Gönderen Konu: Pasta-cila Nasıl Yapılır El Ile  (Okunma sayısı 51915 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 408 kere teşekkür edildi
Pasta-cila Nasıl Yapılır El Ile
« : Nisan 07, 2008, 11:09:23 »
Merhaba 1998 model 1.3 SW corolla aracım var.Gümüş renkte.Ama boya metalik mi yoksa opak mı  bilmiyorum.Ufak tefek çizikler  vardı onun için  özdilekten  gold marka pasta cila karışımlı bir ürün aldım.Şimdi bunu el ile  uygulayacağım.Ancak sadece  çizikler  üzerine mi uygulamak  lazım  yoksa  aracın  tamamına mı.Nasıl olacak birde pamukla mı, süngerle mi  neyle  uygulanacak.Yardımlarınızı  bekliyorum.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Toyota Club Türkiye

« : Nisan 07, 2008, 11:09:23 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2008, 12:33:11 »
lif bırakmayan bir bez veya sünger kullanmanız gerekiyor, çok fazla pasta kullanmadan dairesel hareketlerle çiziklerin üzerinden geçin.

eğer gümüş renk ise aracınız metaliktir

pastayı sadece çiziklere de uygulayabilirsiniz, aracın tamamına da, nasıl tercih ederseniz. Tamamına uygulamak isterseniz cila makinalarından tavsiye ederim, yoksa oldukça yorucu iş
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2008, 16:26:54 »
Alıntı yapılan: Alper Sinav
lif bırakmayan bir bez veya sünger kullanmanız gerekiyor, çok fazla pasta kullanmadan dairesel hareketlerle çiziklerin üzerinden geçin.

eğer gümüş renk ise aracınız metaliktir

pastayı sadece çiziklere de uygulayabilirsiniz, aracın tamamına da, nasıl tercih ederseniz. Tamamına uygulamak isterseniz cila makinalarından tavsiye ederim, yoksa oldukça yorucu iş
[/quote]

İlginiz için teşekkür  ederim arkadaşım.Pastanın içinde  kendi  süngeri  var  sanırsam  onunla  uygulanabilir.

Not: Birde arabaları  genelde AE ile  başlayan bir  modeller  ile  anlatıyorsunuz  imzanızda yazdığı gibi mesela sizinkisi AE92.Acaba  benim araç ne ki.Siz bana  söylermisiniz  özelliklerini yazsam  ben. 1.3 SW karbüratörlü, 1998 model

Saygılar..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2008, 16:51:47 »
Karburatörlü 98 oluyor muydu yau?

neyse, sizinki AE101 (?) oluyor, bir listesi olması lazım sitede hangi toyota'nın kodunun ne olduğu...

A - motor kodu

E - şaşi kodu (corolla)

9,10,11 ... jenerasyonlar

son rakamın da bi anlamı vardı, unuttum şimdi

edit: bi saniye, sizin motor A değil galiba, bakıyorum...

edit2: evet, E motor, yani EE101 gibi birşey oluyor

edit3: son rakam da revizyonmuş...
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2008, 17:12:58 »
Cilalla parlat cilala parlat ........bi süre sonra karate öğrenmeye başlıyorsun  
96 corolla xei

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2008, 17:14:17 »
 yeni emoticonlarımın kullanılmaya başlanmasını görmek sevindirici

1.3 motorlar A mıydı E miydi, biri aydınlatsa ya beni de Osman beyi de...
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2008, 17:17:10 »
Alıntı yapılan: Alper Sinav
Karburatörlü 98 oluyor muydu yau?

neyse, sizinki AE101 (?) oluyor, bir listesi olması lazım sitede hangi toyota'nın kodunun ne olduğu...

A - motor kodu

E - şaşi kodu (corolla)

9,10,11 ... jenerasyonlar

son rakamın da bi anlamı vardı, unuttum şimdi

edit: bi saniye, sizin motor A değil galiba, bakıyorum...

edit2: evet, E motor, yani EE101 gibi birşey oluyor

edit3: son rakam da revizyonmuş...
[/quote]

Bak şimdi  kafamı karıştırdın..  Dur bi ara resminden  bi  avatar  yapayım.Yoksa  bizimki corolla  değil mi  yahu  

Akşam kitapçığına  bakıyorum.Arabanın resmini koyuyorum.Üstüne  bide avatar yapıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Nisan 07, 2008, 20:37:27 »
Alıntı yapılan: Osman Şenyurt
Merhaba 1998 model 1.3 SW corolla aracım var.Gümüş renkte.Ama boya metalik mi yoksa opak mı  bilmiyorum.Ufak tefek çizikler  vardı onun için  özdilekten  gold marka pasta cila karışımlı bir ürün aldım.Şimdi bunu el ile  uygulayacağım.Ancak sadece  çizikler  üzerine mi uygulamak  lazım  yoksa  aracın  tamamına mı.Nasıl olacak birde pamukla mı, süngerle mi  neyle  uygulanacak.Yardımlarınızı  bekliyorum.
[/quote]
Kardeş bu konuda donanım forumda cenkmavi isimli arkadaşın yaptığı cilalama işleri var.
[url]http://forum.donanimhaber.com/m_21896154/m...tm.htm#21896154[/url]
98 TOYOTA COROLLA GLİ SPECİAL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Nisan 07, 2008, 21:09:56 »
Pasta üzerine yapılır o arkadaşın yaptığı.

Ancak cola kullanımına ne kadar katılacağım bilemiyorum. Krom kaplamaları kola güzel temizler ancak ben lastiğimin yanına yaklaştırmazdım.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #9 : Nisan 07, 2008, 22:04:08 »
Merhaba 1.3 SW aracınızın kodu EE105 dir. Pastayıda pastacıya yaptırılsanız kanımca daha iyi olur bence hiç uğraşmayın saygılarımla.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 99270
  • Model Yılı: '97
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 08, 2008, 00:16:52 »
elle size cok zahmetli gelebilir haberiniz olsun gecen ben polisaj makinasıyla yaptımda yoruldum  yapacagınız pastanızı yapın nasıl uygulanacagı üzerinde yazar ondan sonra aracınızı bir güzel yıkayın kurulayın cilanızı uygulamaya baslayın onunda detaylı acıklaması yazması lazım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Nisan 08, 2008, 08:32:17 »
Alıntı yapılan: sinan yumrukaya tekyum
Merhaba 1.3 SW aracınızın kodu EE105 dir. Pastayıda pastacıya yaptırılsanız kanımca daha iyi olur bence hiç uğraşmayın saygılarımla.
[/quote]

Hemen imzamı değiştiriyorum EE105 olareak teşekkür  ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Nisan 08, 2008, 08:44:40 »
Alıntı yapılan: erdem yılmaz
elle size cok zahmetli gelebilir haberiniz olsun gecen ben polisaj makinasıyla yaptımda yoruldum  yapacagınız pastanızı yapın nasıl uygulanacagı üzerinde yazar ondan sonra aracınızı bir güzel yıkayın kurulayın cilanızı uygulamaya baslayın onunda detaylı acıklaması yazması lazım
[/quote]

Şimdi yine  kafam karıştı arkadaşlar. Ürünün üzerinde  pasta-cila beraber  gibi  yani  her ikiside  tümleşik  yazıyor.Bu  durumda  sırasıyla  önce  arabamı bi güzel yıkıyorum, kuruluyorum, ve pastayı  sürüyorum.Okey mi? Doğru anladım mı? Pastacıya  gitmeyeceğim  çünkü arabanın  tamamını  yapmayacağım  sadece çizik  olan  kısımlar  öncelikli  hedefim  bakarım  oralar  parlarsa  belki  tamamı    

Arabada  klima yok, elektrikli yan ayna  yok, airbag yok, elektrikli cam yok du ( taktırdım)  ama adı  toyota     Kılıflara  bakmayın  değiştirdim şimdi  koltuk arası  kol dayama kolçağı  falan taktırdım, önlere  tam o plakanın sağ ve sol tarafına  köşeleri  yuvarlak sis farlarından taktırdım epey değiştirdim yani. Resimler  aldımımdaki ilk hali. Bunlarda bir iki resmi kod  açısından yararlı  olur  belki .Arkadaş  belirtti  gerçi  ama yinede  koyayım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Nisan 08, 2008, 09:38:54 »
pasta'lar zaten pasta cilası olarak geçiyor, yoksa pasta ile cila farklı şeyler. Cila son katman olarak koruma amaçlı sürülüyor.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 08, 2008, 09:43:36 »
Selam.
 Şu an aldığınız ürünü kullanabilirsiniz ama benim tavsiyem bir daha ki sefere ince partiküllü bir pasta ve cilayı ayrıca almanız yönünde olur. Çünkü pasta aslında bir boya aşındırıcısıdır ve sadece gerekli durumlarda ve gerekli bölgelere (eğer boyada solma varsa o zaman pasta uyguladığınız yerin boyasının rengi açılcağından diğer parçalarda pastaya ihtiyaç duyacaktır)uygulanmalıdır.
 Zaten aracınıza nasıl pasta-cila yapacağınızı biliyorsunuz. Pastayı mümkün olduğunca sadece gerekli yerlere ve yine mümkün olduğunca sadece elle yapın. Ondan sonra cilayı ayrıca uygulayın. Aslında araçlara her yaz ve kış girişi cila uygulanması o aracın boyasının ömrü ve güzelliği açısından gereklidir. Pasta ve ciladan önce eğer gerekliyse Rötuş işlemlerinide yapmanızı tavsiye ederim. Cilayı gölgede yapın ama parlatma işleminiz bittikten sonra aracınızı güneşe, sıcak bir yere alın. Bu cilanın boya yüzeyine daha iyi nüfuz etmesini sağlar.

Kolay Gelsin.

Not: Bildiğim kadarıyla kasa kodları ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Hatta Türkiye'de AE101 lerde turuncu olan ön sinyaller bazı ülkelerde şeffaf.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Nisan 08, 2008, 10:03:08 »
Alıntı yapılan: Hakan Öztürk

Not: Bildiğim kadarıyla kasa kodları ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Hatta Türkiye'de AE101 lerde turuncu olan ön sinyaller bazı ülkelerde şeffaf.
[/quote]

Teşekkür  ederim hafta sonu yapacam inşallah şu pastalama işini.Bu arada ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler. Burada bahsettiğiniz şeffaf sinyallerden gördüm bazı arabalarda.Bizim kasalardan olanlarda.Nerede bulunabilir ki  o şeffaf sinyaller eğer bulunursa ön çamurlukların üzerlerindeki  pilot  sinyalleri de şeffaf yapmak lazım o zaman güzel  olur aslında.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
Ynt: Pasta-cila Nasıl Yapılır El Ile
« Yanıtla #16 : Nisan 23, 2008, 22:24:44 »
Arkadaşlar  sol ön çamurlukta  ufak tefek çizikler vardı  bende  sırıtmasın  diye  çamurluğun  tamamını dairesel hareketlerle  tabiri caizse  yedire  yedire  kendi orjinal süngeri ile uyguladım arabaya.Çizikler  hiç  kapanmadı  öncelikle. :(Ancak  sanki  şöyle o çamurluğa  kapı  tarafından yani yandan  bakınca sanki  boyasının rengi açılmış  gibi  olduğunu  gördüm.Yani pasta cila çekince  parlama  değil  sanki boyayı sanki  hafif  kavlatmış  gibi  hani  olur ya  güneş yanıkları gibi  işte  onun gibi.İşin garibi  o çamurluk  boyalıydı  komple yani  orjinal boyası değildi.Boyanın kalitesizliğinden olabilir mi? Normalde  belli  olmuyor karşıdan  yada yakından,  hafif yandan dikkatli  bakınca  belli oluyor.Sebebi ne  olabilir. Uygulamada  pastayı çok ta kullanmadım yani çok  az süngeri  hafif pastaya  dokundurup dokundurmamak  arası  gibi  çok az  pasta  kullandım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • 422 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Nisan 23, 2008, 22:45:16 »
Pasta genelde biraz matlık bırakır zaten, bu yıkama ile geçer. Zaten aslında pastadan sonra son kat cila da uygulamak gerekir.
İnsanlar 10'a ayrılır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 128 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Nisan 23, 2008, 22:54:03 »
Valla ondan sonra bir kaç kez yıkadım yıkamayla falan geçmiyor kıllandım işin açıkçası.Sanki resmen boyayı inceltmiş gibi geldi bana.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Nisan 24, 2008, 10:12:43 »
  Selam.
 Pasta tabikide boyayı inceltir. Bu yüzden ince partiküllü bir pasta kullanmakta yarar vardır. Gerçi bu daha çok kol yorar ama sonuç daha iyi olur. Boya renginin açılması da doğaldır pasta uygulamasından sonra. Çünkü zaman içinde aracın üzerindeki boyada gerek yağmurlarla gelen asitten, gerek toz çiziklerinden ve ağaç reçinesi gibi dış etmenlerden dolayı zaten boya bir miktar matlaşır. Bu süreç aracın geneline ve zaman içinde yayıldığından gözle pek farkedilemez. Ancak bir parçaya pasta uyguladığınızda durum daha belirgin hal alır. Yine de pasta çok sık yapılması tavsiye edilen bir şey değildir. Ancak cila özellikle yaz ve kışa girerken yapılırsa boyaya faydası olur. Bu yüzden de daha önce de dediğim gibi pasta ve cila ayrı ürünler seçmekte yarar vardır. Tabi burada sonradan yapılan boya işleminin çok da kalitesiz olmadığını düşünerek yorum yapıyorum.

Not: Cila işlemi sonucunda çok küçük miktarlarda olduğundan pek bilinmesede aracın özellikle uzun yoldaki yakıt tüketiminde bir miktar azalma meydana gelir.:)