Gönderen Konu: Türk Marka Otomobiller ve İmza  (Okunma sayısı 8305 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
Türk Marka Otomobiller ve İmza
« : Temmuz 20, 2011, 18:15:09 »
Geçen arkadaşlarla otururken böyle bir sohbet konusu açıldı ama bilgi yetersizliğinden dolayı pek bir verim alamadık. Birde sizlere sorayım dedim. Türk marka otomobillerin olmayışı biz T.C. vatandaşları için önemli bir sorun mudur? Birkaç markanın Türkiye'deki üretimleri zaten var, bu durum, türk marka otomobillerin olmayışı dezavantajını örter mi? Hatta en son BMW'de üretim yapacağını duyurmuştu.

Yine bu konuyla alakalı, Fadıl Akgündüz'ün(jet-Fadıl) bir imza marka araba projesi vardı. Benden yaşça daha büyük abiler daha iyi bilir, sanırım 2001 yılında çıkacaktı. 3-5 araba üretti diyolardı da sonuç olarak olmadı. Olsaydı daha mı iyi olurdu yoksa tamamen fasa-fiso bir olay mıydı bu? Gerçi bu adam hakkında pek iyi şeyler duymadım ama konu adamın nasıl biri olduğu değil tabi :)

Evet buyrun;

Toyota Club Türkiye

Türk Marka Otomobiller ve İmza
« : Temmuz 20, 2011, 18:15:09 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
Ynt: Türk Marka Otomobiller ve İmza
« Yanıtla #1 : Temmuz 20, 2011, 18:31:55 »
Şu an Türkiye de otomobil üretimi için gerekli altyapı oldugunu düşünüyorum.kaporta,şase hr türlü aksesuarı yapılabilir ama motoru Türkiye de üretilmedikten sonra bir anlam ifade etmiyor.hatta 4-5 yıl önce biri bir spor araba yapmmıştı JETOX gibi bir ismi vardı,turuncu renkti.Herşeyini kendi imal etmişti (motoru dışında)seri  üretime geçecekti fakat onunda arkası gelmedi...Birde koç ve sabancı otomotiv den bu kadar ekmek yerken,bu piyasaya başka birinin girmesi biraz zor bence....
2000 2.4 a6 quattro,2001 mercedes v280,2005 bmw 530i,2008 2.7 lc prado,2011 corolla 1.33 comfort

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 26 kere teşekkür etti
  • 35 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 20, 2011, 20:56:57 »
Jet Fadıl'ın Türkiye'ye bir hayrı olabileceğini düşünüyormusunuz.1 milyon adet üretecekti açtığı fabrikada.Adam dolandırıcının sahtekarın ağa babası.Yaptırmış bir yere oyuncak bir araba Türk arabası diye yutturmaya çalışacaktı.
VW Golf 7 1.4 TSI Highline

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '11
  • 4 kere teşekkür etti
  • 164 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 20, 2011, 21:03:46 »
değerli dostum o dönemde ben jetpa da çalışıyordum.meseleyi çok iyi ildiğimi söyeye bilrim kısaca izah edeyim. imza markası ile otomobil üretecekdi birinin modeli kanuni diğerinin ismini hatırlayamadım:(  bu iki araç 1999 yılın otoshow da sergilendi bizde çalışanı olarak oradan canlı yayın yaptık doğal olarak.emin olun o dönemde mercedes in A serisinden çok daha güvenli konforlu ve uygun bir araçtı çıksaydı ilk alanlar arasında olacaktım ,ingiltereye iki protatip yaptırtıldı ve ikisine binmek nasip oldu hala tadı damağımda desem yeridir. siirte fabrikasını kuracaklardı ve 1500 kişiye iş vereceklerdi olmadı olmadı oldurulmadı....
netice olarak türkiyedeki böyle bir pastadan kimse pay kaptırmak istemez doğal olarak ve o aracı yaptırtmadılar çıkarttırtmadılar,üretimine engel olup fanbrikasını kurdurtmadılar....çok komik mazeretlerle fabrikanın yapımına engel oldular...

burada konuyu bilenler varsa "KIZIL TİLKİNİN AYAK İZİ'nin" nedemek olduğunu bilirler:(((( )

vesselam değerli dostum habertürte röportajında bu ülkede neden dünya markası otomobil yok? sorusuna cevap veren kişi türkiye bu treni kaçırmıştır cevabı verirken yıllarca millete börtü böcek çakal tavuk civciv  markaları sattığını hatta İMZA yı engellediğini hiç düşünmeden cevabını verdi...ve daha neler neler.....:(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Temmuz 20, 2011, 21:05:55 »
Jet Fadıl'ın Türkiye'ye bir hayrı olabileceğini düşünüyormusunuz.1 milyon adet üretecekti açtığı fabrikada.Adam dolandırıcının sahtekarın ağa babası.Yaptırmış bir yere oyuncak bir araba Türk arabası diye yutturmaya çalışacaktı.

değerli dostum polemik oluşturmak içn söylediğimi yada fadıl akgündüzü savunduğumu düşünme ama jetpada çalışan ve medya çalışanı olarak türkiyeye bardağın boş tarafını göstererek bakış açımızın değiştirlmesi böyle kanaatlerin oluşmasına sebep olabliyor maalesef:( suçlumu evet suçlu ama dolandırıcıktan değil emin olun...:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 100
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #5 : Temmuz 20, 2011, 21:08:08 »
Acaba o prototipler kimdedir acaba :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • 7 kere teşekkür etti
  • 46 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 20, 2011, 21:09:57 »
Keşke otomobilimizi ,tankımızı,uçağımızı vesaire üretebilsek.Olası bir durumda ilerde ne yaparız bilmem.Memleketimin insanı bu işleri kıvırır ancak elinden illaki tutan biri olacak,yoksa cesaret edip yapamıyor.
Yıllarca Giresun,Trabzon taraflarında kaçak el yapımı silahlar üretiliyordu.Halkın elinden tuttular 2 tane silah fabrikası yaptılar ve istihdam sağladılar.Şimdi bu firmalar dünya çapında isim elde ettiler ve başarılı olma yolundalar (Girsan ve Tisaş).İsteyince oluyormuş.Ver imkanı otomatik tüfek yapsın,top yapsın vesaire.
Aynı şekilde projesi olana olanak sun,kesin araba yapan çıkar.Gözünüzde büyütmeyin ,karoser,şase ve motor alt tarafı :)
Bu arada Fadıl da milletten parayı topladı (özellikle gurbetçilerden) toz oldu gitti.
2000 Avensis,2005 Avensis,
2007 Avensis,2011 Avensis
Bir kere Avensis,herzaman Avensis.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Temmuz 20, 2011, 21:12:47 »
Acaba o prototipler kimdedir acaba :)

:))) kim bilir:)))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Temmuz 20, 2011, 21:18:02 »
Keşke otomobilimizi ,tankımızı,uçağımızı vesaire üretebilsek.Olası bir durumda ilerde ne yaparız bilmem.Memleketimin insanı bu işleri kıvırır ancak elinden illaki tutan biri olacak,yoksa cesaret edip yapamıyor.
Yıllarca Giresun,Trabzon taraflarında kaçak el yapımı silahlar üretiliyordu.Halkın elinden tuttular 2 tane silah fabrikası yaptılar ve istihdam sağladılar.Şimdi bu firmalar dünya çapında isim elde ettiler ve başarılı olma yolundalar (Girsan ve Tisaş).İsteyince oluyormuş.Ver imkanı otomatik tüfek yapsın,top yapsın vesaire.
Aynı şekilde projesi olana olanak sun,kesin araba yapan çıkar.Gözünüzde büyütmeyin ,karoser,şase ve motor alt tarafı :)
Bu arada Fadıl da milletten parayı topladı (özellikle gurbetçilerden) toz oldu gitti.

ümit bey temennize bende katılıyorum ancak ve maalesef türkiye gibi büyük bir pastayı kimselerin paylaşmasına kimse müsade etmiyor..basit bir örnek vereyim şu an revaçta ve piyasada olan ahsap görünümlü boyalar var pvc lerde çok kullanılıyor bir çok evde iş yerinde yapılıyor bu uygulamayı klavyelerden tutunda vites koluna kadar her istediğinize uygulaya bliyorsunuz...1995 yıllarında çok sevdiğim bir abimiz bunu kendi imkanları ile o zamn içinde imalatını yaptı ve üretti ancak patnet alamk konusuna gelince maalesef tekladi çünkü istenilen parayı karşılayamadığı gibi patent almak içni formülü o kuruma verdiğnizde bilinizki aynı zmanda türkiye devlerinede vermiş oluyorsunuz ...umarım nedemek istediğimi ifade edebilmişimdir... fadık akkgündüzün toz olması melese emin olun medyada n takip ettiğini şekli ile değil....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Temmuz 20, 2011, 21:24:35 »
Fadıl şu devirde boşuna mı sakal bıraktı,dine ,imana geldi.Saf olmayın arkadaşlar.
Koyun gibi bir millet olduğumuzdan yıllarca bizi kandırıp durdular,hala da kandırıyorlar.Seydi bey kendisine gösterilen taraftan bakmış ve ikna olmuş diye düşünüyorum.Bence araştırmamış.Milletin parasını iç etti Fadıl,sonra para ,pul olduktan sonra mahkeme açabilenlere (bir de gayri resmi paralar da var bu işin içinde)10 sene sonra ev verelim dediler.Bu evler de bildiğiniz getto evleri :)
Adamın parası gitmiş(bu arada para 10 sene kullanılmaya devam ediyor)ne koparırsam kar deyip kabul ettiler.Alttan gelen kuşakta bunları bilsin.Bu ülkeyi sattılar ve hala satılmaya devam ediliyor.
Seydi bey iyi niyetli,tipik yurdum insanı ne de olsa.iş Patent parasına kaldı ise o arkadaşınızın eksikliği(ama parasal ama doğru olmayan zamanlama yönetimi)kusura bakmayın.
Evet zamanında su ile çalışan motor da yaptı vatandaşımız.Patent aldı.Sonra?Dediğiniz gibi yaptırmadılar.Ama nasıl?Parayı bastılar adama,(Shell,BP gibi şirketler)
Kayboldu gitti.İdealler paranın gerisinde kaldı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Resim gençliğimden (42 yaşımdayken)
  • 15 kere teşekkür etti
  • 84 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Temmuz 20, 2011, 21:33:36 »
İsme bak..!   Fadıl.............
arabistanamı kaçmış

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Temmuz 20, 2011, 21:37:25 »
Seydi bey,kesinlikle size kızdığımı vesaire düşünmeyin.Ama milletimi sömüren ,öksüzün parasını yiyen,bu ülkeyi satma gayreti peşinde olanlar 1990'lı yıllardan bu yana hala bu şekilde bu işi yapmaya,uşaklık edip ülkeyi parçalama gayreti içinde olan adamlara uyuz oluyorum.
O yüzden kendimi tutamıyorum artık ve herşeyi söylüyorum.Sizin iyi niyetli olduğunuzu düşünerek tenzih ediyorum.

Saygılar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Temmuz 20, 2011, 22:30:35 »
hayır kızmıyorum ümit bhey sadce işin çinde olduğum için sadece tebbessüm etmekle yetiniyorum:) keşke sizin gibi temiz gözle görebilseydim:)))

"o ite söyle bu adamın işini bitirsin"  ifadesinin kimin kime kullanıdğını bilmöseydim keşke fabrika kurulumu esnasında yaşatılan sıkıntıları görmeseydim keşke malezyadan getirtilmeye çalışılan proton otomobilleri limandan çıkartılmasına engel olunduğunu,bina yapmak için gerkeli malzemenin verilemsinin engellendiğinin belgeelrini görmeseydim....keşke keşke keşke....
ümit bey değil türkiyede bu dünyada insanların neyi görüp göreyeceklerine maalesef benim kartını taşıdığım meslek grubu patronları karar vermekteler..bunu adına istersilah diyin ister güç isterseniz başka bişey diyin .bununla alakalı milyonlaca örnek sırlayablirm kısacası sizin gördüklerini sadce istenilenden ibaret bilgilerdir.....

bu konu çok su götürecek cinsten bir konu olduğudnan sadece imza otomobiler hakkında bilgi vermekle yetinemeyi düşünürken buralara geldi maalesef.site içerisinde daha fazla polemik oluşmamsı adına bu konu hakkında son kez yazıyorum hakkınız hella edin kimse kusura bakmasın kimseye de kırılmış kızmış değilim hepinizi seviyorum:)))) yaşasın toyota kardeşliği:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #13 : Temmuz 20, 2011, 22:44:19 »
Alıntı
Şu an Türkiye de otomobil üretimi için gerekli altyapı oldugunu düşünüyorum.kaporta,şase hr türlü aksesuarı yapılabilir ama motoru Türkiye de üretilmedikten sonra bir anlam ifade etmiyor.hatta 4-5 yıl önce biri bir spor araba yapmmıştı JETOX gibi bir ismi vardı,turuncu renkti.Herşeyini kendi imal etmişti (motoru dışında)seri  üretime geçecekti fakat onunda arkası gelmedi...Birde koç ve sabancı otomotiv den bu kadar ekmek yerken,bu piyasaya başka birinin girmesi biraz zor bence....

Bende alt yapı olduğuna inanıyorum, ama ikilemde kaldığım nokta buna ihtiyacımız var mı gerçekten?

Bu arada verdiğin bilgiler için sağol seydi abi, gerçi Fadıl akgündüz polemiğine kaydı biraz ama yazının her harfini okudum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Cennet Ucuz Değil Cehennem Lüzumsuz Değil
  • Kan Grubu: A+
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Temmuz 20, 2011, 22:49:26 »
Arkadaşlar kendi markamızın olması tabiki iyi olur bizler duygusal davranıp tercih de ederiz ama inanın kimse sadece Türkiye pazarı için sıfırdan bir araba planlayıp dünya pazarının talep durumunu görmeden maceraya atılmak istemez. Çünki ülkemizde üretilen bütün arabaların çok küçük bir miktarı iç piyasaya veriliyor.Bu konuda bizim içimizde ukde olarak kalmaya devam eder.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Temmuz 20, 2011, 22:52:05 »
Imzada 2 zamanlı motor kullanılacaktı. Ekonomık, yuksek torklu ama cok gurultulu ve beraberınde bır o kadarda konforsuz bır otomobıl olacakcıtı. Oncesınde ve sonrasında ne oldu bılmem ama keske olsaydı.
Pruva Neta

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 180
  • Model Yılı: '14
  • 175 kere teşekkür etti
  • 129 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Temmuz 21, 2011, 09:35:48 »
Bu İmza ne kadar da Honda Jazz' ı anımsatıyor!;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Cennet Ucuz Değil Cehennem Lüzumsuz Değil
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Temmuz 21, 2011, 10:12:09 »
Bu İmza ne kadar da Honda Jazz' ı anımsatıyor!;)
aynen buyrun resmi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • Achtung! Adolf Hakkı ohne Toyota Yaris Twin-Turbo
  • Araç: ---
  • 17 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Temmuz 21, 2011, 10:16:45 »
Folgsamkeit macht frei...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #19 : Temmuz 21, 2011, 10:20:17 »
Rusya da hala bizim hacı muratların (oradaki adı jiguli) sıfır üretimi devam ediyor,halende alan insanlar var.7000 dolar gibi bir fiyatı var.
2000 2.4 a6 quattro,2001 mercedes v280,2005 bmw 530i,2008 2.7 lc prado,2011 corolla 1.33 comfort