Gönderen Konu: toyota neden bağımsız süspansiyon kullanmıyor ?  (Okunma sayısı 15819 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 234500
  • Model Yılı: '06
  • 5 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
toyota neden bağımsız süspansiyon kullanmıyor ?
« : Ağustos 07, 2011, 01:56:51 »
arkadaşlar bildiğim kadarıyla son kasalarda yarı bağımsız süspansiyon var onun haricinde corolla larda süspansiyon bağımlı, 98 de ilk üretimi gerçekleşen ford focus da kullanılan bir sistem benim kullandığım 2006 corolla hb de yok , bunun sebebi nedir bağımsız süspansiyonun yol tutuşu bambaşka 2001 focusumda ki yol tutuşu corollamda bulamıyorumi bunun maantıklı bir sebebi var mı ?
06 1. 4 D-4D MMT,  Yaris

Toyota Club Türkiye

toyota neden bağımsız süspansiyon kullanmıyor ?
« : Ağustos 07, 2011, 01:56:51 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
Ynt: toyota neden bağımsız süspansiyon kullanmıyor ?
« Yanıtla #1 : Ağustos 07, 2011, 08:40:30 »
  Selam.
 Auris için üspansiyon araştırmasını sitemizde detaylıca yapmıştık zamanında. Elimden geldiğince yine bilgiler vermeye çalışayım.
 Bağımsız süspansiyonun da çeşitleri vardır. Örneğin ae101 kasaların arka süspansiyonu bağımsızdır. Yanlış hatırlamıyorsam ondan önceki kasanında öyle idi (emin değilim). Şu anda 1.4 dizel ve 1.6 gibi araçlarında ise yarı bağımsız arka süspansiyon mevcut. Ancak daha üst motor hacimli versiyonlarında tam bağımsızlarda var Avrupa'da. Arka süspansiyonun tam bağımsız olması yol tutuştan ziyade konforda etkilidir. Çünkü karşılıklı iki aks birbirinin hareketinden etkilenmez tam bağımsız süspansiyonda. Yol tutuş için ise önemli olan virajlarda aksa etki eden kuvvetlerin karşılanabilme gücüdür. Lastiğin yere basış açısının yol tutuşu kaybetmeyecek şekilde sağlanmasıdır. Bahsettiğiniz Focuslar tam bağımsız arka süspansiyon kullanır ve yol tutuşu gerçekten iyidir fakat sınır değerlere gelince yol tutuş kaybı ani olur, örneğin yarı bağımlı arka süspansiyona sahip Auris'de ise bu yol tutuş kaybı yavaş yavaş sürücüsüne hissettirecek şekildedir. Yani bu da sürüş karakterini etkilemektedir. Yol tutuşa asıl etki eden faktör ise; aracın ağırlık merkezinin yere yakınlığı, lastiklerin birbirinden olabildiğince uzakta konumlanmış olmasıdır ki fizikde bunu gerektirir.
 Tabikide seçilen süspansiyon sistemlerinin tercihlenmesinde en önemli etkenlerden birisi de maliyettir. Çok noktadan bağlantılı bir sistem ile yarı bağımlı sistem arasında belirgin maliyet farkı vardır. Ayrıca kullanım ile aşınacak parçaların da mikatrı ve maliyeti farklıdır. Diğer yandan tam bağımsız sistemlerde araç yüklü kullanımda lastiklerde düzensiz aşınmalarda meydana gelebilmektedir. Gerçi bunu önlemek için üst ve alt salıncaklı sistemlerde üst ve alt salıncak aynı açı ile bağlanmasına rağmen bağlantı uzunlukları farklı seçilir. Tabi sistem karmaşıklaştıkça maliyetleride artmaktadır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 08, 2011, 09:52:20 »
cevabınız için teşekkür ederim, sanırım en etken sebep maliyet, konfor olarak corolla da focusa göre eksiklik hissetmiyorum fakat geçen gün otoban girişinde corolla hb min arkadan ciddi şekilde savrulmasıyla araç yoldan çıktı ve kontra yapmama rağmen (tekniği iyi uygulayamamış da olabilirim) kurtulamadım, ve  yoldan çıkacağını da hiç düşünmüyordum lastik olarakda orjinal ebatlarda 195-60-15 michelin kullanıyorum
06 1. 4 D-4D MMT,  Yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • usdm corolla
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 08, 2011, 10:09:57 »
bılgıl
  Selam.
 Auris için üspansiyon araştırmasını sitemizde detaylıca yapmıştık zamanında. Elimden geldiğince yine bilgiler vermeye çalışayım.
 Bağımsız süspansiyonun da çeşitleri vardır. Örneğin ae101 kasaların arka süspansiyonu bağımsızdır. Yanlış hatırlamıyorsam ondan önceki kasanında öyle idi (emin değilim). Şu anda 1.4 dizel ve 1.6 gibi araçlarında ise yarı bağımsız arka süspansiyon mevcut. Ancak daha üst motor hacimli versiyonlarında tam bağımsızlarda var Avrupa'da. Arka süspansiyonun tam bağımsız olması yol tutuştan ziyade konforda etkilidir. Çünkü karşılıklı iki aks birbirinin hareketinden etkilenmez tam bağımsız süspansiyonda. Yol tutuş için ise önemli olan virajlarda aksa etki eden kuvvetlerin karşılanabilme gücüdür. Lastiğin yere basış açısının yol tutuşu kaybetmeyecek şekilde sağlanmasıdır. Bahsettiğiniz Focuslar tam bağımsız arka süspansiyon kullanır ve yol tutuşu gerçekten iyidir fakat sınır değerlere gelince yol tutuş kaybı ani olur, örneğin yarı bağımlı arka süspansiyona sahip Auris'de ise bu yol tutuş kaybı yavaş yavaş sürücüsüne hissettirecek şekildedir. Yani bu da sürüş karakterini etkilemektedir. Yol tutuşa asıl etki eden faktör ise; aracın ağırlık merkezinin yere yakınlığı, lastiklerin birbirinden olabildiğince uzakta konumlanmış olmasıdır ki fizikde bunu gerektirir.
 Tabikide seçilen süspansiyon sistemlerinin tercihlenmesinde en önemli etkenlerden birisi de maliyettir. Çok noktadan bağlantılı bir sistem ile yarı bağımlı sistem arasında belirgin maliyet farkı vardır. Ayrıca kullanım ile aşınacak parçaların da mikatrı ve maliyeti farklıdır. Diğer yandan tam bağımsız sistemlerde araç yüklü kullanımda lastiklerde düzensiz aşınmalarda meydana gelebilmektedir. Gerçi bunu önlemek için üst ve alt salıncaklı sistemlerde üst ve alt salıncak aynı açı ile bağlanmasına rağmen bağlantı uzunlukları farklı seçilir. Tabi sistem karmaşıklaştıkça maliyetleride artmaktadır.

bılgılendırme ıcın tesekkurler....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #4 : Ağustos 08, 2011, 13:47:18 »
cevabınız için teşekkür ederim, sanırım en etken sebep maliyet, konfor olarak corolla da focusa göre eksiklik hissetmiyorum fakat geçen gün otoban girişinde corolla hb min arkadan ciddi şekilde savrulmasıyla araç yoldan çıktı ve kontra yapmama rağmen (tekniği iyi uygulayamamış da olabilirim) kurtulamadım, ve  yoldan çıkacağını da hiç düşünmüyordum lastik olarakda orjinal ebatlarda 195-60-15 michelin kullanıyorum
Öncelikle çok geçmiş olsun. Umarım önemli bir sorun oluşmamıştır.
 Bunda elbetkide aracın yol tutuş kabiliyeti etkilidir ancak o anda yol kaplamasının durumu, toz, lastiklerin genel durumu vs. de çok önemlidir. Corolla Hb. bildiğim kadarı ile Focus'a nazaran iz genişliği daha az olan bir araçtır. Ancak o aracı uygun bir şekilde biraz alçaltmanız yol tutuşda önemli fayda sağlayacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 08, 2011, 17:21:35 »
Öncelikle çok geçmiş olsun. Umarım önemli bir sorun oluşmamıştır.
 Bunda elbetkide aracın yol tutuş kabiliyeti etkilidir ancak o anda yol kaplamasının durumu, toz, lastiklerin genel durumu vs. de çok önemlidir. Corolla Hb. bildiğim kadarı ile Focus'a nazaran iz genişliği daha az olan bir araçtır. Ancak o aracı uygun bir şekilde biraz alçaltmanız yol tutuşda önemli fayda sağlayacaktır.

geçmiş olsun dileğiniz için teşekkür ederim,

aracın kayacağını hiç düşünmüyordum çünkü gayet yola tutunmuş ve bir savrulmaya başlayacak gibi değildi corolla hb im , biraz hız vardı fakat yukarı doğru tatlı bir virajdı ve ani bir direksiyon hareketim de olmadı. lastiklerin durumu iyi ama dediğiniz gibi aracın arkası çok yüksek dediğiniz gibi alçaltmak da fayda var sanırım
06 1. 4 D-4D MMT,  Yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #6 : Ağustos 08, 2011, 17:27:52 »
  Alçaltmayı bu iş için üretilen ürünler ile yapmalısınız ve ön ile arka dengeli şekilde alçalmalı.

Bazen önde bir aracın yola akıttığı kimyasallar farkedilemeyebiliyor ve lastikler onun üzerine geldiğinde kayma oluşabiliyor. Yani sadece araçtan şüphelenmemek lazım aslında.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ağustos 08, 2011, 17:37:34 »
ön arka 2side alçaltmak lazım mı sadece arkayı alçaltmak yeterli olacaktır eğer mümkünse, türkiye yollarında alçak araba da kullanmak sorun,     bende yoldaki bi kimyasaldan süphelendim aslında ama arkadan savruldu, birde araç savrulacağı zaman bunu hissettirmez mi yani bir anda değil de yavaş yavaş arkasının kaymaya başlaması gerekmez mi,
06 1. 4 D-4D MMT,  Yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • usdm corolla
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 09, 2011, 12:25:00 »
sadecearkayı alcaltırsanız arabanın stabılıtesı bozulacagı ıcın verım yerıne daha kotu sonuclar olabılır... aracınız ıcın uretılen spor yay takılmlarını denemenızde fayda var...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #9 : Ağustos 09, 2011, 13:55:37 »
ani kopma oldu ise kimyasaldan daha fazla şüphelenmek gerek bence. Bu araçların yol tutuşu kötü değildir çünkü. Tabi her aracın bir limiti vardır. Ama ani kopuş yoldaki kimyasalı işaret edebilir büyük ihtimalle.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2009 avensis 1.6 valvematic elegant m/t
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 150
  • Model Yılı: '09
  • 5 kere teşekkür etti
  • 47 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 09, 2011, 14:45:29 »
Euro fırladığı için 250 liraya alacağım yaylar 400 lira olmuş. 35mm eibach yay almayı düşünüyordum. sizce bu yeterlimidir? 5cm'lik yay bu araç için fazla gelir gibime geliyor.

sonradanda inş 18 yada 19'luk jant almayı düşünüyorum. aslında üzerindeki jantlar renk hariç hoşuma gidiyor. daha sonra fümeye boyamayı düşünüyorum yada yeni astra jantının renk kodunu öğrensemde olabilir :) orjınal jantların aynısından 18 yada 19 bulabilirmiyim?
AvensiStyle

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • usdm corolla
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ağustos 09, 2011, 15:35:34 »
Euro fırladığı için 250 liraya alacağım yaylar 400 lira olmuş. 35mm eibach yay almayı düşünüyordum. sizce bu yeterlimidir? 5cm'lik yay bu araç için fazla gelir gibime geliyor.

sonradanda inş 18 yada 19'luk jant almayı düşünüyorum. aslında üzerindeki jantlar renk hariç hoşuma gidiyor. daha sonra fümeye boyamayı düşünüyorum yada yeni astra jantının renk kodunu öğrensemde olabilir :) orjınal jantların aynısından 18 yada 19 bulabilirmiyim?

18-19 jant dusunuyorsanız bence 5 lık yay almanız daha guzel olacaktır...sımdıı audılerın jantlarını koyuyolar gecende aurıste gordum r8 jantı koymus cok tatlı olmus... bende bu tur jantlarda olabılır...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #12 : Ağustos 09, 2011, 16:22:01 »
19 ile Türkiye yollarında sıkıntılar oluşabilir. Ayrıca aracınızı çok alçaltırsanız zıplamaları artabilir ve hatta tehlike oluşturabilir. Çok dikkatli kullanmak gerekir. Bunda sorun jsnt, yay ya da araçta değil, canım Türkiye yollarındadır bence.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ağustos 09, 2011, 16:58:37 »
geçmiş olsun dileğiniz için teşekkür ederim,

aracın kayacağını hiç düşünmüyordum çünkü gayet yola tutunmuş ve bir savrulmaya başlayacak gibi değildi corolla hb im , biraz hız vardı fakat yukarı doğru tatlı bir virajdı ve ani bir direksiyon hareketim de olmadı. lastiklerin durumu iyi ...

Asım Bey geçmiş olsun , birkaç sorum olacak size..
1- Bu virajdan daha önce benzer hızlarla geçip geçmediğinizi ve o zaman ne olduğunu merak ettim.
2- Eğer yol kirliliği gibi bir durum yoksa başka bir konu nedeniyle yaklaşık bir hesaplama için , bu virajdaki kopma anındaki hızınız tam olarak neydi ve bu viraj tam olarak hangisi ,  tam tarif veya en güzeli google earth den virajı bulup koordinat verirseniz iyi olur.  Virajdaki yolda banket açısı var mı  ( yokuş yukarı veya aşağı olmasından bahsetmiyorum , yana olan açılar önemli),  bazen bizim yol yapanlar ters banket açısı verebilme yeteneğğine de sahipler...
3- Araçta kaç kişiydiniz , ve bagaj ağırlığı varmıydı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ağustos 10, 2011, 11:48:27 »
Asım Bey geçmiş olsun , birkaç sorum olacak size..
1- Bu virajdan daha önce benzer hızlarla geçip geçmediğinizi ve o zaman ne olduğunu merak ettim.
2- Eğer yol kirliliği gibi bir durum yoksa başka bir konu nedeniyle yaklaşık bir hesaplama için , bu virajdaki kopma anındaki hızınız tam olarak neydi ve bu viraj tam olarak hangisi ,  tam tarif veya en güzeli google earth den virajı bulup koordinat verirseniz iyi olur.  Virajdaki yolda banket açısı var mı  ( yokuş yukarı veya aşağı olmasından bahsetmiyorum , yana olan açılar önemli),  bazen bizim yol yapanlar ters banket açısı verebilme yeteneğğine de sahipler...
3- Araçta kaç kişiydiniz , ve bagaj ağırlığı varmıydı?

1) daha önce getz imle geçmiştim çok kullandığım bir güzergah değil izmir buca otoban girişi
2) 38.364339,27.20232 buca k-5 muhtemelen bu virajdı, hızım 100km nin biraz üstündeydi
3)3 kişiydik benle birlikte  2önde 1 arkada bagaj boştu, ters açı yoktu viraj aynı açıyla devam ediyordu, virajda hızım arttı bununda etkisi olabilir belki ama birden savrulmasını anlayamadım
06 1. 4 D-4D MMT,  Yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 10, 2011, 16:54:49 »
O viraj olduğunu kabul ederek diyorum ki bu viraj kötü tasarlanmış bir viraj. Orayı hiç kullanmadım bilmiyorum ama arazi yapısına bakıldığında uzun bir rampa çıkış sonunda düzleşen bir bölge ve viraj tam burada. Bu aşağıda açıklayacağım husus için ilave bir kötüleştirici etki yaratır. zira aracın doğrultusu yukarı istikamette iken alttaki yol düzleşiyor ve bu tutunma kuvvetinin azalması demek.

Bu virajın yokuş yukarı sonunda değil de düz bir alanın sonunda yol almış olsa dahi muhtemelen yoldan yine çıkacaktınız. Bizim kullandığımız araçların neredeyse tamamı ( formula tipi gibi olup kanatlı olanlar değil) 0.8-0.85 in üzeri g üretemezler virajda. Sizin hızınızın 100 ün üzerindeki kısmını bir tarafa bırakıp gösterge hataları dışında 100 km/s olduğunu alalım. Bu virajın yarıçapı yaklaşık 75m. Sizin ürettiğin g kuvveti 1.06 civarında , tutuşu kaybetmemek imkansız.  Merkezkaç kuvvet 1500 kg civarı , iyi bir lastik yol sürtünme katsayısı 0.8 civarıdır , bununla araç ağırlığını çarpın. Bu merkezkaç  kuvveti, lastik  tutunma kuvvetinin karşılayabilmesi imkansız.  yokuş yukarı sonu etkisini hesaplamak başka bir uğraş ama ,  uzun  düz bir yolun sonunda bile y=75m yarıçaplı bir viraj için bile risk sınıra yaklaşılan  en son hız 80 km/s altıdır.  Bu yuvarlak hesaplarda araç ağırlığının lastiklere ön/arka dengeli dağıldığını varsaydık , oysa ki öyle değil , bu da ilave bir kötüleştirici etken.   

Ben İstanbulda y=250 m virajı en fazla 100 le dönüyorum , fazlasını rahatsız olup tehlikeli buluyorum çünkü hesaplayamadığınız diğer yol etkenleri olabiliyor. kirlilik , kum ,toz v.s..

Herkese kazasız ve güvenli sürüşler   temennisiyle..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • usdm corolla
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ağustos 11, 2011, 10:09:07 »
hızınız vıraj ıcınde artınca frenleme yaptınızmı....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ağustos 11, 2011, 10:39:21 »
O viraj olduğunu kabul ederek diyorum ki bu viraj kötü tasarlanmış bir viraj. Orayı hiç kullanmadım bilmiyorum ama arazi yapısına bakıldığında uzun bir rampa çıkış sonunda düzleşen bir bölge ve viraj tam burada. Bu aşağıda açıklayacağım husus için ilave bir kötüleştirici etki yaratır. zira aracın doğrultusu yukarı istikamette iken alttaki yol düzleşiyor ve bu tutunma kuvvetinin azalması demek.

Bu virajın yokuş yukarı sonunda değil de düz bir alanın sonunda yol almış olsa dahi muhtemelen yoldan yine çıkacaktınız. Bizim kullandığımız araçların neredeyse tamamı ( formula tipi gibi olup kanatlı olanlar değil) 0.8-0.85 in üzeri g üretemezler virajda. Sizin hızınızın 100 ün üzerindeki kısmını bir tarafa bırakıp gösterge hataları dışında 100 km/s olduğunu alalım. Bu virajın yarıçapı yaklaşık 75m. Sizin ürettiğin g kuvveti 1.06 civarında , tutuşu kaybetmemek imkansız.  Merkezkaç kuvvet 1500 kg civarı , iyi bir lastik yol sürtünme katsayısı 0.8 civarıdır , bununla araç ağırlığını çarpın. Bu merkezkaç  kuvveti, lastik  tutunma kuvvetinin karşılayabilmesi imkansız.  yokuş yukarı sonu etkisini hesaplamak başka bir uğraş ama ,  uzun  düz bir yolun sonunda bile y=75m yarıçaplı bir viraj için bile risk sınıra yaklaşılan  en son hız 80 km/s altıdır.  Bu yuvarlak hesaplarda araç ağırlığının lastiklere ön/arka dengeli dağıldığını varsaydık , oysa ki öyle değil , bu da ilave bir kötüleştirici etken.   

Ben İstanbulda y=250 m virajı en fazla 100 le dönüyorum , fazlasını rahatsız olup tehlikeli buluyorum çünkü hesaplayamadığınız diğer yol etkenleri olabiliyor. kirlilik , kum ,toz v.s..

Herkese kazasız ve güvenli sürüşler   temennisiyle..

bilgilendirme için teşekkür ederim, hızımın yüksek olmasından dolayı araç arkadan  bir anda savrulabilr mi? ben bir anda savurmasına anlam veremedim hafif  hafif arkayı salar diye düşünüyordum tutunamayınca

hızınız vıraj ıcınde artınca frenleme yaptınızmı....

arkadan savurana kadar frenleme yapmadım hızım yavaş yavaş yavaş artıyordu
06 1. 4 D-4D MMT,  Yaris

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #18 : Ağustos 11, 2011, 13:49:40 »
Etfal bey çok güzel ve teknik açıklamış.
Hızınız virajda artıyorsa normalde yol tutuş kaybı önden beklenir önden çekiş bir araçta. Arkadan ani kayma yolu düşündürüyor bana.
Sizin araçta Ebd. Fren sistemi mevcut sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • usdm corolla
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ağustos 11, 2011, 18:27:24 »
normal gıderken fren yaptıysanızz olabılır dıyecektım ama oda yokk... dırek arkayımı bıraktı arac acaba kafadan kaymaya baslayınca frenmı yaptınız acaba....