Gönderen Konu: Fan arıza ve su kaynatma...  (Okunma sayısı 5313 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
Fan arıza ve su kaynatma...
« : Temmuz 27, 2011, 13:48:57 »
Arkdaşlar dün Sakaryadan yeğenime modifiyeli bir rover aldık.Araba temiz kullanılmış ve ilk sahibinden di fakat modeli 1998
Aracı aldık Kocaeliye geldik.Durduktan biraz sonra araç rolantide çalışırken şu kaynatmaya başladı ve işte hikaye burada başlıyor.
Kocaeli körfez sanayi sitesine gittik.Önce fan motoru çalışmıyor dediler.Değişicek.Bende motoru sökün düz akım verin, problem kablodan olablir dedim.Adam düz bağlayınca fan çalıştı.Yerine taktık.Tık yok.
Sigortalar konttol edildi bir tanesi bozuk.Tabi fan sigortası değiştirildi.Tekrar deneme ve sonuç sıfır + o sıcakta moralsizlik.
Rover ci yusuf usta arandı tavsiye üzerine ve usta imiş.Adam daha fan muşiri ile hararet muşirini karıştırıyor.Neyse oradan sonuç alamadık.Sinirli bir şekilde söylenirken KAPORTACI Zeynel usta gördü.Hayırdır abi ne işin var burda deyince konuyu anlattık.VEEEEEEE anında çözüm....

Radyatöre su eklediğimiz haznenin kapagı zamanla (1998 model) deforme olduğundan ısınında genleşiyor ve hafif hava kaçırdığı için yetertli basın olumadığında FAN ÇALIŞMAZ.Tabi, kocalide rover parçası araki bulasın.Tutuk çıkmacının yolunu elimizde lanet kapak ile :))))))) adam seat leon dan bir kapak söktü ve denedik.Tamamdır.
Arabanın suyunu tamamladık,sigortalar tekrar kontol ettik bastık marşa.Araba saat gibi çalıştı fan da son derece normal...
Yani basit bir kapak deyip geçmeyin acemi olsak motor contasının dahi yanmasına sebep olabilirdik....Allah kimseyi kapaksız bırakmasın :))) bagajda bir yedek olsun eski araba sahipleri için... :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis:
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Toyota Club Türkiye

Fan arıza ve su kaynatma...
« : Temmuz 27, 2011, 13:48:57 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 18841
  • Model Yılı: '14
  • 57 kere teşekkür etti
  • 32 kere teşekkür edildi
Ynt: Fan arıza ve su kaynatma...
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2011, 13:58:27 »
Olayı kolayca çözmüşsünüz gözünüz aydın Allah beterinden korusun sonuçta pahalı parça artı düzgün usta bulmak zor.Bir kapakla işinizi hallettiğinize sevindim Allah beterinden korusun..
E160 1.6 Advance Multidrive S..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • 351 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Temmuz 27, 2011, 14:03:20 »
Amin valla samet ne diyim artık kapaklara öyle basit naylon parçası gözüyle bakmıyorum:)))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 27, 2011, 17:10:14 »
Geçmiş olsun Mehmet Ali Bey, neyse ki fazla sıkıntı yaşamadan çözmüşüsünüz problemi :)
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • onun ruhu japon...
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '16
  • 128 kere teşekkür etti
  • 184 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 27, 2011, 17:12:32 »
geçmiş olsun, problemi çözebilmenize sevindim...
Herşeye rağmen; gülmek güzeldir...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • 351 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Temmuz 27, 2011, 17:13:05 »
Güzel bir tecrübe oldu.Her musibette bir hayır vardır derler..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 27, 2011, 17:35:05 »
Geçmiş olsun Mehmet Ali Bey, neyse ki fazla sıkıntı yaşamadan çözmüşüsünüz problemi :)
rover güzel araba ama 98 model
daha ne sıkıntılar yaşatacak maalesef

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • 351 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Temmuz 27, 2011, 17:40:00 »
Ben zaten ona en kısa zamanda sat, sana auris alalım dedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '13
  • 20 kere teşekkür etti
  • 121 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Temmuz 27, 2011, 17:50:14 »
Arkdaşlar dün Sakaryadan yeğenime modifiyeli bir rover aldık.Araba temiz kullanılmış ve ilk sahibinden di fakat modeli 1998
Aracı aldık Kocaeliye geldik.Durduktan biraz sonra araç rolantide çalışırken şu kaynatmaya başladı ve işte hikaye burada başlıyor.
Kocaeli körfez sanayi sitesine gittik.Önce fan motoru çalışmıyor dediler.Değişicek.Bende motoru sökün düz akım verin, problem kablodan olablir dedim.Adam düz bağlayınca fan çalıştı.Yerine taktık.Tık yok.
Sigortalar konttol edildi bir tanesi bozuk.Tabi fan sigortası değiştirildi.Tekrar deneme ve sonuç sıfır + o sıcakta moralsizlik.
Rover ci yusuf usta arandı tavsiye üzerine ve usta imiş.Adam daha fan muşiri ile hararet muşirini karıştırıyor.Neyse oradan sonuç alamadık.Sinirli bir şekilde söylenirken KAPORTACI Zeynel usta gördü.Hayırdır abi ne işin var burda deyince konuyu anlattık.VEEEEEEE anında çözüm....

Radyatöre su eklediğimiz haznenin kapagı zamanla (1998 model) deforme olduğundan ısınında genleşiyor ve hafif hava kaçırdığı için yetertli basın olumadığında FAN ÇALIŞMAZ.Tabi, kocalide rover parçası araki bulasın.Tutuk çıkmacının yolunu elimizde lanet kapak ile :))))))) adam seat leon dan bir kapak söktü ve denedik.Tamamdır.
Arabanın suyunu tamamladık,sigortalar tekrar kontol ettik bastık marşa.Araba saat gibi çalıştı fan da son derece normal...
Yani basit bir kapak deyip geçmeyin acemi olsak motor contasının dahi yanmasına sebep olabilirdik....Allah kimseyi kapaksız bırakmasın :))) bagajda bir yedek olsun eski araba sahipleri için... :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

Geçmiş olsun, çok daha büyük zararlara yol açabilirdi. Zamanında farkedip hemen önlem almışsınız.

Bu forumda mı başka bir yerlerde mi okudum hatırlamıyorum ama, birkaç arkadaş radyatör kapağının sadece bir kapak olduğunu, aracın sallanması sırasında su dökülmesini engellemekten başka bir fonksiyonu olmadığı gibi birşeyler anlatıyorlardı. Ama motor için aslında ne kadar hayati bir parça olabileceğinin farkında değillerdi.

Bence bu kapak konusu, bilmeden insanları yanlış yönlendiren bu gibi kişilere kapak olsun demek gerekiyor :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2009 Corolla 1.4 D4D Comfort
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • 2 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 02, 2011, 23:23:13 »
Sorun çözülmüş gözüküyor da bu ilk günde  sizde mi çıktı , sizden evvelki sahibinde de uzun süre aynı sorunu yaşamışmı diye akla bir soru da geliyor , contaların sağlığı açısından..

Burada anlamadığım husus fan müşiri , su belli bir ısıya ulaşınca kontağı tamamlayıp fan motorunu çalıştırmıyormuy du? Basınca bağlı olarak  mı kontağı tamamlıyor sıcaklık yerine ? böyle bir şeye ne gerek varmış , çalışma yöntemini ve sebebini anlamadım. 

Radyatör kapakları her iki yönde de belirili basınçlarda  açıp yedek hazneyle su akışını sağlıyor , onda anlamadığım bir husus yok da diğerini ve gerekçesini anlamadım.  Rover deki sistem farklı herhalde..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 03, 2011, 00:05:23 »
  Geçmiş olsun. Tam hangi model bilmiyorum ama Honda ile de bazı parçalar uyuşuyor olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • 351 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ağustos 03, 2011, 09:39:44 »
  Geçmiş olsun. Tam hangi model bilmiyorum ama Honda ile de bazı parçalar uyuşuyor olabilir.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-rover-rover-200-vvsi-motor-1998-mosel-sunrooflu-tek-kapi-120000km-54605999/detay/  araç modeli bu.Bizim aldığımız araç bunun aynısı.Eski sahibi ile konuştum ve adam pek dürüst değil gibi geldi.Aracı Antakya da pageout servisinde (kuzen) detaylı incelemişler ciddi bir sorun yok.Aracı elden geçirip 4 lastik takıp satışa çıkaracak.Benim ısrarımla auris alıcak.Çocuk askerden geldi psikolojisi çok iyi değil.(dağ komando ve yaralı geldi.) O sinirle arabayı yakar yoksa :)))))))))))))))))))))

Eftal hocam rover sistemi hakkında pek bilgim yok.Aslıda rover hakkında fikrim yok desem daha dopru çünkü hiç kullanmadım sadece kulaktan dolma bilgiler.Türkiye servis, istanbul dışında berbat...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 7 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 03, 2011, 10:34:34 »
selamlar
bendeki carina da da vardı kapak problemi. çanakkale den istanbul a giderken yodla durup üç defa su ilave ettim radyatöre.
sanayideki ustaların !!! kimi müşür dedi kimi fan dedi vs.
kapak deforme olduğundan atıyomuş suyu neyseki bi kapak aldıkta problem kalmadı.
psem yipe nape...!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • 351 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ağustos 03, 2011, 10:42:01 »
selamlar
bendeki carina da da vardı kapak problemi. çanakkale den istanbul a giderken yodla durup üç defa su ilave ettim radyatöre.
sanayideki ustaların !!! kimi müşür dedi kimi fan dedi vs.
kapak deforme olduğundan atıyomuş suyu neyseki bi kapak aldıkta problem kalmadı.
Geçmiş olsun.Bu işlerde gerçekten usta bulmaz zor.Yetkili serviselerdeki ustalarda bazıları hariç öyle derin düşünemiyor.Oysa ben olsam ilk bakacağım şeylerden biri olur du?