat pahalımı?
M.Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Temmuz 07, 2008, 01:08:01 »
1,6 gli
jant buldum tesadüf bi arkadaş aracılığıyla
15" oz marka hatta takıp denedim
450ytl diyor sahibi yarın görüşecez bakalım
fakat jant bilgim sıfır
marka iyimi 15 " sürtme yaparmı?
fiyat pahalımı?
O.Z marka cok guzel ve kalıtelı.fıyatıda cok ıyı bence kacırma al derım.surme yapacanı sanmıyorum ama tak dene bı tekerı tam sag ve sol yap bak bı.ama benım tavsıyem fıyat a gore bu jant cok ıyı hıc kacırma derım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1993 corolla gli
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Temmuz 07, 2008, 01:10:38 »
 bende oyle dusunuyorum aslında
aklıma takılan surtme yapması
biarkadasımda rotbalanscı acaba o anlarmı ona sorsam?
M.Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Best of Techno Bass
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Temmuz 07, 2008, 01:17:28 »
bende oyle dusunuyorum aslında
aklıma takılan surtme yapması
biarkadasımda rotbalanscı acaba o anlarmı ona sorsam?
bende 17* varken sürme yapmadı.ama jantın yapısı nasıldır bılemem.rot balans cının anlaması lazım jantları tak bı goster zaten jant takılınca rot-balans ıstıyo

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 1993 corolla gli
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Temmuz 07, 2008, 01:22:29 »
jantlar takılınca fotoları koyarım
insallah anlasırız
M.Kemal Atatürk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Temmuz 07, 2008, 10:24:45 »
aracımı sıfr almadım 130binde bana gecti tabiki degişen parcaları olmustur..fren diski fren balataları ömrünü doldurdugunda değişir.benden once derinderede yapıldı bakımları bende bir kez fren disk ve balatalrını değiştirdim lucas marka..ayrıca lastiklerim de yaklasık 3000km yolyaptı..orj ebatlarıyla değiştirdim..bi arkadasımda gli vardı 97 model ondad aynı problem vardı.sorun su; ani frenajlarda on tekerlerin gerektiginden daha önce kilitlenmesi bunu daha acık yazamam heralde..benim 2 tane toyotam var kotuleme niyetinde degilimdir heralde deilmi?
Yanlış anlaşılma olmasın, ben ne bu aracı övmey ne de kötülemeye çalışıyorum. Problem hisseden varsa bu araçla ilgili bunu teşhis etmeye çalışmak en iyisi. Ben bunu daha öncede söyledim bu araçlara 175 tabanlı lastik yeterli gelmiyor diye. 185 ile performanstan ödün vermeden frenajda çok daha iyi sonuçlar alınabiliyor diye. Ancak burada lastiğin marka ve grubuda çok önemli tabi. Aynı gruptaki farklı marka lastiklerde dahi frenajda 5-6 M. lik farklar oluşabiliyor. Lastik grubunuda unutmamak lazım tabi. Yani kısacası sizin aracın frenleri görevini yerine getiriyor ancak lastikleriniz buna uyum sağlayamıyor. Bu durumda çözümü de doğal olarak lastiklerde aramak lazım.

''evet arkadasım zaten konudada belırmıstım.Benımde teker hemen kılıtlenıyodu.Fakat 1 ay once 175/45*17 jant ıle lastık taktım.Yanı lastık tabanı artınca aracın frenler abs olmamasına ragmen mukemmeldı.tam alısmıstımkı orjınal jantları gerı takmak zorunda kaldım'' Mustafa Jant'ın frenajda özellikle ağırlığı ile etken olduğu bir gerçek ancak senin verdiğin değerlerde tabanda bir değişiklik olmamış. Sanırım yazdığın değer yanlış. Çünkü zaten 175 'e 45 yanak lastik heleki 17 Janta bulmak zordur sanırım. Ancak bu araçlarda uygun lastik jant kombinasyonu ile frenajda gerçekten iyi sonuçlar alınıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Temmuz 07, 2008, 13:50:25 »
abicim araba kendii kanıtlamış fazla söze gerek yok.Babam a sorduğum zaman şu eski 93 den aldığın zevki 2005 den alıyomu yok olm 93 yerini bişi tutmaz dio arkadaşlarıda öle :) yeter