Gönderen Konu: subap arızası  (Okunma sayısı 46140 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
subap arızası
« : Temmuz 21, 2011, 20:43:53 »
merhaba toyotaclub üyeleri:) benim şöyle bir arıza durumu oldu bilginiz var mı bilmiyorum.Varsa yardımcı olursanız teşekkürü bir borç bilirim:) benim 2002 toyota corolla 1.6 terra aracım var.yolculukta performans düşüklüğü yaşadım.rolantide çalışırken titreme yapıyor ve egsozda atılan gaz rahat şekilde çıkmıyor gibi ara ara çıkıyor sanki.Aracım sıralı sistem lpgli.Ustaya götürdüm lpg den kaynaklanıyor dedi katı yakıt olunca şeklinde.Biraz benzinde kullanman gerekli diye belirtti.Ben şunu merak ettim acaba subaplar arızalanırsa ne yapmam gerekli ve masrafı ne olablir?Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
sevgi emekmiş emek ise vazgeçmeyecek kadar ama özgür bırakacak kadar sevmekmiş.

Toyota Club Türkiye

subap arızası
« : Temmuz 21, 2011, 20:43:53 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • 7 kere teşekkür edildi
Ynt: subap arızası
« Yanıtla #1 : Temmuz 21, 2011, 20:48:01 »
geçmiş olsun baya masraflı bi işlem, lpg özellikle devirli kullanımda yüksek ısı oluşturuyor ve subapların eğilmesine neden oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 21, 2011, 20:56:45 »
  Geçmiş olsun. Motor açılmadan ne kadar masraf çıkacağı belli olmaz. Ancak sorunun supaplardan olduğundan emin olun bence öncelikle.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB+
« Yanıtla #3 : Temmuz 24, 2011, 01:30:58 »
750 - 1000 arası

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Temmuz 25, 2011, 15:16:13 »
cevaplarınız için teşekkür ederim.Usta şu şekilde bana söyledi birde subapların tam olarak bozulmamış ama bozulmak üzereymiş neyse lpg kullanma belli bir süre benzin kullan subapları temizlesin falan acaba dediği doğru olabilir mi? ve hangi benzin olarak hangisini  kullanırsam faydası olabilir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 25, 2011, 15:22:42 »
Temiz olduktan sonra farketmez, tüm benzinler aynı rafineriden çıkıyor ama marka olarak Shell ya da Opet'i tavsiye edebilirim.
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Durum: Sakin
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A-
  • 22 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 25, 2011, 16:51:09 »
Toyotayı bilmeyen birine göstermeyin sakın. Toyotacı olsun. LPG sebepli subaplar ayardan çıkıyor. Üst kapağı açıp, ölçüyorlar. Gerekli mesafeler işaretlenip, taşlanıyor. Eğer hasar ilerlemişse, masrafı artacaktır.
397-393-389-385-381 yok dolacak gibi değil.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '10
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 25, 2011, 17:27:55 »
Arza kesin subaptaysa lpgde devirsiz kullanımdan oluşmuştur büyük ihtimal... Ama rolantide titreme vuruntu yapma çekişten düşüş bunların başka sebepleride olabilir en basitinden boğaz kelebeği :) bir ustadan duymuştum motor sıcakken yada tam soğukken rölantide motordan mekanik ses fazla ise ve şıkırdama gibi bir sesse subap ayarı bozuktur demişti...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 22 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Temmuz 25, 2011, 18:44:00 »
Arda, lpg de yüksek devir kullanılmamalı değil mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #9 : Temmuz 25, 2011, 20:36:09 »
Vedat bey sanırsam yüksek devir kullanmamak gerekli neden derseniz bir hafta önce uzun bir yolculuğa çıktım ve yol acayip yokuştu 1. vitesi çok kullanmak zorunda kaldım.Birde lpg li kullanınca bu arıza başıma geldi.İnş.çok büyük arıza vermeden biraz olsun benzinle toparlayabilirim:(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Temmuz 25, 2011, 22:22:08 »
Geçmiş ollsun. Lpg takılalı kaç km oldu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #11 : Temmuz 25, 2011, 22:54:13 »
teşekkür ederim Kamil bey:) lpg yi taktıralı yaklaşık 35 bin km oldu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Temmuz 25, 2011, 23:29:23 »
teşekkür ederim Kamil bey:) lpg yi taktıralı yaklaşık 35 bin km oldu.
Benimde o kar oldu(Tırstım şimdi);)
toyota fakir karışım olsada arıza ışığı yakmıyor. Ben 15000 km kadar %25 fakir kullanmışım. Sonra zorla ayar yaptırdım. Şimdi %5-10 kadar fakirde değişiyor. Bende korkmuyor değilim.
Allah'tan hayırlısı.
Tekrar geçmiş olsun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #13 : Temmuz 25, 2011, 23:43:28 »
size tavsiyem Kamil bey ne kadar sıralı sistem olsada ara sıra benzinle kullanmanız çok rampa çıkacaksanız o zamanda benzin kullanmanız;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2857 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Temmuz 26, 2011, 04:07:13 »
Biraz bozulmuş tabiri ilginç geldi. Mekanik aksamda ya sorun vardır, ya da yoktur. Motorun içi açılmadanda zararın boyutlarını söylemek pek doğru olmaz. Çok gerekiyorsa bir kompresyon testine sokulabilir motor. Alınan değerlere göre müdahale yapılır ya da yapılmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '14
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Temmuz 26, 2011, 07:46:57 »
subap erimesi olabilir. 220 bin km de aracımda başıma gelmişti. aracımda sürekli aygaz euro LPG kullanmıştım ve de oldukça memnundum. fakat ne zamanki aygaz euro LPG plus'a geçti o zaman sıkıntı yaşadım. motor temizleme muhabbetine subaplardaki kurumları kopardı diye düşünüyorum fakat ispatlayamıyorum. benim araçta sadece 1. gözdeki subapta kaçırma vardı. bu da düşük devirlerde arabada çekme me, geç toparlama yapıyordu (1. ve 2. viteste) araç hızlandıktan sonra pek bir sıkıntı yoktu. ustaya gösterdim. teşhisi koydu. bujileri tek tek söküp her pistonun sıkıştırma basıncını ölçtü.

yanlış hatırlamıyorsam normal bir durumda 15 birim çıkıyormuş, bende 3 gözde 15, 1. gözde 10 birim çıktı. yani subap kaçırıyordu. üst kapak söküldü ve subapları değiştirdim. bütün parçalar (subaplar hariç) servisten orjinal aldım. (subap lastikleri, kapak contası ve lastiği vs.)

işçilik dahil 1000 tl ye yakın tuttu.

bence ustanıza basınç ölçümü yaptırın. bu işlem size yol gösterecektir.
2015 vw golf 7 1.4 comfortline (2018- ...)
2014 honda crv 1.6 elegant (2016- ... )
2011 toyota yaris 1.33 terra sporty (2012- 2018), 2011 toyota corolla comfort extra 1.6 d-vvti (2011- 2016), 2004 toyota corolla terra sedan 1.4 vvti (2007-2011)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 22 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Temmuz 26, 2011, 10:21:39 »
Vedat bey sanırsam yüksek devir kullanmamak gerekli neden derseniz bir hafta önce uzun bir yolculuğa çıktım ve yol acayip yokuştu 1. vitesi çok kullanmak zorunda kaldım.Birde lpg li kullanınca bu arıza başıma geldi.İnş.çok büyük arıza vermeden biraz olsun benzinle toparlayabilirim:(

Evet haklısınız yüksek devirli kullanılmamalı. Arda devirsiz kullanım sebebi ile olmuş olabilir dediği  için ona sordum :).

Lpg ile 120 yi yani 3.5-4bin deviri geçmemek gerekiyor. Yüksek oktan sebebi ile patlamanın şiddetli olması, subapların ayarını normalin üstünde bozuyor. Zamanla rolanti bozukluğu ve akabinde moto arızalarına sebep olabiliyor. İstanbul bostancı sanayi sitesinde, toyota taksilerin vazgeçilmez ustasına gidiyorum bir süredir. Lpg takılan ve devirli kullanılan her corollada rolanti bozukluğu olabileceğini ve varsa ölçüm yapılıp, fincanların taşlanması gerektiğini her gelen taksiciden duyuyorum. Usta saolsun, bizimde rolanti sıkıntısı vardı, taşladılar. Şuan düzgün.

45bin km. Lpg kullanımdan sonra. İlk zamanlar devirli kullandım sonraları sakinleştim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • 1 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Temmuz 26, 2011, 11:05:03 »
Biraz bozulmuş tabiri ilginç geldi. Mekanik aksamda ya sorun vardır, ya da yoktur. Motorun içi açılmadanda zararın boyutlarını söylemek pek doğru olmaz. Çok gerekiyorsa bir kompresyon testine sokulabilir motor. Alınan değerlere göre müdahale yapılır ya da yapılmaz.

+1 kompresyon testindeki ölçümde ortaya çıkar subapların durumu. Eğer subap yanıklığı varsa 1300 civarında tutar parçalar orjinal kullanıldığı taktirde.. ayrıca subaplarda çelik kullanılıyor yani tekrar yanma gibi bir durum söz konusu olmuyor. haftada 3 4 araç geliyor bize subapları yanmış.. Bu problem çoğu zamanda lpg montajından kaynaklanıyor, emme manifoldunu sökmeden aracın üzerinde takıyorlar ve yanma odasına plastik çapaklar düşüyor araç çalıştığında subaplara yapışabiliyor bu çapaklar. şikayetlerin çoğu tekleme var, rolantide çok titriyor, ışıklarda stop ediyor gibi..
..Tüplü ve Öfkeli..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '10
  • 4 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Temmuz 26, 2011, 15:27:26 »
Arda, lpg de yüksek devir kullanılmamalı değil mi?
Evet abim yüksek devirde kullanımı kastetmiştim...Bu konudan iki tanıdığımın başıda çok yandı biri nissan micra idi diğeri corollaydı ve ikisinide bayan kuulandığı için sanırım genelde birinci vitesi uzun süreli kullandılar ve çok yüklenildi devire ikiside ışıklarda vites geçişlerinde stop ediyordu titreme yapıyordu alt devirlerde çekişte büyük düşüş vardı biri 800tlye mal etti onu biliyorum ama nissana ne oldu hiç haber alamadım fiyat konusunda

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 122500
  • Model Yılı: '12
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Temmuz 27, 2011, 09:08:09 »
Hakan Beye katılıyorum, biraz bozulmuş tabiri nedir?anlamak mümkğn değil,ya arızalıdır ya da değildir!!!!!!!35000 km LPG lullanımında bu sorun nasıl oluyor  anlamıyorum, motor açılmadan tahmin yapmak doğru değil.Bir de hava akış metreye bakmak lazım(hava akış sensörü de denir) boğaz kelebeğini de temizletmek lazım diye düşünüyorum.Saygılarımla,
"