Gönderen Konu: Gaz Kelebeği Temizlik  (Okunma sayısı 12293 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: B+
  • 4 kere teşekkür edildi
Gaz Kelebeği Temizlik
« : Ağustos 03, 2011, 00:36:43 »
İyi akşamlar
Bugün kolları sıvadım ve gaz kelebeğine giriştim iyikide yapmışım soküp temizledim gerçekten cok güzel oldu baca gibiydi fotografları yarın eklemeye çalışacagım söküp temizlemek istiyenler için şunları söyleyebilirim zor bir iş değil ama elektronik gaz pedalıydı araba o yüzden kolaydır belki tellilerde zor olabilir neyse kolay bir iş dikkat edilmesi gereken bir şey araba kesinlikle soğuk olmalı birde söküp taktıgınızda belli bir süre rolenti yüksek oluyor 1500 falan çeviriyor sonra düzeliyor bende öyle oldu yani korkulacak birşey yok...ben balata spreyiyle temizledim çok işe yarıyor bi balata spreyi bi anahtar bir tornavida bir bez bütün işi hallediyor ama ben uğraşamam derseniz serviste 40 tl ye temizliyorlar

Toyota Club Türkiye

Gaz Kelebeği Temizlik
« : Ağustos 03, 2011, 00:36:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
Ynt: Gaz Kelebeği Temizlik
« Yanıtla #2 : Ağustos 05, 2011, 01:24:08 »
Acaba çekişte ve yakıtta bir fark oldumu o kadar sökmeye değermi yani ?
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 05, 2011, 04:50:24 »
yakıt düştü baya ama ecuyuda resetledim hangisindendir bilemiyorum ama bence yapılması gereken bişey

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Ağustos 05, 2011, 08:40:01 »
yakıt düştü baya ama ecuyuda resetledim hangisindendir bilemiyorum ama bence yapılması gereken bişey

Ben sökmeden yüzeysel temizliyorum genelde..
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '10
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 05, 2011, 08:55:22 »

Hocam resimlerin başına url ekini koyarsanız sevinirim :D adresi url eki ile koyarsanız forumda resimler direk görünür böle ben dahil herkes resimleri tek tek açmak zorunda kalıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 05, 2011, 10:04:05 »
Güzel bir çalışma olmuş elinize saglık.Benim efsanede bu iş biraz çetrefilli oldugu için sökme cesaretinde bulunamadım mecburen sökmeden temizlemek zorunda kaldım ilk havanın girdigi yol güzel olduda arka kısmına müdehale edemedigimiz için temizleyemedim .Yanlız ustamla konştum yag bakımına gidince hepsini halledecegiz inşallah rolanti sensörü felan hepsini elden geçirecegim
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ağustos 05, 2011, 11:18:22 »
Hocam resimlerin başına url ekini koyarsanız sevinirim :D adresi url eki ile koyarsanız forumda resimler direk görünür böle ben dahil herkes resimleri tek tek açmak zorunda kalıyor

valla bende onu yapmaya çalışıyodum böyle link olunca uyuz olmuştum..url ekini nasıl koyucam onu anlamadım..simdi baktım bilgisayar url falan yazmıs başına sonuna mesaj yazma yerinde ama yine link çıkıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 05, 2011, 11:19:24 »
Güzel bir çalışma olmuş elinize saglık.Benim efsanede bu iş biraz çetrefilli oldugu için sökme cesaretinde bulunamadım mecburen sökmeden temizlemek zorunda kaldım ilk havanın girdigi yol güzel olduda arka kısmına müdehale edemedigimiz için temizleyemedim .Yanlız ustamla konştum yag bakımına gidince hepsini halledecegiz inşallah rolanti sensörü felan hepsini elden geçirecegim
teşekkürler yalnız arka taraf cok daha beter oluyor ön taraf onun yanında tertemiz :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Adrenalin kaldığı yerden devam ediyor... GT86
  • Araç: Auris
  • 3 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 05, 2011, 17:33:51 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 05, 2011, 19:18:56 »
teşekkürler Emre abi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ağustos 05, 2011, 23:30:32 »
temizlik öncesi gerçekten baya bir leş gibiymiş ama şimdi rahatlamıştır güle güle kullanımlar...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 06, 2011, 04:12:42 »
temizlik öncesi gerçekten baya bir leş gibiymiş ama şimdi rahatlamıştır güle güle kullanımlar...
sağolun 100.000 km nin kiriydi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #13 : Ağustos 09, 2011, 16:36:27 »
gaz kelebeğini temizlemek yakıt tasarrufu sağlıyormu gerçekten??.benım bılgım olmadıgı için soruyorum yanlış anlaşılmasın....benım arabada fazla yakıyor gibi  o yüzden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ağustos 09, 2011, 21:33:40 »
ya ben gaz kelebeğini temizledim bide ecuyu resetledim cok düstü hangisidir hangisi ne kadar etkili bilemiyorum...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 16, 2011, 16:02:34 »
ya ben gaz kelebeğini temizledim bide ecuyu resetledim cok düstü hangisidir hangisi ne kadar etkili bilemiyorum...

Ecuyumu resetlediniz? o işlem nasıl oluyor hocam?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ağustos 16, 2011, 16:15:38 »
Ecuyumu resetlediniz? o işlem nasıl oluyor hocam?
Bizim bakımda da boğaz kelebeği temizlendi sonra rolanti 1500 e kadar çıktı ve inmedi ecu resetlemeyi denediler onuda sigorta kutusunda ecu sigortasını çıkartıp biraz bekledik sonra taktılar ama yine düzelmesi en son kelebeğin orda bir vida var onun ayarı bozulmuş sanırım eski sahibi oynamış onu düzelttiler sorun halloldu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ağustos 16, 2011, 16:19:24 »
Bizim bakımda da boğaz kelebeği temizlendi sonra rolanti 1500 e kadar çıktı ve inmedi ecu resetlemeyi denediler onuda sigorta kutusunda ecu sigortasını çıkartıp biraz bekledik sonra taktılar ama yine düzelmesi en son kelebeğin orda bir vida var onun ayarı bozulmuş sanırım eski sahibi oynamış onu düzelttiler sorun halloldu.

Anladım pek resetleme sayılmaz aslında ama benim bildiğim kadarıyla rolanti ayarı yok bu araçlarda

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 16, 2011, 16:32:03 »
Anladım pek resetleme sayılmaz aslında ama benim bildiğim kadarıyla rolanti ayarı yok bu araçlarda
Bizim kasada var usta resmen tornavidayla değiştirdi ayarı :lol: Bizden sonraki vvti larda olmayabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 395 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ağustos 16, 2011, 19:51:32 »
Bizim kasada var usta resmen tornavidayla değiştirdi ayarı :lol: Bizden sonraki vvti larda olmayabilir.

Aracınız hangi vvt-i serisine ait bilmiyorum ama öyle bir ayar yok diye biliyorum.. Fakat dayımda rölanti ayarı yapıyor anlamış değilim rölanti düşürüyor çıkarıyor ama 1 kaç çalıştırmadan sonra ecu kendine göre yine ayarlıyor diye takip etmiştim son seferinde..